آنچه در این مقاله میخوانید

  لوگو جام جهانی قطر 2022

  لوگو جام جهانی قطر 2022

  در آستانه برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی دنیا به میزبانی کشور قطر از لوگو جام جهانی 2022 (FIFA WORLD CUP) رونمایی شد. این لوگو در عین سادگی، چندین مفهوم و نماد فرهنگی خاص کشور قطر را در خود جای داده که با واکنش‌های مثبت و منفی متفاوتی از سوی کارشناسان مواجه شده است. شکل ظاهری کلی لوگو جام جهانی قطر تقریبا مشابه لوگوی جام جهانی دو دوره قبل یعنی جام جهانی روسیه 2018 و برزیل 2014 طراحی شده است. شمایل این لوگو نیز شبیه به جام قهرمانی است که با کمی دقت در جزئیات بکار رفته در طراحی آن می‌توانیم نمادهای مختلفی از فرهنگ کشور قطر از جمله پوشش رسمی، رسم الخط عربی، سبک خاص گلدوزی عربی و همچنین شال مخصوص اعراب را مشاهده کنیم. در لوگوی جام جهانی قطر اکثر نمادهای رسمی مرتبط با آداب و رسوم این کشور به چشم می‌خورد که به نوعی معرف فرهنگ قطر به تمامی مردم دنیا است. در ادامه این مطلب به بررسی کامل لوگو جام جهانی و عروسک جام جهانی 2022‌می‌پردازیم و جزئیات طراحی آنها را تحلیل خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  تاریخ و شرایط برگزاری جام جهانی 2022

  جام جهانی 2022 برای اولین بار در تاریخ فوتبال دنیا قرار است در یک کشور خاورمیانه‌ای یعنی کشور قطر برگزار شود. در طی یک مراسم قرعه کشی رسمی و در رقابت با کشورهایی همچون کره جنوبی، استرالیا و ژاپن، قرعه به نام کشور قطر افتاد و به عنوان میزبان جام جهانی 2022 اعلام شد. نزدیکی قطر به ایران و حضور تیم ملی کشورمان در این دوره از رقابت‌های جام جهانی از جمله نکات مثبتی است که موجب اشتیاق بیشتر ایرانیان برای حضور در ورزشگاه‌ و تماشای بازی‌ها شده است. جام جهانی 2022 از تاریخ 21 نوامبر (30 آبان 1401) آغاز و در تاریخ 18 دسامبر 27) آذر (1401 در کشور قطر پایان می‌یابد.

  زمان برگزاری بیست و دومین دوره از رقابت‌های جام جهانی ملت‌ها بر خلاف تاریخ 92 ساله جام جهانی که در ماه‌های خرداد و تیر برگزار می‌شد، به دلیل شرایط آب و هوایی گرم و شرجی قطر به فصل پاییز موکول شده است. کشور قطر برای برگزاری جام جهانی 2022 شهر جدیدی به نام لوسیل (Lusail) ساخته است که در شمال قطر و در کنار سواحل کورنیش (Corniche) دوحه قرار دارد. جالب است بدانید که کشور قطر برای برگزاری هرچه بهتر این دوره از جام جهانی علاوه بر ورزشگاه قدیمی خود، 7 ورزشگاه پیشرفته و مجهز به سیستم خنک کننده تاسیس کرده است تا بتواند دمای 19 درجه سانتی گراد را برای برگزاری مسابقات فراهم کند.

  بررسی لوگو جام جهانی 2022

  لوگو جام جهانی 2022 لوگویی پر رمز و راز و خاص است که به شکلی هنرمندانه سعی بر معرفی فرهنگ کشور قطر به مردم دنیا را دارد. شکل کلی لوگو جام جهانی قطر شبیه به کاپ طلایی فوتبال است؛ اما با کمی دقت در جزئیات آن متوجه می‌شویم که از چندین نماد فرهنگی قطر در طراحی مینیمال این نماد جذاب و منحصر به فرد استفاده شده است. هریک از این نمادها، معنایی دارند و به مفهوم خاصی اشاره می‌کنند. در این بخش مفاهیم لوگوی جام جهانی قطر را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با آیتم‌های مختلف بکار رفته در آن آشنا خواهیم کرد. جزئیات طراحی لوگو جام جهانی 2022 به ترتیب شامل:

  شال عربی

  اولین آیتمی که در نگاه اول به لوگو جام جهانی قطر با آن مواجه می‌شویم، برجستگی بالای لوگو است که نماد «شال عربی» اعراب و کشورهای عرب نشین حوزه خلیج فارس است. این قسمت از لوگو با الهام از شال سنتی اعراب طراحی شده است که در مراسم‌های مختلف و به سبک‌های گوناگون در پوشش خود از آن استفاده می‌کنند. رنگ سفید لوگو جام جهانی 2022 نیز به رنگ سفید لباس محلی اعراب اشاره دارد. این لوگو به طور کلی با الگوبرداری از سبک پوشش و لباس محلی اعراب طراحی شده است که شال و لباس سفید به عنوان نماد فرهنگی اصلی کشورهای عربی شناخته می‌شوند.

  لوگو جام جهانی قطر

  شکل سه بعدی لوگو

  شکل سه بعدی و هندسی لوگو جام جهانی نیز در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند که نمادی از توپ فوتبال و کروی بودن زمین است. این شکل در واقع دو کره چسبیده به یکدیگر را نشان می‌دهد که در نهایت ظرافت و زیبایی طراحی شده است. کره بالایی لوگو نماد کره زمین، کره پایینی آن نماد توپ فوتبال و نوع خمیدگی فرم لوگو نیز نیز یادآور بیابان‌های قطر است.

  لوگو جام جهانی قطر 2022

  عدد هشت انگلیسی

  از دیگر نمادهایی که در نگاه اول به لوگو جام جهانی توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، شمایل کلی لوگو است که شبیه به عدد 8 بوده و به نوعی اشاره به وجود هشت استادیوم خاص و مجهز برای برگزاری مسابقات فوتبال دارد. همانطور که گفتیم، کشور قطر برای برگزاری این رویداد فوتبالی بزرگ اقدام به بازسازی یک ورزشگاه قدیمی و راه اندازی هفت ورزشگاه جدید با طراحی خاص کرده است که در حال حاضر دارای هشت استادیوم مجلل و شیک برای میزبانی از تیم‌‌های فوتبال است. مسلما تاسیس این ورزشگاه‌های بزرگ، هزینه هنگفتی برای کشور قطر به همراه داشته است و شاید به همین دلیل عدد هشت را در طراحی لوگو جام جهانی 2022 لحاظ کرده‌اند. جالب است بدانید که هریک از این ورزشگاه‌ها داری طراحی منحصر به فرد و جذابیت بصری خاصی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می‌سازد. فهرست ورزشگاه‌های قطر برای برگزاری بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال شامل ورزشگاه‌های زیر است:

  • ورزشگاه لوسیل
  • ورزشگاه البیت
  • ورزشگاه الریان
  • ورزشگاه الجنوب
  • ورزشگاه بنیاد قطر
  • ورزشگاه بین المللی خلیفه
  • ورزشگاه راس ابو عبود
  • ورزشگاه الثمامه

  اگر بخواهیم از زاویه دیگری به شکل کلی لوگو جام جهانی 2022 بنگریم، علاوه بر عدد هشت به علامت بی نهایت نیز می‌رسیم که به نوعی نشان دهنده علاقه شدید انسانی است که در طول این جام وجود دارد و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. علامت بی نهایت در لوگو جام جهانی هچنین می‌تواند به وجود بی نهایت بیننده در سراسر دنیا اشاره کند که به تماشای بازی‌های مهیج این دوره از مسابقات خواهند نشست. در هر صورت این نشان چه عدد 8 باشد و چه نماد بی نهایت، تفاوتی در ارزش و سبک طراحی خاص و منحصر به فرد لوگو ایجاد نمی‌کند.

  توپ فوتبال

  پس از شکل ظاهری کلی و نماد شال عربی طراحی شده در لوگو، شکل هندسی دایره به چشم می‌خورد که به عنوان نمادی از کروی بودن زمین و همچنین توپ فوتبال در نظر گرفته می‌شود و با رنگ قرمز تیره در لوگو درج شده است. این دو رنگ نیز با الهام از رنگ پرچم کشور قطر در لوگو جام جهانی 2022 بکار رفته‌اند که در کنار یکدیگر جذابیت خاصی به آن بخشیده‌اند.


  مطلب طراحی لوگو دایره ای را از دست ندهید.


  نقطه های عربی

  در قسمت بالا و پایین شکل هندسی دایره یا همان توپ فوتبال، دو نقطه توپر مشاهده می‌کنیم که در واقع به نقطه گذاری مرسوم رسم‌الخط عربی اشاره دارند و به صورت لوزی یا مربع رسم می‌شوند. این نقاط در اصل همان نقاطی هستند که در نوشتار عربی در بالا و یا پایین حروف قرار می‌گیرند.

  گلدوزی خاص

  در قسمت پایینی لوگو جام جهانی نیز دو طرح گلدوزی سنتی خاص را مشاهده می‌کنیم که برگرفته از فرهنگ و هنر اصیل کشور قطر بوده و شبیه به گلدوزی‌های است که بر روی شال‌های قطری انجام می‌شود. این نقوش در واقع پایه و اساس هنرعربی را تشکیل می‌دهند و میراث کشور قطر محسوب می‌شوند و معرف فرهنگ غنی منطقه خاورمیانه به مردم دنیا هستند.

  رسم الخط عربی

  در بخش تایپ فیس لوگو جام جهانی 2022 نیز از رسم الخط و هنر خوشنویسی عربی استفاده شده که جلوه خاصی به لوگو بخشیده است. برای نوشتن واژه «قطر» در پایین لوگو، حرف Q به صورت کشیده و مورب نوشته شده که شبیه به حرف «واو» است. انتهای حرف T نیز به همین ترتیب و سبک نوشتار اسلیمی به صورت کشیده طراحی شده است تا شکل ظاهری این کلمه به نوعی یادآور زبان و رسم الخط عربی باشد.

  لوگو جام جهانی 2022

  حفظ شکل جام

  با کمی دقت در شمایل ظاهری لوگو جام جهانی قطر درمی‌یابیم که این لوگو علاوه بر شکل عدد 8 و یا نماد بی نهایت، شبیه به شکل یک جام نیز هست. شکل جام به عنوان الگوی ثابت طراحی لوگو جام جهانی شناخته می‌شود که در لوگو جام جهانی 2022 قطر نیز رعایت شده است.

  رنگ سرخ بلوطی

  رنگ سرخ بلوطی بکار رفته در پس زمینه لوگو جام جهانی قطر نیز از دیگر المان‌های بصری مهم این لوگو است که برای طراحی عناصر داخلی آن نیز مورد استفاده قرار گرفته است. این رنگ در واقع رنگ پرچم قطر است که نمادی از شور، هیجان و انرژی بوده و در فرهنگ قطر نیز به عنوان نمادی از خون ریخته شده مردم قطر در جنگ‌ها جهت استقلال این کشور در نظر گرفته می‌شود.

  بنابراین تمامی المان‌ها و عناصر بکار رفته در طراحی لوگو جام جهانی قطر به نوعی با فرهنگ و هنر این کشور مرتبط است. این لوگوی مینیمال و خاص در کمال سادگی اما جذابیت طراحی شده که به عنوان نماد اصلی جام جهانی 2022 معرفی و رونمایی شده است.

  لوگو جام جهانی قطر 2022

  عروسک جام جهانی 2022

  علاوه بر لوگو جام جهانی از عروسک جام جهانی 2022 قطر نیز به تازگی رونمایی شده است که شمایل کلی آن تقریبا مشابه لوگو جام جهانی بوده و پوشش ظاهری آن نیز لباس رسمی اعراب یعنی چفیه سفید و عقال است. جالب است بدانید که طراح لوگو جام جهانی 2022 یعنی این عروسک جذاب و پر سر و صدا یک گرافیست ایرانی به نام «سید حسن اجاقی» است که با طراحی این عروسک جنجالی، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته است.

  شایعات و گمانه زنی‌های بسیاری درباره ماهیت و شمایل عروسک جام جهانی 2022 وجود داشت؛ برخی افراد این عروسک را به یک روح تشبیه کردند و برخی دیگر نیز آن را شبیه به یک سفره ماهی در خلیج فارس می‌دانستند. اما تمامی این تفسیرها و فرضیه‌ها درباره عروسک جام جهانی نادرست بود و طراح آن پس از رونمایی از عروسک، توضیحاتی را درباره فرآیند طراحی و نامگذاری آن ارائه داد. بر اساس گفته‌های آقای اجاقی، عروسک جام جهانی 2022 «لعیب – Laeeb» نام دارد که در زبان عربی به معنای «بازیکن فوق العاده ماهر» است و تمامی طرفداران و علاقه‌ مندان فوتبال را محو تماشای تکنیک‌های خود می‌کند. لعیب تمامی نمادهای بکار رفته در لوگو جام جهانی را به همراه دارد و یک نماد کامل از فرهنگ کشور قطر است.

  تا کنون بیش از 16 عروسک مسابقات جام جهانی طراحی شده که هدف اصلی از طراحی آنها معرفی فرهنگ کشور میزبان به مردم دنیا و همچنین خوش شانسی در مسابقات است. میزبان جام جهانی 2022 نیز تصمیم گرفت تا عروسک جام جهانی را تماما بر اساس فرهنگ و نوع پوشش مردمان کشور عربستان طراحی کند تا به واسطه آن بتواند فرهنگ و هنر دیرینه خود را به دنیا معرفی نماید.

  درباره نحوه همکاری سید حسن اجاقی با فیفا و مسئولان برگزاری این مسابقات جهت طراحی عروسک جام جهانی 2022 جالب است بدانید که فیفا با ارسال یک ایمیل و اعلام رضایت از نمونه کارهای آقای اجاقی به ایشان پیشنهاد همکاری و طراحی عروسک جام جهانی را داده است. طرح اولیه این گرافیست حرفه‌ای ایرانی که شاهین پرنده ملی کشور قطر بود به عنوان سه طرح برتر فیفا برگزیده شد اما پس از رای گیری عمومی مورد قبول واقع نشد. اما امیر قطر تمایل زیادی به همکاری با حسن اجاقی داشت و طرح شاهین او برایش بسیار جذاب بود. همین موضوع سبب شد تا از سوی بخش برندینگ کمیته عالی برگزاری مسابقات جام جهانی، ایمیلی مبنی بر تمایل به همکاری با آقای اجاقی برای وی ارسال شد. این تیم خودشان ایده‌ای برای ساخت عروسک جام جهانی 2022 داشتند اما از او درخواست کردند تا این ایده را نهایی و اجرا نماید. بدین ترتیب امکان طراحی عروسک جام جهانی برای این طراح ایرانی میسر شد و توانست این کاراکتر جذاب را بر اساس معیارهای مسئولان طراحی کند.

  نداشتن دست و پا و نمایش فرهنگ کشور قطر به مخاطبان، اصلی‌ترین معیارهای طراحی این عروسک بودند که در نهایت منجر به خلق لعیب توسط حسن اجاقی شد. طراحی این عروسک به پایان رسیده اما کار این طراح ایرانی هنوز تمام نشده است و در حال حاضر مشغول طراحی استیکرهای مختلف لعیب برای شبکه‌های اجتماعی است که پس از پایان کار توسط فیفا و کمیته برگزاری جام جهانی قطر منتشر خواهند شد.

  عروسک جام جهانی 2022

  جمع بندی

  ما در این مطلب عناصر و جزئیات لوگو جام جهانی و عروسک جام جهانی 2022 قطر را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، شکل کلی لوگوی جام جهانی قطر شبیه به یک جام و عدد هشت است که بر روی آن نمادهای فرهنگی قطر همچون نوع پوشش و رسم الخط این کشوردیده می‌شود. هدف از طراحی لوگو جام جهانی 2022 با این شکل و شمایل، معرفی فرهنگ و هنر اصیل این کشور به مردم دنیا است.

  دانلود لوگو جام جهانی قطر 2022

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  اسی ادیب لگوپرچم برزیل عزیزم
  1401/09/26 20:07

  خلی بعد خدا حافظ

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone