آنچه در این مقاله میخوانید

  نکات و اصول طراحی بسته بندی محصول

  نکات و اصول طراحی بسته بندی محصول

  طراحی بسته بندی محصول (Packaging Design) یا پکیجینگ دیزاین بخش قابل توجهی از تجربه کلی مشتری از یک برند را رقم می‌زند و نقش حائز اهمیتی را در معرفی حرفه‌ای یک برند به مخاطبان بالقوه ایفا می‌کند. اما اصول طراحی بسته بندی محصول چیست و چگونه می‌توانیم برای محصولات خود یک بسته بندی جذاب و مشتری پسند طراحی کنیم؟ طراحی بسته بندی محصولات تاثیر بسزایی بر تصمیم خرید مشتریان و البته میزان فروش یک برند دارد؛ زیرا اکثر خریداران پیش از توجه به ویژگی‌ها و جزئیات یک محصول ابتدا به طراحی بسته بندی آن دقت می‌کنند. بنابراین آگاهی از اصول طراحی بسته بندی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در نگاه اول توجه مشتریان را به محصول خود جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب نمایید.


  برای طراحی بسته بندی محصولات خود با ما در ارتباط باشید.


  البته طراحی بسته محصول تنها به جنبه ظاهری و گرافیکی آن محدود نمی‌شود و یک بسته بندی استاندارد و مناسب باید علاوه بر جذابیت بصری از کیفیت بالایی جهت نگهداری از محصول نیز برخوردار باشد. بنابراین در هنگام طراحی بسته بندی محصولات باید به فاکتورهای متعددی توجه داشته باشید تا از طریق بسته بندی منحصر به فرد بتوانید محصولات برند خود را به شکلی تاثیرگذار در معرض دید مشتریان قرار دهید. در ادامه این مطلب از آرمکده با آموزش طراحی بسته بندی محصولات همراهتان هستیم و شما را با اصول طراحی بسته بندی آشنا خواهیم کرد.

  طراحی بسته بندی چیست؟

  پیش از پرداختن به اهمیت و اصول طراحی بسته بندی محصول ابتدا بهتر است بدانیم که طراحی بسته بندی چیست و چه مفهومی دارد. طراحی بسته بندی به معنای ادغام فرم، ساختار، مواد اولیه، رنگ، تصاویر، تایپوگرافی و اطلاعات کلیدی یک برند با عناصر طراحی جانبی بوده که هدف اصلی آن تولید یک محصول مناسب برای بازاریابی و فروش است. طراحی بسته بندی تنها در طراحی عناصر بصری و گرافیکی خلاصه نمی‌شود؛ یک بسته بندی استاندارد و حرفه‌ای باید به گونه‌ای طراحی شود که علاوه بر جلب توجه مشتریان همچنین بتواند به عنوان یک محفظه یا جعبه باکیفیت از محصول مورد نظر محافظت کند.

  بسته بندی یک محصول در واقع نمایانگر هویت برند تولیدکننده آن است و به عنوان یک ابزار بازاریابی موثر نیز در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا بسته بندی محصول بر تصمیم خرید 72 درصد از مشتریان تاثیر خواهد داشت. یعنی یک بسته بندی خاص و جذاب می‌تواند میزان فروش یک محصول معمولی را به طرز چشمگیری افزایش دهد و یک بسته بندی ضعیف نیز می‌تواند حتی میزان فروش یک محصول باکیفیت را کاهش دهد. بنابراین توجه به اصول طراحی بسته بندی به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به صرف هزینه‌های گزاف جهت تبلیغات و معرفی برند خود به مخاطبان هدف و تنها از طریق بسته بندی خاص بتوانید توجه مشتریان را به محصولات خود جلب نمایید.

  اصول طراحی بسته بندی محصول

  اهمیت طراحی بسته بندی محصولات

  تقریبا همه ما پیش از خرید هر محصول ابتدا به بسته بندی آن دقت می‌کنیم؛ در واقع بسته بندی محصولات اولین چیزی است که در نگاه اول توجه ما را به خود جلب می‌کند. بسته بندی‌های منحصر به فرد و جذاب، قدرت بسیار بالایی در تبدیل یک مشتری احتمالی به مشتری وفادار داشته و برند شما را به طور اصولی به مخاطبان معرفی می‌کند. یک بسته بندی حرفه‌ای و خاص موجب متمایز ساختن محصولات برند شما از برند رقبا شده و به سادگی توجه مشتریان را جلب خواهد کرد. بسته بندی یک محصول در واقع هویت و شناسه آن محسوب می‌شود و محصولاتی که فاقد بسته بندی زیبا هستند معمولا در جلب توجه مخاطبان و ترغیب آنان نسبت به خرید، ناموفق بوده و تصویر ذهنی منفی از برند تولیدکننده نیز در ذهن افراد ایجاد می‌کند.

  اهداف و دلایل طراحی بسته بندی

  شاید تصور کنید که تولید یک محصول باکیفیت بسیار مهم‌تر از بسته بندی آن است و پکیجینگ ساده و ابتدایی محصولات هیچ تاثیری بر کاهش میزان فروش آنها ندارد. بدیهی است که کیفیت یک محصول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تمامی برندها زمان و هزینه‌ گزافی را صرف تولید حرفه‌ای محصولات خود می‌کنند. اما قطعا هر محصول درجه یک به بسته بندی درجه یک نیز احتیاج دارد تا فرآیند جذب مشتری و تبدیل آنها به مشتری وفادار را با موفقیت طی نماید. هیچ محصول پرطرفدار و ارزشمندی وجود ندارد که بدون توجه به اصول طراحی بسته بندی وارد بازار شود و در دسترس مشتریان قرار گیرد. از مهم‌ترین دلایل و اهداف طراحی بسته بندی برای محصولات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  محافظت از محصول

  محافظت از محصول به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل طراحی بسته بندی شناخته می‌شود که در واقع به عنوان یک لایه محافظتی عمل کرده و از محصول موردنظر در زمان بارگیری، حمل و نقل، نگهداری در انبار، قرار گرفتن در فروشگاه و در نهایت تحویل به مشتری، نگهداری می‌کند.

  اهمیت طراحی بسته بندی محصولات

  درج اطلاعات کلیدی محصول

  درج اطلاعات کلیدی درباره محصول نیز یکی دیگر از دلایل عمده طراحی بسته بندی برای آن است که در واقع جنبه تبلیغی و آموزشی دارد. بر روی بسته بندی تمامی محصولات اطلاعاتی از جمله نام شرکت تولیدکننده، لوگو، نحوه مصرف، مواد تشکیل دهنده، موارد احتیاط و غیره درج می‌شوند که مشتری با مطالعه آنها می‌تواند اطلاعات کاملی درباره محصول موردنظر بدست آورد.

  جلب توجه مشتریان

  از دیگر دلایل ضرورت طراحی بسته بندی می‌توانیم به جلب توجه مشتریان اشاره کنیم که تاثیر بسزایی بر میزان فروش یک محصول دارد. زمانی که بسته بندی محصول شما منحصر به فرد و جذاب باشد، قطعا توجه مشتریان را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب خواهد کرد. همین موضوع نیز سبب افزایش میزان فروش شما و ایجاد تصویر ذهنی مثبت در مشتریان و مخاطبان هدف می‌شود.

  اصول طراحی بسته بندی محصول

  ایجاد تمایز از رقبا

  اگر محصولات خود را با توجه اصول طراحی بسته بندی به بازار عرضه کنید، بدون شک در بازارهای رقابتی از رقبای خود متمایز خواهید شد؛ زیرا بسته بندی خلاقانه و جذاب موجب متمایز شدن محصول شما را در کنار محصولات رقبا شده و مشتریان نیز به راحتی این تمایز را درک و شناسایی می‌کنند. همین موضوع نیز در بلندمدت موجب افزایش میزان فروش شما و البته معرفی حرفه‌ای برندتان به مشتریان خواهد شد.

  اصول طراحی بسته بندی محصول

  اصول طراحی بسته بندی محصول

  سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که چگونه بسته بندی طراحی کنیم و یا اصول طراحی بسته بندی چیست؟ پیش از انجام هرگونه اقدام در راستای طراحی یک بسته بندی جذاب و شیک برای محصولات خود ابتدا باید به چندین نکته مهم توجه داشته باشید تا بتوانید این کار را به صورت حرفه‌ای و اصولی انجام دهید. مهم‌ترین نکات و اصول طراحی بسته بندی محصول شامل:

  شناخت مشتریان

  شناخت مشتریان به عنوان اولین و مهم‌ترین اصل در طراحی بسته بندی محصول شناخته می‌شود که از همان ابتدا مسیر طراحی را تعیین می‌کند. پیش از آنکه برای محصولات خود بسته بندی طراحی کنید ابتدا باید مشتریان هدف خود را شناسایی نمایید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید بسته بندی محصولات خود را مطابق با علایق و سلایق مخاطبان هدف طراحی کنید. زمانی که پکیجینگ شما به سلیقه مشتریان هدف نزدیک باشد، به راحتی می‌توانید توجه آنان را به محصولات خود جلب نمایید. جلب توجه مشتری به محصول نیز شانس فروش آن را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

  به عنوان مثال اگر شما برند تولیدکننده اسباب بازی هستید، باید بسته بندی محصولات خود را متناسب با سلیقه کودکان و استفاده از عناصر بصری فانتزی و عروسکی طراحی کنید. اما اگر در حوزه تولید لوازم آرایشی و زیبایی فعالیت دارید، مخاطب هدف شما خانم‌ها هستند و بسته بندی شما نیز باید مطابق با سلیقه آنان طراحی شود. بنابراین شناخت و تعیین مخاطبان هدف نقش مهمی را در مسیر طراحی بسته بندی محصول ایفا می‌کند.

  استفاده از کلمات و جملات مناسب

  استفاده از کلمات و عبارات مناسب نیز یکی دیگر از اصول طراحی بسته بندی است که پیام برند شما را به مخاطبان انتقال می‌دهد. عباراتی که بر روی بسته بندی محصول خود می‌نویسید در واقع زبان برقراری ارتباط شما با مشتریان هستند و اطلاعات کلیدی محصول را در اختیار آنان قرار می‌دهند. بنابراین سعی کنید بسته بندی محصول خود را در کمال سادگی طراحی کرده و از بکار بردن جملات طولانی و یا المان‌های شلوغ در آن خودداری کنید. سعی کنید با نوشتن یک جمله یا حتی یک کلمه ساده بر روی بسته بندی توجه مخاطب را به محصول جلب نمایید. به یاد داشته باشید که شما برای جلب توجه مشتری به محصول خود تنها چند ثانیه فرصت دارید؛ پس آن را با نوشتن جملات طولانی و بکار بردن عناصر غیر ضروری هدر ندهید.


  برای انتخاب شعار سازمانی خود با ما تماس بگیرید.


  مراحل طراحی بسته بندی

  انتخاب هوشمندانه رنگ و فونت

  انتخاب صحیح و مناسب رنگ و فونت نیز یکی دیگر از اصول طراحی بسته بندی است که تاثیر بسزایی بر جلب توجه مخاطب و جذابیت بسته بندی شما خواهد داشت. انتخاب رنگ مناسب نیز تا حدی به مخاطبان هدف شما بستگی دارد؛ یعنی در نمونه بسته بندی محصولات آرایشی بهتر است از رنگ‌های موردعلاقه خانم‌ها همچون صورتی و رنگ‌های طیف روشن استفاده کنید. اما برای طراحی بسته بندی محصولات مرتبط با کودکان می‌توانید چندین رنگ شاد و پرانرژی بکار ببرید. رنگ‌های مورد استفاده برای بسته بندی محصول باید مکمل یکدیگر باشند تا بتوانند توجه مخاطب را جلب نمایند. البته در این میان توجه به اصول روانشناسی رنگ در برندینگ نیز اهمیت بالایی دارد و باید از تاثیر روانشناختی رنگ‌ها بر افراد به خوبی مطلع باشید.

  در خصوص انتخاب فونت نیز همیشه سعی کنید از فونت‌های ترجیحا ساده و خوانا استفاده کنید تا مشتریان به راحتی قادر به خواندن اطلاعات درج شده بر روی بسته بندی محصول باشند. البته در برخی موارد همچون نمونه برند تولیدکننده اسباب بازی، استفاده از فونت فانتزی موجب جذابیت بیشتر بسته بندی خواهد شد. اما به طور کلی، بهترین فونت برای بسته بندی فونتی است که مخاطبان بدون دشواری بتوانند نام برند و اطلاعات محصول را بر روی پکیجینگ آن بخوانند.

  صداقت با مشتری

  صداقت با مشتری از دیگر اصول طراحی بسته بندی است که اغلب توسط برندهای تازه کار مورد بی توجهی قرار می‌گیرد. منظور از صداقت در فرآیند طراحی بسته بندی این است که تصویر درج شده از محصول بر روی بسته بندی باید با محصول درون آن تطابق کامل داشته باشد. بسیاری از برندها یک تصویر جذاب اما غیرواقعی از محصول بر روی بسته بندی درج می‌کنند و به واسطه آن توجه مشتریان را جلب می‌کنند. انجام این کار یک ضد تبلیغ واقعی برای برند شما محسوب می‌شود و در مدت زمانی کوتاه نیز موجب افت چشمگیر میزان فروشتان خواهد شد. بنابراین رعایت صداقت در طراحی بسته بندی محصول از اهمیت بالایی برخوردار است و ارتباط مستقیمی با محبوبیت یک برند دارد.

  حفظ ارزش برند

  توجه به حفظ ارزش برند نیز یکی دیگر از اصول طراحی بسته بندی است که به مخاطب نشان می‌دهد شما یک برند حرفه‌ای هستید که هم برای خودتان و هم برای مخاطبانتان ارزش قائل‌اید. مشتریان باید با مشاهده بسته بندی یک محصول به سرعت نام برند را مشاهده کنند تا بتوانند نام شرکت تولیدکننده آن را به خاطر بسپارند و با ارزش‌های آن نیز آشنا شوند. طراحی بسته بندی روشی عالی جهت برجسته سازی نام یک برند و نمایش ارزش‌های آن است. به عنوان مثال شرکت اپل یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین برندهای دنیا در زمینه فناوری است. محبوبیت این برند در سراسر دنیا تنها به دلیل تولید محصولات منحصر به فرد نیست؛ بلکه به دلیل نحوه ارائه و بسته بندی ساده و شیک آن نیز هست. بنابراین سعی کنید بسته بندی محصولات خود را به گونه‌ای طراحی کنید تا علاوه بر برجسته ساختن نام برند خود بتوانید ارزش‌های آن را نیز از طریق بسته بندی به مخاطبان نشان دهید.

  مراحل طراحی بسته بندی

  مراحل طراحی بسته بندی

  حال که با اصول طراحی بسته بندی محصول آشنا شدید، در این بخش مراحل طراحی بسته بندی محصولات را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با در نظر داشتن آنها بتوانید یک بسته بندی جذاب برای محصولات خود طراحی کنید. پس از آنکه مخاطبان هدف، نوع طرح، ترکیب رنگی و فونت موردنظر خود را برای طراحی بسته بندی انتخاب کردید، وارد فاز دیگری از طراحی بسته بندی محصول می‌شوید که شامل مراحل زیر است:

  • تولید محتوا: تمامی بسته بندی‌ها دارای اطلاعات شاخص و کلیدی درباره محصول هستند که بر روی آن درج می‌شوند. تولید محتوای بسته بندی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید طوری نوشته شود تا مخاطب با خواندن آن به راحتی با برند تولیدکننده، ویژگی‌های محصول و طریقه مصرف آن آشنا شود. کوتاه نویسی و ساده نویسی در این مرحله بسیار مهم است.
  • انتخاب نوع بسته بندی: هر محصول به یک بسته بندی خاص احتیاج دارد تا بتواند به بهترین نحو به بازار عرضه شود و در دسترس مشتریان قرار گیرد. انواع جنس بسته بندی‌ها شامل مقوایی، فلزی و شیشه‌ای است که اطلاعات محصول یا به صورت مستقیم و یا با استفاده از لیبل بر روی آنها درج می‌شود.
  • طراحی جلو و پشت بسته بندی: هر بسته بندی دارای دو بخش پشت و جلو است؛ یعنی نام برند تولیدکننده، تصویر و اطلاعات اصلی محصول در قسمت جلو و اطلاعات دیگر همچون مواد تشکیل دهنده، نحوه مصرف، موارد احتیاط، قیمت و غیره نیز در پشت آن درج می‌شود. قسمت جلویی بسته بندی باید به گونه‌ای طراحی شود تا توجه مخاطبان را جلب نماید و قسمت پشتی آن نیز باید به صورت سازمان یافته و با فونت مناسب طراحی شود.
  • طراحی ساده: بسته بندی محصول خود را طوری طراحی کنید که مشتریان به راحتی قادر به باز و بسته کردن آن باشند و حمل و نگهداری آن نیز آسان باشد.
  • طراحی سازگاز با محیط زیست: سعی کنید برای طراحی و تولید بسته بندی محصولات خود از بکارگیری لایه‌های اضافی همچون پلاستیک خودداری کنید؛ زیرا تجزیه این لایه‌های اضافی برای طبیعت بسیار مضر است و به محیط زیست آسیب وارد می‌کند.
  • چاپ و تولید باکیفیت: آخرین مرحله از طراحی بسته بندی نیز چاپ و تولید آن است که باید از کیفیت و وضوح بالایی برخودار باشد تا جزئیات طراحی را به خوبی نمایش دهد و از طرفی دیگر نیز در مقابل ضربات احتمالی در حمل و نقل نیز مقاومت بالایی داشته باشد.

  اصول طراحی بسته بندی محصول

  با طی کردن این مراحل و در نظر داشتن اصول طراحی بسته بندی می‌توانید برای محصولات خود یک بسته بندی شیک و منحصر به فرد طراحی کرده و از آن نه تنها به عنوان پوشش محافظ بلکه به عنوان نماینده و معرف برند خود نیز استفاده نمایید.

  منابع:

  learn.g2.com/packaging-design

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم ...

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone