طراحی پترن

در علم برندسازی اهمیت بخش ناخودآگاه ذهن کمتر از بخش خودآگاه ذهن نیست. صاحبان کسب‌وکارها به تصاویر یا نقش‌هایی احتیاج دارند که برای طراحی فضاهای کاری، زیباسازی محصولات و بسته‌بندی آنها یا در صفحات مجازی استفاده کنند. این فضاها معمولاً از گستردگی زیادی برخوردار هستند و ناگفته پیداست که کسب‌وکارها نمی‌توانند بیش از حد معقول و در همه نقاط از لوگوی خود برای طراحی آنها استفاده کنند. دقیقاً در همین جاست که نیاز به پترن (Pattern) در طراحی هویت بصری یک برند احساس می‌شود. در یک تعریف ساده، پترن یک الگوی تصویری تکرار شونده یا گسترش‌پذیر هست که با داشتن مشترکاتی با سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، همانند یک چکش بصری (Visual Hammer) برای برند عمل می‌کند و وجود آن می‌تواند مکمل خوبی برای سایر عناصر برندینگ باشد‌. مشاهده‌ی پترن در موقعیت‌های مختلف، باعث تقویت آگاهی از هویت برند در ذهن مشتریان و مخاطبان خواهد شد. استفاده از یک پترن اصولی به دلایل زیر می‌تواند تأثیر زیادی روی افزایش ارزش برند داشته باشد.

بر تن همه چیز لباس برند خود را بپوشانید

وقتی می‌خواهید طرحی را برای فضاهای داخلی سازمان خود انتخاب کنید و یا طرح زمینه برای صفحات کلیدی وبسایت خود در نظر بگیرید، طبق اصول برندینگ بهتر است از طرح‌هایی استفاده کنید که یادآور و معرف برند اصلی شما باشد. حتی وقتی می‌خواهید طرحی برای بسته‌های محصولات خود انتخاب کنید باز هم اولین گزینه برای پر کردن فضاها اینست که از پترن استفاده کنید. ویژگی تکرار‌شوندگی و گسترش‌پذیری پترن کمک می‌کند تا بتوانید لباس پترن را به تن هر عنصر و یا فضایی که لازم دارید، بپوشانید. سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، به هیچ وجه نمی‌توانند چنین کارکرد گسترده‌ای داشته باشند.

با پترن خود به ناخودآگاه مشتریان راه یابید

از آن جایی که از پترن معمولاً برای برند کردن و پوشاندن فضاهای زمینه‌ای در ابعاد نسبتاً زیاد استفاده می‌شود به همین دلیل پترن بخش زیادی از میدان دید افراد را می‌پوشاند و به صورت ناخودآگاه در ذهن مشتریان ثبت و ضبط می‌شود. بنابراین طراحی یک پترن هوشمندانه می‌تواند کمک شایانی نماید تا افراد در هنگام مشاهده پترن، به یاد برند بیفتند.

ویژگی‌های یک پترن اصولی و قدرتمند

تأثیرات پترن در فرآیند هویت‌سازی بصری برند و تقویت آن بسیار نامحسوس ولی پرقدرت است. شرط این تأثیرگذاری، طراحی انحصاری پترن مطابق با اصول دانش برندسازی است. مهمترین ویژگی‌های یک پترن اصولی و قدرتمند در ادامه آمده است:

 • برگرفته از ژنتیک برند
 • هماهنگ با سایر عناصر برند مانند لوگو، رنگ سازمانی و لحن برند
 • قابلیت گسترش یا تکثیر در سطوح و اندازه‌های مختلف
 • قابلیت اجرا و پیاده‌سازی روی محصولات یا فضاهای مرتبط با برند
برخی از نمونه کارها
پاکسرشت
پاکسرشت
بهتام
بهتام
دلوس
دلوس
کلودگریت
کلودگریت
نظرات مشتریان
 • شرکت بمان واقعا درطراحی با دقت خاصشان بی نظیر است. می‌توان عمق تفکر و حرفه‌ای بودن را در طرح های بسیار زیبایشان مشاهده کرد. امیدوارم که بتوانیم درآینده همکاری‌های بیشتری را داشته باشیم و بدون شک کادر بازرگانی وحدانی نژاد، آژانس بمان را به همه دوستانش معرفی خواهد کرد.

  وحدانی نژاد
  وحدانی نژاد
  مدیر عامل بازرگانی وحدانی نژاد
 • اولین بار مجموعه بمان را از طریق سایت پیدا کردم و از همان ابتدا متوجه شدم که مجموعه بسیار قوی است. پس از آن هنگامی که همکاریمان به پایان رسید، بیشتر متوجه شدم که خیلی مطمئن و خلاق هستید.

  شادی قراخانلو
  شادی قراخانلو
  مدیر عامل مجموعه راشا
 • کیفیت طراحی، نحوه ارائه طرح های نهایی، دقت و توجه به جزئیات، مشتری مداری و پاسخگویی آن مجموعه محترم در طول اجرای پروژه ستودنی و مثال زدنی است. بدون شک شما را به سایر دوستانی که به دنبال طرح‌های خاص، منحصر به فرد و حرفه‌ای باشند معرفی خواهم نمود. از آژانس بمان سپاسگزارم . برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

  حمیدرضا قاضی
  حمیدرضا قاضی
  مدیر عامل مجموعه آناهید
 • از خلق اثر زیبایتان برای مجموعه پاک سرشت، صمیمانه کمال تشکر را دارم. خوشحالیم که با کمک تیم حرفه ای مشاوره و طراحی به آیده‌ال ترین لوگو مورد نظر دست یافتیم. با سپاس فراوان از کلیه زحمات شما

  حسن پاک سرشت
  حسن پاک سرشت
  مدیر عامل برند پاک سرشت
 •  مدیریت و همکاران عزیز مجموعه معظم بمان، بسیار خرسندم از اینکه طراحی لوگو گالری طلا و جواهرات رجب شاهی توسط این مجموعه به طور کاملا حرفه ای، تخصصی و فاخر به سرانجام رسید. ضمن رضایت کامل از فرایند انجام و ماحصل کار، بر خود وظیفه میدانم از تلاش تمامی دوستان در دپارتمان طراحی نهایت  تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  رجب شاهی
  رجب شاهی
  مدیر گالری رجب شاهی
 • فروش آنلاین در الویت اول برای موفقیت و ایجاد وفاداری در بین هوادارانش نیاز به حس آرامش و اعتماد دارد. مجموعه بمان با توجه به فعالیت و طراحی برای تمام فیلدهای موجود با تجربه خود، علاوه بر طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو مجموعه، حس آرامش و اعتماد را در ذهن ما نسبت به مجموعه خودشان نیز ایجاد نمودند.

  میثاق پور
  میثاق پور
  مدیر عامل مجموعه میم مد

پترن گسترش‌پذیر بهتر است یا تکرارشونده؟

پترن‌ها معمولاً دو نوع هستند؛ گاهی با الهام از یکی از عناصر برند طرحی تولید می‌شود که قابلیت گسترش و توسعه دارد و می‌توان از آن برای پوشاندن هر فضای دلخواه استفاده نمود. به این نوع پترن‌ها که نمونه آن در پترن بانک سامان دیده می‌شود، گسترش‌پذیر می‌گویند. نوع دیگری از پتر‌ن‌ها از جنس طرح‌هایی هستند که قابلیت تکرار تا بی‌نهایت را دارند. به این معنا که کل طرح تکرار می‌شود و قابلیت پوشاندن هر سطح دلخواهی را خواهد داشت. در واقع تفاوت نوع دوم با پترن گسترش‌پذیر این هست که مانند پترن گسترش‌پذیر در داخل خود گسترش نمی‌یابد بلکه کل طرح اصلی در اندازه دلخواه و به تعداد دفعات مورد نیاز تکرار می‌شود. پترن شرکت ایساکو یکی از نمونه‌های داخلی پترن تکرارشونده به شمار می‌رود.

روند طراحی پترن در بمان

در مجموعه‌ی بمان برای طراحی پترن برند، در ابتدا به ارزیابی کامل ژنتیک برند و هویت آن خواهیم پرداخت و حوزه فعالیت برند را بررسی می‌کنیم. وظیفه ما این است که کاربردهایی که ممکن است کسب و کار شما در حال حاضر و در آینده از پترن داشته باشد، فهرست می‌کنیم. در این مرحله نوع کسب و کار شما مشخص خواهد کرد که از پترن گسترش‌پذیر استفاده شود و یا پترن تکرارشونده؟ در ادامه، عناصر هویت بصری برند مانند لوگو، رنگ سازمانی، شعار، لحن برند و بقیه موارد تحلیل می‌شود تا در مورد این موضوع تصمیم‌گیری شود که از چه بخش‌هایی از این عناصر برای طراحی پترن الهام گرفته شود؟

مرحله آخر که بسیار مهم است آزمایش پترن در هنگام اجراست. ممکن است یک پترن از جنبه‌های زیبایی‌شناسی و هماهنگی با هویت برند از سطح بالایی برخوردار باشد ولی به دلیل جزئیات و پیچیدگی‌های به کار رفته در آن، امکان یک پیاده‌سازی و اجرای زیبا و با کیفیت را بر روی محصولات یا برخی از فضاها نداشته باشد. در این مرحله هم نوع بیزینس، محصول و فضاهایی که با آن مرتبط است، بسیار مهم است. بنابراین باید پترن را از این جهت هم آزمایش کرد تا استفاده از آن در آینده به مشکل نخورد. یک پترن اصولی و قدرتمند بدون اینکه نام برند و یا لوگوی شما را به رخ بکشد، می‌تواند وارد ناخودآگاه مشتریان ‌شود و در طی زمان، ذهنیت مثبت و همدلانه‌ی مشتری را نسبت به برند جلب کند.

جهت درخواست مشاوره، با کارشناسان متخصص ما در ارتباط باشید.

 • پترن چیست؟

  پترن (Pattern) یک الگوی تصویری تکرار شونده یا گسترش‌پذیر است که با داشتن مشترکاتی با سایر عناصر هویتی برند مانند لوگو، همانند یک چکش بصری (Visual Hammer) برای برند عمل می‌کند و وجود آن می‌تواند مکمل خوبی برای سایر عناصر برندینگ باشد‌.

 • طراحی پترن در برندسازی چه ضرورتی دارد؟

  هر برندی در کسب‌وکار خود به تصاویر یا نقش‌هایی نیاز دارد که در طراحی فضاهای کاری، صفحات مجازی یا بسته‌بندی و زیباسازی محصولات استفاده نماید. با توجه به وسعت این فضاها، استفاده از عناصر محدودی چون لوگو، پاسخگوی این نیاز نیست و یک پترن می‌تواند با گستردگی خود، این نیاز را تأمین نماید.

 • مزایای و تأثیرات پترن برای برند و کسب‌وکارها در چیست؟

  نفوذ برند به ذهن ناخودآگاه بیننده، پر کردن میدان دید مخاطبان و مشتریان، پوشاندن فضاهای خالی مرتبط با برند، هویت‌دهی ساده و کم‌هزینه به فضاها و اشیای دلخواه و موارد دیگر.

 سوالات پر تکرار آرمکده

در خواست مشاوره

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

Loading