آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی لوگو پوما

  بررسی لوگو پوما

  پوما (Puma) به عنوان دومین برند پرطرفدار در زمینه تولید کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی شناخته می‌شود که در سراسر دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است. لوگو پوما نیز از جمله لوگوهای منحصر به فرد و قابل تشخیص در بازار جهانی کفش و لباس ورزشی محسوب می‌شود که تصویری نمادین از یک گربه در حال پرش است. البته این لوگوی نمادین در طول سال‌های فعایت برند پوما دستخوش تغییر و تحولات بسیاری قرار گرفته تا به لوگوی جذاب و خاص امروزی تبدیل شده است. لوگو پوما مانند لوگوی بسیاری از برندهای محبوب امروزی در دنیا، مطابق با انتظارات مخاطبان همواره در حال تغییر و تکامل بوده تا در نهایت به نماد فعلی خود تبدیل شده است؛ لوگویی که بیشترین تطابق و تناسب را با ارزش‌های برند پوما دارد.


  برای دیدن نمونه لوگوهای آرمکده روی لینک کلیک نمایید.


  این لوگو به عنوان نشان تجاری و هویت بصری برند پوما در تمامی کمپین‌های برندسازی و بازاریابی و همچنین محصولات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین لوگوهای تصویری دنیا شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو پوما و داستان شکل گیری این برند خوش آوازه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را سیر تکاملی و معنی لوگو پوما نیز آشنا خواهیم کرد. اگر از طرفداران پوما هستید این مقاله از آرمکده را از دست ندهید.

  داستان برند پوما

  برند پوما در سال 1948 توسط رودولف داسلر (Rudolf Dassler) در کشور آلمان تاسیس شد. اما تاریخچه و ایده اصلی راه اندازی این برند به سال 1924 بازمی‌گردد که در آن سال رودلف داسلر با مشارکت برادر خود آدولف داسلر (Adolf Dassler) در یکی از شهرهای آلمان، شرکت تولیدی خود به نام «برادران داسلر» را تاسیس کردند. آنها کار خود را در ابتدا در رختشویی مادرشان آغاز کرده و به تولید کفش‌های ورزشی باکیفیت برای ورزشکاران مشغول شدند. این برند خانوادگی تا چندین سال پا برجا ماند و به فعایت خود ادامه داد و در آن زمان نیز با استقبال بسیار خوبی از سوی ورزشکاران مواجه شد. اما چندین سال بعد، اختلاف نظرهای بسیاری میان برادران داسلر به وجود آمد و سبب شد تا به طور کامل از یکدیگر جدا شوند؛ این اختلاف به قدر جدی بود که حتی رابطه خانوادگی آنها را نیز به نابودی کشاند.


  طراحی لوگو ورزشی جذاب


  برادرن داسلر پس از جدایی از یکدیگر، برندهای مستقل خود را راه اندازی کردند و مشغول به کار شدند. آدولف داسر در آن زمان برند آدیداس (Adidas) و رودلف داسلر نیز برند اختصاصی خود به نام رودا (Ruda) که برگرفته از حروف اول نام و نام خانوادگی‌اش بود را تاسیس کرد. هر دو برند در زمینه طراحی و تولید تجهیزات و لوازم ورزشی فعالیت داشتند اما رودولف داسلر پس از مدتی تصمیم گرفت تا نام مناسب‌تر و مرتبط‌تری برای برند خود انتخاب کند. او پس از تحقیقات فراوان و مشورت با مشاوران خود در نهایت نام «پوما» را برای برند خود انتخاب کرد و این برند در سال 1948 به طور رسمی و با نام جدید، فعالیت جدی خود را در عرصه تولید محصولات ورزشی آغاز کرد و به رقیب جدی و سرسخت آدیداس تبدیل شد. این دو برند در حال حاضر به عنوان دو برند پیشرو و پرطرفدار در زمینه تولید تجهیزات ورزشی از جمله کیف، کفش و انواع پوشاک ورزشی فعالیت دارند و دارای صدها شعبه فروش در سراسر دنیا هستند.

  لوگو پوما

  تاریخچه لوگو پوما

  همانطور که اشاره کردیم، لوگو پوما در طول سال‌های فعالیت این برند تا به امروز دستخوش تغییر و تحولات بسیاری قرار گرفته است. علیرغم تغییرات مشهودی که از ابتدا تا به امروز در طراحی لوگو پوما به وجود آمده است، اما تصویر گربه جهنده معروف آن تقریبا در تمامی لوگوهای پوما ثابت بوده و بخشی از هویت این برند باقی مانده است. در ادامه نگاهی به تاریخچه لوگو پوما خواهیم داشت و لوگوهای طراحی شده برای این برند از ابتدا تا به امروز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  تاریخچه لوگو پوما

  لوگو پوما 1948 – 1951

  اولین لوگو پوما در سال 1948 طراحی شد که شکل ظاهری آن تقریبا شبیه به لوگوی امروزی این برند است. این لوگو از تصویر یک گربه در حال پرش از یک حرف تیز و باریک "D" تشکیل شده که در واقع برگرفته از حرف اول نام خانوادگی بنیانگذار آن یعنی رودولف داسلر است. این لوگوی تماما مشکی در آن زمان مورد توجه و استقبال طرفداران پوما قرار گرفت اما به عنوان نشان بصری این برند از جذابیت کافی برخوردار نبود.

  لوگو پوما 1951 – 1958

  در سال 1951 لوگو پوما بدون هیچگونه تغییری درون یک شش ضلعی قرار گرفت و کلمه Puma نیز با رنگ مشکی و خطوط گرد در پایین آن نوشته شد. در این نسخه از لوگو پوما همچنین نام کامل موسس این برند نیز در شش ضلعی قرار گرفت و آن را به لوگویی نسبتا شلوغ تبدیل کرد.

  لوگو پوما 1958 – 1968

  در سال 1958 یک تغییر اساسی در لوگو پوما به وجود آمد و لوگوی جدید آن با تمرکز بر عنصر جدیدی از هویت برند پوما یعنی کفش نمادین طراحی شده توسط این شرکت به روزرسانی شد. در حالی که نماد پوما به عنوان عنصر مهمی از نشان بصری این برند شناخته می‌شد و آن را به نمادی به یادماندنی از پوما تبدیل کرده بود اما کتونی جدید این برند نیز در آن زمان در مرکز توجه مخاطبان قرار داشت. برند پوما از نسخه جدیدی از علامت کلمه پوما به همراه یک نوار سفید بر روی یک کفش ورزشی برای طراحی لوگوی خود استفاده کرد.

  لوگو پوما 1968 – 1970

  در سال 1968 گربه مشکی در حال پرش مجددا به لوگو پوما بازگشت. رودولف داسلر احساس می‌کرد که طرح لوگوی پیشین به طور کامل نمی‌تواند شخصیت پوما را به مخاطبان معرفی نماید. از این گذشته یک گربه درنده به عنوان نمادی از مهارت، استقامت، انعطاف پذیری، سرعت و قدرت شناخته می‌شود که تمامی این ویژگی‌ها در واقع خصوصیات اصلی کفش‌های برند پوما هستند. همین موضوع سبب شد تا لوگو جدیدی برای پوما طراحی شود و از تصویر یک گربه در حال پرش تماما مشکی به عنوان تنها عنصر لوگو استفاده گردد. اما این لوگو یک نشان مینیمالیستی بود که فقط دو سال به عنوان لوگوی پوما مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن تغییر پیدا کرد.

  لوگو پوما 1970 – 1974

  لوگو پوما در سال 1970 مجددا تغییر کرد اما شکل و شمایل کلی آن دست نخورده باقی ماند و تنها در برخی جزئیات همچون فرم بدن و جهش گربه و همچنین رنگ آن تغییراتی ایجاد شد. این گربه نسبت به گربه نسخه قبلی لوگو پوما کمی واضح‌تر و برجسته‌تر است و رنگ بدن آن سفید و طرح کلی آن نیز مشکی است. گربه طراحی شده در این لوگو در مقایسه با لوگوی قبلی، بسیار ظریف‌تر و البته پویاتر است.

  لوگو پوما 1974 – 1976

  چهار سال بعد یعنی در سال 1974 تغییراتی در لوگو پوما ایجاد شد و گربه جهنده آن مجددا به رنگ مشکی درآمد و در سمت راست لوگو به همراه نام برند در یک مستطیل باریک قرار گرفت. کلمه Puma در این نسخه از لوگو با همان فونت نسخه سال 1958 در لوگو درج شد که دارای گوشه‌های گرد و کشیده است.

  لوگو پوما 1976 – 1978

  لوگوی مستطیلی پوما تنها دو سال به عنوان هویت بصری این برند مورد استفاده قرار گرفت و طراحان آن خیلی سریع تصمیم به طراحی مجدد لوگو پوما گرفتند. در نسخه جدید از این لوگو، گربه در حال پرش به طور کامل از لوگو حذف و یک لوگوتایپ متشکل از نام برند طراحی شد. فونت این نسخه از لوگو پوما نیز تغییر پیدا کرد و برای نوشتن نام برند در این لوگو از فونت سنس سریف نسبتا ساده با گوشه‌های تیز استفاده شد و یک نوار عمودی نیز در پایین آن قرار گرفت. این لوگو نیز عمر کوتاهی داشت و تنها دو سال به عنوان لوگوی پوما مورد استفاده قرار گرفت؛ زیرا نشان اصلی و به یادماندنی پوما یعنی «گربه جهنده» از لوگو حذف شده بود و فونت آن نیز از جذابیت کافی برخوردار نبود.

  لوگو پوما 1978 - 1980

  دو سال پس از طراحی لوگوی ناموفق سال 1978 تیم طراحان لوگو پوما تصمیم به احیای این لوگو و بازگشت گربه جهنده به آن گرفتند و یک نشان تجاری کلاسیک و جذاب برای Puma طراحی کردند. حروف لوگوتایپ آن به صورت بزرگ (Capital) نوشته شدند و گربه معروف پوما نیز از سمت راست در حال پرش از روی آن است. این لوگو به عنوان بهترین لوگوی طراحی شده برای برند پوما شناخته می‌شود که تمامی ارزش‌های آن را در قالب یک لوگوی تصویری منحصر به فرد و به یادماندنی به مخاطبان نشان می‌دهد.

  لوگو پوما 1980 – 1988

  در سال 1980 تغییری جزئی در لوگو پوما به وجود آمد که در واقع نسخه فرعی لوگو پیشین آن محسوب می‌شود. این لوگو ترکیبی از نشان اصلی پوما یعنی گربه در حال پرش، نام برند (بدون تغییر در فونت و رنگ) و یک نوار سفید نیمه شفاف است که بر روی کلمه Puma قرار گرفته و توجه مخاطب را به این کلمه جلب می‌کند. این نسخه از لوگو پوما مانند لوگوی پیشین آن مورد استقبال قرار نگرفت و در ذهن مخاطبان نیز به لوگویی قابل تشخیص و ماندگاری تبدیل نشد. به همین خاطر چندین سال بعد برند پوما تصمیم گرفت تا این لوگو کنار بگذارد و از لوگوی پیشین خود به عنوان هویت و نشان بصری پوما استفاده نماید.

  لوگو پوما 1988 تا به امروز

  در سال 1988 از آخرین نسخه لوگو پوما رونمایی شد و از آن زمان تا به امروز نیز تغییری در لوگوی این برند ایجاد نشده است. طراحان نوار سفید را از لوگوی پوما حذف کرده و نماد اصلی و نام برند را بدون تغییر در لوگو حفظ کردند. این لوگو در واقع همان لوگویی است که در سال 1978 طراحی شد و به طور شفاف بیانگر ارزش‌های برند پوما و کیفیت بالای محصولات آن بود و در حال حاضر نیز بیش از 30 دهه است به عنوان هویت بصری برند بزرگ و خوش آوازه پوما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوگو یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده در بازار تولید محصولات ورزشی است که رقیب جدی دو برند آدیداس و نایکی نیز محسوب می‌شود.

  معنی لوگو پوما

  معنی لوگو پوما

  سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که معنی لوگو پوما چیست؟ استفاده از تصویر یک گربه در حال پرش در لوگوی این برند تولیدکننده محصولات ورزشی کاملا واضح و آشکار است. همانطور که اشاره کردیم، نام این برند در ابتدا «رودا» برگرفته از نام و نام خانوادگی موسس آن بود اما زمانی که نام آن به «پوما» تغییر پیدا کرد، آینده هویت بصری شرکت نیز تعیین شد. این شرکت آلمانی نام «پوما» را برای برجسته ساختن مفاهیمی همچون قدرت، استقامت، چابکی و ظرافت انتخاب کرد که تصویر یک گربه جهنده به خوبی این مفاهیم را به مخاطبان این برند انتقال می‌دهد و انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای یک برند تولیدکننده لوازم ورزشی محسوب می‌شود.

  بررسی عناصر لوگو پوما

  برند پوما در حال حاضر از دو لوگو به عنوان نشان و هویت بصری خود استفاده می‌کند که هر دو نسخه آن به خوبی در ذهن مخاطبان ثبت شده و نمادهای قابل تشخیص و جذابی هستند. یک لوگو پوما متشکل از نام برند و تصویر گربه جهنده است که در سال 1978 طراحی و رونمایی شد (لوگو ترکیبی) و لوگوی دیگر آن نیز تنها متشکل از تصویر گربه معروف در حال پرش (لوگو تصویری) است.

  رنگ لوگو پوما

  برند پوما در تمامی لوگوهای خود از پالت رنگی مشکی و سفید استفاده کرده است که این ترکیب رنگی به عنوان یکی از بهترین و کم ریسک‌ترین ترکیب‌های رنگی برای طراحی لوگو شناخته می‌شود. رنگ مشکی به طور کلی نمادی از اقتدار، استحکام، ظرافت، اعتبار و امنیت است که این مفاهیم ارتباط معنایی نزدیکی با محصولات و ارزش‌های برند پوما دارند. رنگ سفید که به عنوان رنگ پس زمینه لوگو پوما مورد استفاده قرار گرفته است نیز نمادی از صلح، آرامش و کمال است که بهترین رنگ برای پس زمینه لوگو به حساب می‌آید و موجب جلب توجه مخاطب به عنصر اصلی لوگو می‌شود.

  فونت لوگو پوما

  فونت لوگو پوما فونتی نسبتا ساده و خوانا است که موجب ماندگاری نام این برند دز ذهن مخاطبان شده است. تمامی حروف کلمه پوما در این لوگو با رنگ مشکی، حروف بزرگ، ضخیم و فونت سنس سریف ساده نوشته شده‌اند که دارای گوشه‌های گرد هستند. انتخاب این فونت ساده برای طراحی لوگو پوما انتخاب هوشمندانه‌ای بود؛ زیرا استفاده از فونت‌های شلوغ ناخوانا نه تنها خواندن نام و به خاطر سپردن آن برای مخاطبان را دشوار می‌سازد بلکه موجب ایجاد تصویر ذهنی منفی در ذهن آنان نیز خواهد شد. «طراحی ساده» راز موفقیت و ماندگاری لوگوی پوما در طول سالیان فعالیت این برند است که آن را به یک نشان تجاری به یادماندنی و منحصر به فرد در دنیا تبدیل کرده است.


  معرفی انواع فونت طراحی لوگو


  فونت لوگو پوما

  جمع بندی

  ما در این مطلب تاریخچه لوگو پوما و داستان شکل گیری این برند آلمانی خوش آوازه و محبوب را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید برند پوما در سال 1948 توسط رودولف داسلر در کشور آلمان تاسیس شد و فعالیت خود در حوزه طراحی و تولید لوازم و تجهیزات ورزشی را آغاز کرد. لوگو پوما نیز از زمان آغاز به کار این برند تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفت تا به لوگوی محبوب امروزی تبدیل شد. لوگوی پوما از تصویر یک گربه در حال پرش و نام این برند تشکیل شده که در واقع نمادی از قدرت، سرعت و چابکی است و ارتباط معنایی نزدیکی با محصولات ورزشی این برند دارد.

  منابع:

  logos-world.net/puma-logo

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو