آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگو کافه

  طراحی لوگو کافه

  طراحی لوگو کافه یکی از پیش نیازهای مهم در فرآیند راه اندازی کافی شاپ در نظر گرفته می‌شود که به آن رسمیت و اعتبار می‌بخشد. لوگوی هر کسب و کار در واقع نماد اصلی و هویت بصری آن را تشکیل می‌دهد و موجب جلب اعتماد و توجه مشتریان خواهد شد. کافه رستوران و یا کافی شاپ از جمله مشاغل پرطرفدار و البته پردرآمد محسوب می‌شوند که توجه به عناصر ظاهری از جمله طراحی لوگو و یا طراحی داخلی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی لوگو کافی شاپ بخشی از پروسه برندینگ و معرفی یک کافه به مشتریان بوده و به همین دلیل باید با دقت و مهارت بالایی انجام شود.

  نام و لوگو کافه قهوه اولین عناصری هستند که در نگاه اول توجه مخاطبان هدف را به خود جلب کرده و آنها را نسبت به امتحان کردن خدمات آن ترغیب خواهند کرد. بنابراین طراحی لوگو کافه یا لوگو کافه رستوران نیز مانند سایر مشاغل نیازمند صرف زمان و هزینه است تا بتوانید از آن در فرآیند هویت بخشی، برندسازی و تبلیغات استفاده نمایید. برای طراحی لوگو کافه باید به برخی نکات مهم توجه داشته باشید تا یک لوگوی درخشان و ماندگار برای کافی شاپ خود طراحی کنید. به همین بهانه در ادامه این مطلب از آرمکده مهم‌ترین ویژگی‌های لوگوی یک کافه را به شما معرفی کرده و نکات مربوط به طراحی لوگو کافه رستوران را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

  طراحی لوگو برای کافه

  اهمیت طراحی لوگو کافه

  کافی شاپ یا کافه رستوران نیز مانند هر شغل دیگری به انتخاب یک نام تجاری خاص و لوگوی منحصر به فرد نیاز دارند تا از طریق آنها بتوانند خود را از سایر کافه‌ها متمایز سازند. همانطور که اشاره کردیم، لوگو کافه نماد و هویت بصری این شغل است و باید متناسب با آن طراحی شود. به عنوان مثال لوگو قهوه به عنوان رایج‌ترین لوگو کافه رستوران و یا کافه‌های بیرون بر شناخته می‌شود که نزدیک‌ترین نماد به این کسب و کار بوده و مخاطب به راحتی قادر به برقراری ارتباط با آن خواهد بود.

  بنابراین طراحی لوگو کافه در ابتدا به شما کمک می‌کند تا به کسب و کارتان هویت و اعتبار بخشید و کافه خود را از سایر کافه‌های دور و نزدیک متمایز سازید. از طرفی دیگر نیز کافی شاپ یکی از مشاغل پرطرفدار است و در هر کوچه و یا خیابان شهر، دست کم یک کافه وجود دارد که مشتریان خاص خود را داشته و دارای نام و لوگوی مستقل است. بنابراین ایجاد تمایز در این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است و به شما کمک می‌کند تا کافه خود را برجسته سازید و توجه و اعتماد مشتریان را به آن جلب نمایید.

  نکات مهم طراحی لوگو کافی شاپ

  برای طراحی لوگو کافه باید به چندین نکته ساده اما بسیار مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی ماندگار و منحصر به فرد برای کافی شاپ یا کافه رستوران خود طراحی کنید. میزان تاثیرگذاری لوگوی شما باید به قدری باشد که مخاطب در نگاه اول بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کرده و نسبت به امتحان کردن خدمات شما ترغیب شود. اما این همه ماجرا نیست و لوگو کافی شاپ شما باید علاوه بر تاثیرگذاری، خاص و به یاد ماندنی نیز باشد؛ یعنی لوگو کافه باید طوری طراحی شود که مخاطب پس از یک مرتبه دیدن آن بتواند لوگوی شما را به خاطر بسپارد و به محض مشاهده آن در موقعیت‌های مختلف دیگری همچون تبلیغات اینستاگرامی نیز قادر به تشخیص آن باشد.

  این موارد به عنوان نکات اولیه و البته بسیار مهم در طراحی لوگو کافه در نظر گرفته می‌شوند که پیش از شروع طراحی یا سفارش طراحی لوگو باید به آنها توجه ویژه داشته باشید. سایر مواردی که در طراحی لوگو کافه و یا لوگو کافه رستوران باید به دقت داشته باشید شامل:

  طراحی ساده

  اصل «سادگی» به عنوان مهم‌ترین اصل نه تنها در طراحی لوگو کافه بلکه در طراحی تمامی لوگوها در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی هرچه لوگوی شما ساده‌تر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود. لوگوهای ساده بسیار سریع‌تر توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان به وجود می‌آورند. در حالی که لوگوهای پیچیده، تاثیر عکس دارند و مخاطب برای درک معنا و مفهوم آن با دشواری مواجه می‌شود و در همان ابتدا قادر به برقراری ارتباط عاطفی با لوگوی شما نخواهد بود. از طرفی دیگر با طراحی ساده لوگو کافه می‌توانید از آن بدون هیچگونه محدودیتی در امر تبلیغات، ساخت تابلوی اختصاصی، چاپ بر روی فنجان و غیره استفاده کنید. لوگوهایی همچون لوگوی برند نایکی، توییتر و یا مک دونالد نمونه‌های بارز لوگوهای ساده هستند که در آنها از عناصر زیادی استفاده نشده اما به لوگوهایی ماندگار در تمام دنیا تبدیل شده‌اند. بنابراین برای تاثیرگذاری و ماندگاری لوگو کافی شاپ خود از طراحی لوگوهای پیچیده اجتناب کنید و به اصل سادگی توجه ویژه داشته باشید. یک لوگو ساده در حالت ایده آل از نماد اصلی، نام برند و شعار معروف آن تشکیل می‌شود.

  طراحی لوگو کافی شاپ

  انتخاب نوع لوگو

  پیش از شروع طراحی لوگو و پرداختن به جزئیات ابتدا باید نوع لوگوی مورد نظر خود را انتخاب کنید. لوگوها دارای انواع مختلفی هستند که شامل:


  برای اطلاع از انواع لوگو روی لینک کلیک نمایید.


  لوگو نوشتاری یا لوگو تایپ

  لوگو نوشتاری همانطور که از نام آن پیداست به لوگوهایی گفته می‌شود که برای طراحی آن از تایپوگرافی استفاده می‌شود و تمرکز اصلی طراح برای طراحی لوگو بر نام کافه و انتخاب نوع نوشتار آن معطوف می‌شود.

  طراحی لوگو کافه

  لوگو تصویری

  لوگو تصویری یکی دیگر از روش‌های طراحی لوگو است که در آن از یک تصویر و یا نماد خاص به عنوان طرح اصلی لوگو استفاده می‌شود. لوگو استارباکس بهترین نمونه لوگو تصویری کافه است که تصویری از یک زن با موهای بلند و یک تاج است.

  نکات مهم طراحی لوگو کافی شاپ

  لوگو ترکیبی

  لوگو ترکیبی نیز از ترکیب دو روش لوگو تصویری و نوشتاری ساخته می‌شود که یکی از رایج‌ترین روش‌های طراحی لوگو در سراسر دنیا است.

  بهترین لوگو برای کافه

  لوگو مونوگرام

  لوگو مونوگرام نیز متشکل از یک یا چند حرف است که برای کافه‌های با نام‌های طولانی یا کافه‌های که نام‌های دو بخشی دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. لوگو مک دونالد نمونه درخشان و به یادماندنی لوگوی مونوگرام است که در سراسر دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

  ساخت لوگو برای کافی شاپ

  تمرکز بر عناصر کلیدی

  پیش از طراحی لوگو کافه خود ابتدا باید آنچه که شما را از سایر کافی شاپ‌ها متمایز می‌سازد، پیدا کرده و برای طراحی لوگو خود از آن کمک بگیرید. ارائه چه چیزی شما را خاص و برجسته می‌سازد؟ آیا تمرکز اصلی کافه شما سرو صبحانه‌های متنوع است؟ یا انواع مختلف قهوه را با کیفیت بالا ارائه می‌دهید؟ و یا کیک‌های شما بسیار خاص و خوش طعم هستند؟ پیدا کردن آنچه که مشتریان به خاطر آن به کافه شما می‌آیند دقیقا همان چیزی است که باید از آن در طراحی لوگوی خود استفاده کنید. اگر کیک‌های خوشمزه‌ای دارید پس بهتر است در لوگو کافه خود یک کاپ کیک کوچک قرار دهید و سپس آن را با عناصر بصری دیگر ترکیب نمایید.

  توجه به نام کافه

  توجه به نام کافه نکته مهم دیگری در فرآیند طراحی لوگو کافه است که در خلق یک لوگوی خاص و ماندگار کمک بسیاری به شما می‌کند. طراحی لوگو باید کاملا مطابق با سلیقه و البته مرتبط با حوزه کسب و کارتان باشد؛ از این رو در صورت عدم استفاده از عناصر کلیدی که وجه تمایز شما از سایر کافه‌ها است، باید استفاده از یک نماد خاص را جایگزین آن کنید. همانطور که اشاره کردیم، نام و لوگوی کافه شما به عنوان نماد و هویت اصلی آن در نظر گرفته می‌شوند؛ بنابراین بهتر است لوگوی کافه طوری طراحی شود که ارتباط معنایی نزدیکی با نام آن داشته باشد. به عنوان مثال اگر نام کافی شاپ شما «کافه رز» است، برای طراحی لوگو خود می‌توانید از نماد یک یک گل رز استفاده کنید.

  طراحی لوگو برای کافی شاپ

  فونت مناسب

  انتخاب فونت مناسب یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی است که در هنگام طراحی لوگو کافه باید به آن توجه داشته باشید. فونت مناسب برای لوگو شما فونتی است که خواندن آن برای مخاطبان راحت و آسان باشد و در عین حال نیز توجه آنان را به لوگو جلب کند. استفاده از فونت‌های ناخوانا و پیچیده نه تنها موجب زیبایی لوگو شما نمی‌شود بلکه تاثیر منفی بر مخاطبان خواهد داشت و جذابیت بصری آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین سعی کنید فونتی را برای لوگوی خود انتخاب کنید که مخاطب به راحتی قادر به خواندن آن باشد و بتواند بدون دشواری نام برند و یا شعار شما را در لوگو بخواند و آن را به خاطر بسپارد. با این حال اگر خودتان دستخط خوبی دارید نیز می‌توانید به جای استفاده از فونت‌های مختلف از دستخط خود استفاده کنید و لوگو کافه رستوران خود را به لوگویی منحصر به فرد و به یادماندنی تبدیل نمایید.

  ترکیب رنگی

  رنگ از دیگر نکات حائز اهمیت در طراحی لوگو کافی شاپ است که علاوه بر زیبایی بصری، دارای تاثیر روانشناختی بر مخاطب است. رنگ‌ها حامل پیام و انرژی متفاوتی هستند که احساسات مختلفی را در بیننده به وجود می‌آورند. بنابراین در هنگام انتخاب رنگ برای لوگو خود حتما به تاثیر روانشناختی آن بر مخاطب توجه داشته باشید و حداکثر از سه رنگ استفاده کنید. بکارگیری رنگ‌های متعدد در لوگو آن را شلوغ کرده و ذهن مخاطبان را آشفته می‌سازد. بدین ترتیب مشتریان احتمالی شما قادر به برقراری ارتباط ذهنی و عاطفی با لوگوی شما نبوده و در نتیجه شانس تبدیل شدن آنها به مشتریان ثابت کاهش پیدا خواهد کرد. شاید استفاده از رنگ‌های متعدد در لوگو در یک برهه زمانی خاص، ترند شود و برای مخاطبان جالب و جذاب باشد اما پس از مدتی تاریخ مصرف آن تمام شده و دیگر تاثیر اولیه خود را نخواهد داشت. در صورتی که لوگو یک کسب و کار باید طوری طراحی شود که همیشه و همه جا جذابیت اولیه خود را حفظ کرده و تنها مختص به یک بازه زمانی خاصی نباشد.

  نمونه لوگو کافه

  بررسی لوگوی رقبا

  بررسی لوگوی رقبای موفق نیز نکته مهمی دیگری است که باید پیش از طراحی لوگو کافه خود به آن توجه داشته باشید. با بررسی لوگوی رقبای قدر خود می‌توانید از آنها الهام رفته و از نقاط قوت‌شان در طراحی لوگو خود استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که منظور ما تقلید کورکورانه از لوگوی رقبا نیست؛ شما می‌توانید از روش‌های طراحی و یا نوع فونت آنها برای طراحی لوگوی خود ایده برداری کنید. به عنوان مثال اگر رقیب شما برای طراحی لوگو خود از روش طراحی نوشتاری استفاده کرده است، شما نیز می‌توانید این روش را برای طراحی لوگو کافه خود انتخاب کنید. اما باید در انتخاب فونت و رنگ لوگوی خود دقت کافی داشته باشید تا بتوانید لوگویی خاص و منحصر به فرد طراحی کنید.

  با در نظر داشتن این نکات ساده اما کاربردی می‌توانید لوگو کافه خود را طراحی کرده و از آن به عنوان نماد اصلی کسب و کارتان استفاده نمایید. برای طراحی لوگو کافی شاپ بهتر است از نمادهای مرتبط با این شغل مانند فنجان قهوه و یا کیک استفاده کنید تا معرف حوزه فعالیت شما باشد.

  نمونه لوگو کافی شاپ

  نمونه طراحی لوگو کافه در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو کافه در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

  نمونه طراحی لوگو کافه در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو