آنچه در این مقاله میخوانید

  کالیگرافی حروف چیست؟

  کالیگرافی حروف چیست؟

  هنر یکی از ابعاد زندگی بشر است؛ بعدی که به نظر می‌رسد با زندگی یکایک ما گره خورده است. به هر طرف که نگاه می‌کنیم، جلوه‌ای از هنر را مشاهده خواهیم کرد. حتی طبیعت نیز با هنر مانوس است و فرزندان خود را به زیباترین شکل ممکن به وجود آورده است. 

  کالیگرافی یا خوشنویسی یکی از انواع هنر است که پس از به وجود آمدن خط وارد دنیای ما شد و آن را دگرگون کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این هنر منحصربه‌‌فرد آشنا شوید.


  برای مشاهده انواع لوگو طراحی شده در آرمکده به سبک کالیگرافی کلیک کنید


  کالیگرافی چیست؟

  واژه‌ی کالیگرافی (Calligraphy) به معنای هنر زیبانویسی است. این واژه ریشه‌ی یونانی دارد و از دو بخش کالوس (kallos) به معنی زیبا و گرافاین (graphein) به معنی نوشتن تشکیل شده است. واژه‌ی کالیگرافی به دانش درست‌نویسی شکل کلمات نیز گفته می‌شود.

  کالیگرافی بیش از ۳هزار سال قدمت دارد. شاید بتوان تولد این هنر را با برخورد اولین جوهر به کاغذ پوستی مصادف دانست. بسیاری اولین کالیگرافی را متعلق به چینی‌ها می‌دانند و بسیاری دیگر معتقدند که رومی‌ها مخترع این سبک نوشتاری بوده‌اند. 

  با این وجود در یک مورد توافق وجود دارد و آن هم این است که کالیگرافی در اواسط قرن پانزدهم و پس از ورود صنعت چاپ به اروپا به‌صورت مجزا مورد استفاده قرار گرفت. درواقع در این دوران، بین دست‌نوشته‌‌های معمولی و سبک‌های خاص نوشتاری تمایز ایجاد شد.

  کالیگرافی

  هنر کالیگرافی

  کالیگرافی یا خوش‌نویسی، نوعی هنر بصری است که با نوشتار در ارتباط است. حروف و کلمات در کالیگرافی به کمک ابزارهای سر پهن یا قلم‌مو به‌شکلی هنرمندانه روی کاغذ می‌آیند. به بیان دیگر، کالیگرافی هنر نوشتن حروف و کلمات، به شیوه‌ای ابرازگر، هماهنگ و ماهرانه است. 

  کالیگرافی مدرن طیف وسیعی از شکل‌های نوشتاری را در بر می‌گیرد. این طیف از خط‌نوشته‌‌های کاربردی تا طراحی‌های هنری را که بعضا کلمات در آن‌‌ها خوانا نیستند را در برمی‌گیرد. کالیگرافی کلاسیک از تایپوگرافی و دست‌خط غیر کلاسیک متفاوت است اما می‌تواند هردوی این‌ها را شامل شود.


  فرم روانشناسی سلیقه و ثبت سفارش لوگو را از اینجا تکمیل کنید


  سبک‌های کالیگرافی

  کالیگرافی دارای انواع گوناگونی است. هر یک از سبک‌های نوشتاری مورد استفاده در کالیگرافی، به نقطه‌ی خاصی از دنیا تعلق دارند. در ادامه چند مورد از مشهورترین سبک‌های کالیگرافی‌ را برایتان معرفی خواهیم کرد:

  خوش‌نویسی غربی

  در خوش‌نویسی یا کالیگرافی به سبک غربی، معمولا از قلم شیب برای نوشتن کلمات استفاده می‌شود. سری قلم شیب بسته به نوع خط انتخابی متفاوت است. خط کارولینگین (Carolingian)، خط انگلیسی، خط ایتالیک (Italic) و خط رومی (Roman) از انواع خطوط مورداستفاده در این سبک از خوش‌نویسی هستند.

  خوش‌نویسی اسلامی (عربی)

  خوش‌نویسی اسلامی که با نام خوش‌نویسی عربی نیز شناخته می‌شود، متفاوت‌ترین نوع کالیگرافی است. این سبک از کالیگرافی که با هنر اسلامی منطبق است، نوعی حالت معنوی در کلمات ایجاد می‌کنند. مسلمانان از این کالیگرافی برای نوشتن قرآن کمک گرفته‌اند. از معروف‌ترین خطوط این سبک می‌توان به خط کوفی و خط نسخ اشاره کرد.

  خوش‌نویسی شرقی

  ابزار خوش‌‌نویسی به سبک شرقی، به «چهار گنجینه‌ی یادگیری» معروف هستند. این چهار گنجینه عبارتنداز قلم‌مو، جوهر، کاغذ و جوهردان. تنوع خطوط در کالیگرافی شرقی به نوع و اندازه‌ی قلم‌مو بستگی دارد.

   خط کایشو (Kaishu) یکی از خطوط سنتی مورد استفاده‌ در این سبک است که در عین سادگی و خوانایی، زیبایی بسیار چشم‌گیری دارد. کالیگرافی شرقی، تاکید بسیاری بر ظاهر حروف دارد و به نظر می‌رسد که همین موضوع به نوشته‌‌های شرقی جان بخشیده است.

  کالیگرافی حروف

  کاربرد کالیگرافی

  استفاده از کالیگرافی در زندگی روزمره، باعث می‌شود ارزش کارتان افزایش پیدا کند و از سوی اطرافیان بیشتر مورد توجه قرار گیرد. خوش‌نویسی شما را حرفه‌ای‌تر نشان خواهد داد و احترام بیشتری را به سوی‌تان روانه خواهد کرد.

  این روزها تقریبا می‌توان در هر نقطه‌ای از شهر اثری از کالیگرافی مشاهده کرد. کلاس‌های خوش‌نویسی جزو کلاس‌هایی هستند که همیشه مورداستقبال قرار می‌گیرند. اما برای اینکه بیشتر با کاربرد کالیگرافی در دنیای امروز آشنا شوید موارد زیر را مطالعه کنید:

  بیان هرچه بهتر خود

  هیچ چیزی به اندازه‌ی استفاده از خط خوب نمی‌تواند روی سایرین تاثیر بگذارد. هنگامی که از کالیگرافی در کارهای گوناگونی همچون نوشتن رزومه‌ی کاری یا سایر مواردی که در آن نیاز به ابراز خودتان دارید، استفاده می‌‌کنید، توجه بیشتری دریافت می‌کنید.

  خط خوب شما این پیغام را به اطرافیان‌تان ارسال می‌کند که شما فردی منظم و قابل اعتماد هستید. بنابراین احتمال اینکه به واسطه‌ی استفاده از کالیگرافی شغل رویاهایتان را به دست آورید بسیار بالاست.

  کسب درآمد

  یکی از ویژگی‌های جالب کالیگرافی این است که شما می‌توانید استعداد خود را در این زمینه تبدیل به پول کنید. کسب‌وکارهای بسیاری هستند که به هنر شما نیاز دارند و از آن برای انجام طراحی‌‌های مرتبط با کسب‌وکارشان کمک می‌گیرند. از سوی دیگر، بسیاری از افراد نیز تمایل دارند این هنر را یاد بگیرند؛ پس به یک معلم خطاطی مجرب نیاز دارند.

  متمایزسازی کسب‌وکار

  همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم بسیاری از کسب‌وکارها به کالیگرافی نیاز دارند. کالیگرافی به کسب‌وکارها کمک می‌کند که در بین رقبای خود متمایز شوند. بسیاری از کسب‌وکارها برای طراحی لوگو، کارت‌های هدیه و خوش‌آمدگویی و حتی دکوراسیون فروشگاه‌شان از کالیگرافی استفاده می‌کنند.

  ایجاد حس خاص بودن در افراد

  ما در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم و داشتن روابط اجتماعی حرف اول را می‌زند. هنگامی برای نوشتن مطلبی هر چند کوچک وقت صرف می‌کنیم و آن را با حروف زیبا می‌آراییم، این پیام را به مخاطب خود منتقل می‌ کنیم که فردی ارزشمند و خاص است. حتی خارج از فضای مجازی، نوشتن نامه‌ای که با خط خوش نوشته شده باشد، باعث می‌شود تا مخاطبین ما خود را متمایز از سایرین در نظر بگیرند.

   برقراری تعادل روحی

  این روزها در بیشتر کشورهای دنیا، نوعی گرایش فکری نسبت به کار ایجاد شده است که باعث می‌شود بیشتر افراد تمامی وقت و انرژی خود را به کار کردن اختصاص دهند.

  افرادی که دارای چنین طرز فکری هستند، مدام به‌دنبال دریافت سهم بیشتری از زندگی هستند و نمی‌توانند به خودشان استراحت دهند. بسیاری از روان‌شناسان برای متعادل‌سازی سبک زندگی این افراد، تمرین کالیگرافی را پیشنهاد می‌دهند. کالیگرافی با ایجاد حس آرامش و تمرکز باعث پرت شدن حواس افراد از افکار استرس‌زا می‌شود.

  کالیگرافی

  ساخت کارت پستال و هدایای خاص

  کالیگرافی پرکاربردترین ابزار در ساخت کارت پستال و کارت‌های هدیه است. نه‌تنها صاحبان این کسب‌وکارها از کالیگرافی استفاده می‌‌کنند، بلکه افراد خلاق نیز برای هدیه دادن به دوستان و نزدیک‌شان از این هنر بهره می‌برند. وجود نوشته‌های زیبا ارزش هر هدیه‌ای را افزایش خواهد داد.

  کالیگرافی در برندسازی

  این روز‌ها کسب‌وکارهای بیشتری به استفاده از کالیگرافی در هویت برند خود روی آورده‌اند. کلیگرافی ورای زیبایی این پیام را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کند که کسب‌وکار شما تمایل دارد وقت و انرژی بیشتری برای مشتریانش صرف کند.

  با وجود اینکه طراحی کالیگرافی لوگوی برند یا کارت ویزیت کسب‌وکار، وقت زیادی از شما می‌گیرد، اما خطوط خلق شده توسط انسان آن هم در دنیای ماشینی امروز ارزش زیادی برای مشتریان‌تان خلق خواهد کرد.

  گاهی استفاده از کالیگرافی در طراحی لوگو، بهتر از هر طرح و نقش دیگری هدف و پیام برند را منتقل می‌کند. برای مثال برای کسب وکاری با سبک کلاسیک، چه چیزی بهتر از خوش‌نویسی نام برند به خط کلاسیک، حس و حال فضای این کسب‌وکار راه به مخاطب منقل خواهد کرد؟

  استفاده از کالیگرافی برای کسب‌وکارهایی که به فروش محصولات دست‌ساز مشغولند، ایده‌ای فوق‌العاده است. وجود دست خط زیبای صاحب کسب‌وکار روی محصولات، ماهیت دست‌ساز بودن آن‌ها را چندین برابر به مخاطبین نشان خواهد داد.

  کالیگرافی حروف

  نمونه‌‌های کالیگرافی در کسب‌وکار

  اولین نمونه از استفاده‌ی موفق از کالیگرافی در طراحی لوگو مربوط به لوگوی شرکت کوکا کولا (Coca-Cola) است. فونت استفاده شده در طراحی لوگو کوکاکولا، خط دست‌نوشته‌ی کلاسیک است.

  این خط در دهه‌ی هشتاد میلادی، یعنی دهه‌ی ساخت این کمپانی مرسوم بود. با اینکه لوگوی کوکا کولا تا به امروز تغییراتی جزئی داشته، اما از طرح اصلی خود دور نشده است. این کالیگرافی اصالت و قدمت برند کوکا کولا را به مخاطب نشان می‌دهد.

  برند داو (Dove) نیز در لوگوی خود از کالیگرافی کلاسیک استفاده کرده است. خطوط نرم و ظریف کلمه‌ی داو که به معنای کبوتر است، در کنار شمایل پرنده، لطافت و ظرافت را به بیننده منتقل می‌کنند. از سوی دیگر استفاده از خط کلاسیک قدمت این برند را که سال‌هاست به تولید لوازم آرایشی و بهداشتی زنانه مشغول است، به نمایش می‌گذارد.

  سوالات پر تکرار در مورد کالیگرافی

  1.انواع سبک کالیگرافی کدامند؟

  مشهورترین سبک های کالیگرافی عباتند از: خوشنویسی غربی، خوشنویسی اسلامی و خوشنویسی شرقی.

  2.آیا اپلیکیشن خاصی برای طراحی لوگو کالیگرافی وجود دارد؟

  بله، شما می‌توانید از اپلیکیشن Calligrapher  برای طراحی لوگو کالیگرافی خود استفاده کنید. این اپلیکیشن مخصوص کاربران اندروید بوده و کاملا رایگان است.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  معصومه واعظی فرد
  1402/01/27 19:53

  سلام برای کلاسِ حضوری ثبت نام دارید؟

  مدیر ارشد
  1402/01/28 12:45
  پاسخ به:معصومه واعظی فرد

  سلام خیر در حال حاضر ثبت نام نداریم

  عزیزی مقدم
  1400/08/01 16:10

  سلام وقت بخیر. تو فتوشاپ اگه برای یه متن Drop shadow یا اینکه strok استفاده کنیم میتونیم بگیم یه نمونه کالیگرافی هست؟

  مدیر ارشد
  1400/08/30 12:21
  پاسخ به:عزیزی مقدم

  سلام. خیر کالیگرافی به معنای زیبا
  نویسی(خوش نویسی) هست و میباست عملیاتی در زمان ترسیم نوشتار شکل بگیرد

  نیره زمانی
  1400/07/30 15:43

  سلام من تو فتوشاپ یه متن کالیگرافی نستعلیق درست کردم بعد سایه هاش لبه خیلی تمیز در نمی یاد . پاک کن و براش هم هر جفتشون هاردنسشون صفره ایراد کارم کجاست؟

  مدیر ارشد
  1400/08/30 12:21
  پاسخ به:نیره زمانی

  سلام. قطعا فوتوشاپ نرم افزار شایسته
  این کار نیست

  فراهانی
  1400/07/30 01:25

  به نظر شما برای اینکه در کالیگرافی خبره شویم با میرعماد کارکنیم بهتر است یا در فتوشاپ با کدام روش حرفه ای تر کار را یاد میگیریم؟

  مدیر ارشد
  1400/08/18 16:04
  پاسخ به:فراهانی

  با سلام، هر دو نرم افزار

  سپهر
  1400/07/29 15:52

  برای طراحی کالیگرافی برای اینکه متن زیباتر نشان بدیم موردی نداره اگه از تکسچر داخل متن استفاده کنیم؟

  مدیر ارشد
  1400/08/18 16:03
  پاسخ به:سپهر

  کاملا سلیقه ای هستش

  رضایی
  1400/07/27 16:54

  مطلب کالیگرافی برام تازه و نو بود . اگر تونستید درباره خوشنویسی اسلامی مطالب جامع تری بزارید ممنونم از شما

  فلور
  1400/07/24 19:40

  ممنون از مطلبتون. نرم افزارهایی مثل مریم. چلیپا . میرعماد و کلک خیلی فونت های قشنگی داره برای کالیگرافی دیجیتال. خیلی هم نسبت به خوشنویسی سنتی باصرفه تره

  Amirreza
  1400/07/22 23:18

  مقاله جذابی بود.به نظرم کالیگرافی تمرکز و تاکید روی ظاهر و زیبایی داره . خوشنویسی که نستعلیق یا ثلثه حتی اگر متن قابل خواندن نباشه

  سمیه
  1400/07/22 00:33

  تو کسب و کار دست ساز واقعا کالیگرافی جواب میده من یه لوگو با همین سبک تو صنایع میناکاری اصفهان دیدم عالی بود

  علی آزاد
  1400/07/20 20:45

  بنظر من طراحی لوگو یکی از فاکتورهای مهم در برجسته کردن یک محصوله که باید بر طبق اصول و ایده های ناب طراحی بشه به نظرم تیم آرمکده واقعا این مشخصات رو داره . موفق باشین.

  نسرین
  1400/07/19 00:32

  مطلب کالیگرافی واقعا جالب بود مرسی از وقتی که گذاشتید
  حتما اگه بنر خواستم طراحی کنم توش این موارد رو رعایت می کنم.

  روشنک
  1400/07/16 01:08

  سلام وقت بخیر. من اگه بخوام از سبک کالیگرافی تو طرحم استفاده کنم باید با خوشنویسی آشنا باشم ؟ منظورم سبک های نستعلیق هست

  مدیر ارشد
  1400/08/18 16:02
  پاسخ به:روشنک

  خیر لزوما نیازی ندارید

  زهرا
  1400/07/13 22:12

  با توجه به مقالتون درباره خوشنویسی شرقی، خط ژاپنی یا چینی یه نوع از کالیگرافی هست و اونها روزمره از این سبک تو خطشون استفاده میکنند. خیلی بده که خوشنویسی ما اینقدر کم رنگ شده .

  فاطمه زمانی
  1400/07/11 21:58

  نمونه لوگوهاتون رو دیدم بسیار زیبا و حرفه ای هستن . لوگوی اسپراتو که طراحی کردین توی کدوم سبک دسته بندی میشه

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:39
  پاسخ به:فاطمه زمانی

  نظر لطف شماست در دسته لوگو صنایع غذایی که در لینک زیر می توانید نمونه های بیشتر را مشاهده کنید
  https://armcade.com/portfolio-logo-design/catid/6

  پیمان ولی زاده
  1400/07/09 17:08

  سلام خسته نباشید. از اینکه طراحی لوگوی شرکتم رو به تیم آرمکده سپردم بسیار خرسندم. کیفیت کار خیلی خوب بود امیدوارم باز هم با شما همکاری داشته باشم.

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:37
  پاسخ به:پیمان ولی زاده

  درود، خیلی ممنون از نظر مثبت شما،همکاری با شما باعث افتخار ماست

  اکبری
  1400/07/05 20:30

  معمولا چقدر زمان میبره لوگویی که ما سفارش میدیم طراحی کنین؟ اگه فوری باشه هم میتونین به موقع تحویل بدین؟

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:36
  پاسخ به:اکبری

  بله چرا که نه، با همکاران ما تماس بگیرید تا مشاوره لازم رو بهتون بدن.

  یاسین احدی
  1400/07/05 19:38

  خیلی خوب سبک کالیگرافی رو تشریح کردین👏 از خوشنویسی اسلامی هم مطلب بزارید ممنون

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:36
  پاسخ به:یاسین احدی

  چشم حتما

  نازنین
  1400/07/04 18:31

  سلام برای معرفی محصولات آرایشی و بهداشتی بین لوگوی مونوگرام و لوگوی کلاسیک کدوم رو استفاده کنیم که تاثیر بیشتری روی بیننده بزاره

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:36
  پاسخ به:نازنین

  درود بر شما،کاملا سلیقه ای هستش

  زینب مقدسی
  1400/07/04 17:56

  نمونه کارهای کالیگرافی تیمتون خیلی زیبا و جذاب بود مخصوصا تو قسمت بازگانی و صنایع غذایی

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:35
  پاسخ به:زینب مقدسی

  خیلی ممنون نظر لطف شماست

  صبا یزدانی
  1400/07/01 11:19

  سلام وقت بخیر
  خواستم لوگو سفارش بدم به سبک کالیگرافی چطوری باهاتون هماهنگی انجام بدم؟

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:35
  پاسخ به:صبا یزدانی

  درود، لطفا با ما تماس بگیرید. شماره تماس 02141185

  علی سعیدی
  1400/07/01 11:07

  چه طرحهایی ارتباط بیشتری با مخاطب برای جذب بیشتر مشتری برقراری می کند ؟

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:33
  پاسخ به:علی سعیدی

  این موضوع کاملا بستگی به نوع کسب و کار شما و پرسونای مخاطبتون داره. اگر نیاز به مشاوره دارید با همکاران ما تماس بگیرید.شماره تماس 02141185

  ستاره
  1400/05/17 17:02

  بنظرتون استفاده از کالیگرافی در طراحی لوگوهای چه نوع کسب و کاری بیشتر جالب میشه؟

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone