انتخاب شعار سازمانی

اگر می‌خواهید برند شما فراتر از یک نام تجاری، به منبعی الهام‌بخش در زندگی کارکنان سازمان و مشتریان تبدیل شود، انتخاب یک شعار سازمانی هوشمندانه که علاوه بر جهت‌دهی کلان در حوزه کاری برند، با فلسفه و سبک زندگی انسانها مرتبط باشد، یکی از مهمترین اقدامات در این راستا است. این دقیقاً همان کاری است که برندهای بزرگ انجام می‌دهند و نتیجه‌‌اش این است که مشتریان زیادی از آنها در زندگی خود الهام می‌‌گیرند و افراد زیادی یافت می‌شوند که شاید هیچ وقت از محصولات یا خدمات آن برند استفاده نکنند ولی می‌توانند پشتیبانان معنوی خوبی برای آنها در میان مردم باشند.

 

شعار سازمانی، درون و بیرون سازمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد ...

انتخاب صحیح شعار سازمانی می‌تواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان، شخصیت برند را در نظر آنها بهبود می‌دهد و حکایت از وجود یک رهبری هوشمند در سازمان می‌کند.

شعار سازمانی

با این روش دیگر شعار سازمانی و شعار تبلیغاتی را اشتباه نمی‌گیرید!

از آن جایی که شعار سازمانی، تفکر یک برند را می‌رساند و از ارزش‌های ژنتیکی برند سرچشمه می‌گیرد، معمولاً به ارزش‌های ظاهری مانند قیمت یا ابعاد محصول، به طور مستقیم توجه ندارد و حتی ممکن است اشاره‌ای به محصول یا خدمات سازمان نکند. به همین دلیل نباید شعار سازمانی را با شعار تبلیغاتی اشتباه گرفت. شعار تبلیغاتی ناظر به یک محصول خاص و با توجه به زمان، مکان و در جهت دستیابی به هدف آن انتخاب می‌شود و عمر آن متناسب با عمر فروش محصول ممکن است کوتاه یا بلند باشد و همچنین با انگیزه تحریک مخاطبان برای خرید محصول انتخاب می‌شود. یک سازمان در تمام طول عمر خود ممکن است برای هر محصول یک شعار تبلیغاتی جداگانه داشته باشد و هر کدام از آنها را به فراخور متغیرهای بازاریابی تغییر دهد ولی شعار سازمانی معمولاً فقط یکبار و همزمان با تولد برند انتخاب می‌شود و جاودانه است.یک روش ساده برای تشخیص شعار سازمانی از شعار تبلیغاتی این است که ببینید که آیا شعار مورد نظر بعد از مدت طولانی مانند ۱۰ یا ۲۰ سال هم هنوز هم کاربرد خواهد داشت یا خیر؟ شعار تبلیغاتی معمولاً در این آزمایش مردود می‌شود و نمی‌تواند دوام داشته باشد.ما در مجموعه «بمان» با آنالیز هویت و ژنتیک برند و همچنین با در نظر گرفتن استانداردهای بین‌المللی برای انتخاب شعار سازمانی، افتخار این را داشته‌ایم که به مدیران برندهای داخلی و بین‌المللی متعدد جهت انتخاب آگاهانه‌ی شعار سازمانی کمک کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا در کنار شما هم باشیم.

انتخاب شعار سازمانی

همه‌ی ویژگی‌های یک شعار خوب!

از ویژگی‌های مهم دیگری که یک شعار سازمانی باید داشته باشد، کوتاه و گویا بودن، هماهنگی با سایر عناصر برندینگ سازمان مانند نام و لحن برند، توجه به مزیت‌های سازمان، عدم وابستگی به زمان برای کارکرد درازمدت و همچنین عدم وابستگی به جغرافیای خاص برای تعمیم برند در آینده به سرزمین‌های وسیع‌تر است.

روند بمان در انتخاب شعار سازمانی

مرحله اول: شناخت هویت برند

در مجموعه‌ی بمان برای انتخاب شعار سازمانی سعی می‌کنیم در ابتدا شناخت خوبی از هویت برند و ارزش‌های اصلی آن پیدا می‌کنیم. پیشنهاد تخصصی ما به مدیران برندها این است که باید در گام اول خودشان را به خوبی بشناسند و هویت برند خود را تعریف نمایند و بعد به سراغ انتخاب شعار سازمانی بیایند.

مرحله دوم: تهیه فیلترهای اختصاصی

بعد از شناخت مناسب از هویت برند و ارزش‌های آن، در ادامه فیلترهایی را در نظر خواهیم گرفت که کمک می‌کنند شعار انتخاب‌شده با ارزش‌های اصلی شما تقابل نداشته باشند و یا در آینده به تقابل نرسند. این فیلترها با توجه به هویت برندهای مختلف می‌توانند متفاوت باشند و توسط تیم تخصصی بمان به صورت کاملاً اختصاصی برای برند شما تهیه می‌شوند و به تأیید کارفرما خواهند رسید. در تهیه این فیلترها موارد مهمی همچون نوع محصول یا خدمات، علایق مشتریان و تیپ شخصیتی آنان، لحن برند، حوزه‌ی تأثیرات بنیانی برند و محصولات آن در زندگی افراد، ایجاد ارزش افروده برای شرکت در درازمدت و همچنین ملاحظات اجتماعی، روانشناختی، فرهنگی، علمی و حتی مذهبی در نظر گرفته خواهد شد.

مرحله سوم: تهیه لیست پیشنهادی

حال زمان این فرا می‌رسد که شعار اختصاصی برند شما را پیشنهاد دهیم. در انتخاب شعار پیشنهادی، فیلترهای اختصاصی به دست آمده در مرحله‌ی‌ دوم و همچنین تمام خصوصیات استاندارد بین‌المللی برای یک برند سازمانی در نظر گرفته خواهد شد. این خصوصیات موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سرچشمه گرفتن از هویت برند
 • تعریف شخصیت برند
 • اشاره به احساسات و عملکرد و نه لزوماً محصول
 • هماهنگی با عناصر برندینگ مانند نام و لحن برند
 • توجه به مزیت‌های سازمان
 • ناظر به درون و بیرون سازمان
 • اثربخشی توأم و جاودانه برای سازمان و مشتریان
 • کوتاه و گویا بودن
 • عدم وابستگی به زمان
 • عدم وابستگی به جغرافیای خاص
 • صداقت

مرحله چهارم: دریافت نظر کارفرما

در ادامه نظر کارفرما در مورد شعار پیشنهادی اخذ خواهد شد و بعد از اعلام نظر تیم کاشناسی، تصمیم نهایی با هماهنگی کارفرما اتخاذ خواهد شد.

جهت مشاوره در خصوص شعار سازمانی برند، با کارشناسان هنری ما در ارتباط باشید.

انتخاب صحیح شعار سازمانی میتواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان.

خدمات ما در آرمکده

انتخاب کهن الگو

برندی که از رفتار یک کهن‌الگوی مشخص استفاده می‌کند، دیگر فقط یک برند تجاری نیست بلکه تبدیل به بخشی از وجود مشتریان خود شده! کهن‌الگو(آرکیتایپ) از بین مواردی مثل قهرمان، دانای‌کل، عاشق، معصوم، همه‌پسند، جادوگر و ... انتخاب می‌شود.

مشاهده بیشتر

طراحی پترن

پترن(Pattern)‌ یا الگوی تکرار‌شونده برند، بهترین طرح برای هویت‌دادن به فضاهای گسترده مانند تابلوها، مکان‌های اداری و نمایشگاهی و وبسایت شرکت‌ها و برندها است. پترن به عنوان یک چکش بصری، با پوشاندن میدان دید و یکپارچگی با عناصری مانند لوگو و رنگ، برند را ناخودآگاه وارد ضمیر مخاطب می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی ست و اوراق اداری

ست ها و اوراق اداری، سفیران یک برند هستند که از هنگام آشنایی مشتری با برند تا عقد قرارداد، نقش ایفا میکنند. طراحی یکپارچه‌ی اوراق اداری مثل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت‌نامه و غیره، ناخودآگاه وجود یکپارچگی در امور شرکت را به ذهن مشتریان القا می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی بسته‌بندی محصولات

بسته‌بندی، آخرین فروشنده‌ی محصولات شماست که به صورت خاموش بر مخاطب اثر می‌گذارد. نمایش درست محتوا، توجه به کارکرد محصول، انتقال حس استفاده از محصول و استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی، تنها بخشی از نکات تخصصی در این کار است.

مشاهده بیشتر

انتخاب نام برند

ساده‌انگاری در انتخاب نام برند، اشتباهی است که در گذشته گریبانگیر برندهای معتبر زیادی شده است. برای انتخاب نام برند بیش از ۳۰ فاکتور استاندارد باید رعایت شود. کوتاهی و زیبایی، منحصر بهفرد بودن، ماندگاری در ذهن و ... فاکتورهایی هستند که در آژانس بمان برای انتخاب نام برند در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

انتخاب شعار سازمانی

شعار سازمانی، عبارتی کوتاه و عصاره‌ی اهداف و ارزش‌های یک برند است که نقش الهام‌بخش و جهت‌ده برای درون و بیرون سازمان را بازی می‌کند. کارشناسان آ‌ژانس بمان در مورد کلمه‌به‌کلمه‌ی شعار سازمانی شما عمیقاً به تفکر و تحلیل می پردازند.

مشاهده بیشتر

خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) برند یک چهره‌ی عروسکی،خیالی، شیء یا حتی انسان و حیوانی واقعی است که نقش سخنگوی برند را ایفا می‌کند. به خاطر داشته باشید که با وجود پیشرفت حیرت‌آور فناوری‌های ارتباطی، هنوز هیچ فناوری نتوانسته است جایگزین تأثیر ارتباطات موجودات زنده باشد

مشاهده بیشتر

پشتیبانی و مدیریت برند

اسناد هویتی برند، به‌ عنوان اسناد پایه‌ای بسیار لازم است ولی بمعنای انجام فرایند برندسازی نیست. با استفاده از خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی، از اشتباهات مرسوم در بدو تولد برند جلوگیری کنید و کم‌کم به مدیر برند خود تبدیل شوید.

مشاهده بیشتر

انتخاب رنگ سازمانی

انتخاب رنگ سازمانی و برند، وابسته به نتایج پژوهش‌هایی است که متناسب با هویت برند در حوزه‌هایی مثل روانشناسی‌رنگ، بررسی‌رقبا و تمایلات مخاطبان اصلی برند صورت می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد انتخاب درست رنگ تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند مؤثر است.

مشاهده بیشتر
 
 

سوالات متداول

جمله یا عبارتی است که از هویت برند نشأت می‌گیرد و برای بیان مهمترین ارزش‌های برند به کار می‌رود.

نمایش یک چهره مسئولیت‌پذیر و برنامه‌ریز از برند، جهت‌دهی انرژی کارکنان و مدیران شرکت حول ارزش‌های برند، حرکت به سوی تحقق ارزش‌های برند در دراز‌مدت، بهبود شخصیت برند

شعار تبلیغاتی معمولاً ناظر به یک محصول خاص و با توجه به ویژگی‌های زمانی و مکانی برای تحریک مخاطبین انتخاب می‌شود و عمر آن متناسب با عمر محصول تغییر می‌کند ولی شعار سازمانی از ارزش‌های ژنتیکی برند سرچشمه می‌گیرد و به ندرت ممکن است در تمام طول عمر یک برند، تغییر نماید.