آنچه در این مقاله میخوانید

  هویت سازی برند

  هویت سازی برند

  ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند:

  برندهای قدرتمند پتانسیل بیشتری برای جذب مشتری دارند. به همین دلیل ساخت هویت بصری برندهای تجاری قدرتمند، به ارتقا کسب و کارهای تجاری آنها کمک می کند. این نوع برندها می توانند به راحتی عواطف و احساسات مصرف کنندگان را تهییج کنند و از سوی دیگر اعتماد آنها را نسبت به محصولات بیشتر می کنند.


  تدوین هویت مفهومی برند از کارشناسان آرمکده مشاوره بگیرید.


  همچنین مشتریان از برندهای قدرتمند، انتظار خلق ایده های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند. در زیر به روش های تاثیرگذار در خلق هویت بصری برندهای تجاری قدرتمند با هدف رونق فروش محصولات می پردازیم.

  ایجاد هویت برند

  1- نقش نوآوری در برندهای قدرتمند

  یکی از مشخصه های اصلی برندهای قدرتمند، داشتن ویژگی خلاقیت است. برندهایی که پا به پای نیازهای مشتری حرکت می کنند و در طراحی هویت بصری خود از تکنیک های جدید استفاده می کنند، جذابیت بیشتری دارند. به تبع این امر، بازارهای جدید برای سازمان شکل می گیرد.

  2- تمایز با طرح های مشابه

  نوآوری در طراحی و ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند، به معنای تمایز با سایر طرح های مشابه می باشد. به این معنا که با ایجاد تمایز با رقبا می توان توجه مصرف کننده های بیشتری را به سمت برند تجاری جلب کرد.

  3- توجه به نیاز تمامی مصرف کننده ها

  برای در دست گرفتن بازار وسیع باید به نیاز تمامی مصرف کنندگان توجه کرد. تمامی مصرف کنندگان و مشتریان در مناطق مختلف جغرافیایی نیازهای یکسان ندارند. هر گروه از مشتری ها با توجه به عرف، عادات، رسوم و فرهنگ متفاوتی به برند تجاری نگاه می کنند. برای مثال نمادهای فراماسونری برای مسلمانان منفور هستند.

  بنابراین بسیاری از شرکت های بزرگ جهانی در ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند، سعی می کنند به این موضوع توجه کنند.

  هویت سازی برند

  4- استفاده از فاکتورهای بصری

  عوامل بصری همچون سادگی و پیچیدگی، تضاد و تناسب رنگ، حرکت، ریتم، رنگ و ... تاثیر زیادی در زیبایی هویت بصری برندهای قدرتمند دارد. ممکن است برند در طی دوره های مختلف نیاز به اصلاح یا تغییر داشته باشد.

  در این صورت می تواند هر بار از یک روش بصری استفاده کرد. اما تغییرات نباید برند را به طوری کلی از ذهن مشتری خارج کند. برای مثال اگر در ابتدا از تکنیک تضاد رنگ برای ساخت هویت بصری برند تجاری استفاده شده است، برای اصلاح و تغییر آن نباید از روش تناسب رنگ استفاده کرد.

  زیرا مشتریان به تضاد رنگ عادت کرده اند. حال اگر برند به یکباره تغییر کند برای آنها ناآشنا و نامأنوس خواهد بود.

  5- استفاده از عنصر زمان در ساخت هویت بصری برند

  برای ساخت هویت بصری برند تجاری باید به عنصر زمان به عنوان یک فاکتور اساسی نگاه شود. با گذشت زمان نیازها و خواست های مشتریان تغییر می کند. اگر آنها امروز رنگ آبی را دوست دارند، ممکن است در چند سال آینده به آن علاقه زیادی نداشته باشند. همچنین نمادها و سمبل ها در طی زمان های مختلف طرفداران بخصوصی دارد.

  فاکتورهای بصری در برند سازی

  گاهی ممکن است یک سمبل در یک زمان طرفداران زیادی داشته باشد. در حالی که ممکن است در زمان دیگر، طرد شود. بنابراین در زمان ساخت هویت بصری برند باید به فاکتور زمان و تاثیر آن در طراحی توجه کرد.

  6- توجه به ریشه های جغرافیایی و تاریخی

  ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند عموما با نگاهی به تاریخ و جغرافیا انجام می شود. برای مثال نشان تجاری یکی از برندهای برتر دنیا، آرم همای ایران می باشد. لوگو در این برند، با ترکیبی از تاریخ اساطیری ایران طراحی شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از زیباترین لوگوهای جهانی محسوب می شود.

  استفاده از عنصر تاریخ در این لوگو موجب زیبایی و جذابیت آن شده است. از سوی دیگر جغرافیا نیز می تواند به موفقیت برند تجاری کمک کند. با توجه به اینکه نمادهای مشترکی در حال شکل گیری میان تمامی مردم جهان است، می توان از این نمادها استفاده کرد.
  در حال حاضر شبکه های اجتماعی و افزایش ارتباطات موجب شده تا مردم سراسر دنیا از نمادهای مشترک استفاده کنند. در نتیجه می توان مرزهای جغرافیایی را درنوردید و با وسعت جغرافیایی بیشتر با مشتریان ارتباط برقرار کرد.

  7- استفاده از روانشناسی رنگ ها

  بی شک رنگ به عنوان یک مولفه مهم در ساخت هویت بصری برند تجاری است. اما اینکه از چه رنگی استفاده شود و وضوح و شفافیت آن به چه میزان باشد، یکی از دغدغه های طراحان هویت بصری برندهای تجاری می باشد.

  فاکتورهای بصری در برند سازی

  انتخاب رنگ با توجه به نوع محصول و جنس و رده سنی مشتریان صورت می گیرد. برای مثال زمانی که فرآیند هویت بصری برند تجاری برای مواد غذایی طراحی می شود، رنگ قرمز و نارنجی به دلیل قرابت و هماهنگی با اصول روانشناسی تغذیه، بهترین گزینه ها هستند.

  مثال دیگر در مورد محصولات ورزشی است که می توان از رنگ آبی به نشانه سلامتی و نشاط استفاده کرد.

  8- استفاده از اشکال هندسی در ساخت هویت بصری برند تجاری

  برای ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند، گاهی اشکال هندسی می توانند به طراح کمک کنند. مربع نشانه نظم و به معنای وحدت و یگانگی، مثلث به معنای سلسله مراتب بودن و ... می توانند برای طراحی و ساخت هویت بصری برند تجاری استفاده شوند.

  به کار بردن هر یک از اشکال هندسی با توجه به نوع محصول و دیدگاه مشتریان است. اگر هدف از تولید محصول ایجاد حس وحدت بین مشتریان است، استفاده از دایره برای ساخت هویت بصری برند تجاری موثر است.

  هنگامی که دامنه شرکت های چند میلیون دلاری به وجود آمد، مفهوم برندسازی به وسیله افراد و شرکت های کوچک بر سر زبان آمد و به عنوان شیوه ای مطرح شده که آنها بتوانند خودشان را از دیگر رقبا مجزا سازند.

  ایجاد هویت برند

   مدتی زمان و صبر لازم است تا بتوان یک برند کارآمد را توسعه داد، این شکیبایی هم در فاز ایجاد کردن و هم در فاز پیاده سازی مورد نیاز است. یک برند نمی تواند یک شبه ساخته شود؛ آن نیازمند برنامه ریزی، نگهداری و شکوفایی است. 

  اما، اگر این کارها به صورت کارآمدی انجام گردد، نتیجه فرایند، ارزش انرژی صرف شده را خواهد داشت.

  به سادگی باید گفت که برند یک تصویر عمومی از یک کسب و کار، محصول و یا یک فرد است. آن یک شکل از شهرت است، یک تعهد است. هنگامی که به صورت پیوسته بر روی آن کار شود، برند سبب شکل دهی به درک و انتظارات مشتریان شما میشود.

   یک برند موفق دارای شخصیتی مانند یک ستاره مشهور است، و ارزش ها و افتخاراتی که در آن وجود دارد میتواند القا کننده موضوعات و اهدافی باشد که آن ارائه میکنند.

  هدف از استراتژی برندسازی آن است که بتوان یک پیام واضح، کامل و ساختاربندی شده را که به راحتی قابل درک باشد را ایجاد کرد. یک برند خوب شامل پیام هایی است که میتواند با چندین مخاطب ارتباط داشته باشد.
   با این حال، در این زمینه نیاز با آن است که بتوان یک مسیر کوتاه و در عین حال ساده را طی کرد.

  ایجاد هویت برند

  ایجاد یک لوگو

  یک بخش بسیار مهم در زمینه طراحی استراتژی های برند سازی آن است که یک لوگوی قوی ایجاد کنیم، اما این نکته مهم را در ذهن داشته باشید که لوگو برند شما نیست. این یکی از عناصر بصری و نمادگرایانه از برند شما است که میتواند نقش بزرگی را در ارتباط احساسی با محصولات و خدمات شما بازی کند.

   یکپارچگی لوگو در تمام عناصر ارتباطی شرکت شامل رابطه های رسانه ای، بسته های اطلاعاتی، بروشورها، تبلیغات، ویدئو ها،  روزنامه ها، وب سایت ها و رسانه های اجتماعی، یک بخش مهم از ساختن هویت برند است. مطابقت طراحی، ظاهر و تُن نیز یکی از مهمترین عناصر در ایجاد اعتبار است.

  تعدادی از قوانین برای طراحی لوگو مطرح شده است که میتواند خودشان بازگو کننده اصل ماجرا باشند. لوگوهای کارآمد نیاز به توضیح دادن ندارند. نگاهی به بهترین لوگوها از شرکت های موفق بیندازید:

   علامت کشیده نایک، و یا مرد به هوا پریده در مارک آیر جوردن، و یا کمان های طلایی در مک دونالد و یا حلقه های در هم رفته المپیک، و یا علامت های رنگی شبکه NBC. این ممکن نیست که در اینجا به یاهو! نگاه نیندازیم، لوگویی که در هر زبانی به راحتی بیان میشود. 

  در این میان هم گوگل با آن آرم اولیه که هر روز تکامل پیدا کرد و به شکل حرفه ای امروز رسید و هم توئیتر با آن پرنده ساده آبی، هر کدام توانستند که شکل جدیدی در فرهنگ واژگان آمریکایی با واژه هایی مانند «گوگلینگ» (جستجوی دائمی هر چیز در گوگل) و «توتینگ» (یا توئیت کردن) ایجاد کنند.

    برند و قدرت هویت بصری میتواند به بروز چنین اتفاقاتی کمک کند.

  بررسی یک هویت برند

  این کار ساده ای است که یک طراح گرافیک و یک نویسنده را استخدام کنید تا بتوانند به کمک همدیگر عناصر لازم برای برندسازی را برای شما ایجاد کنند. اما، زمان، پول و انرژی هنگفتی از ما گرفته میشود تا بتوانید بهترین طرح و طرح اصلی خودتان را ایجاد کنید.

  ایجاد هویت برند

  هنگامی که شما به بررسی نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و یا تهدیدات یک کمپانی می پردازید، این نکته ضروری است که تا حد امکان با خودتان و آنها رو راست و صادق باشید. توهم موفقیت و یا کوچک کردن محدودیت های میتواند سبب شکست خوردن این پروژه های گردد.

  یک بررسی کلی از کسب و کار میتواند نشان دهد که چه کارهایی باید انجام شود، چه محصولات و خدماتی باید تولید و تحویل گردند و آیا آن ها باید وجود داشته باشند و یا اینکه چه چیزهایی باید متفاوت از رقبا ساخته شوند.

   همچنین در اینجا لازم است که مخاطبین هدف شناسایی شوند، و نگرانی های اصلی آنها و نحوه کمک کردن یک شرکت به آنها مشخص شود. با دقت اما نه با سرعت میتواند ایده های مشخصی را از طریق فاز طوفان مغزی به دست آورد. 

  پیشنهاد برداشتن دیوارها، در هنگامی که در حال آزمایش و تشریح ایده های هستید، میتواند یک راهکار عملی باشد.

  هنگامی که شروع به کم کردن آیتم های فهرست خودتان میکنید، یک گروه متمرکز از پنج تا ده نفر میتوانند با همدیگر همکاری کنند تا بتوانند واکنش ها، درکها، سوتفاهم ها، ارتباطات، احساسات و نیز نظرات کلی را به شما نشان دهند.

   یک گروه متمرکز جداگانه از کارمندان و اعضای هیئت مدیره و نیز مشتریان جاری نیز برای این موضوع میتوانند گرد هم آیند.

  ایجاد یک استراتژی برند

  بازخورد مذاکرات درباره محصولات و نیز خدمات میتواند در زمان توسعه استراتژی مورد بررسی قرار گیرد. یک فهرست از درک های کنونی عمومی ایجاد کند سپس  به صورت بحرانی و حیاتی به جستجوی آن دسته از باورهایی باشید که نیازمند جابه جا شدن هستند.

   برای مثال، محصولی که به عنوان تاریخ گذشته و از مد افتاده است میتواند بسته بندی جدیدی دریافت کند و یا شاید لازم باشد شکل سنتی آن تغییر کند.

  ایجاد هویت برند

  نظرات گروه های متمرکز میتواند به رسیدن موقعیت برند کمک کند. به صورت معمول یک تا دو پاراگراف در این زمینه بنویسید و به صورت جمله های توصیفی آنچیزی را که شرکت باید انجام دهد را بیان کند تا شرکت بتواند به جایگاه منحصر به فردی دست پیدا کند. 

  از طریق این جمله ها، میتوانند عبارت های کوچکتر را گردهم آورید و در هر زمان با سخنگوها و یا نویسندگان کسب و کارها وارد مذاکر شوید.

  هنگامی که این کارها را انجام دادید، عناصر بصری و بافتی میتوانند شروع به توسعه کنند. این موارد میتواند بازتاب دهنده شخصیت، ارزش ها و برندها باشد اما همچنین میتوانند تطابق دهنده علائق، سبک زندگی و مخاطبین هدف نیز باشند. 

  برای مثال، اگر که شرکت تحته های موج سواری بخواهند که یک جوان را به خود جلب کند، مخاطبین ورزشکار، پیام ها، فونت ها، کارهای هنری و موارد دیگر باشد با همدیگر بازیگوش بودن و رفتن به مسافرت را تبلیغ کنند. 

  در مقاله، یک شرکت بیمه بازنشستگی، نیاز به آن دارد که یک برند با ظاهری مطیع و متین را ارائه کند تا بتواند با این تصویر اعتماد افراد را به خود جلب کند.

  به کار گرفتن تگ لاین

  یک تگ لاین میتواند برای تعریف یک کسب کار به مخاطبانش به کار رود.
  هنگامی که مشتریان یک تگ لاین را می شنوند، میتوانند بلافاصله با آنچه که شرکت و کمپانی میخواهد فکر کنند. برای مثال هنگامی که شخصی می گوید:« شادترین جای روی زمین»، اولین چیزی که به ذهن انسان می رسد، دیسنی لند است. 

  ایجاد هویت برند

  شرکت های بزرگ توانسته اند با این تاکتیک موفقیتهای بزرگی را به دست بیاورند، این شرکت ها شامل ام-اند-ام با تگ لاین «آن دهن شما را آب می اندازد»، و سوپ های گمبل با تگ لاین « ام مممم، عالیه !» و غیره میشوند.

  نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که تگ لاین باید ساده باشد و به راحتی به ذهن سپرده شود. این تگ لاین ها باید هوشمندانه و در عیل حال مکارانه هم باشد ، در غیر این صورت آن ها نمیتوانند پیام شما را انتقال دهند. 

  در اینجا همچنین نیاز به آن دارید که تگ لاین های کوتاه را انتخاب کنید که به صورت ساده ای و راحتی بتوانند در کنار لوگوی شما قرار گیرند و بتوانند در دیگر بخش های تبلیغات و بازاریابی شما همکاری داشته باشند.

  همانطور که برند در حال پیاده سازی است، این نکته مهمی است که هر کسی که در کسب کار شما است بتواند به گونه ای مخاطب پیام های برند و تبلیغات شما باشد وبتواند آن را درک کند. 

  هر شخصی، شرکت را از طریق نماینده و سفیر آن یعنی برندش می شناسند، از مدیر عامل گرفته تا مسئولین فروش تا پاسخگوی پیام های تلفنی شرکت. این را قبول کنید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  محمدی
  1395/05/06 19:24

  سلام اینجانب دارای یک دفتر خدمات پرینت سه بعدی هستم . بعد از دیدن سایت شما این ایده به نظرم رسید که می توان لوگوها را به صورت سه بعدی پرینت گرفت تا برای مشتریان لوگو جلوه بیشتری داشته باشد. در صورت تمایل به چاپ سه بعدی لوگوهای طراحی شده می توانید از طریق سایت شماره تماس و آدرس دفتر را بیابید. محمدی

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو