آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی آرم با اشکال هندسی

  طراحی آرم با اشکال هندسی

  طراحی لوگو با اشکال هندسی انتخابی هوشمندانه و جسورانه برای خلق نماد و هویت بصری یک برند است که اگر به درستی انجام شود، بدون شک به لوگویی ماندگار تبدیل خواهد شد. تمامی اشکال هندسی دارای مفاهیم خاص هستند و احساسات متفاوتی را در مخاطب به وجود می‌آورند. از این رو توجه به نماد اشکال هندسی در طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا عواطف و احساسات مخاطبان ارتباط مستقیمی با میزان فروش یک کسب و کار دارد. طیف گسترده‌ای از مردم زمانی تصمیم به خرید از یک برند می‌گیرند که بتوانند با آن ارتباط عاطفی برقرار کنند. طراحی لوگو نیز نقش حائز اهمیتی را در ایجاد پیوند عاطفی میان برند و مخاطبان هدف آن ایفا می‌کند و به همین دلیل است که صاحبان مشاغل مختلف، زمان و هزینه زیادی را صرف طراحی لوگوی برند خود می‌کنند.

  برای طراحی یک لوگوی درخشان و تاثیرگذار، روش‌های متعددی وجود دارد که طراحی آرم با اشکال هندسی یکی از روش‌های پرطرفدار و محبوب طراحی لوگو شناخته می‌شود. اما برای طراحی لوگو با اشکال هندسی باید اطلاعات کاملی از نماد و تاثیر روانشناختی اشکال مختلف بر مخاطب داشته باشید تا بتوانید شکل مناسبی را برای خلق لوگو خود انتخاب کنید. به همین بهانه در ادامه این مطلب تاثیرات روانشناسی اشکال هندسی در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و نحوه انتخاب شکل هندسی مناسب را نیز به شما آموزش خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو با اشکال هندسی

  اهمیت طراحی لوگو با اشکال هندسی

  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، طراحی لوگو با اشکال هندسی یکی از محبوب‌ترین روش‌های طراحی لوگو شناخته می‌شود که تاثیرات مختلف و غالبا مثبتی بر ذهن بیننده خواهد داشت. البته تاثیرگذاری مثبت بر مخاطبان هدف در گرو انتخاب شکل هندسی مناسب و مرتبط با هدف کسب و کار است. زیرا تمامی اشکال هندسی دارای نوعی انرژی هستند که عواطف و احساسات مختلفی را به مخاطب انتقال می‌دهند. اما چرا باید از اشکال هندسی در طراحی لوگو خود استفاده کنیم؟ مهم‌ترین علت اهمیت طراحی لوگو با اشکال هندسی این است که شکل‌های مختلف همچون دایره و یا مربع به راحتی می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و پیام برند شما را به درستی به آنان انتقال دهند. چرا که محیط پیرامون ما مملو از اشکال هندسی مختلف است و این شکل‌ها برای مخاطب کاملا آشنا و ملموس هستند.

  بنابراین زمانی که مخاطب با شکل هندسی بکار رفته در یک لوگو آشنایی کامل داشته باشد، بسیار راحت‌تر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و لوگوی کسب و کار موردنظر را به خاطر بسپارد. از این رو طراحی آرم با اشکال هندسی مناسب تاثیر بسزایی بر شکل گیری شخصیت برند و ایجاد هویت مستقل برای آن خواهد داشت؛ زیرا طراحی لوگو بخشی مهمی از فرآیند برندینگ محسوب می‌شود و باید در نگاه اول بتواند توجه و اعتماد مخاطب را به خود جلب کند. شکل هندسی منتخب شما برای طراحی لوگو هم می‌تواند برند شما را به محبوبیت و شهرت برساند و هم می‌تواند موجب نابودی و ایجاد تصویر ذهنی منفی شود. بنابراین بخشی از موفقیت طراحی لوگو با اشکال هندسی به انتخاب شکل مناسب و درک تاثیر روانشناختی آنها بر مخاطب بستگی دارد.

  روانشناسی اشکال هندسی در طراحی لوگو

  برای طراحی لوگو با اشکال هندسی معمولا از اشکال هندسی اصلی همچون دایره، مثلث، مربع و مستطیل استفاده می‌شود. همه ما از دوران کودکی با شکل ظاهری این اشکال آشنایی داریم و آنها را به وفور در محیط پیرامون خود مشاهده می‌کنیم. اما شاید تا کنون به تاثیر روانشناختی این اشکال دقت نکرده‌ایم و به طور جدی به عواطف و احساسات خود در مواجه با شکل‌های هندسی مختلف توجه نداشته‌ایم. هر شکل هندسی دارای تاثیرات مثبت و منفی مشخصی است که می‌تواند عواطف و احساسات مختلفی را در بیننده ایجاد کنند. به همین دلیل است که برای طراحی لوگو با اشکال هندسی پیش از انتخاب شکل، ابتدا باید با تاثیرات روانشناختی آن آشنا باشید.

  با درک تاثیر روانشناسی و مفهوم اشکال هندسی در طراحی لوگو به راحتی می‌توانید بهترین شکل را متناسب با هدف و شخصیت برند خود انتخاب کرده و از آن به عنوان نماد اصلی کسب و کارتان استفاده کنید. در این بخش نماد اشکال هندسی در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با تاثیرات روانشناسی طراحی لوگو با اشکال هندسی اصلی آشنا خواهیم کرد.

  طراحی لوگو دایره ای

  طراحی لوگو دایره ای و استفاده از این شکل هندسی ساده و بدون زاویه برای خلق هویت و نماد بصری کسب و کارها بسیار مرسوم بوده و انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگو در نظر گرفته می‌شود. دایره بر خلاف سایر اشکال هندسی هیچ لبه و یا زاویه‌ای ندارد و به همین دلیل شکلی متعادل‌تر، صمیمی‌تر و دوستانه‌تری است. این شکل هندسی به عنوان نمادی از عشق، دوستی، امنیت، آرامش، اعتماد و کمال در نظر گرفته می‌شود و احساس وحدت و حمایت را به مخاطب انتقال می‌دهد. دایره یک شکل هندسی مثبت، زنانه و بی حاشیه است که هیچگونه انحنا، آغاز و پایانی ندارد. این شکل حس ابدیت و بی نهایت بودن را به مخاطبان انتقال می‌دهد و در نگاه اول به راحتی می‌تواند توجه و اعتماد آنان را به خود جلب کند. دایره در طراحی لوگو برای ایجاد نمادهای کوچک بکار گرفته می‌شود و یکی از اشکال هندسی محبوب در میان طراحان است. زیرا دایره یک شکل هندسی ساده اما قابل توجه است و احساسات مثبتی را در بیننده به وجود می‌آورد. از درخشان‌ترین نمونه‌های لوگو دایره‌ای می‌توانیم به لوگو پپسی، پینترست و گوگل کروم اشاره کنیم.

  طراحی آرم با اشکال هندسی اشکال هندسی در طراحی لوگو

  طراحی لوگو مثلثی

  طراحی لوگو مثلثی برای کسب و کارهایی که قصد دارند احساساتی همچون ثبات، تعادل و حرکت رو به جلو را به مخاطب انتقال دهند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. مثلث نیز یک شکل هندسی زاویه دار و انعطاف پذیر است که دارای انواع مختلفی بوده و هریک از آنها احساسات خاصی را در مخاطب به وجود می‌آورند. برخلاف دایره که یک شکل هندسی زنانه در نظر گرفته می‌شود، مثلث یک شکل هندسی مردانه است که نمادی از انرژی و البته خطر بوده و اغلب در حوزه‌های علمی و قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسب و کارهایی که برای طراحی لوگوی خود شکل هندسی مثلث را انتخاب می‌کنند معمولا خلاق‌تر و نوآورتر از سایر کسب و کارهایی هستند. مثلث را می‌توان نمادی از پویایی، انرژی، تعادل، صلح، تحول، قدرت و سرزندگی در نظر گرفت. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که نوع قرارگیری شکل مثلث در لوگو، احساسات مختلفی را به مخاطب انتقال می‌دهد. به عنوان مثال زمانی که لوگو مثلث بر روی ضلع اصلی آن طراحی شود، نشانگر قدرت و ثبات است اما اگر بر روی راس طراحی شود و ضلع اصلی آن در بالا باشد، نشان دهنده عدم ثبات و نوعی بحران خواهد بود. از معروف‌ترین لوگوهای مثلثی دنیا نیز می‌توانیم به لوگوی برندهای مشهوری همچون آدیداس و گوگل پلی اشاره کنیم.

  روانشناسی اشکال هندسی در طراحی لوگو

  طراحی لوگو مربعی یا مستطیلی

  طراحی لوگو مربعی یا مستطیلی برای کسب و کارهایی مناسب است که قصد دارند مفاهمیمی همچون استواری و قدرت را به مخاطبان هدف خود انتقال دهند. مربع و مستطیل از جمله اشکال هندسی پرکاربرد در زمینه طراحی لوگو به شمار می‌روند و در محیط پیرامون ما نیز به وفور یافت می‌شوند و برخلاف مثلث و دایره مختص به جنسیت خاصی نیستند. مربع و مستطیل اشکال هندسی محکم و استواری هستند که کاملا انعطاف پذیر بوده و حس امنیت، قدرت، اطمینان و ثبات را به مخاطب انتقال می‌دهند. منظور از انعطاف پذیری این دو شکل چهارگوش و زاویه دار این است که با ایجاد تغییر در نحوه قرارگیری آنها در لوگو می‌توان به اشکال دیگری همچون لوزی و یا مکعب رسید. بنابراین برای طراحی لوگو با مربع و یا مستطیل، آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید با ایجاد تغییرات جزئی در آنها لوگوهای مختلفی طراحی کنید. از بهترین نمونه‌های طراحی لوگو با مربع یا مستطیل می‌توانیم به لوگو مایکروسافت، بی بی سی و فیسبوک اشاره کنیم.

  نماد اشکال هندسی در طراحی لوگو

  چگونه برای لوگوی خود شکل هندسی مناسب انتخاب کنیم؟

  اگر برای خلق نماد اصلی و هویت بصری کسب و کار خود روش طراحی لوگو با اشکال هندسی را انتخاب کنید، مهم‌ترین چالشی که در ابتدا با آن مواجه هستید انتخاب شکل هندسی مناسب است. همانطور که اشاره کردیم، اشکال هندسی دارای معنا و مفهوم خاصی هستند و مخاطب با مشاهده آنها احساسات مختلفی را تجربه می‌کند. بنابراین نمی‌توانید برای طراحی لوگو با اشکال هندسی تنها به سلیقه شخصی خود توجه داشته باشید و از تاثیرات روانشناختی آنها غافل شوید. اگر می‌خواهید بهترین و مناسب‌ترین شکل هندسی را برای طراحی لوگوی خود انتخاب کنید در مرحله اول باید حوزه کسب و کار و پیامی که قصد دارید به مخاطب انتقال دهید را مشخص نمایید. بنابراین برای انتخاب بهترین شکل باید به سه نکته مهم زیر توجه داشته باشید:

  انتخاب شکل بر اساس نوع کسب و کار

  اولین مرحله در طراحی لوگو با اشکال هندسی توجه به نوع کسب و کار و حوزه فعالیت آن است. کسب و کارهای خدمات محور مانند خیریه‌ها، موسسات نگهداری از کودکان و سالمندان و یا مراکز آموزشی بهتر است از شکل هندسی دایره برای طراحی لوگو خود استفاده کنند. زیرا همانطور که اشاره کردیم دایره نمادی از دوستی و اطمینان است که این دو ویژگی به عنوان پایه و اساس شکل گیری مشاغل خدماتی در نظر گرفته می‌شوند. در این میان شرکت‌های مالی و اعتباری، بیمه، بانک و سایر مشاغل مرتبط با حوزه‌های مالی بهتر است برای طراحی لوگوی خود از مربع و یا مستطیل استفاده کنند زیرا اعتماد اصلی‌ترین ویژگی این مشاغل است و با طراحی لوگوی خود به صورت مربعی به راحتی می‌توانید اعتماد و توجه مخاطبان هدف را جلب کنید. شکل هندسی مثلث نیز همانطور که اشاره کردیم اغلب برای مشاغل قانونی، علمی و بعضا مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان نمادی از نوآوری شناخته می‌شود.

  بنابراین برای طراحی لوگو با اشکال هنددسی و انتخاب شکل مناسب ابتدا باید حوزه فعالیت و نوع پیامی که قصد دارید به مخاطبان انتقال دهید را به طور واضح مشخص کنید. پس از آن درمی‌یابید که شغل شما مستلزم انتقال چه نوع پیام و یا احساساتی در مخاطب است. با تعیین نوع پیام عاطفی کسب و کارتان می‌توانید شکل هندسی مناسب برای طراحی لوگو خود را انتخاب نمایید.

  مفهوم اشکال هندسی در طراحی لوگو

  انتخاب شکل بر اساس نوع احساسات

  عواطف و احساسات نقش حائز اهمیتی را در برندینگ و بازاریابی ایفا می‌کنند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بر اساس عقل و منطق خود تصمیم به خرید از یک برند را می‌گیرند. اما در حقیقت، بسیاری از این تصمیمات بر اساس عواطف و احساسات ما گرفته می‌شوند. به همین دلیل برای طراحی لوگو با اشکال هندسی حتما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید. زیرا همانطور که گفتیم، اشکال هندسی احساسات مختلفی را در بینندگان به وجود می‌آورند و این احساسات نیز بر تصمیم گیری آنان تاثیر مستقیم خواهند داشت.

  مثلث احساساتی همچون هیجان، ریسک و خطر را در مخاطب به وجود می‌آورد. بنابراین کسب و کارهایی که تخصص آنها راه اندازی تورهای مسافرتی هیجان انگیز است و یا نمادی از نوآوری هستند باید شکل هندسی مثلث را برای طراحی لوگوی خود انتخاب کنند. بر خلاف مثلث، شکل هندسی دایره احساساتی همچون راحتی، آرامش عشق و درک را در مخاطب به وجود می‌آورد و پیام عاطفی مهربانی و همدردی را انتقال می‌دهد. از این رو برای طراحی لوگوی مشاغل غیر انتفاعی همچون کسب و کارهای مرتبط با محیط زیست، مدارس، مراکز آموزشی و تربیتی و همچنین مشاغل مرتبط با بانوان و کودکان بهتر است از دایره استفاده شود.

  از طرفی دیگر نیز شکل هندسی مربع نمادی از نظم، قدرت و شجاعت است و مشتریانی که خواهان تجربه حس قدرت بدون وجود ترس و واهمه هستند، واکنش مثبتی به لوگوهای مربعی و مستطیلی نشان می‌دهند. شرکت‌های مالی، شرکت‌های عمرانی و ساخت ساز برای طراحی لوگوی اختصاصی خود اغلب شکل هندسی مربع را انتخاب می‌کنند زیرا این شکل حس امنیت را به مخاطب انتقال می‌دهد.

  اشکال درونی و بیرونی

  گاهی اوقات برخی از طراحان گرافیک برای طراحی لوگو با اشکال هندسی به ترکیب عواطف و احساسات مختلف با یکدیگر دست می‌زنند و به همین منظور نیز اشکال را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. یعنی لوگوی شما از دو شکل هندسی مختلف تشکیل می‌شود و به طور همزمان احساسات متفاوتی را در بیننده به وجود می‌آورد. این کار زمانی انجام می‌شود که می‌خواهید عواطف و احساسات مخاطبان را بیش از حد معمول درگیر کنید و به نوعی حس کنجکاوی آنان را برانگیزید. برای انجام این کار باید یک شکل هندسی را به عنوان شکل کلی و بیرونی لوگو و یک شکل هندسی را نیز در دل آن و به عنوان شکل درونی لوگو در نظر بگیرید. مثلا یک شرکت مالی و اعتباری ممکن است از شکل مربع (نماد اعتماد) برای طراحی کلی لوگو خود استفاده کند و سپس آن را با شکل دایره (نماد عشق و دوستی) ترکیب نماید تا نام تجاری خود را برای خانواده‌ها جذاب و برجسته سازد. بنابراین برای ایجاد عواطف و احساسات دوگانه اما مثبت در مخاطب می‌توانید از تکنیک ترکیب اشکال هندسی مختلف استفاده کنید.

  طراحی لوگو با اشکال هندسی

  با در نظر داشتن این سه نکته ساده در طراحی لوگو با اشکال هندسی می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین شکل را برای خلق نماد و آرم اصلی کسب و کار خود انتخاب نمایید. تنها کافی است با نماد اشکال هندسی در طراحی لوگو و تاثیرات روانشناختی آنها بر مخاطب آشنا باشید تا بتوانید یک لوگوی ماندگار و درخشان برای برند خود طراحی نمایید.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone