طراحی ست و اوراق اداری

شاید برای شما هم اتفاق اُفتاده باشد که وقتی سربرگ یک شرکت را دیده‌اید احساس کرده‌اید که یک مجموعه‌ی بسیار حرفه‌ای در پشت آن در حال فعالیت هست. این دقیقاً همان اتفاقی است که یک تیم طراحی برند به دنبال آن است. مهمترین ویژگی یک ست اداری استاندارد، استفاده‌ی یکپارچه و هماهنگ از عناصر هویتی برند در طراحی آن است به طوری که وقتی مشتری با اجزای مختلف ست اداری مانند کارت ویزیت، سربرگ و برگه های یادداشت مواجه می‌شود، عمیقاً احساس کند هماهنگی خاصی بین آنها وجود دارد. یک ست اداری استاندارد در غیاب شما می‌تواند احساس خوبی در مشتریان شما نسبت به برند و کسب و کارتان ایجاد کند و به نوعی سفیر و نماینده خوبی برایتان باشد. از آن جایی که بخش زیادی از جلسات و ارتباطات در دنیای امروز به صورت غیرحضوری انجام می‌شود، در سال‌های اخیر طراحی ست اداری اهمیت بیشتری پیدا کرده است به نحوی که بسیاری از شرکت‌های معتبر دنیا که ارزش بالایی برای برند خود قائل هستند، توجه بیشتری به این موضوع نشان داده‌اند.

با ست اداری، ذهنیت مشتری را گام‌به‌گام تغییر دهید!

مشاهده‌ی طرح جذاب و اصولی یک بیزینس‌کارت می‌تواند به راحتی این انگیزه را در یک مشتری ایجاد کند که برای سفارش کار در دفتر کار شما حاضر شود. در ادامه وقتی که او نیاز به برگه‌های یادداشت پیدا می‌کند تا از محتوای این جلسه‌ی کاری یادداشت بردارد، اگر اصول طراحی ست اداری را به خوب رعایت کرده باشید، با دیدن طرح برگه‌های یادداشت شما به یاد طرح بیزینس‌کارت خواهد افتاد و اینجاست که کم‌کم احساس خوبی نسبت به کسب و کار شما در ذهن او شکل خواهد گرفت. اگر این گفتگو در نهایت به نوشتن پیش‌نویس قرارداد در سربرگ شرکت برسد، آنگاه ذهنیت و احساس خوب او قوی‌تر خواهد شد و در مجموع، قدرت و یکپارچگی خاص را در کسب و کار شما مشاهده خواهد کرد. همین روند به ظاهر ساده است که فلسفه‌ی طراحی ست اداری را تشکیل داده و حضور و تأثیر آن در لحظه به لحظه‌ی یک کسب و کار موفق را به خوبی نشان می‌دهد. این روند نشان می‌دهد که هر یک از اجزای ست اداری، نقش خاصی در فرآیند کسب‌و‌کار دارند و باید رسالت حرفه‌ای خود را به انجام رسانند.

برخی از نمونه کارها
نظرات مشتریان
 • شرکت بمان واقعا درطراحی با دقت خاصشان بی نظیر است. می‌توان عمق تفکر و حرفه‌ای بودن را در طرح های بسیار زیبایشان مشاهده کرد. امیدوارم که بتوانیم درآینده همکاری‌های بیشتری را داشته باشیم و بدون شک کادر بازرگانی وحدانی نژاد، آژانس بمان را به همه دوستانش معرفی خواهد کرد.

  وحدانی نژاد
  وحدانی نژاد
  مدیر عامل بازرگانی وحدانی نژاد
 • اولین بار مجموعه بمان را از طریق سایت پیدا کردم و از همان ابتدا متوجه شدم که مجموعه بسیار قوی است. پس از آن هنگامی که همکاریمان به پایان رسید، بیشتر متوجه شدم که خیلی مطمئن و خلاق هستید.

  شادی قراخانلو
  شادی قراخانلو
  مدیر عامل مجموعه راشا
 • کیفیت طراحی، نحوه ارائه طرح های نهایی، دقت و توجه به جزئیات، مشتری مداری و پاسخگویی آن مجموعه محترم در طول اجرای پروژه ستودنی و مثال زدنی است. بدون شک شما را به سایر دوستانی که به دنبال طرح‌های خاص، منحصر به فرد و حرفه‌ای باشند معرفی خواهم نمود. از آژانس بمان سپاسگزارم . برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

  حمیدرضا قاضی
  حمیدرضا قاضی
  مدیر عامل مجموعه آناهید
 • از خلق اثر زیبایتان برای مجموعه پاک سرشت، صمیمانه کمال تشکر را دارم. خوشحالیم که با کمک تیم حرفه ای مشاوره و طراحی به آیده‌ال ترین لوگو مورد نظر دست یافتیم. با سپاس فراوان از کلیه زحمات شما

  حسن پاک سرشت
  حسن پاک سرشت
  مدیر عامل برند پاک سرشت
 •  مدیریت و همکاران عزیز مجموعه معظم بمان، بسیار خرسندم از اینکه طراحی لوگو گالری طلا و جواهرات رجب شاهی توسط این مجموعه به طور کاملا حرفه ای، تخصصی و فاخر به سرانجام رسید. ضمن رضایت کامل از فرایند انجام و ماحصل کار، بر خود وظیفه میدانم از تلاش تمامی دوستان در دپارتمان طراحی نهایت  تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  رجب شاهی
  رجب شاهی
  مدیر گالری رجب شاهی
 • فروش آنلاین در الویت اول برای موفقیت و ایجاد وفاداری در بین هوادارانش نیاز به حس آرامش و اعتماد دارد. مجموعه بمان با توجه به فعالیت و طراحی برای تمام فیلدهای موجود با تجربه خود، علاوه بر طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو مجموعه، حس آرامش و اعتماد را در ذهن ما نسبت به مجموعه خودشان نیز ایجاد نمودند.

  میثاق پور
  میثاق پور
  مدیر عامل مجموعه میم مد

از یک ست اداری چه انتظاری باید داشته باشید

یک طرح اصولی برای ست اداری باید بتواند با تحلیل ژنتیک برند و با رعایت استاندارهای بین‌المللی، شخصیت برند را به خوبی به مخاطب خود منعکس کند و ویژگی‌های زیر داشته باشد:

 • عدم استفاده از تمپلیت‌های آماده و منحصر به فرد بودن
 • طراحی هر یک از اجزا متناسب با کارکرد حرفه‌ای آن
 • همخوانی با عناصر بصری برندینگ مانند لوگو، رنگ سازمانی و پترن
 • انتخاب رنگ‌بندی متناسب با رنگ سازمانی
 • سادگی و جذابیت بصری
 • قابلیت چاپ

روند بمان در طراحی ست اداری

ما در مجموعه «بمان» کار طراحی ست اداری را به صورت کاملاً اختصاصی و با در نظر گرفتن هویت برند که شامل مفاهیمی مانند ارزش‌های برند و ژنتیک آن، لحن برند، رنگ سازمانی و غیره می‌باشد، برای مشتریان خود انجام می‌دهیم. وجه تمایز کار ما در «بمان»، عدم استفاده از تمپلیت‌های آماده است چرا که اعتقاد داریم برای اینکه حداکثر بازدهی از طراحی ست اداری به دست بیاید، برای هر کسب و کار باید طراحی متناسب با ویژگی‌های خاص آن برند صورت گیرد. بنابراین قبل از طراحی ست اداری، در جلسه مشاوره با مدیران برند سؤالاتی را برای شناخت بیشتر از برند از آنها خواهیم پرسید. بعد از پاسخ به این سؤالات، با در نظر گرفتن سه عنصر لوگو، رنگ سازمانی و پترن در شرکت شما، طراحی اجزای مختلف ست اداری آغاز می‌شود و با محوریت دو مؤلفه‌ی کارکرد و پرستیژی که هر یک از اجزا در شرکت دارد، طرح اختصاصی برند شما پیشنهاد می‌شود و در نهایت با توجه به نظر کارفرما به تأیید مشتری خواهد رسید.

ست و اوراق اداری را بشناسید

سربرگ

برگه‌ای است که مکاتبات رسمی شرکت در آن انجام می‌شود و وظیفه آن انتقال محتوا (content) است. یک سربرگ خوب باید لوگوی شرکت را در نقطه مناسبی از صفحه جایابی کنید و تمام اطلاعات ارتباط با شرکت مانند آدرس، تلفن، آدرس سایت و... را به نحوی در آن بگنجاند که مزاحم بخش مربوط به متن اصلی نباشد. معمولاً سربرگ‌ها را در قطع A4 یا A5 به صورت یکٰ‌رو و با زمینه ساده طراحی می‌کنند تا در هنگام کپی یا فکس دچار تغییرات رنگی نشود. در مجموعه‌ی «بمان» می‌توانید سفارش استفاده از پترن اختصاصی برند خود را برای طراحی در پشت سربرگ با هزینه مناسب بدهید. پترن یک الگوی تصویری تکرار شونده است که برندهای معتبر از آن برای طراحی گرافیکی استفاده می‌کنند.

پاکت نامه

پاکتی است که وظیفه تأمین محرمانگی در شرکت را بر عهده دارد و حمل نامه‌های شرکت به سایر شرکت‌ها و نهادها توسط آن انجام می‌شود. برای شرکت‌هایی که اولین بار است که از شما نامه‌ای را دریافت می‌کنند، طرح پاکت‌نامه معمولاً اولین تصویری است که از برند شما در ذهن آنها شکل می‌گیرد. یک پاکت‌نامه‌ی اصولی باید در پشت خود دارای لوگوی شرکت و اطلاعات ارتباطی آن باشد و فضای کافی برای نوشتن اطلاعات گیرنده و فرستنده و تمبر مخصوص نامه داشته باشد. اندازه پاکت‌نامه متناسب با اندازه سربرگ و نوع کسب و کار شما تعیین خواهد شد تا به خصوص در کسب‌و‌کارهایی که نامه‌نگاری‌های فراوان دارند، از اتلاف هزینه برای کاغذ جلوگیری شود. دیزاین بخش داخلی پاکت‌نامه با پترن شرکت هم از نقاط تمایز «بمان» در طراحی پاکت‌نامه است.

پاکت A4

پاکت A4 کارکرد حفاظت از اسناد اداری در یک شرکت یا سازمان را دارد. به کمک این نوع پاکت‌ها که معمولاً به صورت عمودی یا افقی طراحی می‌شوند، اوراق و اسناد اداری مانند فاکتورها، سربرگ‌ها، قراردادها و برگه‌های یادداشت حفاظت می‌شوند و از تا خورن آنها جلوگیری می‌شود. مزیت پاکت افقی نسبت به عمودی در این است که دسترسی به برگه‌های داخل آن راحت‌تر انجام می‌شود ولی پاکت عمودی از محرمانگی بیشتری سود می‌برد. در طراحی این پاکت هم سه عنصر لوگو، رنگ سازمانی و پترن مورد توجه قرار می‌گیرد.

مهر

مهر شرکت دارای جنبه اعتمادسازی و نماد ضمانت آن است. مهر معمولاً به شکل لوگو و یا طرحی که متناسب با لوگوی شرکت است، طراحی می‌شود. مهر می‌تواند حاوی اطلاعات رسمی شرکت مانند شماره ثبت و یا حاوی برخی از اطلاعات ارتباطی شرکت مانند شماره تلفن دفتر مرکزی یا آدرس سایت باشد. اندازه مهر باید متناسب با اندازه سربرگ انتخاب شود. مطمئناً یک مهر بزرگ روی یک سربرگ کوچک، منظره خوبی ایجاد نخواهد کرد.

برگه های یادداشت

کارکرد اصلی برگه‌های یادداشت درج اطلاعات یکبار مصرف و یادداشت‌برداری برای استفاده در آینده است. برگه یادداشت معمولاً یکی از رایج‌ترین نیازهایی است که تقریباً در همه کسب و کارها به میزان کم یا زیاد لازم است. مشتری در نگاه اول برگه یادداشت را برای تأمین نیاز خود برمی‌دارد ولی در عمل برند شما را هم با خود به همراه خواهد برد. درج لوگو و اطلاعات ارتباطی از ملزومات یک برگه یادداشت خوب در طراحی ست اداری است.

پرچم

پرچم نماد صلابت یک شرکت و میزان بالای اعتماد به نفس مدیران یک کسب و کار است. بر روی پرچم معمولاً از طرح لوگوی شرکت استفاده می‌شود. اندازه پرچم باید متناسب با مکان‌هایی که استفاده می‌شود، طراحی شود. مثلاً پرچمی که بر روی میز مدیریت در کنار پرچم ایران قرار می‌گیرد باید متناسب با اندازه میز و اندازه پرچم ایران انتخاب شود و پرچمی که قرار است در جلوی سالن شرکت در یک نمایشگاه عمومی قرار داده شود، باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی دیده شود.

بج سینه

بج‌سینه (Lapple Pin یا Badge Pin) یا گل‌سینه وسیله‌ای است که رسالت اصلی آن تثبیت هویت بصری شرکت در نگاه سایرین است که از طریق تکرار در دیده شدن آن بر روی لباس افراد شرکت به دست می‌آید. بج‌سینه معمولاً در هنگام حضور در شرکت یا فعالیت‌های مرتبط با کسب وکار، توسط مدیران و کارکنان شرکت بر روی لباس و در نزدیکی قلب انسان متصل می‌شود. این کار به معنای عشق، علاقه و اعتماد مدیران و کارکنان به برند شرکت و حتی شغل آنهاست و به این معناست که آنها با تمام قلب خود به محصولات و خدمات شرکت اعتقاد دارند. بدیهی است که این کار می‌تواند تأثیر زیادی در اعتماد مشتریان به شما بگذارد. برای طراحی بج‌سینه معمولاً از طرح لوگوی شرکت استفاده می‌شود و معمولاً برای زیبایی بیشتر از آبکاری طلا یا نقره استفاده می‌شود.

زونکن

زونکن‌ها نماد انباشتگی، مداومت و تجربه دراز‌مدت در تولید محصولات و ارائه خدمات هستند که می‌تواند اعتبار مناسبی برای یک برند به ارمغان بیاورد. از زونکن‌ها معمولاً برای بایگانی و دسته‌بندی اوراق و اسناد اداری استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای جذاب زونکن، استفاده از آن برای تهیه کاتالوگ محصولات شرکت است که به مرور زمان افزایش می‌یابد. معمولاً زونکنی که برای تهیه کاتالوگ استفاده می‌شود بیشتر در جلوی دید مشتریان است و باید حساسیت بیشتری بر روی طراحی آن به خرج داده شود.

پوشه

پوشه مأموریت انتقال اسناد را در داخل شرکت به عهده دارد. در طراحی پوشه معمولاً لوگوی شرکت و آدرس کامل آن در کنار ترکیبی از رنگ سازمانی استفاده می‌شود. اندازه پوشه‌ها معمولاً کمی بزرگتر از سربرگ در نظر گرفته می‌شود تا نامه‌های شرکت و اسناد دیگر به راحتی در داخل آن جای گیرند. خیلی از پوشه‌ها معمولاً دارای جیب داخلی و یا برش‌های روی آن هستند تا برای قرار دادن کارت ویزیت، لوح‌های فشرده و سایر موارد استفاده شود.

پاکت کاتالوگ

پاکت کاتالوگ، پاکتی است که برای ارسال کاتالوگ یک کسب‌وکار به خصوص برای مشتریان خاص استفاده می‌شود. بنابراین در طراحی این پاکت در ابتدا باید در مورد نوع طراحی کاتالوگ و اندازه آن، بررسی لازم صورت گیرد. بسته به اندازه کاتالوگ و همچنین استفاده از ابزار فلزی یا غیر فلزی در صحافی کاتالوگ، باید از اندازه و جنس متفاوتی در پاکت کاتالوگ استفاده شود. استفاده از اطلاعات ارتباطی شرکت بر روی پاکت کاتالوگ هم از ضروریات است.

کیف حمل پرسنلی

کیف حمل پرسنلی نشانه‌ی توجه یک برند یا شرکت به آسودگی کارکنان و یکپارچه‌سازی آنان است. این نوع کیف معمولاً برای تمام پرسنل یک شرکت و یا برای کسانی که وظیفه آنها ایجاب می‌کند که وسایل مختلفی را برای انجام مأموریت‌های محوله حمل کنند، طراحی می‌شود. معمولاً لوگوی شرکت و اطلاعات ارتباطی شرکت به گونه‌ای که بیش از حد بزرگ نباشد، روی آن حک می‌شود. اندازه این کیف باید متناسب با وسایل و اشیایی که کارکنان شرکت هنگام آمدن به شرکت با خود حمل می کنند، طراحی شود.

شاپینگ بگ

شاپینگ‌بگ ابزاری است که افراد می‌توانند از آن برای حمل اشیای متفرقه استفاده نمایند. وجود شاپیتگ‌بگ به این معناست که شما در شرکت خود فکر همه چیز را کرده‌اید و به کوچکترین نیازهای افراد هم توجه داشته‌اید. این موضوع اطمینان خاطر و احساس خوبی برای مشتریان، پرسنل یا طرف کاری شما ایجاد خواهد کرد. استفاده از لوگو و درج راه‌های ارتباطی با شرکت در نقطه مناسب، از اصول طراحی یک شاپینگ‌بگ مناسب است.

خودکار

خودکارها مکمل برگه‌ها و دفترچه‌های یادداشت هستند و وجود تعداد مناسبی از آنها روی میز قرارداد شرکت، می‌تواند نشانه این باشد که در شرکت شما همه چیز سر جای خودش است. معمولاً بر روی خودکارهای اداری لوگو و برند شرکت ثبت می‌شود تا نام برند را به مدت طولانی نزد مخاطبان زنده نگه دارد.

برچسب

برچسب یا لیبل اداری برای تولید مفهوم مالکیت در شرکت استفاده می‌شود و به عنوان برچسب اموال بر روی اموال شرکت چسبانده می‌شود. بهتر است در طراحی برچسب اموال هم از رنگ‌بندی هماهنگ با رنگ سازمانی استفاده نمود و در طراحی آن نقطه مناسبی برای درج کد اموال و همچنین لوگوی برند در نظر گرفته شود.

جهت درخواست مشاوره، با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

 • ست اداری چیست؟

  به مجموعه‌ای از عناصر مختلف مانند کارت ویزیت، سربرگ و برگه‌های یادداشت که در مراحل مختلف یک کسب‌وکار استفاده می‌شود، ست اداری گفته می‌شود.

 • مزایای طراحی ست اداری برای برند و کسب‌وکارها در چیست؟

  ایجاد حس خوب در مشتریان در هنگام مشاهده‌ی یکپارچگی در بین اجزای ست اداری، تغییر گام‌به‌گام ذهنیت مشتری در مورد برند در حین مراحل کسب‌ وکار و وجود سفیران یکپارچه و جذاب برای برند.

 • مهمترین اقلام یک ست اداری استاندارد چیست؟

  کارت ویزیت، سربرگ، پاکت نامه، پاکت A4 ، مهر ، برگه‌های یادداشت، پرچم، بج‌سینه، زونکن، پوشه، پاکت کاتالوگ، کیف حمل پرسنلی، شاپبنگ بگ، خودکار و لیبل.

 سوالات پر تکرار آرمکده

در خواست مشاوره

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

Loading