آنچه در این مقاله میخوانید

  زبان برند چیست؟

  زبان برند چیست؟

  زبان برند (Brand Language) یک مفهوم مهم و حیاتی در برندسازی و بازاریابی است که نقش حائز اهمیتی را در تشخیص و شناسایی یک برند از سایر برندها ایفا می‌کند. اما زبان و لحن برند چیست و چگونه باید انتخاب شود؟ زبان برند به تمامی عناصر زبانی همچون‌ کلمات، عبارات، سبک نوشتار و همچنین لحن خاصی اشاره دارد که یک شرکت برای انتقال پیام برند خود به مخاطبان هدف استفاده می‌کند. انتخاب زبان برند موثر به سازمان‌ها کمک می‌کند تا هویت برندشان را به صورت قوی و موثر ایجاد کنند و به واسطه آن برند خود از رقبا متمایز کرده و ارتباطات معناداری با مشتریان برقرار نمایند.

  زبان برند یک شرکت باید در تمامی کانال‌های ارتباطی و نقاط تماس برند از تبلیغات و اقدامات بازاریابی گرفته تا معرفی محصولات و تعامل با مشتریان، ثابت و سازگار باشد. لحن برند همچنین باید با در نظر گرفتن عواملی همچون سن، جنسیت، فرهنگ و عادات خرید مخاطبان هدف انتخاب شود. در ادامه این مطلب، مفهوم دقیق زبان برند را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با نحوه انتخاب زبان و لحن برند نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.


  جهت مشاوره برند سازی و انتخاب زبان برند با ما تماس بگیرید:
  021-41185


  زبان برند چیست؟

  زبان برند به مجموعه کلمات، عبارات و اصطلاحاتی اطلاق می‌شود که توسط یک برند برای توصیف خود و یا محصولاتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسعه یک زبان برند مثبت و تاثیرگذار به یک نام تجاری کمک می‌کند تا خود را از رقبا متمایز سازد و میان اصطلاحات خاص و محصولاتی که ارائه می‌دهد، نوع تداعی کلمات و تصویر ذهنی به یادماندنی ایجاد کند.

  دو مورد از مهم‌ترین عوامل کلیدی در توسعه زبان برند، انتخاب کلمه و لحن است. انتخاب کلمه به واژگان واقعی مورد استفاده در تبلیغات و بازاریابی اشاره دارد، در حالی که لحن ممکن است به روشی اشاره داشته باشد که محصول در آن ارائه می‌شود. به عنوان مثال، یک شرکت فروش اسباب‌بازی کودکان که بر تولید اسباب‌بازی‌های آموزشی تمرکز می‌کند، ممکن است بخواهد از واژگان پیشرفته‌تر و لحن رسمی‌تری استفاده کند، در حالی که یک شرکت اسباب‌بازی که بر سرگرمی تمرکز دارد، ممکن است از کلمات عامیانه و لحن صمیمی برای زبان برند خود استفاده نماید.

  ایجاد زبان برند به تثبیت تعریف یک شرکت و پیشنهادات آن در ذهن مصرف کنندگان کمک زیادی می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک برند تولیدکننده ابزارآلات بخواهد مشتریان بر پیشینه و قدمت آن تمرکز کنند، ممکن است زبانی ایجاد کند که بر مواردی مانند سنت، استواری، قابلیت اطمینان و ثبات تأکید داشته باشد (زبان رسمی). کلماتی که برای توصیف یک شرکت استفاده می‌شوند به جذب مشتریان و شهرت آن کمک خواهند کرد.

  زبان برند در واقع به بیان شخصیت کسب و کار شما کمک می‌کند و دقیقا همان چیزی است که یک برند را از سایر برندها متمایز می‌سازد. به عنوان مثال رقابت بسیار زیادی در حوزه فروش محصولات و خدمات آنلاین وجود دارد و برندهای متعددی در این زمینه فعالیت می‌کنند. انتخاب زبان برند مناسب و خاص، روش شما جهت برقراری ارتباط منحصر به فرد درباره محصولات یا خدماتی است که منحصر به فرد نیستند و بازار آنها نیز کاملا اشباع است.

  لحن برند چیست

  انتخاب زبان برند چه اهمیتی دارد؟

  همانطور که اشاره کردیم، زبان برند یکی از عناصر مهم در فرآیند برندینگ است که یک برند از آن جهت برقراری ارتباط خاص و منحصر به فرد با مخاطبان خود استفاده می‌کند. اما انتخاب یک زبان و لحن اختصاصی برای برند چه اهمیتی دارد و چرا باید از همان ابتدا، زبان ثابت و خاصی را برای برند خود برگزینیم؟ انتخاب زبان برند نه تنها نقش مهمی در ایجاد شناخت و هویت برند دارد، بلکه در شکل‌گیری موارد زیر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است:

  برقراری ارتباط با مشتریان

  زبان برند جهت برقراری ارتباط با مشتریان بسیار مهم است؛ زیرا زبان برند صداقت، لحن و هویت برند را به مشتریان معرفی می‌کند تا به راحتی بتوانند در موقعیت‌های مختلف آن را شناسایی کنند. یک زبان برند موثر، مشتریان را نسبت به برقراری ارتباط عمیق‌تر و نزدیک‌تر با برند ترغیب می‌کند و در واقع نوعی پیوند عاطفی میان آنها و نام تجاری موردنظر برقرار خواهد کرد.

  تمایز از رقبا

  انتخاب زبان برند منحصر به فرد و اصیل به برند کمک می‌کند تا به راحتی خود را از رقبا متمایز سازد. زبان برندی که به خوبی با هویت و اهداف آن همخوانی دارد، برند را در ذهن مشتریان معتبرتر و متفاوت‌تر نشان می‌دهد و همین عامل نیز به عنوان وجه تمایز مشهود یک برند در بازارهای رقابتی عمل می‌کند.

  ایجاد هویت برند قوی

  زبان برند به شناسایی و تعریف هویت برند کمک می‌کند که این هویت شامل ارزش‌ها، مزایای رقابتی و تعهدات برند نسبت به مشتریان است. زبان برند قوی می‌تواند هویت یک نام تجاری را به خوبی و به وضوح تعریف کند و آن را برای مخاطبان نیز قابل درک سازد.

  اعتبار برند

  زبان برند منجر به افزایش اعتبار یک برند می‌شود و به آن رسمیت می‌بخشد. اگر زبان برند به درستی انتخاب شود و با ارزش‌های آن نیز همخوانی داشته باشد، اعتبار برند را تقویت کرده و به مشتریان نیز ثابت می‌کند که برند موردنظر واقعا به تعهد‌ات خود نسبت به مشتریان و ارائه خدمات منحصر به فرد پایدار است.

  بازاریابی موفق و موثر

  انتخاب زبان برند مناسب جهت انجام اقدامات مربوط به بازاریابی و تبلیغات نیز بسیار مهم است و به برندها کمک می‌کند تا شخصیت و هویت ثابتی از خود به نمایش بگذارند. یعنی سازمان‌ها باید از یک زبان برند ثابت و مناسب با حوزه کسب و کار و مخاطبان هدف جهت برقراری ارتباط، بازاریابی، معرفی محصول، تبلیغات و یا فعالیت در پلتفرم‌های اجتماعی استفاده کنند تا بتوانند اعتماد مصرف کنندگان را جلب کرده و آنها را با خود همراه سازند.

  بنابراین، انتخاب یک زبان برند مناسب و مطابق با اهداف و هویت برند به افزایش شناخت برند، برقراری ارتباط موثر با مشتریان و تمایز از رقبا کمک بسیاری می‌کند و آن را در مسیر رشد و موفقیت قرار می‌دهد.

  چگونه زبان و لحن برند خود را انتخاب کنیم؟

  انتخاب و توسعه زبان برند در عصر دیجیتال امروزی اهمیت بالایی پیدا کرده است؛ زیرا برندها باید پیام و ارزش‌های خود را در پلتفرم‌ها و رسانه‌های مختلف به اشتراک بگذارند و با مخاطبان نیز ارتباط موثری برقرار نمایند. این عوامل تنها به عناصر و هویت بصری برند همچون لوگو، رنگ سازمانی و یا وب سایت محدود نمی‌شود و ساختار، نحوه عملکرد و معرفی یک محصول یا خدمات را نیز در بر می‌گیرد.

  انتخاب زبان برند یک فرآیند مهم در مدیریت برند است که باید با دقت و برنامه‌ریزی انجام شود تا با هویت و اهداف برند هماهنگ باشد. مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب زبان برند خود باید در نظر داشته باشید شامل:

  تعریف هویت برند

  برای انتخاب زبان برند، ابتدا باید هویت برند خود را به درستی مشخص کنید. هویت برند شامل ارزش‌ها، شخصیت، مزایای رقابتی، مخاطبان هدف و مأموریت برند است. تعریف دقیق و واضح هویت برند به شما کمک می‌کند تا بتوانید نوع زبان مناسب برای برند خود (رسمی، نیمه رسمی، صمیمی و دوستانه) که با این عوامل همخوانی داشته باشد را انتخاب کنید.

  هویت برند

  تعیین اهداف

  در دومین مرحله باید مشخص کنید که اهداف شما از انتخاب زبان برای برندتان چیست؟ آیا می‌خواهید با زبان امروزی و مدرن‌ با مشتریان ارتباط برقرار کنید؟ یا می‌خواهید در تصویر برند خود تغییر و تحول ایجاد کنید؟ اهداف و استراتژی‌های یک برند باید با زبان منتخب هماهنگ باشند و منعکس کننده ارزش‌ها و شخصیت آن باشند. بنابراین از همان ابتدا باید تعیین کنید که چرا می‌خواهید برای برند خود یک زبان مشخص کنید و از عبارات و کلمات خاصی برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده نمایید.

  تعیین مخاطبان هدف

  تعیین مخاطبان هدف نیز در فرآیند انتخاب زبان برند از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند. به همین منظور باید تعیین کنید که برند شما چه مخاطبانی را هدف قرار می‌دهد؟ نیازها و خواسته‌های مخاطبان هدف چیست؟ زمانی که زبان برند را انتخاب می‌کنید باید عواملی همچون سن، جنسیت، فرهنگ و نیازهای مخاطبان را در نظر بگیرید تا بتوانید کلمات و عبارات مناسبی را برای برقراری ارتباط با آنها انتخاب نمایید.

  به عنوان مثال زبان برندی که مخاطبان آن افراد مسن هستند، قطعا با زبان برندی که مخاطبان آن نوجوانان و جوانان هستند، تفاوت بسیاری دارد. به همین دلیل باید زبان برند خود را متناسب با روحیات مخاطبان هدف تعیین کنید تا به برقراری تعامل مثبت و سازنده با مخاطبان کمک کند.

  تحقیق بازار

  انجام تحقیقات بازار، بررسی زبان برند رقبا و روندهای صنعت نیز می‌تواند به انتخاب زبان برند مناسب کمک کند. با بررسی تجربه مشتریان در تعامل با برندهای مشابه و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آنها می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید و در نهایت نیز زبان مناسبی را برای برند خود انتخاب کنید. در هنگام انجام تحقیقات بازار باید به این نکته توجه داشته باشید که رقبای موفق، پرفروش و محبوب از چه زبانی جهت برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند. الگوبرداری و الهام گرفتن از اقدامات موفق رقبا در بسیاری از مواقع می‌تواند به رشد و پیشرفت شما کمک کند.

  انتخاب زبان ساده

  ساده بودن زبان برند نیز نکته مهم دیگری است که در هنگام انتخاب زبان مناسب برای برندتان باید به آن توجه داشته باشید. تفاوتی ندارد که نوع زبان برند شما (رسمی یا غیر رسمی) چیست، آنچه که اهمیت دارد این است که برای تعریف هویت برند خود از طریق زبان از کلمات و عبارات ساده استفاده کرده و از بکار بردن کلمات دشوار و پیچیده اجتناب کنید. ساده بودن زبان برند باعث می‌شود پیام و یا شعار برندتان کاملا در ذهن افراد ثبت و ماندگار شود.

  مشورت با کارشناسان بازاریابی و برندسازی

  بهترین راهکار برای انتخاب زبان برند این است که با کارشناسان بازاریابی، برندسازی و امور تبلیغات مشورت کنید. افراد متخصص در این حوزه می‌توانند با بررسی تمامی جوانب، نظرات حرفه‌ای خود را درباره تاثیر زبان مناسب اعلام کرده و شما را در انتخاب زبان و لحن مناسب راهنمایی کنند.

  با در نظر داشتن نکات کلیدی بالا به راحتی می‌توانید زبان برند خود را بر اساس معیارها و ارزش‌های سازمانی تعیین کرده و از آن به عنوان اصلی‌ترین ابزار برقراری ارتباط با مخاطبان و معرفی محصولات و خدمات خود استفاده نمایید.

  نمونه زبان برندهای معروف

  حال که با مفهوم، اهمیت و نکات مربوط به انتخاب زبان برند آشنا شدید، در این بخش شما را با چندین نمونه موفق از انتخاب صحیح و موثر زبان برندهای مطرح و موفق دنیا نیز آشنا خواهیم کرد.

  برند اپل (Apple)

  برند اپل با زبان برند ساده و مینیمالیستی خود که بر سادگی، نوآوری و ظرافت تاکید دارد، در میان مخاطبان شناخته می‌شود. زبان برند این شرکت با شعارهای کوتاه و تاثیرگذار همچون «Think Different - متفاوت فکر کن» یا « Designed by Apple in California - طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا» و همچنین توضیحات واضح و مختصر درباره محصول و راهنمای کاربر طراحی شده است.

  برند نایکی (Nike)

  زبان برند نایک تماما درباره انگیزه، توانمندسازی و ورزش است. شعار معروف این شرکت «Just Do It - فقط انجامش بده» به نمادی از این برند تبدیل شده است. تبلیغات برند نایکی نیز اغلب شامل نقل قول‌ها و داستان‌های الهام بخش از ورزشکارانی است که بر چالش‌ها غلبه می‌کنند و محدودیت‌ها نیز مانع موفقیت آنها نخواهند بود.

  بیشتر بخوانید: داستان برند نایک

  برند نایک

  برند کوکاکولا (Coca-Cola)

  زبان برند کوکاکولا نیز بر شادی، با هم بودن و انتقال حس نوستالژی متمرکز است. تبلیغات و بازاریابی این شرکت اغلب دارای آهنگ‌های تبلیغاتی، تصاویر مثبت و پیام‌های سرشار از حس دوستی است.

  گوگل (Google)

  زبان برند گوگل بر سادگی، کارایی و نوآوری متمرکز است. محصولات و خدمات این شرکت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی بتوان از آنها استفاده کرد و پیام‌های بازاریابی آن نیز بر تعهد شرکت به حل مشکلات و تسهیل زندگی مردم تأکید دارد.

  بیشتر بخوانید: تاریخچه لوگو گوگل

  ایربی‌ان‌بی (Airbnb)

  زبان برند Airbnb با مفاهیمی همچون شخصی‌سازی، مهمان نوازی و ماجراجویی همراه است. وب ‌سایت و برنامه این شرکت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با ارائه توصیه‌ها و پیام‌های شخصی‌سازی‌شده‌ به کاربران این احساس را منتقل می‌کنند که بخشی از جامعه این برند هستند تا احساس خوشایند و دوستانه‌ای نسبت به آن داشته باشند.

  زبان برند ایر بی ان بی

  جمع بندی

  زبان برند قوی به عنوان یکی از عناصر ضروری در برندسازی موفق شناخته می‌شود و شامل کلمات، عبارات و اصطلاحات خاصی است که توسط یک برند به منظور توصیف شخصیت و یا محصولات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. زبان و لحن برند به شرکت‌ها کمک می کند تا خود را از رقبا متمایز سازند و ارتباطات معنادارتر و موثرتری را با مشتریان برقرار نمایند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو