گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو با مربع

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو با مربع

طراحی لوگو با مربع یکی از روش‌های پرطرفدار و جذاب دیزاین لوگو و هویت بصری کسب و کارها است که معمولا خروجی درخشانی دارد و توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. مربع یک شکل هندسی چهارگوش و زاویه دار است که بسیار انعطاف پذیر بوده و با اعمال تغییرات جزئی می‌توانید آن را به شکل‌های دیگر تبدیل کنید. مربع به طور کلی نمادی از انضباط، قدرت و امنیت که در محیط پیرامون ما به وفور یافت می‌شود. اکثر اجسامی که در طول روز با آنها سروکار داریم از تلفن همراه، کتاب و دفتر تا شکل و نمای کلی ساختمان‌ها به شکل مربع و یا مستطیل هستند. بنابراین جای تعجبی نیست که این شکل هندسی پرکاربرد و منعطف در طراحی لوگو مشاغل مختلف نیز مورد استفاده قرار گیرد. طراحی لوگو با مربع می‌تواند حس اطمینان و آرامش خاطر را در مخاطبان ایجاد کرده و آنان را با برند و یا کسب و کار مورد نظر همراه سازد. بنابراین کاربرد مربع در طراحی لوگو را به نوعی می‌توانیم جلب توجه و اعتماد مخاطب در نظر بگیریم. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو با مربع را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه از لوگوهای معروف مربعی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

مفهوم مربع در طراحی لوگو

مربع یکی از متداول‌ترین اشکالی است که در محیط پیرامون ما وجود دارد و اکثر وسایلی که در طول روز از آنها استفاده می‌کنیم نیز مربعی یا مستطیلی هستند. موبایل، تبلت، کتاب، کیف، میز، ساختمان‌ها، دوربین عکاسی، پریز برق و غیره همگی اجسام مربعی شکل هستند که در ابعاد مختلف در محیط اطراف ما وجود دارند. شکل مربع به طور کلی نمادی از نظم، قدرت، ثبات و تناسب بوده و شکلی محکم و استوار در نظر گرفته می‌شود. از این رو احساساتی همچون امنیت و اعتماد را به مخاطب انتقال می‌دهد و به عنوان یک شکل هندسی مثبت و البته مردانه شناخته می‌شود.

مفهوم مربع در طراحی لوگو نیز به همین ترتیب است و به دلیل انتقال حس اعتماد و اطمینان به مخاطب به طور گسترده در خلق لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی لوگو با مربع انتخاب هوشمندانه و کم ریسکی برای مشاغل مرتبط با معماری، عمران، شرکت‌های ساختمانی، وکلات و به طور کلی کسب و کارهای مردانه است و به نوعی می‌تواند قدرت و ثبات آنها را به نمایش بگذارد. از آنجایی که لوگو به عنوان هویت بصری کسب و کارها شناخته می‌شود باید در نگاه اول توجه و اعتماد مخاطب را به خود جلب کند، پس طراحی لوگو با مربع دقیقا همان چیزی است که هر طراح در ابتدا به سراغ آن می‌رود.

کاربرد مربع در طراحی لوگو

کاربرد مربع در طراحی لوگو را می‌توانیم در انتقال احساساتی همچون ثبات، اطمینان، ظرافت و قدرت خلاصه کنیم. برخی مشاغل همچون وکالت و یا دفاتر معماری و پروژه‌های ساختمانی بنابر رویکرد شغلی خود باید چنین احساساتی را در مخاطبان خود ایجاد کنند. به همین دلیل است که این دسته از مشاغل برای خلق هویت بصری کسب و کار خود به سراغ طراحی لوگو با مربع می‌روند. زیرا از یک طرف می‌توانند احساسات لازم را در مخاطب به وجود آورند و از طرفی دیگر نیز می‌توانند با کمی تغییر در این شکل هندسی آن را به شکل دیگری تبدیل نمایند.

همانطور که اشاره کردیم، مربع و همچنین مستطیل به عنوان اشکال هندسی قابل انعطافی شناخته می‌شوند که قابلیت تبدیل به اشکال دیگری همچون لوزی و یا مکعب تبدیل شوند. بنابراین طراح برای طراحی لوگو با مربع انتخاب‌های بیشتری دارد و می‌تواند ایده‌های خلاقانه‌تری را برای طراحی یک لوگوی ماندگار ارائه دهد. یک طراح با انتخاب شکل هندسی مربع به عنوان پایه و اساس لوگوی خود سعی دارد احساس سکون و ثبات را به مخاطب انتقال دهد و سپس با ترکیب عناصر بصری دیگر نیز به آن روح می‌بخشد.

برخلاف باور عموم که شکل دایره را به عنوان نمادی از کره زمین می‌دانند، مربع به عنوان نماد زمین در نظر گرفته می‌شود و دایره نیز نمادی از آسمان است. دایره و مربع دو شکل هندسی پرکاربرد در طراحی لوگو هستند اما دارای مفاهیم کاملا متفاوت و مجزا بوده و هریک از آنها نیز احساسات خاصی را در مخاطب ایجاد می‌کند.

طراحی لوگو مربع

اصول طراحی لوگو با مربع

مربع یک شکل هندسی جدی و کامل است که نشان دهنده نظم، استقرار و سازماندهی بوده و اصولا برای مشاغل مردانه همچون ساخت و ساز، کسب و کارهای مرتبط با امور مالی و یا وکالت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو با مربع را می‌توانیم اصل سادگی بیان کنیم؛ زیرا مشاغل مردانه نسبت به مشاغل زنانه و یا بچگانه معمولا رسمی‌تر و جدی‌تر هستند. به همین جهت برای طراحی لوگوی آنها به خصوص طراحی لوگو با مربع باید به این نکته توجه داشته باشید. برخی از اصول طراحی لوگو با مربع شامل:

طراحی ساده

اصل سادگی به عنوان پایه و اساس طراحی هر لوگویی در نظر گرفته می‌شود و تمامی طراحان حرفه‌ای نیز در هنگام خلق یک لوگو همواره به این اصل توجه دارند. اما در نظر داشتن این اصل در هنگام طراحی لوگو با مربع بیش از هر شکل هندسی دیگری اهمیت دارد زیرا همانطور که اشاره کردیم، مربع یک شکل هندسی جدی و کامل است که نمادی از اعتماد، پایداری و نظم بوده و به راحتی توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند. جلب اعتماد و توجه مخاطب نیز به عنوان مهم‌ترین هدف طراحی لوگو در نظر گرفته می‌شود. خوشبختانه شکل هندسی مربع دارای قابلیت جلب توجه و اعتماد مخاطب است و بدون ترکیب شدن با عناصر بصری دیگر قادر به انجام این کار خواهد بود. بنابراین در هنگام طراحی لوگو با مربع نیازی نیست آن را پیچیده و شلوغ طراحی کنید؛ یک مربع ساده در صورت طراحی حرفه‌ای به راحتی می‌تواند در ذهن مخاطبان ثبت شود و توجه آنان را به خود جلب نماید.

طراحی لوگو مربعی

انتخاب ترکیب رنگی مناسب

یک طراح در هنگام طراحی لوگو با مربع ممکن است بخواهد از چندین مربع در کنار یکدیگر استفاده کند و یا آن را با اشکال هندسی و یا عناصر بصری دیگر ترکیب نماید. در این صورت باید از چندین رنگ برای طراحی لوگوی خود استفاده کنید تا بتوانید آن خود را برجسته و منحصر به فرد جلوه دهید. برای انتخاب ترکیب رنگی مناسب نیز باید با علم روانشناسی رنگ‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید رنگ‌هایی هماهنگ و مناسب برای لوگوی خود انتخاب کنید زیرا هر رنگ‌ احساسات خاصی را در مخاطب به وجود می‌آورد. در صورت استفاده از یک رنگ برای طراحی لوگو نیز باید رنگ نهایی را متناسب با رویکرد و حوزه کاری کسب و کار خود انتخاب نمایید. بنابراین به انتخاب رنگ لوگو خود توجه ویژه داشته باشید زیرا بخش عمده‌ای از تاثیرگذاری لوگو بر مخاطب به انتخاب رنگ مناسب آن بستگی دارد.

انتخاب فونت کاملا ساده

رعایت اصل سادگی در طراحی لوگو با مربع تنها به سادگی بدنه کلی لوگو خلاصه نمی‌شود و برای انتخاب فونت نیز باید به این نکته مهم توجه داشته باشید. اکثر لوگوهای مربعی معروف دنیا با عنصر تایپوگرافی ترکیب شده‌اند و با کمی دقت در لوگوهای شاخصی همچون بی بی سی و یا مایکروسافت درمی‌یابید که فونت اغلب آنها ساده است. انتخاب فونت ساده در طراحی لوگو مربع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا استفاده از فونت‌های ناخوانا و یا فانتزی با معانی درونی مربع همچون جدیت و یا استقامت و پایداری هماهنگی ندارند. بنابراین سعی کنید برای لوگوی مربعی خود یک فونت کاملا ساده و خوانا انتخاب کنید و نام کسب و کار خود را با استفاده از آن در داخل و یا پایین لوگو بنویسید.


برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فونت لوگو روی لینک کلیک نمایید.


با رعایت این سه نکته ساده اما بسیار مهم می‌توانید یک لوگو مربع درخشان و منحصر به فرد طراحی کنید و آن را به عنوان نماد کسب و کار خود به مخاطبان معرفی نمایید. اگر طراحی لوگو مربع خود را با در نظر داشتن این نکات انجام دهید، قطعا لوگوی شما خروجی جذابی خواهد داشت و در نگاه اول توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب خواهد کرد.

لوگوهای معروف مربعی

لوگوهای معروف مربعی

حال که با مفهوم و کاربرد مربع در طراحی لوگو آشنا شدید در این بخش چندین مورد از بهترین لوگوهای مربعی دنیا را به شما معرفی می‌کنیم:

بانک مسکن

لوگو بانک مسکن یکی از لوگوهای معروف مربعی است که از شکل هندسی مربع به عنوان پایه و لوگو استفاده شده و با بکارگیری تکنیک فضای منفی نیز تصویر یک خانه در آن دیده می‌شود. این لوگو تمامی اصول مربوط به طراحی لوگو با مربع از جمله سادگی، انتخاب رنگ و فونت مناسب را رعایت کرده و به نمادی ماندگار از بانک مسکن تبدیل شده است.

لوگو مربعی

شرکت مایکروسافت (Microsoft)

لوگو شرکت فناوری مایکروسافت یکی دیگر از لوگوهای معروف مربعی دنیا است و کمتر کسی وجود دارد که لوگو این شرکت موفق و خوش آوازه را نشناسد. این لوگوی مربعی در سال 2012 طراحی شد و نسبت به لوگوهای پیشین این شرکت نیز تغییرات چندانی در آن به وجود نیامد. طراحی این لوگو شامل یک جعبه مربعی با چهار مربع هم اندازه به رنگ‌های قرمز، آبی، سبز و زرد است که کلمه Microsoft نیز با فونتی ساده در پایین آن درج شده است. شکل مربعی این لوگو به عنوانی نمادی از نمایشگرهای دیجیتالی و مربع‌های رنگی آن نیز نشانی از محصولات مختلف این شرکت از جمله ویندوز، نرم افزارهای مایکروسافت آفیس، ایکس باکس و غیره است.

لوگو مربعی شکل

بی بی سی (BBC)

لوگو شبکه خبرگزاری بی بی سی نیز یکی دیگر از نمونه‌های معروف و ماندگار لوگو مربعی است. لوگوی بی بی سی در ابتدا به صورت سه مربع مشکی با حروف سفید طراحی شده بود که نمادی از اعتماد و ثبات است. به همین دلیل است که طیف گسترده‌ای از مردم زمانی که بخواهند اخبار موثقی از وضعیت اقصی نقاط دنیا داشته باشند، به این شبکه مراجعه می‌کنند زیرا به موثق بودن اطلاعات و خبرهای آن اعتماد دارند. بنابراین استفاده شبکه بی بی سی از مربع برای طراحی لوگو، انتخابی هوشمندانه در جهت انتقال حس اعتماد در مخاطب است. لوگوی فعلی این شبکه اکنون به صورت یک مربع قرمز طراحی شده که از متشکل از سه مربع سفید بوده و حروف BBC نیز در هر مربع با رنگ قرمز نوشته شده است.

طراحی لوگو به شکل مربع

فیسبوک (Facebook)

از دیگر نمونه‌های طراحی لوگو با مربع نیز می‌توانیم به لوگوی شبکه اجتماعی فیسبوک اشاره کنیم که لوگویی بسیار ساده اما به یادماندنی است. این لوگو متشکل از یک مربع آبی ساده به همراه حرف انگلیسی F است که با رنگ سفید در آن نوشته شده است. این طراحی در عین سادگی بسیار درخشان و جذاب است و در طول سال‌ها به خوبی در ذهن کاربران این شبکه اجتماعی ثبت شده است.

لوگو مربع

لینکدین (Linkedln)

لوگوی شبکه اجتماعی لینکدین نیز بسیار شبیه به لوگوی فیسبوک بوده که از یک مربع آبی به همراه دو حرف انگلیسی i و n با رنگ سفید طراحی شده است. این پلتفرم نیز مانند فیسبوک یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب و پرطرفدار در سراسر دنیا است که حفظ اطلاعات کاربران از سیاست‌های اصلی کاری آن محسوب می‌شود و به همین دلیل توانست اعتماد کاربران را جلب نماید.

نمونه لوگو مربعی

امریکن اکسپرس (American Express)

شرکت خدمات مالی امریکن اکسپرس نیز یکی دیگر از نمونه‌های موفق طراحی لوگو با مربع است که در کمال سادگی طراحی شده و کلیت آن شبیه به لوگوی فیسبوک و لینکدین است. این شرکت خدمات مالی نیز با اتکا بر اعتماد مردم به فعالیت خود ادامه می‌دهد و برای ایجاد حس اطمینان نیز شکل هندسی مربع را برای لوگوی اختصاصی خود انتخاب کرده است. این لوگو مینیمال نیز از یک مربع آبی به همراه نام کامل شرکت با رنگ سفید و فونت ساده تشکیل شده است.

نمونه طراحی لوگو مربع

گپ (GAP)

لوگو برند تولیدکننده لباس، کیف و کفش معروف گپ از دیگر لوگوهای معروف مربعی است که از یک مربع ساده سورمه‌ای و نام این برند تشکیل شده است. این سبک از طراحی به عنوان سبکی رایج در طراحی لوگو با مربع شناخته می‌شود که بسیاری از برندهای معروف دنیا نیز از آن استفاده کرده‌اند.

ادوبی (Adobe)

شرکت معروف و پرطرفدار ادوبی نیز برای خلق نماد بصری خود از شکل هندسی مربع استفاده کرده است که خروجی و نحوه طراحی آن نیز با سایر لوگوهای معروف مربعی دنیا تفاوت دارد. لوگوی این شرکت با تکنیک فضای منفی طراحی شده که از یک مربع قرمز و حرف A در داخل آن تشکیل شده است. با کمی دقت در این لوگو همچنین می‌توانید شکل هندسی مثلث را در دو ضلع بالایی مربع آن مشاهده کنید.

طراحی لوگو با مربع

نمونه طراحی لوگو با مربع در آرمکده

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو با مربع در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

نمونه طراحی لوگو مربعی آرمکده
نمونه لوگو مربعی آرمکده

جمع بندی

طراحی لوگو با مربع یکی از روش‌های رایج طراحی لوگو شناخته می‌شود که توسط بسیاری از شرکت‌ها و برندهای معروف دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. شکل هندسی مربع نمادی از اعتماد، نظم، ثبات، پایداری و امنیت است که معمولا توسط مشاغل مرتبط با آقایان همچون شرکت‌های امور مالی و یا ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگوهای مربعی حس اعتماد را به بیننده انتقال می‌دهند و به همین دلیل باید در کمال سادگی طراحی شوند تا بتوانند در نگاه اول حس اطمینان را در مخاطب به وجود آورند. بنابراین برای آنکه بتوانید یک لوگو مربعی ماندگار طراحی کنید حتما به اصول طراحی لوگو با مربع توجه داشته باشید و آنها را به درستی در لوگوی خود پیاده کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر