تدوین هویت مفهومی برند

وقتی برند شما بتواند در مورد فلسفه‌ی زندگی مردم الهام‌بخشی کند و قهرمان زندگی آن‌ها باشد، آن وقت است که دیگر خرید محصولات برند، کوچکترین واکنشی است که ممکن است توسط آنان صورت گیرد. این دقیقاً همان اتفاقی است که برای برندهایی رخ میدهد که هویت و ویژگی‌های خاصی را برای خود در نظر گرفته‌اند و هیچگاه آن را نقض نمیکنند. در چنین شرایطی است که مخاطبان شما فراتر از اینکه فقط مشتری باشند، به زبان گویای برند در بین مردم تبدیل میشوند. علاقمندان به چنین برندی حتی اگر نتوانند محصولات برند را بخرند، خود را با تغییرات و شعارهای آن به روز خواهند کرد و دفاع از فلسفه‌ی برند را دفاع از هویت خود میدانند. برای این مشتریان خرید محصولات جدید برند، فقط به دلیل نیازهای مصرفی نیست بلکه بالاتر از آن به این دلیل هست که برند به جزء لاینفک زندگی آنها تبدیل شده است. انتخاب هویت برند مزایای زیادی دارد که عبارت است از:

ارزش ها و آرمان‌های برند را مشخص میکنید

برند یک موجود زنده است و باید مانند یک موجود زنده با آن رفتار کرد. هیچ موجود زنده‌ای بدون ارزش و آرمان‌های مناسب نمیتواند کیفیت بالای زندگی را تجربه کند. ارزش‌ها و آرمان‌ها میتوانند استراتژی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت سازمان را همراستا کنند و روحیه و انگیزه مناسب را در دل کارکنان و مدیران سازمان بدمند. ارزش ویژه‌ برند به میزان خوب بودن و ارزشمند بودن برند در نگاه مشتریان اشاره دارد.

مشخص می شود که به دنبال چه هستید؟

متأسفانه برخی از کسب‌وکارها، تصمیم‌گیری‌های خود را معطوف به کسب سود کوتاه‌مدت می نمایند. این اتفاق گاهی موجب می شود که در درازمدت تصمیمات متناقض بگیرند و به دست خود سرمایه‌های خود را نابود سازند. با انتخاب هویت خود تقریباً مشخص میکنید که شما که هستید؟ در چه حوزه‌هایی فعالیت میکنید؟ چه اهدافی دارید؟ و ...

از انتخاب هویت خود توسط دیگران جلوگیری میکنید!

معمولاً مشتریان هر تغییری را که در امور مربوط به محصول مانند تبلیغات، فروش، خدمات پس از فروش و ... رخ میدهد به موجودی نسبت میدهند که نام آن برند است. بنابراین حتی اگر هم هویت خاصی را برای خود انتخاب نکنید، این هویت یا تصویر برند (Brand Image) توسط دیگران برای شما ساخته میشود. این اتفاق به حدی است که شایعات و برداشت‌های نادرست هم که در بین مصرف کنندگان یا مخاطبان در مورد برند ایجاد میشود، به جای هویت برند بنشیند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه ویژگی‌هایی که مورد دلخواه شما نیست، به برند نسبت داده شود هویت خود را به طور مستقل انتخاب کنید.

نقاط تماس برند را یکپارچه کنید

وقتی برند دارای هویت باشد به این معناست که خصوصیات، ارزش‌ها و آرمان‌هایی دارد که ثابت است و مشتریان و مخاطبان همیشه انتظار دارند که این ویژگی‌ها را در نقاط تماس با برند مشاهده کنند. نقاط تماس برند به نقاطی گفته میشود که کسب و کار شما در آنها با مشتری ارتباط مستقیم دارد. برای مثال برای یک برند خودروسازی، سایت شرکت و همچنین نمایندگی‌های تعمیر خودرو جزو نقاط تماس محسوب میشود. بدون یک شخصیت و هویت ثابت، پیام‌های متناقضی از برند به دیگران مخابره میشود که در درازمدت فعالیت‌های کسب‌وکار را در تناقض یا تضاد با یکدیگر قرار میدهد و باعث از بین رفتن سرمایه‌گذاری های سازمان در گذشته میشود. از طرف دیگر وجود هویت ثابت در برند باعث خواهد شد که مدیران و کارکنان، همه فعالیت‌های برند را در چارچوب‌های هویت برند انجام دهند و در درازمدت این فعالیت‌ها را هم راستا و هم افزا نماید.

برخی از نمونه کارها
نظرات مشتریان
 • شرکت بمان واقعا درطراحی با دقت خاصشان بی نظیر است. می‌توان عمق تفکر و حرفه‌ای بودن را در طرح های بسیار زیبایشان مشاهده کرد. امیدوارم که بتوانیم درآینده همکاری‌های بیشتری را داشته باشیم و بدون شک کادر بازرگانی وحدانی نژاد، آژانس بمان را به همه دوستانش معرفی خواهد کرد.

  وحدانی نژاد
  وحدانی نژاد
  مدیر عامل بازرگانی وحدانی نژاد
 • اولین بار مجموعه بمان را از طریق سایت پیدا کردم و از همان ابتدا متوجه شدم که مجموعه بسیار قوی است. پس از آن هنگامی که همکاریمان به پایان رسید، بیشتر متوجه شدم که خیلی مطمئن و خلاق هستید.

  شادی قراخانلو
  شادی قراخانلو
  مدیر عامل مجموعه راشا
 • کیفیت طراحی، نحوه ارائه طرح های نهایی، دقت و توجه به جزئیات، مشتری مداری و پاسخگویی آن مجموعه محترم در طول اجرای پروژه ستودنی و مثال زدنی است. بدون شک شما را به سایر دوستانی که به دنبال طرح‌های خاص، منحصر به فرد و حرفه‌ای باشند معرفی خواهم نمود. از آژانس بمان سپاسگزارم . برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

  حمیدرضا قاضی
  حمیدرضا قاضی
  مدیر عامل مجموعه آناهید
 • از خلق اثر زیبایتان برای مجموعه پاک سرشت، صمیمانه کمال تشکر را دارم. خوشحالیم که با کمک تیم حرفه ای مشاوره و طراحی به آیده‌ال ترین لوگو مورد نظر دست یافتیم. با سپاس فراوان از کلیه زحمات شما

  حسن پاک سرشت
  حسن پاک سرشت
  مدیر عامل برند پاک سرشت
 •  مدیریت و همکاران عزیز مجموعه معظم بمان، بسیار خرسندم از اینکه طراحی لوگو گالری طلا و جواهرات رجب شاهی توسط این مجموعه به طور کاملا حرفه ای، تخصصی و فاخر به سرانجام رسید. ضمن رضایت کامل از فرایند انجام و ماحصل کار، بر خود وظیفه میدانم از تلاش تمامی دوستان در دپارتمان طراحی نهایت  تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  رجب شاهی
  رجب شاهی
  مدیر گالری رجب شاهی
 • فروش آنلاین در الویت اول برای موفقیت و ایجاد وفاداری در بین هوادارانش نیاز به حس آرامش و اعتماد دارد. مجموعه بمان با توجه به فعالیت و طراحی برای تمام فیلدهای موجود با تجربه خود، علاوه بر طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو مجموعه، حس آرامش و اعتماد را در ذهن ما نسبت به مجموعه خودشان نیز ایجاد نمودند.

  میثاق پور
  میثاق پور
  مدیر عامل مجموعه میم مد

همه عناصر برندینگ را یکپارچه کنید

برند دارای عناصر مختلفی است که بخش زیادی از آن مانند یک کوه یخ در زیر آب است. عناصری مانند آرکیتایپ ها،استراتژی برند، انگیزه کارکنان، استراتژی بازاریابی، فرهنگ سازمانی، مدیریت دانش و ... قسمتی از این کوه یخ هستند که مخاطبین به طور مستقیم با آنها ارتباط برقرار نمیکنند. در مقابل موارد ملموس‌تری نیز وجود دارد که در کوه یخ برند، بیرون آب قرار دارند. مواردی مانند نام برند، لوگو، شعار و رنگ جزو عناصر اولیه برندینگ هستند که در نوک قله قرار خواهند گرفت. برای انتخاب هر یک از این موارد اصول علمی وجود دارد که باید رعایت شود ولی نکته اصلی اینجاست که باید یک هماهنگی کلی بین آنها ایجاد شود و این کاری است که هویت برند انجام میدهد.

ویژگی‌های اصلی برند خود را در ذهن مشتریان حک کنید

مدیریت هر برندی در جهت افزایش ارزش و اعتبار برند، خود را مقید به داشتن ویژگی‌ها و صفاتی میداند که مخصوص خود اوست. این ویژگی‌ها می تواند مواردی مانند جوانپسندی، خلاقیت، سرگرم‌کنندگی، آموزش‌دهنده، کیفیت بالا، فناوری روز و ... باشد. وقتی شخصیت برند متناسب با ویژگی‌های خاصی انتخاب میشود، برند در درازمدت با همان ویژگی‌ها در اذهان شناخته میشود.

تمایز خود را نسبت به رقبا حفظ کنید

امروزه برای هر محصولی که تصور کنید، تعداد برندهای زیادی در حال فعالیت هستند. وقتی که برای برند خود هویت انتخاب میکنید نسبت به رقبای خود متمایز میشوید و این موضوع کمک میکند تا مشتریان برند، شما را بهتر به خاطر بسپارند. البته خیلی از عناصر دیگر برند مانند لوگو یا رنگ سازمانی میتوانند نوعی از تمایز را ایجاد کنند ولی تمایزی که با داشتن هویت برای برند شما ایجاد میشود، در آرمان‌ها، ارزش‌ها، فلسفه و مزیت‌هایی است که برند میتواند برای مخاطبان به ارمغان بیاورد.

همه امور داخلی و خارجی شرکت را وحدت ببخشید

وقتی شخصیت و هویت برند شما مشخص باشد همه کارکنان و مدیران شما سعی خواهند کرد که در همه امور داخلی و خارجی شرکت در چارچوب شخصیت برند رفتار کنند و یکپارچگی خاصی در امور شرکت ایجاد شود. این اتفاق هزینه‌های مدیریت سازمانی را کاهش خواهد داد و موجب میشود که مشتریان و مخاطبان برند، اعتماد و باور بیشتری به شعارهای برند پیدا کنند.

وفاداری مشتریان را افزایش دهید

وقتی یک هویت مفهومی ثابت برای برند خود انتخاب کنید باعث می شود که مشتریان در هویت بصری برند هم یکپارچگی خاصی مشاهده کنند که موجب اعتماد اولیه به برند و محصولات آن خواهد شد. در ادامه، بعد از استفاده از محصولات یا خدمات برند و مشاهده‌ی ثبات در کیفیت آنها سطح وفاداری به برند افزایش می یابد و جزو مشتریان وفادار به برند قرار خواهد گرفت. بنابراین وجود یک هویت مفهومی برای برند، میتواند به افزایش مشتریان وفادار منتهی شود. کلمات و مفاهیمی که در سند هویت مفهومی برند استفاده می شوند شاید به ظاهر ساده به نظر برسند ولی مجموع آنها یک دستگاه ذهنی جادویی برای شما خواهد ساخت که از ورای آن می توانید برند را بشناسید و به همه‌ی امور آن بیاندیشید.

روند تدوین هویت مفهومی برند در بمان

گام اول : پژوهش در مورد شخصیت برند

ما در آژانس هویت سازی برند «بمان» در گام نخست به انجام عملیات تحقیق و ارزیابی شرکت خواهیم پرداخت تا بتوانیم با شناخت کافی از مجموعه، زیربنای اطلاعاتی خود را برای ساخت هویتی ماندگار برای آن تکمیل کنیم. برای انجام این امور ابتدا سوالاتی بنیادین در بمان مطرح خواهد شد که مدیران کسب و کارها با پاسخدهی به آن تا حد زیادی ما را در انجام این فرآیند یاری خواهند کرد:

 • چشم انداز برند چیست؟
 • ارزشها و خصوصیات برند شما کدام است؟
 • دیدگاه صاحبان مدیران ارشد شرکت در مورد برند چیست؟
 • وجه تمایز برند شما نسبت به رقبا چیست؟
 • استراتژی جاری شرکت در خصوص بازاریابی چیست؟
 • محصول و خدمات ارائه شده چیست؟
 • مخاطبان و مشتریان شرکت شما چه کسانی هستند؟
 • رقبای شما چه برندهایی هستند؟
 • محل نهایی فروش محصولات و خدمات که مشتریان خرید میکنند کجاست؟
 • ارزش شرکت به همراه سود و هدف نهایی آن چگونه ترسیم شده است؟
 • میزان سهم محصولات و یا خدمات شرکت از بازار چقدر است؟

گام دوم: تدوین سند

بعد از انجام پژوهش‌های لازم و به دست آمدن شناخت کافی نسبت به سابقه‌ی برند و اهداف آن در مجموعه‌ی بمان، سندی تدوین خواهد شد که در آن به موارد زیادی از جمله ارزشها، ویژگیها، DNA و تداعیات برند اشاره میشود و به عنوان خروجی اصلی، تقدیم کارفرمایان محترم میشود. این سند به عنوان یک متن یا سند بالادستی برای تعیین سایر عناصر و مؤلفه‌های برندینگ مورد استفاده قرار میگیرد و شما باید در ادامه در تمام امور برند از آن پیروی کنید. برای مثال در طراحی عناصر اولیه برندینگ مانند نام طراحی پترن، مسکات که در چارچوب هویت بصری برند قرار میگیرند، باید از مفاهیم سند هویت مفهومی برند الهام گرفته شود و دستکم، نباید از مرزهای آن تخطی شود. دقت نمایید که مهمتر از تدوین سند، درک همه‌جانبه و اجرای درست آن توسط کارفرما است. البته با توجه به اینکه کارشناسان بمان در فرآیند تدوین سند هویت مفهومی از گفتگو با مدیران ارشد برند هم بهره میبرند، جای نگرانی وجود ندارد و تمام تلاش ما این هست که متن سند به خوبی مورد استفاده‌ی کارفرمای محترم قرار بگیرد. شما می توانید نمونه کارهای طراحی هویت برند انجام شده در آژانس بمان را از این صفحه مشاهده کنید.

جهت درخواست مشاوره، با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

 • هویت برند چیست؟ و شامل چه مواردی می‌شود؟

  به بیانی ساده می‌توان گفت که هویت برند، پاسخی است که هر برندی در جواب سؤال «من کیستم؟» به خود می دهد. هویت برند ترکیبی از ارزش‌ها، ویژگی‌ها، صفات، احساسات، تجربه‌ها و شخصیتی است که توسط مدیران برند برای آن در نظر گرفته شده است. برای تحقق هویت برند در ابتدا باید هویت مفهومی برند که یک سند بالادستی ساده است، تهیه شود. هر چیزی که به برند مربوط است باید از هویت مفهومی برند الهام بگیرد.

 • تدوین هویت مفهومی برند چه مزایایی برای کسب‌وکار دارد؟

  هویت مفهومی برند، روشن‌کننده‌ی مسیر حرکت در بازار کسب‌وکار است. با تدوین هویت مفهومی برند، ارزش‌ها و شخصیت برند مشخص خواهد شد و بین همه عناصر برند مانند لوگو، رنگ سازمانی، شعار، پترن، طرح بسته‌بندی، لحن، کهن‌الگو و بسیاری از موارد دیگر هماهنگی به وجود خواهد آمد. بدین ترتیب مخاطبان و مشتریان یک شخصیت واحد و یکپارچه را در برند مشاهده خواهند کرد.

 • تدوین هویت مفهومی برند در آژانس بمان چقدر زمان می‌برد؟

  برای تدوین هویت مفهومی برند در آژانس بمان، در ابتدا در مورد چشم‌انداز و دیدگاه صاحبان برند، وجه تمایز با رقبا، استراتژی جاری شرکت در بازاریابی، مخاطبان و مشتریان، محصولات و خدمات ارائه‌شده و بسیاری از موارد دیگر بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد و سپس سند نهایی هویت مفهومی برند در مدت حدود یک ماه آماده خواهد شد.

 سوالات پر تکرار آرمکده

در خواست مشاوره

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

Loading