آنچه در این مقاله میخوانید

  همه چیز درباره طراحی لوگو دایره ای

  همه چیز درباره طراحی لوگو دایره ای

  دایره (Circle) ساده‌ترین شکل هندسی است که در محیط پیرامون ما و طبیعت به وفور یافت می‌شود. خورشید و ماه اولین اشکال دایره‌ای شکلی بودند که توسط انسان‌های اولیه کشف شدند و پس از درک این دو اجرام آسمانی مدور نسبت به کاوش در طبیعت و پیدا کردن اجسام دایره‌ای دیگر ترغیب شدند. اگر به محیط اطراف خود دقت کنید، اجسام دایره‌ای شکل بسیاری را می‌بینید که شاید تا کنون به آنها توجهی نداشتید. این شکل پرکاربرد علاوه بر طبیعت به دنیای دیزاین و طراحی لوگو نیز راه پیدا کرده است و در حال حاضر لوگو دایره ای به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین روش طراحی لوگو در دنیا شناخته می‌شود. لوگوی دایره ای احساسات مثبتی همچون صمیمیت، اتحاد و ملایمت را در بینندگان ایجاد می‌کند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان شکل می‌‌دهد. بنابراین طراحی لوگو دایره ای روش هوشمندانه‌ای است که به واسطه آن می‌توانید برند خود را به روشی موثر به مخاطبان هدف معرفی کرده و به نمادی ماندگار تبدیل شوید. در ادامه این مطلب همه آن چیزی که باید درباره طراحی لوگو دایره ای و تاثیرات آن بر مخاطب بدانید را توضیح می‌دهیم و شما را با بهترین لوگوهای دایره ای دنیا آشنا خواهیم کرد.

  بررسی تاثیرات روانشناسی شکل دایره

  علم روانشناسی ثابت کرده است که اشکال هندسی، تاثیرات مثبت و منفی متفاوتی بر انسان‌ دارند اما دایره به عنوان یک شکل مثبت و بی حاشیه در نظر گرفته می‌شود که در عین سادگی دارای تعاریف و مفاهیم روانشناختی بسیاری است. یکی از تعاریف رایج درباره دایره در روانشناسی این است که دایره یک شکل کامل و بی عیب و نقص است زیرا هیچ آغاز و پایانی ندارد. دایره به عنوان یک شکل محصور، کامل و ابدی در نظر گرفته می‌شود و دانشمندان نیز ثابت کرده‌اند که دایره احساساتی همچون عشق، امنیت، آرامش، اعتماد و کمال را در انسان به وجود می‌آورد. دایره در مقایسه با سایر اشکال هندسی همچون مثلث، مربع و مستطیل به عنوان یک شکل هندسی بسیار ساده‌ شناخته می‌شود که هیچگونه لبه، پیچ و تاب و یا زاویه‌ای ندارد. این عدم وجود لبه و زاویه سبب شده است تا لوگو دایره ای و حتی بیضی به عنوان یک روش محبوب و هوشمندانه برای طراحی لوگو انتخاب شود. لوگوهای دایره ای معمولا با عناصر و المان‌های دیگر ترکیب می‌شوند و به آنها شخصیت و انسجام می‌بخشند.

  از این رو برندهایی که قصد دارند در همان ابتدا تاثیرات مثبتی بر مخاطبان خود داشته باشند، بهتر است از لوگو دایره ای شکل استفاده کنند؛ زیرا همانطور که اشاره کردیم «دایره» احساسات مثبتی را در انسان به وجود می‌آورد. بنابراین زمانی که مخاطب احساس مثبتی به برند شما داشته باشد، نسبت به خرید از شما ترغیب شده و به احتمال زیاد نیز به مشتری ثابت تبدیل خواهد شد. برای درک بهتر این موضوع به لوگوی برند پپسی (Pepsi)، نیوآ (NIVEA) و یا BMW دقت کنید؛ این برندها در لوگوی اصلی خود از شکل دایره به عنوان پایه و اساس اصلی لوگو خود استفاده کرده‌اند که به عنوان چندین مورد از موفق‌ترین لوگوهای دایره ای دنیا شناخته می‌شوند. طیف گسترده‌ای از مردم دنیا دارای تصویر ذهنی و احساسات مثبتی نسبت به این برندها هستند و لوگو دایره ای آنها را به سرعت شناسایی می‌کند. بدیهی است که ارائه خدمات باکیفیت و منحصر به فرد نیز در ایجاد این تصویر ذهنی مثبت بی تاثیر نبوده‌اند اما در این میان نمی‌توانیم تاثیر روانشناختی لوگو دایره ای را در زمینه نادیده بگیریم.

  روش های طراحی لوگو دایره ای

  همانطور که اشاره کردیم لوگو دایره ای معمولا با عناصر دیگر ترکیب می‌شود و به دلیل عدم وجود لبه و یا زاویه به عنوان یکی از اشکال هندسی محبوب و پرطرفدار برای ساخت لوگو شناخته می‌شود. لوگو دایره ای به سرعت توجه بیننده را به خود جلب می‌کند و در صورت استفاده از عناصر بصری جذاب و رنگ‌های متناسب می‌تواند اعتماد آنها را نسبت به برند موردنظر جلب کنند. در رابطه با همین موضوع، کارشناسان بازاریابی با همکاری روانشناسان تحقیقی انجام دادند و از گروهی از مردم درخواست کردند تا به قفسه‌های یک فروشگاه که با بسته‌های سیگار پر شده‌اند، نگاهی اجمالی کنند. پس از گذشت یک الی دو ثانیه از آنها پرسیدند که در نگاه اول، کدام برند توجه آنها را به خود جلب کرد و طیف گسترده‌ای از آنها به برند Lucky Strike اشاره کردند و حتی افراد غیر سیگاری نیز همین پاسخ را دادند. کارشناسان با تحلیل لوگو Lucky Strike به این نتیجه رسیدند که وجود دایره قرمز رنگ در این لوگو موجب جلب توجه سریع چشم افراد شده است. شاید گمان کنید که رنگ قرمز موجب جلب توجه مخاطبان به لوگوی این برند شد اما حقیقت آن است که تاثیر لوگو دایره ای شکل در این امر بسیار بیشتر از رنگ قرمز است.

  لوگو به عنوان پایه و سنگ بنای تاسیس هر نام تجاری در نظر رفته می‌شود و نقش مهمی را در جلب توجه مخاطب بر عهده دارد. البته هر لوگو علاوه بر جذابیت باید بتواند مخاطبان را به بهترین شکل ممکن با برند همراه سازد و آنها را نسبت به برقراری تعامل مثبت با آن ترغیب کند. یکی از بهترین روش‌های انجام این کار، استفاد از دایره و طراحی لوگو دایره ای است که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید مخاطبان را با خود همراه سازید و توجه آنان را به نام تجاری و کسب و کار خود جلب نمایید. برای طراحی لوگو دایره ای روش‌های متعددی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید لوگوی دایره ای جذابی را طراحی کنید. برخی از روش‌های طراحی لوگو دایره ای شامل:

  طراحی لوگو دایره ای

  نسبت طلایی (Golden Ratio)

  هیچ دستور و قانون جهانی خاصی برای طراحی یک لوگو دایره ای با استفاده از تکنیک دایره وجود ندارد اما روش‌های متعددی برای استفاده از آن از وجود دارد. نسبت طلایی یکی از بهترین و موفقیت آمیزترین روش‌های طراحی یک لوگو دایره ای و متفارن است که لوگو شرکت اپل (Apple) بهترین نمونه آن نیز در نظر گرفته می‌شود. لوگوی اپل به دلیل سادگی و توانایی در انتقال پیام برند به یک نماد ماندگار تبدیل شده است. در این مثال به راحتی می توانید مشاهده کنید که طراح چگونه با استفاده از یک روش هوشمندانه از فرم‌های دایره‌ای به منظور ایجاد اجزای مختلف لوگو از طریق همپوشانی و کم کردن بخش‌های اصلی آرم استفاده کرده است. طراح در این روش با استفاده از دایره‌های تقریبا هم اندازه، شکل‌های نامتقارنی را ایجاد کرده است که می‌توانند به صورت هماهنگ با یکدیگر ترکیب شوند.


  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نسبت طلایی در طراحی لوگو روی لینک کلیک نمایید.


  زمانی که یک پاره خط را به دو قسمت تقسیم می‌کنید، به راحتی می‌توانید نسبت طلایی را در آن مشاهده کنید. یعنی اگر قسمت بلندتر خط را A و قسمت کوتاه‌تر خط را B در نظر بگیرید؛ آنگاه حاصل تقسیم A بر B برابر است با حاصل جمع آنها تقسیم بر A که عدد نهایی همان عدد فی 1/618… خواهد بود. این فرمول به شما کمک می‌کند تا بتوانید اشکال، لوگوها و طرح‌های گرافیکی منحصر به فردی را با استفاده از نسبت اشکال هندسی مختلف همچون دایره، مستطیل و مربع خلق کنید. استفاده از نسبت طلایی در طراحی لوگو دایره ای موجب ایجاد تناسب و هماهنگی میان اجزای مختلف آن خواهد شد. لوگوی توییتر همان پرنده آبی معروف نیز با استفاده از تکنیک نسبت طلایی طراحی شده است.

  طراحی لوگو دایره ای در فتوشاپ

  لوگو دایره ای با ترکیب فونت

  به طور کلی طراحی لوگو دایره ای خام در ابتدا چندان دشوار و پیچیده نیست اما ترکیب عناصر دیگر با آن است که به دقت و مهارت خاصی نیاز دارد. طراحی لوگو دایره ای با ترکیب فونت یا همان تایپوگرافی یکی دیگر از روش‌های ساخت لوگو دایره ای است که نمونه آن را در لوگو نام‌های تجاری مطرحی همچون استارباکس، نیووآ و ناسا مشاهده کرده‌ایم. در این روش می‌توانید از دایره به عنوان پایه و اساس اصلی در نظر بگیرید و سپس نام تجاری خود را در داخل و یا بیرون از دایره و با استفاده از فونت مناسب بنویسید.

  لوگو دایره تو خالی

  لوگو دایره ای سیاه و سفید

  لوگو دایره ای سیاه و سفید نیز همانطور که از نام آن پیداست به نوعی لوگوی دایره شکل اشاره دارد که رنگ اصلی آن سیاه و سفید بوده و در برخی مواقع نیز با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود. از نمونه‌های موفق این روش از طراحی لوگو می‌توانیم به لوگو وردپرس (WordPress)‌ اشاره کنیم که ترکیبی از تکنیک سیاه سفید و روش تایپوگرافی است؛ اما تنها به نوشتن حرف W از ابتدای کلمه WordPress اکتفا کرده است. لوگو مرسدس بنز و BMW نیز از دیگر نمونه های طراحی لوگو دایره ای سیاه و سفید هستند که خروجی بسیار درخشانی داشته‌ و به نمادهایی ماندگار در صنعت خودروسازی تبدیل شده‌ است.

  لوگو دایره ای رنگی

  لوگو دایره ای رنگی

  یکی از روش‌های موثر و جذاب جهت انسجام بخشی به دایره این است که در آن از یک رنگ پرانرژی و یا چند رنگ‌ متنوع استفاده کنید. رنگ‌ها به خصوص رنگ‌های شاد به لوگوی شما روح می‌بخشند و به سرعت توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. لوگوهایی همچون فایرفاکس، اسپاتیفای، سونی اریکسون و ایکس باکس به عنوان لوگوهای دایره‌ای رنگی شناخته می‌شوند که برای طراحی آنها از دو رنگ متفاوت استفاده شده است. لوگو دایره ای طلایی با ترکیب رنگ‌های تیره همچون مشکی و یا سورمه‌ای نیز اغلب برای طراحی لوگو طلا و جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به دلیل تناسب رنگ آن با طلا انتخاب بسیار هوشمندانه و جذابی برای شغل طلافروشی محسوب می‌شود.

  این روش‌ها به عنوان شیوه‌های شناخته شده و البته موفق در زمینه طراحی لوگو دایره ای در نظر گرفته می‌شوند که بسیاری از برندهای نام آشنا و مطرح دنیا از آنها برای طراحی لوگو نام تجاری خود استفاده کرده‌اند. البته برای طراحی یک لوگوی خاص و منحصر به فرد باید علاوه بر استفاده از روش‌های معمول طراحی از ذوق و خلاقیت خود نیز بهره ببرید تا بتوانید لوگوهای جذاب طراحی کنید.

  لوگوهای معروف دایره ای

  حال که با تاثیرات روانشناختی لوگو دایره ای و روش‌های متداول طراحی آن آشنا شدید، در این بخش چندین مورد از لوگوهای معروف دایره ای دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد.

  لوگوهای معروف دایره ای

  لوگو پینترست (Pinterest)

  لوگو پینترست یکی از بهترین نمونه‌های لوگو دایره ای است که با استفاده از روش تایپوگرافی و رنگ پرانرژی قرمز طراحی شده است. این لوگوی دایره ای در عین سادگی دارای جذابیت بصری چشمگیری است که در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند.

  لوگوهای معروف دایره ای

  لوگو پپسی (Pepsi)

  از دیگر لوگوهای معروف دایره ای می‌توانیم به لوگو پپسی اشاره کنیم که با استفاده از دایره و ترکیب سه رنگ زنده آبی، قرمز و سفید طراحی شده است. این لوگو نیز یکی از ساده‌ترین لوگوهای دنیا با استفاده از شکل هندسی دایره شناخته می‌شود و اکنون کمتر کسی در دنیا وجود دارد که این لوگوی ساده اما خاص را نشناسد.

  نمونه لوگو دایره ای

  لوگو المپیک (Olympics)

  لوگو المپیک نیز از ترکیب چندین دایره و رنگ‌های شاد و پرانرژی طراحی شده است که انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی این لوگوی ورزشی محسوب می‌شود. این لوگو علاوه بر انتقال احساسات مثبت شکل دایره با ترکیب رنگ‌های قرمز، سبز، آبی، زرد و مشکی نوعی حس نشاط و انرژی مضاعف را به بیننده منتقل می‌کند.

  لوگو دایره ای

  لوگو دل (Dell)

  شرکت سازنده رایانه آمریکایی دل نیز برای طراحی لوگو برند خود از ترکیب شکل دایره، تایپوگرافی و رنگ آبی استفاده کرده است. لوگو دل از قرار دادن کلمه DELL با فونتی ساده در یک دایره خلق شده است که لوگویی مناسب و ماندگار برای این شرکت بوده و نمونه مشابه آن را می‌توانیم در لوگو شرکت فناوری اطلاعات HP نیز مشاهده کنیم. لوگو شرکت اچ پی نیز تقریبا شبیه به لوگو DELL است و با بهره گیری از همین تکنیک طراحی شده است.

  لوگو دایره ای شکل

  لوگو آئودی (Audi)

  لوگوی شرکت اتومبیل سازی آئودی نیز یکی دیگر از لوگوهای دایره ای معروف دنیا است که شکل ظاهری آن تقریبا مشابه با لوگوی المپیک بوده و از ترکیب چهار دایره در هم طراحی شده است. البته از تکنیک طراحی لوگو دایره ای با تایپوگرافی نیز در این لوگو استفاده شده و کلمه Audi با فونتی خاص در پایین دایره‌ها نوشته شده است.

  لوگوهای معروف دایره ای

  لوگو ویکی پدیا (Wikipedia)

  لوگوی دانشنامه آزاد ویکی پدیا نیز یکی دیگر از نمونه‌های معروف لوگو دایره ای است که به صورت یک دایره نقره‌ای طراحی شده و طرح داخلی آن ترکیبی از پازل و حروفی از زبان‌های مختلف دنیا است. استفاده از حروف متنوع در طراحی لوگو ویکی پدیا به نوعی نشان دهنده جامع بودن آن و پشتیبانی از زبان‌های زنده دنیا است که این پیام و مفهوم با کمی دقت به لوگوی آن کاملا قابل درک است.

  لوگوهای دایره ای

  گوگل کروم (Google Chrome)

  از دیگر نمونه‌های لوگو دایره ای می‌توانیم به مرورگر لوگوی گوگل کروم اشاره کنیم که با تکنیک استفاده از رنگ‌های پرانرژی و شاد طراحی شده است. در این لوگوی دایره ای از چهار رنگ اصلی استفاده شده که در کنار یکدیگر لوگوی این مرورگر پرطرفدار را تشکیل داده‌اند.

  لوگوهای معروف دایره ای

  ال جی (LG)

  لوگوی شرکت الکترونیکی ال جی نیز یکی دیگر از لوگوهای معروف دایره ای است که ترکیبی از دایره و تکنیک تایپوگرافی بوده و از رنگ قرمز در آن نیز به منظور جلب توجه بیشتر مخاطب استفاده شده است.

  طراحی لوگو دایره ای

  رئال مادرید (Real Madrid)

  لوگو تیم فوتبال پرطرفدار رئال مادرید نیز به عنوان یکی از لوگوهای دایره ای جذاب و خاص شناخته می‌شود که در آن علاوه بر دایره از برخی خطوط زاویه دار نیز استفاده شده است. در وسط این دایره دو حرف F و C به چشم می‌خورد که برگرفته از نام کامل این تیم فوتبال یعنی Real Madrid Club de Fútbol بوده و با ترکیب رنگ طلایی و آبی طراحی شده است.

  لوگو دایره

  سافاری (Safari)

  لوگو مرورگر سافاری شرکت اپل یکی دیگر از لوگوهای معروف دایره ای است که مانند یک کرنومتر طراحی شده و در آن از رنگ‌های آبی، سفید و قرمز استفاده شده است. این لوگو نیز بسیار ساده اما خاص است که سرعت بالای این مرورگر را نشان می‌دهد.

  نمونه لوگو دایره ای در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو دایره ای در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.


  نمونه لوگو دایره ای آرمکده

  جمع بندی

  لوگو دایره ای یکی از روش‌های طراحی لوگو است که با استفاده از دایره و ترکیب عناصر مختلف خلق می‌شود. برای طراحی لوگو دایره ای روش‌های مختلفی وجود دارد که روش نسبت طلایی و ترکیب دایره با تایپوگرافی به عنوان رایج‌ترین شیوه‌های طراحی لوگو با دایره شناخته می‌شود. برای طراحی لوگو دایره ای به صورت حرفه‌ای باید از متخصصان و طراحان لوگو کمک بگیرید اما طراحی لوگو دایره ای در فوتوشاپ و با استفاده از ابزار مختلف این نرم افزار نیز امکان پذیر است که برای انجام آن باید با نحوه کار با فوتوشاپ آشنایی داشته باشید.

  منابع:

  colibriwp.com/blog/round-and-circular-logos

  www.designmantic.com/how-to/how-to-use-circle-technique-to-make-your-logo

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو