انتخاب رنگ سازمانی

رنگ سازمانی در برندسازی، آمیزه‌ای از احساسات، تفکرات و هویت یک برند است. به باور کارشناسان، وقتی رنگی که برای برند خود انتخاب می‌کنید منحصر به فرد یا متفاوت باشد در واقع یک چکش بصری به دست گرفته‌اید که بر ذهن مخاطبان شما فرود می‌آید تا به یاد برند شما بیفتند. انتخاب رنگ سازمانی در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد ولی کاملاً یک امر تخصصی است و به نتایج تحلیل‌هایی برمی‌گردد که در حوزه‌های روانشناسی رنگ، بررسی رقبا، هویت برند و حتی حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی انجام می‌شود. مطالعات نشان داده است که انتخاب درست رنگ می‌تواند تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند و درآمدهای سازمان مؤثر باشد. با انتخاب درست رنگ سازمانی می‌توانید:

باعث برانگیختگی مخاطبان خود شوید

رنگ مناسب از دو روش می‌تواند در افراد شوک ایجاد کند. روش اول این است که رنگ خود را کاملاً منحصر به فرد انتخاب کنید به گونه‌ای که کمتر دیده شده باشد و برای افراد دارای تازگی باشد. روش دوم این است که رنگ را به گونه‌ای انتخاب که با بقیه برندهایی که در ردیف محصول مشابه فعالیت دارند، تمایز داشته باشد تا از این طریق در ذهن افراد باقی بماند و یا توجه آنها را جلب کند. برای مثال هنگامی که بسیاری از برندهای خودرو در اروپا از رنگ‌های سرد استفاده می‌کردند شرکت رنو به یکباره تصمیم به استفاده از رنگ زرد گرفت. این کار رنو باعث شد که توجه بیشتری به محصولات این شرکت جلب شود.

مورد توجه و علاقه‌ی جامعه‌ی هدف خود قرار بگیرید

هر برندی ممکن است جامعه‌ی هدف خاصی را برای فروش محصول یا خدمات خود در نظر گرفته باشد و یا برای بخشی از این جامعه‌ی هدف، اولویت بیشتری قائل شده باشد. با روانشناسی رنگ برندجامعه‌ هدف می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که بیشتر مورد اقبال آنها باشد تا به این ترتیب زمینه بیشتری برای رجوع آنها به برند خود ایجاد کنید. برای مثال، مردمی که در سواحل اقیانوس زندگی می‌کنند و همواره با رنگ آبی دریا و یا رنگ سبز درختان روبرو می‌شوند ممکن است به دلایل اجتماعی به این طیف از رنگ‌ها علاقه خاصی داشته باشند یا به دلایل روانشناختی دچار یک دافعه خاص نسبت به آنها شده باشند. برندی که مخاطبین آن چنین مردمی هستند، بهتر است در هنگام انتخاب رنگ برای خود به این موضوع توجه داشته باشد.

برخی از نمونه کارها
Narina
$Title
Swiss Effe
$Title
spita
$Title
نظرات مشتریان
 • شرکت بمان واقعا درطراحی با دقت خاصشان بی نظیر است. می‌توان عمق تفکر و حرفه‌ای بودن را در طرح های بسیار زیبایشان مشاهده کرد. امیدوارم که بتوانیم درآینده همکاری‌های بیشتری را داشته باشیم و بدون شک کادر بازرگانی وحدانی نژاد، آژانس بمان را به همه دوستانش معرفی خواهد کرد.

  وحدانی نژاد
  وحدانی نژاد
  مدیر عامل بازرگانی وحدانی نژاد
 • اولین بار مجموعه بمان را از طریق سایت پیدا کردم و از همان ابتدا متوجه شدم که مجموعه بسیار قوی است. پس از آن هنگامی که همکاریمان به پایان رسید، بیشتر متوجه شدم که خیلی مطمئن و خلاق هستید.

  شادی قراخانلو
  شادی قراخانلو
  مدیر عامل مجموعه راشا
 • کیفیت طراحی، نحوه ارائه طرح های نهایی، دقت و توجه به جزئیات، مشتری مداری و پاسخگویی آن مجموعه محترم در طول اجرای پروژه ستودنی و مثال زدنی است. بدون شک شما را به سایر دوستانی که به دنبال طرح‌های خاص، منحصر به فرد و حرفه‌ای باشند معرفی خواهم نمود. از آژانس بمان سپاسگزارم . برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

  حمیدرضا قاضی
  حمیدرضا قاضی
  مدیر عامل مجموعه آناهید
 • از خلق اثر زیبایتان برای مجموعه پاک سرشت، صمیمانه کمال تشکر را دارم. خوشحالیم که با کمک تیم حرفه ای مشاوره و طراحی به آیده‌ال ترین لوگو مورد نظر دست یافتیم. با سپاس فراوان از کلیه زحمات شما

  حسن پاک سرشت
  حسن پاک سرشت
  مدیر عامل برند پاک سرشت
 •  مدیریت و همکاران عزیز مجموعه معظم بمان، بسیار خرسندم از اینکه طراحی لوگو گالری طلا و جواهرات رجب شاهی توسط این مجموعه به طور کاملا حرفه ای، تخصصی و فاخر به سرانجام رسید. ضمن رضایت کامل از فرایند انجام و ماحصل کار، بر خود وظیفه میدانم از تلاش تمامی دوستان در دپارتمان طراحی نهایت  تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  رجب شاهی
  رجب شاهی
  مدیر گالری رجب شاهی
 • فروش آنلاین در الویت اول برای موفقیت و ایجاد وفاداری در بین هوادارانش نیاز به حس آرامش و اعتماد دارد. مجموعه بمان با توجه به فعالیت و طراحی برای تمام فیلدهای موجود با تجربه خود، علاوه بر طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو مجموعه، حس آرامش و اعتماد را در ذهن ما نسبت به مجموعه خودشان نیز ایجاد نمودند.

  میثاق پور
  میثاق پور
  مدیر عامل مجموعه میم مد

حس مرتبط با محصول را منتقل کنید

هر محصولی دارای حس متفاوتی است که می‌توان با انتخاب رنگ متناسب با آن، حوزه کاری برند را بهتر در خاطر مشتریان نگه داشت. مثلاً برندهای غذایی ممکن است از رنگ‌های گرم و اشتهاآور استفاده ‌کنند و یا برندهای لوکس از رنگ‌های خاص. یکی از دلایل استفاده از رنگ‌های زرد و قرمز توسط برند مکدونالد، در همین نکته نهفته است.

تفکر برند خود را نشان دهید

هر برندی دارای تداعیات ذهنی و شخصیت خاصی است که می‌توان حداقل بخشی از آن را به کمک رنگ سازمانی برجسته‌تر کرد. در نگاه مدرن برای انتخاب رنگ سازمانی، هویت برند از مهمترین اولویت برخوردار می‌شود و مدیران برند برای انعکاس شخصیت برند از رنگ استفاده می‌کنند. در این نگاه حس و مفهومی که از طریق رنگ منتقل می‌شود و یا علایق رنگی جامعه‌ی هدف در درجه بعدی اهمیت قرار می‌گیرد و این شخصیت برند است که رنگ خود را تعیین می کند. برای مثال استفاده از رنگ طلایی توسط برند رولکس که ساعت‌های لوکس تولید می‌کند، به دلیل وجود خصلت تجمل‌گرایی در هویت این برند و هدف‌گذاری آن برای ساخت محصولات گران‌قیمت است.

روند انتخاب رنگ سازمانی در بمان

تا کنون به اهمیت انتخاب رنگ سازمانی پی برده‌ایم. اما مسیری که ما در آژانس هویت سازی برند «بمان» آن را دنبال می‌کنیم تا رنگ سازمانی کسب و کارها را بر اساس آن انتخاب کنیم چیست؟

 • برگزاری جلسات مشاوره برای ساخت یا شناخت کامل هویت برند.
 • جامعه مخاطبان و مشتریان محصول و مصرف‌کنندگان آن چه کسانی هستند؟
 • آنالیز نوع محصولات و یا خدماتی که برند ارائه می دهد.
 • شناسایی جامعه هدف ( سن و جنسیت) غالب مخاطبان و مشتریان برند.
 • شناسایی محدوده جغرافیایی و فرهنگی برند برای فروش.
 • آنالیز مفاهیم برند
 • شناسایی لحن و شخصیت برند
 • آنالیز بازار و رنگ سازمانی برندهای رقیب.
 • بررسی قابلیت چاپ رنگ در فضاهای خارجی و متریال‌های مربوط به کسب‌و‌کار و یکسان بودن آن در فضای مجازی و خارجی

پس از انجام مراحل فوق و بدست آوردن داده‌های مورد نیاز، کارشناسان متخصص هویت بصری در بمان، با تکیه بر علم و دانش روز برندینگ و هویت‌سازی و استفاده از خرد جمعی رنگ سازمانی کسب و کار مشتریان را به قسمی انتخاب نموده که تمامی عناصر هویتی برند را در خود جای داده و نشان‌دهنده‌ی هدف کسب و کار از ارائه خدمات و فعالیت باشد. در ادامه می‌توانید در مورد روان‌شناسی رنگ‌ها و سطوح مختلف رنگ سازمانی بیشتر بدانید:

رنگ قرمز

در مخاطب حس هیجان و شور، اشتیاق و سرعت به وجود می‌آورد. اغلب در برندهای غذایی برای تحریک اشتها‌ی مشتریان و برندهایی برای نمایش سرعت خدمات به کار می‌رود. مثال بارز این رنگ در برندینگ می‌توان به کوکاکولا یا دی اچ ال اشاره کرد.

رنگ زرد

نوید‌دهنده‌ی امید و خوش‌بینی است. بسیاری از تحقیقات ثابت کرده است که کلمات به کار رفته در زمینه زرد پرنفوذ‌تر و متقاعدکننده‌تر می‌باشد. به عنوان نمونه‌ای از رنگ سازمانی زرد می‌توان به برند آمازون اشاره کرد که از‌ ترکیب‌های رنگ سازمانی زرد استفاده کرده است.

رنگ نارنجی

در علم رنگ‌شناسی، رنگ نارنجی از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز پدید می‌آید که تا حدودی ویژگی‌های هردوی آنان را به همراه دارد. این رنگ شور و هیجان قرمز و خوش‌بینی و اعتماد زرد را به ارمغان می آورد. برند نوشابه‌های فانتا نمونه‌ای است که این رنگ سازمانی را در محصولات خود دارد.

رنگ آبی

نمایشگر آرامش و قدرت است. کسب و کارهای بزرگ و موفق تمایل بسیار زیادی به استفاده از این رنگ در برندینگ سازمانی خود دارند به عنوان مثال می توان به برند سامسونگ اشاره کرد که رنگ لوگوی خود را با پس‌زمینه‌ی آبی طراحی کرده است.

رنگ سبز

نشان‌دهنده سلامت و سرزندگی را دارد. بیشتر برندهای مواد غذایی که مدعی تولید محصولات کاملاً طبیعی و بدون افزونه هستند از این رنگ در ساخت برندینگ خود استفاده می کنند.

رنگ نقره ای

تجمل، نوآوری و تعادل پیام های رنگ نقره ای هستند. این رنگ را در بیشتر برندهایی که محصولات و خدمات آنها وابسته به تکنولوژی است می‌‌بینیم. به عنوان نمونه‌ای از برند نقره این می‌توان به برندهای اپل، لکسوس و بنز اشاره نمود.

رنگ بنفش

رنگ بنفش هم نمادی از سلطنت بوده و هم بسیار آرامش‌بخش است. اغلب نمایانگر ثروت می‌باشد و می‌توان گفت که به زنانگی هم اشاره دارد، انتخاب این رنگ برای برندهایی که مخاطب و مشتریان آن قشر مرفه جامعه و یا زنان هستند می تواند تأثیرگذاری بیشتری به همراه داشته باشد. رنگ بنفش در کالای لوکس، بعضاً طرفداران بسیار زیادی دارد. برای مثال از برند بنفش می‌توان به Yahoo و Milka وBenQ اشاره کرد.

رنگ صورتی

اشاره به صلح‌آمیز بودن و لطافت دارد و اغلب برای محصولاتی استفاده می‌شود که مشتری آنان اغلب دختران جوان هستند. مثل لوازم آرایشی و پوشاک زنانه. عروسک ها و لباس‌های باربی نمونه‌ای از برندی موفق با رنگ صورتی می‌باشد.

رنگ مشکی

نمونه‌ای بارز از قدرت و سلطه‌گری در برندینگ است. کسب‌و‌کارهایی که از این رنگ سازمانی استفاده می‌کنند پیامی متفاوت به مخاطبان خود القا می‌کنند مانند Nike و D&G .

رنگ سازمانی شامل سطوح مختلفی مانند رنگ‌های اصلی، رنگ‌های مکمل و رنگ‌های متضاد است. رنگ‌های اصلی که همیشه با برند دیده می‌شوند، در عناصر غیرقابل تغییر برند مانند لوگو و پترن می‌آیند. رنگ‌های مکمل هم کامل‌کننده طیف رنگ‌های اصلی هستند که در طرح‌های مورد نیاز استفاده می‌شوند. رنگ‌های متضاد هم رنگ‌هایی هستند که در بعضی از نقاط که باید برند بهتر دیده شوند، در کنار رنگ اصلی استفاده می‌شود.

جهت درخواست مشاوره، با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

 • رنگ سازمانی چیست؟

  رنگ سازمانی در واقع رنگ اصلی برند شماست که بخش اعظمی از رنگ‌هایی را که برای طراحی فضاها، عناصر برند مانند لوگو یا پترن و محصولات استفاده می‌شود، به خود اختصاص می‌دهد. معمولاً بقیه‌ی رنگ‌های مورد استفاده در سوژه‌های مختلف، به صورت رنگ مکمل، رنگ متضاد و طیف‌های رنگی متعلق به رنگ سازمانی انتخاب می‌شوند.

 • رنگ سازمانی چه تأثیری بر برند و کسب‌‌وکار ما دارد؟

  مهمترین تأثیر رنگ سازمانی، عملکرد آن به عنوان یک چکش بصری است که در ذهن مخاطب فرود می‌آید و باعث تقویت برند سازمان می‌شود. نتایجی از قبیل برانگیختگی مخاطبان، افزایش علاقه به برند در مخاطبان، ایجاد حس مرتبط با محصول در بیننده و همچنین نمایش تفکر و شخصیت برند از مهمترین تأثیرات رنگ سازمانی بر برند و کسب‌وکار شماست.

 • چگونه رنگ سازمانی انتخاب کنیم؟

  این کار در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد ولی واقعیت این است که کاملاً یک امر تخصصی است و برای انجام آن نیازمند تحلیل‌هایی هستیم که در حوزه روانشناسی رنگ انجام می‌شود. علاوه بر این بررسی هویت و شخصیت برند، پژوهش در رنگ‌هایی که رقبای برند برای خود انتخاب کرده‌‌اند و همچنین نیازهای روانشناختی که جامعه‌ی هدف دارد، از الزامات انتخاب رنگ سازمانی است.

 سوالات پر تکرار آرمکده

در خواست مشاوره

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

Loading