انتخاب نام برند

متأسفانه خیلی از مدیران کسب‌وکارها با عجله و نهایتاً با یک مشورت ساده نام برند خود را انتخاب می‌کنند ولی بعد از مدتی متوجه می‌شوند که این نام برای کسب‌و‌کارشان مناسب نیست و یا می‌توانستند نام‌های بهتری انتخاب کنند تا مزایای بیشتری کسب کنند. اینجاست که یا باید برای جلوگیری از به هدر رفتن هزینه‌های گذشته، با همان اسم قبلی کار خود را ادامه دهند و یا باید برای به دست آوردن مزیت‌های جدید، متحمل هزینه‌های مختلف برای شناساندن نام جدید به مشتریان خود شوند. شاید انتخاب نام به ظاهر ساده باشد ولی به غایت، پیچیده و تخصصی است و از طریق اصول علمی خاصی در علم برندسازی انجام می‌شود. با‌ رعایت اصول انتخاب نام درست می‌توانید مزایای زیر را در کسب و کار خود داشته باشید.

به سادگی در حافظه‌ها بمانید!

نامی که تلفظی ساده‌ یا آهنگین داشته باشد و یا از کوتاهی برخوردار باشد، معمولاً خیلی راحت‌تر در ذهن باقی می‌ماند. مثلاً نام‌های مانند اشی‌مشی یا چین‌چین خیلی بهتر در ذهن افراد باقی می‌مانند. ما در بمان سعی می‌کنیم نامی کوتاه و آهنگین برای شما پیشنهاد دهیم.

منحصر به فرد باشید

درست است که انتخاب اصولی یک نام جدید، کمی سخت است ولی قطعاً به استفاده از نام‌های مشابه با برندهای دیگر اولویت دارد. متأسفانه برندهای زیادی به تصور اینکه با استفاده از نام‌های شبیه به رقبای موفق خود می‌توانند بازار مناسب‌تری پیدا کنند اقدام به کپی نام برندهای دیگر می‌کنند. باید بدانید که دیر یا زود همه مشتریان ازاین موضوع مطلع خواهند شد و چنین برندی به عنوان یک برند متقلب که شخصیت و اعتبار مستقلی ندارد در بازار معرفی خواهد شد. حتی در صورتی که اینگونه برندها با کپی نام برندهای دیگر از یک موفقیت مقطعی برخوردار شوند، معمولاً تیم حقوقی شرکت‌ مشابه به سرعت فعال خواهد شد و خسارات زیادی از آنها خواهد گرفت. کارشناسان بمان این آمادگی را دارند که با به کار بردن خلاقیت و انجام مطالعات پژوهشی لازم نام منحصر به فرد و جذابی را برای برند شما انتخاب کنند تا به هیچ وجه نیاز به کارهای غیرحرفه‌ای نباشد.

نام برند را متناسب با هویت آن انتخاب کنید

تناسب نام برند با هویت آن از جهات متنوعی مهم و مفید است. این ویژگی موجب ایجاد همبستگی بین نام و هویت برند خواهد شد و باعث می‌شود که نام برند بسیار بهتر در یادها بماند. در مجموعه‌ی بمان با توجه به تداعیات ذهنی که هر نامی ممکن است ایجاد کند، مشاوره‌های لازم به کارفرما داده خواهد شد تا نامی متناسب با هویت و ویژگی‌های برند خود انتخاب کند.

میزان محبوبیت خود را افزایش دهید

نامی که به خودی خود جذاب است و می‌تواند تداعیات ذهنی خوبی برای مشتریان ایجاد کند، در افزایش ارزش ویژه‌ی برند بسیار تأثیرگذار است. در مجموعه‌ی بمان با توجه به هویت و شخصیت برند و تداعیات ذهنی که برای برند در نظر گرفته می‌شود، پیشنهادات جذابی به شما داده خواهد شد.

برخی از نمونه کارها
نظرات مشتریان
 • شرکت بمان واقعا درطراحی با دقت خاصشان بی نظیر است. می‌توان عمق تفکر و حرفه‌ای بودن را در طرح های بسیار زیبایشان مشاهده کرد. امیدوارم که بتوانیم درآینده همکاری‌های بیشتری را داشته باشیم و بدون شک کادر بازرگانی وحدانی نژاد، آژانس بمان را به همه دوستانش معرفی خواهد کرد.

  وحدانی نژاد
  وحدانی نژاد
  مدیر عامل بازرگانی وحدانی نژاد
 • اولین بار مجموعه بمان را از طریق سایت پیدا کردم و از همان ابتدا متوجه شدم که مجموعه بسیار قوی است. پس از آن هنگامی که همکاریمان به پایان رسید، بیشتر متوجه شدم که خیلی مطمئن و خلاق هستید.

  شادی قراخانلو
  شادی قراخانلو
  مدیر عامل مجموعه راشا
 • کیفیت طراحی، نحوه ارائه طرح های نهایی، دقت و توجه به جزئیات، مشتری مداری و پاسخگویی آن مجموعه محترم در طول اجرای پروژه ستودنی و مثال زدنی است. بدون شک شما را به سایر دوستانی که به دنبال طرح‌های خاص، منحصر به فرد و حرفه‌ای باشند معرفی خواهم نمود. از آژانس بمان سپاسگزارم . برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

  حمیدرضا قاضی
  حمیدرضا قاضی
  مدیر عامل مجموعه آناهید
 • از خلق اثر زیبایتان برای مجموعه پاک سرشت، صمیمانه کمال تشکر را دارم. خوشحالیم که با کمک تیم حرفه ای مشاوره و طراحی به آیده‌ال ترین لوگو مورد نظر دست یافتیم. با سپاس فراوان از کلیه زحمات شما

  حسن پاک سرشت
  حسن پاک سرشت
  مدیر عامل برند پاک سرشت
 •  مدیریت و همکاران عزیز مجموعه معظم بمان، بسیار خرسندم از اینکه طراحی لوگو گالری طلا و جواهرات رجب شاهی توسط این مجموعه به طور کاملا حرفه ای، تخصصی و فاخر به سرانجام رسید. ضمن رضایت کامل از فرایند انجام و ماحصل کار، بر خود وظیفه میدانم از تلاش تمامی دوستان در دپارتمان طراحی نهایت  تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  رجب شاهی
  رجب شاهی
  مدیر گالری رجب شاهی
 • فروش آنلاین در الویت اول برای موفقیت و ایجاد وفاداری در بین هوادارانش نیاز به حس آرامش و اعتماد دارد. مجموعه بمان با توجه به فعالیت و طراحی برای تمام فیلدهای موجود با تجربه خود، علاوه بر طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو مجموعه، حس آرامش و اعتماد را در ذهن ما نسبت به مجموعه خودشان نیز ایجاد نمودند.

  میثاق پور
  میثاق پور
  مدیر عامل مجموعه میم مد

در فضای مجازی با نام برند خود حضور داشته باشید

امروزه سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی نقش بی‌بدیلی در معرفی کسب‌وکارها دارند. ایده‌آل خیلی از مدیران کسب‌وکارها این است که نام دامنه سایت یا آی‌دی که برای شبکه‌های اجتماعی خود انتخاب می‌کنند، با نامی که برای برند در نظر می‌گیرند یکسان باشد تا بدین ترتیب از سردرگمی مخاطبان جلوگیری شود. کارشناسان فضای مجازی در بمان، نام‌های پیشنهادی را از این جهت هم بررسی خواهند کرد و مشورت‌های لازم را به شما خواهند داد.

از ثبت قانونی در داخل و خارج از کشور بهره‌مند شوید

یک نام هر چقدر هم زیبا باشد و در ذهن‌ها بماند، اگر نتوانید آن را به ثبت قانونی برسانید ممکن است در زمانی که برند شروع به میوه دادن می‌کند، توسط رقبای متقلب مورد کپی‌برداری قرار بگیرید و شما نتوانید از حقوق قانونی خود در مقابل رقبا محافظت کنید. کارشناسان بمان با بررسی‌های مختلف، نامی را به شما پیشنهاد خواهند داد که امکان ثبت مالکیت معنوی آن فراهم باشد.

سطح شناسایی برند خود را افزایش دهید

یکی از شاخص‌های مهم برای برندها این است که وقتی مشتریان در جایی آنها را می‌بینند دوباره برند را به یاد بیاورند. تکنیک‌هایی مثل استفاده از نام‌های پیچیده یا ترکیبی، برخی از روش‌هایی هستند که امکان به یادآوری برند را افزایش می‌دهند که به خصوص در زمانی که تعداد برندهای رقیب برای محصول است، اتخاذ می‌شوند. کارشناسان برند در بمان با تکنیک‌های متنوع در این حوزه آشنا هستند.

امکان تعمیم برند به جغرافیای جدید را حفظ کنید

یکی از مهمترین موضوعات در هنگام انتخاب نام برند این هست که نامی که انتخاب می‌شود قابلیت مطرح شدن در سایر مناطق جغرافیایی و سایر فرهنگ‌ها را داشته باشد و از لحاظ معنایی یا تلفظ دچار تضاد یا ایجاد حساسیت نگردد. شاید در سالهای اولیه‌ی تشکیل برند، نیازی به این کار احساس نشود ولی در صورتی که برند بخواهد در آینده به بازار کشورهای دیگر هم قدم بگذارد، آنگاه ممکن است خلأ این موضوع به شدت احساس شود و قطعاً برای تغییر نام برند خیلی دیر خواهد بود. به خصوص اینکه امروزه با گسترش امکانات و فناوری‌های ارتباطی در جهان، ارتباط با بازارهای جهانی نسبت به گذشته بسیار آسان‌تر شده است و خیلی از مدیران چشم به بازارهای جهانی هم دارند. به عنوان مثال برندی با نام پژمان در صورتی که در آینده قصد تعمیم به کشورهای عربی را داشته باشد به دلیل عدم وجود حرف «ژ» در زبان عربی باید نام خود را تغییر دهد و با نام «پزمان» در این منطقه حضور پیدا کند. همچنین نامی مانند «بادله» به معنای «برو داخل» برای هتل‌های زنجیره‌ای شمال کشور مناسب است ولی این نام در بین اقوام دیگر ایران به سختی تلفظ می‌شود و از جذابیت برخوردار نیست. همچنین شرکت ژاپنیMitsobishi Motors‌ مجبور شد نام مدل Pajero‌ را در کشورهای اسپانیایی‌زبان تغییر دهد زیرا این واژه در زبان اسپانیایی دربرگیرنده‌ی مفاهیم غیر اخلاقی بود.تیم پژوهشی مستقر در بمان، با تحلیل زبانشناختی، جامعه‌شناختی و جغرافیایی خود و همچنین به کمک تکنیک‌های مختلف انتخاب نام، نامی را برای برند شما برمی‌گزینند که تا حد امکان با فرهنگ و زبان‌های مطرح دنیا منافات نداشته باشد و قابلیت حضور در همه زبان‌ها را داشته باشد.

در بین رده‌های محصول به راحتی جابجا شوید

بسیار پیش آمده است که شرکت‌های مختلف در هنگام شروع یک کسب‌وکار به دلیل اینکه فقط روی تولید یا فروش یک محصول یا یک رده از محصول مانند خشکبار برنامه‌ریزی کرده‌اند، نام خود را فقط با توجه به همان محصول یا رده محصول انتخاب می‌کنند ولی وقتی پس از مدتی به این تصمیم می‌رسند که محصولات جدید یا رده‌های جدید محصول را هم به کسب و کار خود اضافه کنند، نام اولیه آنها با محصولات جدید سازگاری ندارد. برای مثال برندی با نام «شیرانه» که در حوزه تولید شیر و لبنیات فعالیت می‌کند در صورتیکه بخواهد وارد حوزه فروش لباس‌های چرمی گاو و گوسفند شود، با آسیب‌ها و سؤالات جدی روبرو خواهد شد. توصیه کارشناسان برندینگ بمان به همه شرکت‌ها این است که قبل از انتخاب نام در مورد تمامی محصولاتی که ممکن است در آینده به سبد محصولات آنها اضافه شود به خوبی بیندیشند و یک تصمیم جامع بگیرند. ما در بمان راهکارهای جذابی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند کسب‌‌و‌کار خود را در آینده بدون محدودیت به محصولات متنوع گسترش دهند، داریم.

امکان مشابهت‌سازی از نام خود را به حداقل برسانید

نام‌هایی که از عبارات ترکیبی استفاده می‌کنند و یا شامل واژه‌هایی هستند که در زبان فارسی دارای موارد مشابه آوایی هستند، امکان کپی‌برداری از آنها بیشتر است. به عنوان مثال برندی با نام «فرش ستاره کویر یزد» می‌تواند با نامی مانند «فرش ستاره کبیر مشهد» به دلیل شباهت آوایی واژه‌های «کبیر» و «کویر» توسط رقبا مورد کپی‌برداری قرار بگیرد و مشتریان را به اشتباه بیندازد. در شرکت بمان به شدت از این گونه اشتباهات در نامگذاری اجتناب خواهد شد.

میان نام برند و محصول خود ارتباط معنایی ایجاد کنید

وقتی نام انتخابی، ارتباط معناداری با محصول یا ویژگی‌های بارز آن داشته باشد، با یک تیر چند نشان زده می‌شود. اولاً اینکه افراد با سهولت بیشتری می‌توانند نوع یا رده محصول را به خاطر بسپارند. ثانیاً به طور غیر مستقیم اشاره‌ای به کیفیت یا ویژگی‌های خوب محصول خود کرده‌اید. مثلاً نامی به نام خرس بزرگ (big bear) برای محصولی مانند نوشابه‌های انرژی‌زا با ویژگی این نوشابه‌ها که باعث ایجاد قدرت و توانایی افراد می‌شوند سنخیت و رابطه معنایی دارد و بهتر در ذهن می‌ماند.

جایگاه خود را در بازار تقویت کنید

اگر در نام برند خود به نحوی به مزیت‌های برتر خود نسبت به محصولات مشابه اشاره کنید عملاً سرمایه‌گذاری به سزایی روی موقعیت برند خود در بازار انجام داده‌اید. برندهایی که می‌خواهند روی تمایز محصولات خود با رقبا برنامه‌یزی ویژه‌ای انجام دهند می‌توانند از این تکنیک استفاده کنند. کارشناسان ما با تحلیل درست از نقاط افتراق محصول شما با دیگران، می‌توانند نام‌های جذابی را به شما پیشنهاد دهند.

روند ما در بمان برای انتخاب نام

تا کنون با ویژگی‌ها، باید ها و نباید‌های انتخاب نام برند تا حدود زیادی آشنا شده اید. اما مسیری که ما در آژانس هویت سازی برند «بمان» به آن پایبندیم و بر اساس آن برای مشتریان خود نام برند آنها را انتخاب و تعریف می‌کنیم چیست؟

 • من کیستم؟
 • هدف از جمله معروف من کیستم در هویت سازی به معنای خودشناسی است. ابتدا قبل از هر اقدامی برای برندینگ خود باید بدانید هویت شما چیست؟ و بر چه اساسی قرار است فعالیت کنید؟ هدف از ایجاد برند چیست؟ پس از خودشناسی و درک کاملاً درست، واضح و شفاف از این مورد، باید نامی انتخاب شود که تعریف هویت شما را در خود جای دهد. نام برند شما از ژنتیک تفکرات مالک کسب و کار نشأت می گیرد.
 • چشم انداز
 • برندی که قرار است ایجاد شود چه دورنمایی برای کسب و کار خود دیده است؟ آیا هدف آن تنها جذب مشتری در یک شهر و استان است یا چشم اندازی فراتر و تجارت فرا‌مرزی را در خود می‌بیند؟ کارشناسان بمان با هدف جاودانگی، دورنمایی که مالکان کسب و کار از برند خود دارند را در انتخاب نام دخیل خواهند کرد تا مشتریان در زمان های آینده نیاز به تحمل هزینه‌های گزاف مادی و معنوی تعویض نام برند نگردند.
 • وجه تمایز
 • ما در بمان با آنالیز داده‌ها و وضعیت برند به دنبال نقاط قوت و ارزش‌های افزوده‌ی آن برند هستیم و پس از یافتن آنها، بهترین و مهم‌ترین موارد را که به عنوان وجه تمایز با سایر رقبا می‌باشد را به عنوان گزینه‌های کلیدی در انتخاب نام مد نظر قرار خواهیم داد

بمان، خالق نام های ماندگار

ما در آژانس تخصصی خلق هویت برند، بمان بر این باوریم که انتخاب نام جزو عناصر ارتباطی در ساخت هویت یک برند موفق است و همواره با تکیه بر دانش روز هویت‌سازی، سعی نموده‌ایم با خرد جمعی متخصصان حوزه برندسازی آژانس بمان و مالکان کسب و کارها، نامی مانا و زیبا برای برند آنان انتخاب کنیم به قسمی که تمام جوانب و اصول هویت برند را در بر گرفته و با آینده نگری در توسعه کسب و کار، همچون الماسی بر انگشتر برند بدرخشد.

جهت درخواست مشاوره، با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

 • چرا باید برای انتخاب یک نام ساده برای برند، هزینه زیادی پرداخت نماییم؟

  امروزه در انتخاب نام برند باید فاکتورهای متعددی را رعایت نمود تا فرآیند برندسازی به صورت اصولی انجام شود و همچنین بازدهی کسب‌وکار به حداکثر برسد و از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. برای مثال یک نام آهنگین مانند کوکاکولا یا اشی‌مشی که به خوبی در حافظه مشتریان باقی می‌ماند، کمک زیادی به کسب‌وکار شما خواهد کرد و یا نامی که امکان کپی‌برداری یا شباهت‌سازی از آن زیاد باشد، می‌تواند صدمات بسیاری در آینده به برند شما وارد کند. رعایت هر یک از این فاکتورها که تعداد آنها روز به روز در علم برندسازی در حال افزایش است، نیازمند صرف زمان و انجام کار مطالعاتی و پژوهشی خاصی می‌باشد که باید توسط تیم پژوهشی بمان، متناسب با هویت برند و نوع کسب‌وکار شما، انجام پذیرد.

 • نام برند چه تأثیراتی می‌تواند روی کسب و کارها داشته باشد؟

  یک نام خوب می‌تواند ویژگی‌هایی مانند منحصر به فرد بودن در میان سایر برندها، افزایش سطح محبوبیت، افزایش ماندگاری در حافظه مشتریان، بالا بردن سطح شناسایی برند، امکان تعمیم جغرافیایی برند در آینده، امکان افزودن رده‌ی محصولات بدون نیاز به انتخاب نام جداگانه، جلوگیری از کپی‌برداری رقبا و هدایت مشتریان شما به سمت برندهای دیگر و همچنین مزایای متعدد دیگری برای کسب‌وکار شما داشته باشد.

 • انتخاب نام برند در مجموعه‌ی بمان چقدر زمان می‌برد؟

  برای انتخاب نام برند، در ابتدا باید به شناخت عمیقی از هویت برند و ویژگی‌های کسب‌وکار مربوطه برسیم تا اطلاعات اولیه‌ی لازم برای شروع بررسی‌ها و کار پژوهشی مورد نیاز، در اختیار تیم تخصصی بمان قرار داده شود. هر چقدر این فرآیند سریعتر انجام شود سرعت بیشتری در انتخاب نام خواهیم داشت. به طور متوسط حدود یک هفته برای ارائه‌ی این سرویس به زمان نیاز داریم.

 سوالات پر تکرار آرمکده

در خواست مشاوره

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

Loading