گروه طراحان آرمکده

تاریخچۀ لوگوی آدیداس

تاریخچۀ لوگوی آدیداس را در این مقاله بازگو می کنیم. تاریخچۀ لوگوی آدیداس  (adidas)  ماجرا های جذاب و فراز و نشیب هایی پشت سر گذاشته است.  برند معروف آدیداس که در عرصۀ پوشاک ورزشی بسیار خوش درخشیده است،  در اصل یک برند آلمانی است. 

تاریخچه طراحی لوگو آدیداس

نام آدیداس، اختصار نام مؤسس شرکت آن است؛ آدولف (آدی) داسلر. هر چند که خیلی ها می پندارند که این نام مشتق از جملۀ ( All Day I Dream About Sport )  به معنی،  "هر روز دربارۀ ورزش رویاپردازی می کنم" است.  

 برند آدیداس امروزه در امر تولید و توزیع انواع لباس ورزشی، کفش و تجهیزات ورزشی، ساعت و عینک های آفتابی، محصولات مراقبت های شخصی و لوازم لوکس دیگر به طور گسترده فعالیت دارد . آدیداس در حال حاضر مدیریت شرکت های "ریباک"، "راک پورت" و لوازم گلفِ "تیلور مید"  را هم بر عهده دارد. 

پیشینۀ برند آدیداس

در تاریخچۀ لوگوی آدیداس  مروری داریم بر پیشینۀ شکل گیری این برند معروف. آنچه سکوی پرتاب محصولات آدیداس شد، متقاعد کردن ورزشکار دوندۀ المپیک، جسی اُوِنز به پوشیدن کفش ورزشی این برند بود.  

آدی داسلر گمنام  با یک ساک حاوی کفش های ورزشی اش راهی دهکدۀ بازی های المپیک شد و  آنجا اونز را ترغیب به خرید کفش هایش کرد. اونز کفش ها را خرید. در مسابقات پوشید و 4 مدال طلای المپیک را درو کرد. 

پس از مسابقات، اونز در برابر رسانه ها یکی از عوامل موفقیتش را پوشیدن کفش های برند آدیداس دانست. به این ترتیب بود که شرکت آدیداس خوش درخشید و مورد توجه همگان قرار گرفت. 

در ابتدای امر آدولف و برادرش رادولف با هم همکاری داشتند. همکاری آنان تداوم نداشت و سرانجام در سال 1943 بر اثر اختلاف برادرها به جدایی انجامید. رادولف بعد از آن برند خودش را افتتاح کرد و آن را پوما Puma نامید. 

تاریخچه طراحی لوگو آدیداس

برند آدیداس بعد از مرگ آدی، توسط پسرش هورست داسلر اداره می شد تا اینکه مرگ نا بهنگام او برند آدیداس را دچار ورشکستگی نمود.  برنارد تاپی با وام بانکی امتیاز آدیداس را خرید، اما کاری از پیش نبرد تا اینکه روبرت دریفوس فرانسوی در سال 1993 آن را با قیمت بسیار بالایی خریداری کرد و ناجی برند آدیداس گردید. 

تاریخچۀ لوگوی آدیداس

تاریخچۀ لوگوی آدیداس را می خوانید. از پیشینۀ برند آدیداس گفتیم، اما فراموش نکنیم که لوگوی خاص آدیداس در موفقیت بی نظیرش، کم نقش نداشته است. لوگوی برند آدیداس را حتی کودکان به راحتی تشخیص می دهند. 

حال ببینیم این لوگوی معروف بر چه اساسی طراحی شده است. آدی داسلر، المان سه خط را برای طرح لوگوی شرکتش برگزید و از آن برای معرفی کفش هایش بهره جست. او به دنبال نمادی بود تا کفش هایش بتوانند با ورزشکاران حرفه ای ارتباط مطلوبی بر قرار کنند، به ویژه وقتی آن ها را در مسابقات خود می پوشند. 

مهم ترین تعبیر این سه خط، القای حس سادگی بود. همین سادگی اما، لوگوی آدیداس را منحصر به فرد کرد. در تمام جهان همگان با دیدن این سه خط برند آدیداس را به خاطر می آورند. لوگویی که با سه خط سادۀ خود به کیفیت، انعطاف پذیری و در اختیار داشتن بازار اشاره دارد. 

همچنین مدیران آدیداس در جایی اعلام کرده بودند که طراحی سه خط، دیدگاه پزشکی را هم پشتیبانی کرده است و بر این اساس، توازن و تعادل شخص را موجب می شود. لوگوی آدیداس تقریباً نیم قرن سابقه دارد. 

تاریخچه طراحی لوگو آدیداس

لوگوی سه برگ آدیداس

تاریخچۀ لوگوی آدیداس دارای تغییر و تحولاتی نیز هست. سه خط ابتدایی آدیداس، با حفظ رسالت خود، به عنوان زمینۀ کار لوگوی آدیداس به نمادی سه برگ تحول یافت. سه برگ هم طراحی پیچیده ای نداشت و با کنار هم قرار گرفتن‌شان همان خطوط سه گانه را تداعی می کنند که اکنون پر بارتر شده اند و بستر رشد صنعت پوشاک ورزشی گشته اند. 

در واقع آدیداس پس از گسترش دامنۀ تولید محصولاتش در هر گوشه از دنیا، این پیشرفت را با طرح سه برگ بر روی سه خط معروفش نشان داد. ورود آدیداس به عرصۀ پوشاک لوگوی آن را هم برجسته تر ساخت. 

گفته می شود هر کدام از این برگ ها نماد قسمتی از دنیاست؛ آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا. عبور سه خط از برگ ها نیز تنوع محصولات را گوشزد می ساخت. امروزه هنوز این لوگوی سه برگ در برخی محصولات کلاسیک حک می شود و به طور کامل کنار گذاشته نشده است.

نسخۀ نهایی لوگوی آدیداس

تاریخچۀ لوگوی آدیداس برای بار سوم نیز متحول گردید و نسخۀ نهایی را عرضه داشت. اکنون دیگر گسترش زمینه و دامنۀ کار کمتر مطرح است، چرا که برند آدیداس جایگاه خود را در تمام جهان یافته و حفظ کرده است. 

اکنون برند شناخته شدۀ آدیداس، به کیفیت و تولید محصولات ایده آل می اندیشید. پس لوگوی جدید باید معانی بیشتری را القا گرداند. طرح جدید لوگوی آدیداس، سمبل یک کوه است. رسیدن به قله کار هر کسی نیست، تنها کسانی به قله صعود می کنند که خاص می اندیشند و خاص تر تلاش می کنند.

 ورزشکارانی که ایستادن بر قلۀ جهان را می خواهند، برندی شایستۀ آرمان هاشان خواهند خواست. پیتر مور در سال 1990 با این هدف، سومین نسخه از لوگوی سه خط آدیداس را طراحی کرد. 

اشتراک گذاری:

  
دی ان ان evoq