گروه طراحان آرمکده

اصول طراحی آرم ماشین ها

آنچه در این مقاله می خوانید
اصول طراحی آرم ماشین ها

طراحی آرم ماشین ها و خلق لوگویی منحصر به فرد برای شرکت‌های اتومبیل سازی یکی از مهم‌ترین مراحل برندسازی در نظر گرفته می‌شود که به نام‌های تجاری هویت و اعتبار می‌بخشد. تمامی برندها و تولیدکنندگان اتومبیل باید دارای آرمی اختصاصی باشند تا از طریق آن بتوانند خود را از رقبا متمایز ساخته و نماد خاص برندشان را بر روی اتومبیل‌های خود نیز ثبت کند. لوگو ماشین ها در واقع شناسنامه و هویت آنها هستند که نقش مهمی را در فرآیند اعتمادسازی و جلب توجه مخاطبان ایفا می‌کنند. آرم ماشین ها در واقع همان چیزی است که در صورت طراحی حرفه‌ای و جذاب می‌تواند به نمادی ماندگار از برند تولیدکننده آنها تبدیل شود.

آرم ماشین های آمریکایی همچون فورد، جیپ، کادیلاک و آرم ماشین های چینی همچون لیفان، جک، ام وی ام و غیره از جمله آرم‌های ماندگار و معروف در سراسر دنیا هستند. لوگو ایران خودرو و سایپا نیز از جمله آرم‌های ایرانی معروف هستند که بر روی تمامی اتومبیل‌های این دو برند ثبت می‌شوند. اما طراحی آرم ماشین ها چه اصولی دارد و راز ماندگاری لوگو ماشین‌های معروف دنیا چیست؟ در ادامه این مطلب مروری بر اصول طراحی آرم برای ماشین‌ها خواهیم داشت و شما را با شیوه طراحی آرم ماشین های موجود در ایران نیز آشنا می‌کنیم. با آرمکده همراه باشید.

آرم ماشین ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

آرم ماشین ها نقش حائز اهمیتی را در فرآیند جلب توجه مشتریان و تصمیم به خرید آنها ایفا می‌کند. از این رو باید طوری طراحی شود تا مخاطب در نگاه اول بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کرده و آرم برند مربوطه را نیز به خاطر بسپارد. تصویر ذهنی مشتریان از آرم ماشین ها تاثیر مستقیمی بر تصمیم آنها نسبت به انتخاب و خرید خودرو از یک برند دارد. به عنوان مثال کمپانی بنز و آرم معروف آن در سراسر دنیا به عنوان یک نام تجاری خوش آوازه و مطرح شناخته می‌شود و کمتر کسی وجود دارد که قادر به شناسایی آرم بنز نباشد. به نظر شما دلیل محبوبیت و ماندگاری این کمپانی چیست و آرم ماشین ها چگونه می‌توانند بر تصمیم خرید مشتریان تاثیر بگذارند؟

آرم و لوگوی یک اتومبیل باید دارای برخی ویژگی‌های مشخص باشد تا بتواند به راحتی توجه مخاطبان را جلب کرده و تصویر ذهنی مثبتی در ذهن آنان ایجاد کند. برخی ویژگی‌های شاخص در آرم تمامی اتومبیل‌های معروف دنیا وجود دارد اما شاید تا کنون به آنها توجه نکرده بودید. به همین بهانه در این بخش برخی از مهم‌ترین ویژگی آرم ماشین ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئيات طراحی لوگو ماشین ها بیشتر آشنا می‌کنیم. یک آرم اصیل و ماندگار باید دارای مشخصه‌های زیر باشد:

لوگو ماشین ها

ساده اما جذاب و خیره کننده باشد

سادگی مهم‌ترین ویژگی آرم ماشین ها است که می‌تواند موجب ماندگاری و ایجاد تمایز با سایر آرم‌ها شود. لوگو ماشین ها باید ساده اما در عین حال جذاب و منحصر به فرد باشد تا به راحتی در ذهن مخاطب ثبت شود. اگر به آرم خودروها و برندهای معروف دنیا همچون مرسدس بنز، تویوتا، هیوندا و غیره توجه کنید، رعایت این اصل را به وضوح مشاهده خواهید کرد. آرم ماشین ها نباید شلوغ و پر زرق و برق باشد زیرا در این صورت به خاطر سپردن آن برای مخاطب دشوار است و خیلی زود به دست فراموشی سپرده می‌شود. بنابراین «ساده بودن» یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آرم ماشین و البته رمز ماندگاری آن شناخته می‌شود که در طراحی تمامی لوگوهای مشهور دنیا نیز رعایت شده است. هرچه یک لوگو ساده‌تر و خلوت‌تر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطب بیشتر خواهد بود.

طراحی با نماد

یکی دیگر از ویژگی آرم ماشین ها که موجب ماندگاری آنها می‌شود، طراحی با استفاده از نمادهای مرتبط با قدرت، حرکت، سرعت و امنیت است. استفاده از نماد حیوانات تیزپا و قوی همچون شیر و یا اسب می‌تواند پیام برند شما را به خوبی به مخاطب انتقال دهد. استفاده از حیوانات در طراحی آرم ماشین ها انتخاب هوشمندانه‌ای است که می‌تواند در خلق یک نماد ماندگار کمک بسیاری به شما کند. به لوگوی اتومبیل‌هایی همچون فراری، لامبورگینی، فورد موستانگ، پورشه و یا آرم پژو توجه کنید. این آرم‌ها به عنوان موفق‌ترین لوگوهای طراحی شده با استفاده از شکل و شمایل حیوانات شناخته می‌شوند که در واقع نمادی از سرعت و قدرت هستند. لوگو ایران خودرو نیز با استفاده از سر یک اسب طراحی شده که در میان لوگوهای ایرانی تولیدکننده اتومبیل به نمادی ماندگار از این کمپانی تبدیل شده است.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوگو حیوانات روی لینک کلیک کنید.


پالت رنگی مناسب

آرم ماشین ها باید بر اساس اصول روانشناسی رنگ‌ها طراحی شود تا بتواند احساسات مثبتی را در مخاطبان ایجاد کند. یک آرم ماندگار و منحصر به فرد باید دارای ترکیب رنگی مناسبی باشد تا بیننده در نگاه اول مجذوب آن شده و با آن ارتبط عاطفی برقرار کند. انتخاب رنگ مناسب در طراحی آرم ماشین ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر رنگ‌ عواطف و احساسات خاصی را در مخاطب به وجود می‌آورد. از این رو آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها در انتخاب رنگ مناسب برای لوگو کمک بسیاری به شما می‌کند. رنگ‌ها همچنین می‌توانند پیام اصلی برند شما را به مخاطب انتقال دهند؛ بنابراین باید رنگی را برای طراحی آرم ماشین ها انتخاب کنید که با رویکرد و هدف برند شما سازگاری داشته باشد.

به عنوان مثال رنگ قرمز یکی از تاثیرگذارترین رنگ‌ها است که به سرعت توجه بیننده را به خود جلب کرده و نمادی از جنب و جوش و اقتدار است. رنگ سفید نمادی از ظرافت و سادگی و رنگ مشکی نیز نماد قدرت، استقلال و استحکام بوده و رنگ آبی نیز نمادی از اعتماد و امنیت است. در نتیجه برای تاثیرگذاری بیشتر و انتقال صحیح پیام برند باید از رنگی متناسب با هدف خود استفاده کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای طراحی آرم ماشین ها بهتر است از بیش از دو رنگ استفاده نکنید زیرا در این صورت جذابیت بصری لوگوی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و احساسات دوگانه‌ای را در بیننده به وجود می‌آورد. ترکیب رنگ‌هایی همچون سفید و مشکی، آبی و سفید، نقره‌ای و سفید برای طراحی لوگو ماشین‌ها بسیار جذاب و خاص است که توسط برندهایی همچون BMW، فورد، تویوتا و غیره مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

استفاده از نام برند

در صنعت اتومبیل سازی رقابت تنگاتنگ و بی پایانی میان برندها وجود دارد و شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل نیز برای ادامه حیات در این بازار رقابتی باید منحصر به فرد و خاص باشند. برای حضور مستقل و قدرتمند در عرصه رقابت با رقبا نیز هیچ چیز مانند تولید محصولات باکیفیت و طراحی آرم با استفاده از نام برند نمی‌تواند شما را از سایر نام‌های تجاری متمایز سازد. برخی شرکت‌ها برای طراحی آرم ماشین ها و محصولات خود از نام کامل برند و یا حرف اول آن استفاده می‌کنند. این دو روش به عنوان روشی متداول و خاص جهت طراحی لوگو ماشین ها شناخته می‌شوند که آنها را به طور کامل از سایر نام‌های تجاری و رقبا متمایز می‌سازد. بسیاری از آرم ماشین ها و برندهای مطرح دنیا همچون کیا (KIA)، بی ام دبلیو ((BMW، لکسوس (Lexus)، هیوندای (Hyundai)، سوزوکی (Suzuki) و غیره از نام کامل و یا حرف اول نام برند خود برای طراحی آرم ماشین‌های خود استفاده کرده‌اند که تمامی آنها به عنوان لوگوهایی معروف و قابل تشخیص در سراسر دنیا شناخته می‌شوند.

آرم ماشین های موجود در ایران

فونت مناسب

در صورت انتخاب روش بالا یعنی استفاده از نام برند به عنوان لوگو ماشین باید فونتی مناسب برای آن پیدا کنید. انتخاب روش تایپوگرافی برای طراحی آرم ماشین ها مستلزم استفاده از فونتی جذاب و خاص است؛ زیرا فونت و البته رنگ به عنوان عناصر اصلی طراحی این سبک از طراحی لوگو شناخته می‌شوند. برای طراحی آرم ماشین ها با استفاده از روش تایپوگرافی، محدودیت خاصی در انتخاب فونت ندارید؛ یعنی هم می‌توانید از فونت‌های ساده و هم از فونت‌های شکسته استفاده کنید. در حالت کلی فونت ساده بهترین انتخاب برای طراحی لوگوتایپ است اما فونت‌های فانتزی و یا کمی شکسته نیز برای طراحی آرم ماشین ها مناسب هستند؛ البته به شرط آنکه خوانا باشند و مخاطب به راحتی قادر به خواندن نام لوگو یا آرم موردنظر باشد.

استفاده از اشکال هندسی

برای طراحی آرم ماشین ها می‌توانید از اشکال هندسی مختلف همچون دایره، بیضی، مستطیل و یا مربع نیز کمک بگیرید. طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز یکی از روش‌های رایج برای خلق هویت بصری برندها است که برندهای معروفی همچون آئودی (Audi)، بی ام دبلیو، فورد، مرسدس بنز (Mercedes-Benz)، بوگاتی (Bugatti)، مزدا (Mazda)، تویوتا (Toyota) و غیره از این روش برای طراحی آرم اتومبیل‌های خود استفاده کرده‌اند. البته این روش معمولا با ترکیب روش‌های دیگری همچون تایپوگرافی و یا لوگوی تصویری (استفاده از نماد) ترکیب می‌شود. اما به تنهایی نیز از جذابیت کافی برخوردار است و می‌تواند به عنوان یک روش منحصر به فرد و مستقل برای طراحی لوگوی برندهای تولیدکننده اتومبیل مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین بهره گیری از اشکال هندسی نیز یک ایده خاص و جذاب برای طراحی آرم ماشین ها است که می‌توانید از آن برای طراحی لوگو اتومبیل استفاده کنید.

طراحی برای تمام دوران ها

یکی دیگر از اصول طراحی و البته ویژگی‌ مهم آرم ماشین ها که حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که آرم موردنظر خود را طوری طراحی کنید تا در هر زمان، جذابیت و اصالت خود را حفظ کند. یعنی لوگوی شما باید به نحوی طراحی شود تا در گذر زمان همچنان خاص و منحصر به فرد باشد؛ زیرا لوگوی یک برند در حالت ایده آل بهتر است لوگویی واحد باشد تا به نمادی ماندگار از یک کسب و کار تبدیل شود. لوگوهایی که بر اساس ترندهای موقت و زودگذر طراحی می‌شوند، خیلی سریع به دست فراموشی سپرده شده و هیچگاه به آرمی به یاد ماندنی تبدیل نخواهند شد. از طرفی دیگر نیز طراحی چندین و چند باره لوگو موجب سلب اطمینان مخاطبان می‌شود و آنان را نسبت به برند شما بی اعتماد خواهد ساخت. از این رو به منظور جلب اعتماد مخاطبان و ماندگاری لوگو بهتر است آرم ماشین ها را به صورت کلاسیک و ساده طراحی کنید تا در هر زمان و حتی پس از گذشت چندین سال همچنان خاص و به روز باشد.

بنابراین اگر قصد طراحی لوگو برای برند اتومبیل سازی خود را دارید، با در نظر داشتن این نکات ساده اما پرکاربرد می‌توانید آرمی منحصر به فرد و شیک برای اتومبیل‌های خود طراحی کنید. شما همچنین می‌توانید برای طراحی آرم ماشین ها و حتی برند اتومبیل سازی خود از آرم‌های مطرح دنیا همچون آرم ماشین های آمریکایی و یا نام‌های تجاری مشهور و موفق دنیا ایده بگیرید و از روش‌های آنها برای طراحی لوگو اختصاصی خودتان استفاده کنید.

طراحی آرم ماشین ها

بررسی آرم ماشین های موجود در ایران

تحلیل و بررسی آرم ماشین های مختلف به شما کمک می‌کند تا بتوانید به ایده‌های جالبی برای طراحی آرم ماشین‌های خود دست پیدا کنید. به همین بهانه در این بخش به بررسی آرم ماشین های موجود در ایران می‌پردازیم و شما را با جزئیات طراحی آرم چندین خودروی پرطرفدار آشنا می‌کنیم.

جک (JAC)

جک یکی از اتومبیل‌های چینی معروف و پرطرفدار در ایران است که در مدل‌های مختلف تولید و به بازار جهانی عرضه شده است. آرم جک با استفاده از شکل هندسی بیضی و یک ستاره در وسط آن طراحی شده است که در تمامی مدل‌های این اتومبیل به چشم می‌خورد. آرم ستاره‌ای جک یکی از بهترین نمونه‌های طراحی ساده و کلاسیک آرم ماشین های چینی است که با رعایت تمامی اصول طراحی از جمله سادگی، انتخاب رنگ مناسب و استفاده از یک نماد خاص طراحی شده است.

آرم ماشین های چینی

هایما (Haima)

هایما نیز یکی دیگر از اتومبیل‌های چینی محبوب در ایران شناخته می‌شود که برای طراحی آن از پرنده‌ افسانه‌ای «رخ» به صورت نمادین استفاده شده است. این پرنده در اساطیر خاورمیانه نوعی پرنده شکاری است که سرعت و قدرت زیادی دارد. استفاده از این نماد برای طراحی آرم هایما انتخاب هوشمندانه‌ای است که به نوعی سعی بر نشان دادن قدرت و سرعت این اتومبیل دارد و در وسط یک دایره قرار گرفته است.

آرم ماشین های چینی

نسل خودروهای ام وی ام (MVM)

نسل خودروهای ام وی ام همچون MVM110، MVM315، MVM530، MVM550، X22، X33، X55 و انواع مختلف چری آریزو (Chery Arrizo) نیز از دیگر اتومبیل‌های چینی پرطرفدار هستند که با استقبال بسیار خوبی در ایران مواجه شدند و فروش بالایی داشتند. آرم اتومبیل‌های نسل MVM به دو شکل تایپوگرافی از نام برند (MVM) و ترکیب شکل هندسی بیضی به همراه حرف V به صورت برعکس طراحی شده است که این دو آرم در قسمت جلو و عقب اتومبیل‌های MVM دیده می‌شوند.

آرم ماشین های آمریکایی

هیوندای جنسیس کوپه (Hyundai Genesis Coupe)

جنسیس کوپه به عنوان یکی از خودروهای پرطرفدار شرکت هیوندای شناخته می‌شود که آرم جلوی آن لوگوی معروف Hyundai بوده و با استفاده از حرف H و شکل هندسی بیضی طراحی شده است. آرم عقب این اتومبیل نیز به صورت یک شش ضلعی است که نام اتومبیل یعنی Genesis در وسط آن نوشته شده و در دو طرف شش ضلعی نیز دو بال عقابی طراحی شده است. این طراحی به نوعی نمادی از شتاب، حرکت و اقتدار است که طراح لوگو به منظور انتقال این مفاهیم از بال عقاب مانند بهره گرفته است.

جمع بندی

طراحی آرم ماشین ها مرحله مهمی از فرآیند برندینگ شرکت‌های سازنده اتومبیل محسوب می‌شود که هویت بصری تولیدات آنها را تشکیل می‌دهد. هر خودرو دارای یک آرم منحصر به فرد است که وجه تمایز آن با سایر خودروها بوده و باید به صورت اختصاصی طراحی شود. برای طراحی لوگو ماشین ها برخی اصول و ضوابط مشخص وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید آرمی ماندگار و درخشان برای اتومبیل‌ها طراحی کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر