گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو مثلثی

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو مثلثی

انتخاب شکل هندسی مناسب و همسو با پیام برند همواره یکی از چالش‌های جدی طراحان گرافیک در طراحی لوگو بوده است. لوگو مثلثی از جمله انتخاب‌های ریسکی اما جذاب است که کمتر کسی برای طراحی لوگو کسب و کار خود به سراغ آن می‌رود. در صورتی که لوگوی مثلث به راحتی می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کرده و در ذهن آنان ثبت و ماندگار شود. شکل مثلث به طور کلی احساساتی همچون تعادل، قدرت و پویایی را در مخاطب برمی‌ا‌نگیزد و انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگوی یک برند محسوب می‌شود. معمولا اکثر صاحبان مشاغل برای انتخاب طرح و مدل لوگوی خود به دنبال اشکال هندسی کم ریسک‌تر و متداول‌تری همچون دایره می‌روند و لوگو مثلثی شاید گزینه سوم و یا چهارم آنها برای طراحی لوگو کسب و کارشان باشد. بسیاری از برندهای نام آشنا و موفق دنیا از این شکل هندسی زاویه دار برای طراحی لوگو خود استفاده کرده‌اند و به نمادهایی ماندگار در حوزه فعالیت خود تبدیل شده‌اند. بنابراین آنچه که در طراحی لوگو مثلثی اهمیت دارد این است که طراح بتواند مثلث را به شکلی هنرمندانه با سایر عناصر طراحی ترکیب کند تا در نهایت به لوگویی متفاوت و منحصر به فرد دست پیدا نماید. در ادامه این مطلب کاربرد مثلث در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین لوگو مثلثی معروف دنیا نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

لوگو مثلثی

مفاهیم روانشناختی شکل مثلث

مثلث (Triangle) یکی از اشکال هندسی زاویه دار است که دارای چندین نوع مختلف بوده و هر مدل آن نیز معنا و مفهوم متفاوتی دارد. به عنوان مثال مثلث قائم الزاویه نمادی از آب بوده و مثلث متساوی الساقین نیز نمادی از آتش است. به طور کلی شکل مثلث معانی متعددی همچون تعادل، ریسک، هیجان و پایداری را به همراه دارد اما نحوه قرارگیری مثلث نیز نقش مهمی را در انتقال این احساسات ایفا می‌کند. یعنی زمانی که مثلث به صورت عمودی ترسیم شود و راس آن در بالا قرار داشته باشد، احساس ثبات، امنیت و تعادل را به مخاطب منتقل می‌کند. اما زمانی که مثلث به حالت معکوس قرار گیرد و راس آن در قسمت پایین قرار داشته باشد، احساسات منفی همچون خطر و یا اضطراب را به بیننده منتقل می‌کند. از این رو در هنگام طراحی لوگو مثلثی باید به نحوه قرارگیری مثلث و نوع احساساتی که در مخاطب به وجود می‌آورد، توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید پیام دقیق برند را به مخاطبان هدف انتقال دهید.

چشم ما در نگاه اول و در مواجه با شکل مثلث و یا یک لوگو مثلثی ابتدا راس آن را می‌بیند و سپس به زوایای دیگر این شکل توجه می‌کند. به همین دلیل است که اکثر لوگوهای مثلثی معروف به صورت عمودی طراحی می‌شود و طراحان گرافیک نیز تا حد امکان از طراحی لوگو مثلثی وارونه اجتناب می‌کنند. انتخاب شکل مثلث به عنوان پایه و اساس اصلی یک لوگو، انتخابی جسورانه است که باید با علم بر تمامی مفاهیم روانشناسی و بررسی ریسک‌های احتمالی آن انجام شود. البته لوگو مثلثی نیز مانند سایر لوگوهای هندسی به تنهایی طراحی نمی‌شود و برای خلق آن از عناصر طراحی دیگری همچون تایپوگرافی و یا رنگ‌های متناسب استفاده می‌شود. اگر یک طراح بتواند لوگو مثلثی را با حفظ هارمونی و تناسب میان اجزا و عناصر مختلف، طراحی کند قطعا خروجی کار بسیار درخشان و خیره کننده خواهد بود و توجه مخاطبان هدف را به لوگوی مربوطه جلب می‌کند. اما چگونه می‌توانیم یک لوگوی مثلث جذاب و ماندگار طراحی کنیم؟ برای پاسخ به این سوال چالش برانگیز ابتدا باید هدف و پیام اصلی برند خود را مشخص کرده و سپس فرآیند طراحی را آغاز کنید. خوشبختانه مثلث یک شکل هندسی انعطاف پذیر است که می‌توانید نحوه قرارگیری آن در لوگو را تغییر دهید تا بتوانید عناصر دیگری را به آن اضافه نمایید.

معنای لوگوی مثلثی در طراحی

معنای لوگوی مثلثی در طراحی

لوگو مثلثی روشی منحصر به فرد و خاص برای بهره مندی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های لوگوهای دایره‌ای و مربعی است. تقارن شکل مثلث در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند به خصوص اگر طول اضلاع آن با یکدیگر هم اندازه باشند. شکل مثلث نه تنها مانند شکل دایره نمادی از وحدت و یکپارچگی است، بلکه مانند شکل مربع دارای ساختاری واحد و در ظاهر قدرتمند است. همانطور که اشاره کردیم، مثلث یک شکل هندسی انعطاف پذیر است زیرا به راحتی می‌توانید نحوه قرارگیری آن را تغییر داده و به دنبال آن نیز پیام لوگوی مثلثی خود را به دو شکل کاملا متفاوت به بیننده منتقل کنید. بدین ترتیب با استفاده از یک شکل ساده و ایجاد یک تغییر کوچک می‌توانید پیامی متفاوت را به مخاطبان انتقال داده و آنها را تحت تاثیر پیام برند خود قرار دهید.

شکل کلاسیک مثلث که ضلع اصلی آن در قسمت پایین قرار داشته باشد، نمادی از ثبات، دوام حرکت رو به جلو بوده و نوعی حس قدرت را در بیننده به وجود می‌آورد. مثلث کلاسیک به نوعی یادآور اهرام مصر است که از هزاران سال گذشته تا به امروز به عنوان نمادی با صلابت و قدرتمند شناخته می‌شود. حال اگر مثلث کلاسیک را به صورت وارونه ترسیم کنیم، مفهوم آن به طور کلی تغییر پیدا خواهد کرد و همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم نوعی حس جدیت، ترس و یا حتی اضطراب را در بیننده ایجاد می‌کند و معمولا انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگو مثلثی نیست. طیف گسترده‌ای از لوگوهای معروف مثلثی نیز به صورت مثلث کلاسیک طراحی شده‌اند. البته برای ساخت لوگو مثلثی همچنین می‌توانید آن را مانند لوگو پلی به صورت مایل راست و یا چپ طراحی کنید. در این میان استفاده از روش‌های مختلفی همچون تایپوگرافی و یا رنگ‌های شاد و پرانرژی در طراحی لوگو مثلثی موجب جذاب‌تر شدن جلوه بصری آن شده و به راحتی توجه بینندگان را جلب می‌کند و پیام برند را نیز به آنان منتقل خواهد کرد.

لوگوهای معروف مثلثی

لوگوهای معروف مثلثی

حال که با مفهوم مثلث در لوگو و معانی مختلف آن آشنا شدید، در این بخش چندین لوگو مثلثی معروف دنیا را به شما معرفی می‌کنیم و روش طراحی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برخی از لوگوهای معروف مثلثی شامل:

لوگو آدادیس (Adidas)

لوگو آدیداس یک لوگو مثلثی جذاب و خاص است که طرح کلی آن شبیه به مثلث قائم الزاویه بوده اما طراح به منظور افزایش جذابیت بصری آن، بخشی از خطوط اضلاع مثلث را حذف کرده است. لوگو مثلثی آدیداس حس قدرت، سرعت و حرکت را به مخاطب منتقل می‌کند که دقیقا با محصولات و خدمات این برند تناسب داشته و در حال حاضر به نمادی ماندگار در صنعت تولید پوشاک و لوازم ورزشی تبدیل شده است.

طراحی لوگو مثلثی

گوگل درایو (Google Drive)

سرویس ارائه دهنده فضای ابری گوگل درایو نیز دارای لوگوی مثلثی است که به عنوان یکی از خاص‌ترین و در عین حال ساده‌ترین لوگوهای طراحی شده با شکل هندسی مثلث شناخته می‌شود. با کمی دقت در این لوگو مثلثی می‌توانید چندین مثلث دیگر نیز در آن پیدا کنید که هر ضلع مثلث در آن دارای رنگی خاص و مجزا است که هر رنگ نیز نماینده یکی از محصولات گوگل درایو است. رنگ آبی نمادی از گوگل داکس، رنگ سبز نمادی از گوگل شیت و رنگ زرد نیز نماد گوگل اسلاید است که همگی توسط Google Drive ارائه می‌شوند و در لوگوی آن نیز نمایش داده شده‌اند. مثلث بزرگ و اصلی این لوگو، چندین مثلث دیگر را نیز در خود جای داده است و این لوگو دارای مفاهیم مستتری همچون امنیت بالا و محافظت از اطلاعات شخصی کاربران است که این مفاهیم در قالب یک لوگو مثلثی ساده به مخاطب انتقال داده می‌شوند.

طراحی لوگو مثلثی شکل

گوگل پلی (Google Play)

گوگل پلی که سرویس پخش دیجیتال محتوای چندرسانه‌ای و فروشگاه آنلاین شرکت گوگل است نیز برای طراحی لوگو خود شکل مثلث را انتخاب کرده و آن را به صورت یک مثلث ساده و رنگی طراحی کرده است. این لوگو نیز در درون خود دارای سه مثلث و یک لوزی است که هر کدام با رنگ خاصی در لوگوی اصلی قابل مشاهده هستند.


برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد لوگو گوگل پلی روی لینک کلیک نمایید.


لوگو مثلثی

ریباک (Reebok)

شرکت تولید کننده تجهیزات ورزشی ریباک نیز به ساده‌ترین شکل ممکن از مثلث برای طراحی لوگوی اختصاصی شرکت خود استفاده کرده است. لوگو مثلثی شرکت معروف ریباک با ترکیبی از روش تایپوگرافی و به صورت یک مثلث قرمز ساده طراحی شده است. این لوگو اکنون به نمادی ماندگار و خاص از محصولات این شرکت تبدیل شده و نمونه بارزی از یک لوگوی مثلثی است.

نمونه لوگو مثلثی

کاترپیلار (Caterpillar)

لوگو برند کاترپیلار معروف به CAT نیز یکی دیگر از نمونه‌های معروف لوگو مثلثی است که با استفاده از شکل هندسی مثلث و روش تایپوگرافی طراحی شده است. در لوگو این برند یک مثلث زرد رنگ در زیر حرف A قرار داده شده است که در عین سادگی به راحتی توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. انتخاب رنگ زرد در کنار رنگ مشکی، انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی این لوگو است که هارمونی زیادی با یکیدگر دارند و جذابیت آن را دو چندان کرده‌اند.

نمونه لوگو مثلثی در آرمکده

نمونه لوگو مثلثی در آرمکده

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو با روش‌ها و اشکال هندسی مختلف از جمله لوگو مثلثی است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو مثلثی طراحی شده توسط گروه آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

نمونه طراحی لوگو مثلثی

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر