آنچه در این مقاله میخوانید

  تلفن همراه تجربه ای برای ورود کاربران به وب سایت

  تلفن همراه تجربه ای برای ورود کاربران به وب سایت

  دستگاه های تلفن همراه به عنوان کانال های جدیدی برای ورود کاربران به سایت ها شده اند که توانسته اند بهتر از گذشته کاربران را به سمت فضای اینترنتی بکشانند. اما نباید فراموش کرد که طراحی سایت متناسب با سیستم عامل گوشی های همراه اهمیت دارد.

  به این معنا که صفحه نمایش و چیدمان سایت باید ساده و کاربرپسند باشد که در گوشی های کوچک همراه موجب آزار چشم بازدیدکننده نشود. نکات زیر می تواند شما را در طراحی سایت کاربرپسند در گوشی های همراه کمک کند.
   

  طراحی وب سایت مناسب برای تلفن همراه

   توجه به ناوبری های سایت

  طراحی وب سایتی که پاسخگوی نیاز کاربران باشد، تاثیر زیادی در افزایش بازدیدکنندگان ثابت دارد. اگر به وب سایت هایی که از سال 2007 فعالیت دارند، نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که جمعیت عظیمی از کاربران اینترنتی به سمت این سایت ها روانه شده اند.

  علت آن، توجه به نمایش سایت در گوشی های همراه بود. قبل از این سال، گوشی های هوشمند وارد بازار نشده بودند. همین امر طراحان را در فکر سایت های سازگار با گوشی نینداخت.

  صفحات سایت در گوشی های همراه کوچکتر نمایش داده می شوند که همین امر طراحی را با محدودیت مواجه می کند. بنابراین باید در زمان طراحی سایت به فاکتورهای ساده تر، استفاده از آیکون های زوج به همراه متن های کوتاه، استفاده از لینک، منوهای از پیش ساخته و ... می تواند در طراحی سایت های سازگار با گوشی همراه کمک کند. 

  معماری محتوا تاثیر زیادی بر نمای کلی سایت دارد. شاید بخواهید در محتوا از 4 یا 5 لینک در سایت استفاده کنید. اما باید به گونه ای لینک ها استفاده شوند که امکان کلیک کردن روی لینک ها وجود داشته باشد.

  همچنین ستون های فرعی نیز در صفحات سایت مشکل ساز هستند. برای این کار می توان از فضای خالی افقی استفاده کرد. همچنین لینک های اضافی صفحه را نیز به حاشیه سایت برد. اما یک راه حل ساده تر برای طراح سایت این است که ستون های فرعی را حذف کند.

  طراحی وب سایت مناسب برای تلفن همراه

  فرآیند ایجاد نوارهای حاشیه ای، بخش های مختلف صفحه را مهار و منوی افقی صفحه را تکرار می کند. طراحی سایت برای تلفن همراه، به ناوبری ساده نیاز دارد. به طوری که صفحه به 5 قسمت تبدیل شود و از طریق منوی ثابت در پایین صفحه، ناوبری صفحه ایجاد شود. برای صفحه پاپ که به منظور طراحی سایت برای انواع مرورگر است، بهتر است از دو رنگ و سبک استفاده شود.

  اندازه، رنگ و شکل دکمه هایی که برای صفحه پاپ استفاده می شود، اهمیت زیادی دارد. به طور کلی عناصر مدور و مستطیل شکل بهترین گزینه برای دکمه های صفحه پاپ هستند که می توانند در صفحه گوشی های هوشمند نمایش داده شوند.

  استفاده از روش های خلاقانه و ایده های نو می تواند به زیبایی صفحه کمک کند. اما نباید این شکل خلاقانه باعث اشتباه کاربران برای تغییر و استفاده از صفحات سایت شود.

  اندازه و سایز نیز می تواند برای ریسپانسیو کردن سایت مفید واقع شود.

  گاهی ممکن است طراح سایت تعداد دکمه هایی که برای برگشت در صفحه قرار می دهد، فقط برای ضربه زدن روی لینک ها باشد. این کار می تواند صفحه را ساده تر کند. زیرا از شلوغ شدن بیش از حد سایت جلوگیری می شود. مشخصات دکمه هایی که برای ریسپانسیو شدن سایت ایجاد می شوند باید به صورت زیر باشد:

  طراحی وب سایت مناسب برای تلفن همراه

  باید اطمینان حاصل کنید که در اطراف دکمه ها و لینک ها فضای خالی به اندازه کافی باشد. چرا که فقدان فضای خالی باعث به اشتباه افتادن کاربران می شود. همچنین باید از وضوح دکمه ها اطمینان پیدا کنید. ایجاد سایه، شیب و اضافه کردن سبک های جدید می تواند کاربران را برای استفاده آسان تر از دکمه ها راهنمایی کند.
   

  • شروع برای طراحی سایت مطابق با سیستم عامل تلفن همراه

  یکی از ارکان طراحی سایت، ریسپانسیو کردن سایت است. اگر در طراحی سایت از عناصر گرافیکی و مطالب سازماندهی به خوبی استفاده شود، صفحه سایت که در دستکاپ سیستم روشن می شود، در گوشی های هوشمند نیز به همین شکل است.

  یکی از مزایای قرار دادن محتوا و نوار پایین در صفحه، سازگار شدن اندازه صفحه سایت در گوشی همراه است. فلسفه این کار بهبود تجربه کاربری سایت است.
   

  • راهنمای طراحی سایت متناسب با گوشی های همراه

  1- سازماندهی برنامه محتوایی قبل از طراحی سایت

  ابتدا یک قاب زیبا و جذاب برای سایت طراحی کنید. اما این قاب باید معنی دار باشد. سایت اگر نتواند در ذهن مخاطب حس قوی ایجاد کند، مثل یک نقاشی ساده می ماند که هیچ تاثیری بر کاربران ندارد.

  قاب های فانتری یک ایده خوب برای سازماندهی سایت است که می توان با استفاده از این نوع قاب ها تصاویر را بزرگ تر دید.

  محتوا و طراحی خاص هم یکی دیگر از مراحل سازماندهی سایت است. سازماندهی محتوا به معنای کپی کردن متنها و یا چسباندن محتواهای تکراری نیست. بلکه باید محتواهای جدیدی برای جلب نظر مخاطبان در سایت منتشر شود. باید یک لیست از اولویت های محتوایی تهیه کرد.

  داشتن یک مسیر مشخص برای وب سایت و محتوای آن می تواند به سازماندهی برنامه محتوا کمک کند.
   

  2- کمک گرفتن از کلمات

  اطمینان حاصل کنید که کلمات را در سراسر محتوا به خوبی به کار برده اید. اندازه و سایر کلمات اهمیت زیادی دارد. در دستگاه تلفن باید کلمات در محدوده صفحه نمایش قرار بگیرند. در این صورت نباید سایز کلمات بیش از حد بزرگ باشد.

  اگر سایت تنها برای ویندوز طراحی شده باشد، ممکن است محتوا به ویرایش کمتری نیاز داشته باشد. اما برای سیستم عامل گوشی های همراه، محتوا به ویرایش بیشتری نیاز دارد. چرا که صفحه گوشی ها کوچک است و توانایی گنجایش تمامی کلمات محتوا را ندارد. 
   

  طراحی وب سایت مناسب برای تلفن همراه

  3- توجه به مسائل تایپوگرافی در صفحه نمایش کوچک تر

  اندازه فونت، ارتفاع و عرض خطوط باید متناسب با اندازه صفحه نمایش باشد. کاربران باید قادر به خواندن محتوا در صفحه نمایش باشند. استفاده از فونت های بزرگ تر می تواند خواندن محتوا را برای کاربران بهبود بخشد. باید سایت به گونه ای طراحی شود که قابلیت تنظیم و کوچک تر کردن فونت ها در گوشی همراه وجود داشته باشد. 

  فاصله نیز یک عامل مهم دیگر در صفحه نمایش کوچک است. ارتفاع خطوط باید مناسب باشد. اگر فاصله بین خطوط بیش از حد باشد، بهترین فاصله ای که می توان برای محتواهای متنی در گوشی های همراه به کار برد، 1، 1،25 و 1،5 است که البته با توجه به نوع و سایز فونت ها متفاوت خواهد بود.

  در سراسر فرآیند طراحی سایت، باید متن های سایت را در گوشی های تلفن همراه رصد کنید تا ارتفاع خطوط را مشاهده نمایید. این کار می تواند در انتخاب اندازه و سایز مناسب به شما کمک کند. 

  زمانی که سایت را ریسپانسیو می کنید، به یاد داشته باشید که فونت های بزرگ باید در برخی از قسمت های محتوا استفاده شوند. اگر تیترها و هدرهای متن اهمیت زیادی دارند و قصد دارید کاربران روی آنها معطوف شوند، باید برای این قسمت ها از فونت های بزرگ تر استفاده کنید. همچنین رنگ هم تاثیر زیادی در جلب توجه مخاطبان دارد.

  طراحی وب سایت مناسب برای تلفن همراه

  • فضای منفی

  فضای منفی هم می تواند به جلب توجه کاربران کمک کند. استفاده متناسب از فضای منفی می تواند محتواها را برجسته تر کند. 

  • آزمایش کردن سایت ریسپانسیو شده

  وقتی سایت خود را ریسپانسیو کردید، این بار باید آن را چندین بار تست کنید. اینکه نگاه و احساس طراح در صفحات سایت قابل انتقال باشد، اهمیت زیادی دارد. همچنین باید بدانید که سایت چگونه عمل می کند.

  نمونه اولیه طراحی استاتیک می تواند عملکردی از سایت را به شما نشان دهد و اینکه اطمینان حاصل کنید سایت بدون مشکل فنی است بهتر است تست سایت را از طریق گوشی همراه انجام دهید. 
   

  • سرعت دانلود تصاویر در سایت

  یکی دیگر از مشخصه های یک سایت ریسپانسیو، سرعت بالای دانلود تصاویر است. به طوری که گوشی های همراه باید بتوانند همچون سیستم عامل ویندوز تصاویر را در سرعت بالایی دانلود کنند.

  یکی از مشکلات بسیاری از کاربران گوشی های همراه این است که تصاویر در مقیاس کوچک را نمی پسندند. در عین حال اگر حجم تصاویر بیش از حد باشد، به آهستگی دانلود می شوند.

  بنابراین حفظ تعادل برای تعیین اندازه تصاویری که بیش از حد کوچک نباشند و در عین حال در گوشی های همراه به خوبی نمایش داده شوند، یکی از مشکلات وبمسترها در ریسپانسیو کردن سایت است.

  • افزایش قدرت طرح بندی 

  طراحی سایت ریسپانسیو و محبوبیت تلفن های همراه موجب شده است تا وب سایت ها به سمتی حرکت کنند تا بتوانند براحتی در این صفحات کوچک نمایش داده شوند. فضای دسکتاپ بزرگ است و از این رو طرح گرافیکی و عناصر زیباشناسی سایت به خوبی نمایش داده می شود.

  اما در گوشی های همراه ممکن است این زیبایی از بین برود. برای مثال یک نوار روی محتواها قرار بگیرد که کاربران را از خواندن باز بدارد. به همین دلیل است که ریسپانسیو کردن سایت ضرورت پیدا می کند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو