گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو لاگوست

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو لاگوست

نشان کروکدیل معروف لوگو لاگوست (Lacoste) یکی از خاص‌ترین و قابل تشخیص‌ترین نمادهای بصری در دنیای طراحی است و کمتر کسی وجود دارد که آن را نشناسد. برند فرانسوی لاگوست به عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده پوشاک شناخته می‌شود که بخش‌عمده‌ای از شهرت و موفقیت آن در سراسر دنیا به واسطه تولید تی شرت‌های یقه‌دار رقم خورده است. لوگو لاگوست بر روی تمامی محصولات آن درج می‌شود و در واقع اولین برندی است که دست به انجام این کار زد تا از طریق آن بتواند نشان بصری جذاب خود یعنی لاگوست سبز را در ذهن مخاطبان و طرفداران ثبت نماید. شاید به همین دلیل است که همه ما با دیدن کروکدیل به صورت ناخودآگاه به یاد برند لاگوست و محصولات منحصر به فرد و باکیفیت آن می‌افتیم.


آیا طراحی لوگو حیوانات برای کسب و کار شما مناسب است؟ 

برای پاسخ به این سوال با کارشناسان آرمکده در ارتباط باشید.


لوگو لاگوست از ابتدای طراحی اولیه تا به امروز چهار مرتبه دستخوش تغییرات جزئی قرار گرفته و سال‌ها است که بدون ایجاد تغییرات بنیادین و قابل توجه به عنوان هویت بصری لاگوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو برند لاگوست را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با داستان شکل گیری این کمپانی بزرگ و خوش آوازه نیز آشنا خواهیم کرد. اگر از طرفداران برند لاگوست هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.

داستان برند لاگوست

برند لاگوست در سال 1933 توسط رنه لاگوست (Rene Lacoste) و آندره ژیلر (Andre Gillier) در فرانسه تاسیس شد. رنه لاگوست در دهه 1990 یکی از ستارگان تنیس بود که به این ورزش علاقه بسیاری داشت و آندره ژیلر نیز در آن زمان مالک بزرگ‌ترین شرکت فرانسوی تولید لباس کش بافت بود. شراکت این دو با یکدیگر منجر به تاسیس برند لاگوست شد که البته بخش عمده‌ای از موفقیت‌های این برند به واسطه تلاش‌های رنه لاگوست و شهرت آن در ورزش تنیس رقم خورد.

رنه لاگوست در دهه 30 میلادی به عنوان بهترین بازیکن تنیس دنیا شناخته می‌شد و مدال‌ها و افتخارات بسیاری را در این ورزش کسب کرده بود. او در سال 1930 با ورزش تنیس خداحافظی کرد و به فکر راه اندازی کسب و کار اختصاصی خود افتاد و طولی نکشید که به دنیای تجارت وارد. علاقه وی به تنیس سبب شد تا در ابتدا حوزه طراحی و تولید لباس ورزشی مخصوص تنیس برای تنیسورها را به عنوان حیطه تخصصی کسب و کار خود انتخاب کند؛ زیرا در آن زمان تی شرت‌های ورزش تنیس از کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند و از همه مهم‌تر آنکه یقه نداشتند و گردن بازیکن‌ها در طول بازی و در زیر نور آفتاب می‌سوخت. این موضوع همیشه دغدغه رنه لاگوست بود؛ زیرا در آن زمان همیشه از طراحی تی شرت‌های تنیس شکایت داشت.

او با تکمیل ایده‌های خود و شراکت با آندره ژیلر سرانجام در سال 1933 برند لاگوست به معنای «اصلی و ضروری» را در فرانسه و با تولید لباس‌های خنک و یقه دار برای ورزش تنیس راه اندازی کرد. تی شرت‌ یقه دار به عنوان یکی از اولین تولیدات رسمی برند لاگوست شناخته می‌شود که در زمان رونمایی و عرضه به بازار با استقبال بسیار خوبی از سوی ورزشکاران مواجه شد و فروش فوق العاده‌ای داشت. این تی شرت‌ها در حال حاضر نیز یکی از پرطرفدارترین محصولات برند لاگوست‌ هستند که با نشان معروف تمساح سبز رنگ تولید می‌شوند.

برند لاگوست پس از کسب موفقیت در حوزه تولید تی شرت‌های یقه دار و لباس‌های ورزشی، در دهه 1950 حوزه فعالیت و طراحی محصولات خود را گسترش داد و به تولید لباس‌های مردانه نیز مشغول شد و آنها را به آمریکا صادر کرد. پس از آن نیز در سال 1958 اولین مجموعه پوشاک کودکانه برند لاگوست طراحی شد که این مجموعه نیز مورد استقبال قرار گرفت و به کشورهای دیگر صادر گردید. نقطه عطف کاری برند لاگوست در دهه 70 و 80 رقم خورد که اقدام به راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی بین المللی کرد و پس از کسب شهرت و محبوبیت بیشتر نیز خط تولید خود را گسترش داد. این برند هم اکنون علاوه بر پوشاک زنانه و مردانه در زمینه تولید کفش ورزشی و اسپرت، عینک، کالاهای چرمی، ساعت مچی، عطر، لباس زیر و حوله فعالیت دارد و به عنوان یکی از بهترین و خوش نام‌ترین برندهای لوکس دنیا شناخته می‌شود.

داستان برند لاگوست

مفهوم لوگو لاگوست

همانطور که اشاره کردیم، نام برند لاگوست برگرفته از نام موسس اصلی آن یعنی آقای رنه لاگوست است که این لغت در زبان فرانسوی به معنای «اصلی و ضروری» است. اما مفهوم لوگو لاگوست چیست و چرا برای طراحی نماد بصری این برند از تمساح استفاده شده است؟ ماجرای انتخاب نماد تمساح برای طراحی لوگو لاگوست به دوران جوانی رنه لاگوست و زمانی که تنیسور حرفه‌ای بود بازمی‌گردد. او در زمان بازی بسیار متمرکز بود و در هر شرایطی لبخند بر لب داشت و بسیار شکست ناپذیر بود. همین موضوع نیز سبب شد تا مطبوعات برای تحسین عملکرد و قدرت لاگوست به او لقب «تمساح» را بدهند.

اما داستان جالب دیگری نیز در پس طراحی لوگو لاگوست و این تمساح معروف وجود دارد. رنه لاگوست در زمان اوج شهرت و محبوبیت خود در ورزش تنیس و در زمان برگزاری یکی از مسابقات جام دیویس در بوستون با کاپیتان تیم فرانسه در صورت برد خود بر روی چمدان گران قیمتی که با پوست کروکودیل درست شده بود، شرط بندی کرد. یعنی اگر رنه این مسابقه را می‌برد، کاپیتان فرانسوی باید چمدان ساخته شده با پوست کروکدیل را برای رنه لاگوست خریداری می‌کرد. اما بخت با رنه یار نبود و این شرط هیجان انگیز را باخت اما در آن زمان به دلیل روحیه جنگنده و سرسخت بودن به او لقب کروکدیل دادند و او نیز برای طراحی لوگو برند اختصاصی خود از تصویر یک تمساح استفاده کرد.

تاریخچه طراحی لوگو لاگوست

همانطور که اشاره کردیم، برند لاگوست یکی از محبوب‌ترین برندهای ورزشی دنیا است که کار خود را از تولید پوشاک ورزشی برای تنیس آغاز کرد؛ زیرا بنیانگذار آن یعنی آقای رنه لاگوست یکی از درخشان ترین ستاره‌های تنیس جهان در دهه 1920 بود. تمساح سبز قابل تشخیص امروزی که نماد اصلی این برند است نیز برای اولین بار به طور غیر رسمی در سال 1926 بر روی یک چوگان تنیس قرار گرفت و از آن زمان به بخش جدایی ناپذیری از هویت بصری برند لاگوست تبدیل شد. این برند از ابتدای شروع فعالیت تا به امروز چندین مرتبه لوگوی خود را تغییر داده است که البته تغییرات آن چندان چشمگیر و قابل توجه نبودند. در این بخش نسخه‌های مختلف لوگو لاگوست را به همراه جزئیات و تغییرات آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم:

لوگو لاگوست 1933 – 1984

اولین لوگو لاگوست در سال 1933 و همزمان با تاسیس رسمی این برند طراحی و رونمایی شد که عنصر اصلی آن یک تمساح با دهان باز بود. شکل و شمایل این تمساح دقیقا مانند یک تمساح واقعی است که رنگ پوست آن قهوه‌ای با لکه‌های خاکستری و نارنجی به همراه سایه‌های سیاه و سفید است. در این نسخه از لوگو لاگوست هیچگونه حروفی استفاده نشد و حتی نام برند نیز در آن درج نشده است. نماد تمساح در آن زمان چنان در لوگوی لاگوست برجسته و خاص بود که سال‌ها بدون تغییر به عنوان نشان بصری اختصاصی آن مورد استفاده قرار گرفت و به نشانی قابل تشخیص و خاص نیز تبدیل شد.

تاریخچه طراحی لوگو لاگوست

لوگو لاگوست 1984 – 2002

لوگو لاگوست پس از گذشت 51 سال برای اولین بار تغییر پیدا کرد و به شکل نمادینی که امروز می‌شناسیم، تبدیل شد. در این نسخه تحولات چشمگیری در شکل ظاهری تمساح به وجود آمد و رنگ بدن آن به سبز تیره تغییر پیدا کرد و لکه‌های خاکستری نارنجی روی آن نیز جای خود را به خال‌های سفید دادند. رنگ دهان تمساح نیز از حالت مشکی به قرمز تبدیل شد تا نوعی کنتراست در لوگو ایجاد کرده و توجه مخاطب را به جزئیات و شمایل بدن تمساح جلب نماید.

تغییر قابل توجه دیگر لوگو لاگوست در این نسخه، درج نام برند با حروف بزرگ و به صورت بولد در پایین نماد تمساح بود که با فونت سنس سریف ضخیم و گوشه‌های نازک نوشته شد. طراح لوگو لاگوست در این نسخه سعی داشت تا لوگوی این برند خوش آوازه را به روزرسانی و مدرن سازد؛ به همین دلیل رنگ‌های حقیقی و پر انرژی را جایگزین رنگ‌های تیره نسخه پیشین کرد و به منظور ماندگاری نام برند درذهن مخاطبان نیز کلمه Lacoste را به صورت بولد در قسمت پایینی لوگو قرار داد. این دو تغییر پس از گذشت چندین دهه از طراحی اولین نسخه از لوگوی لاگوست بسیار ضروری و لازم بود که به بهترین شکل ممکن انجام شد.

لوگو لاگوست

لوگو لاگوست 2002 – 2011

با ورود به دهه 2000 طراحان لوگو لاگوست تصمیم به ایجاد تغییر در بخش گرافیکی و متنی لوگو گرفتند تا باری دیگر توجه مخاطبان و همراهان برند لوگوست را به نشان بصری آن جلب نمایند. در این نسخه پالت رنگی لوگو بدون تغییر باقی ماند اما اندازه نماد تمساح کوچک‌تر و در عوض نام برند با اندازه‌ای بزرگ‌تر در لوگو نوشته شد. حروف لوگوتایپ با فاصله بیشتری از یکدیگر قرار گرفتند که به تصویر کلی لوگو حس استحکام و قدرت بیشتری القا کنند. البته تغییرات جزئی دیگری همچون پررنگ شدن رنگ تمساح و کاهش تعداد خال‌های سفید بدن آن نیز در نماد اصلی لوگو لاگوست ایجاد شد. در این سال همچنین یک نسخه تک رنگ از لوگو لاگوست نیز طراحی شد که تنها در مقالات و موقعیت‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

طراحی لوگو لاگوست

لوگو لاگوست 2011 تا به امروز

لوگو لاگوست در سال 2011 مجددا دچار تغییر و تحول شد اما این تغییرات نیز مانند نسخه‌های پیشین چندان قابل ملاحظه نبودند و تنها طرفداران پروپاقرص و البته تیزبین برند لاگوست متوجه تغییرات جزئی آن شدند. نماد اصلی لوگو در این نسخه نیز کوچک‌تر شد اما تغییری در شکل ظاهری و پالت رنگی آن به وجود نیامد. نام برند نیز با اندازه‌ بزرگ‌تری در لوگو نوشته شد و فونت آن هم تغییر پیدا کرد. حروف نام لوگو با فونت سنس سریف باریک و در مقایسه با نسخه قبلی به صورت باریک‌تر و با لبه‌های تیز نوشته شد که نوعی حس جدیت، اعتماد و فداکاری را به همراه عدم محدودیت به زمان را به مخاطب انتقال می‌دهد.

آخرین نسخه از لوگوی لاگوست از تا سال 2011 تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است و تقریبا بر روی تمامی محصولات برند لاگوست نیز درج می‌شود. نشان جذاب و خاص لاگوست سبز نیز در طول این سال‌ها به نمادی ماندگار و قابل تشخیص از این برند تبدیل شده است که داستان‌های جالبی در پس معنا و مفهوم آن وجود دارد.

تاریخچه لوگو برند لاگوست

عناصر طراحی لوگوی لاگوست

لوگو لاگوست نمونه کامل و جذابی از یک نشان تجاری ساده اما موفق نه تنها در صنعت پوشاک بلکه در تاریخ طراحی لوگو است. این لوگو از چنان محبوبیتی در میان مردم دنیا برخوردار است که کمتر کسی وجود دارد که تمساح سبز رنگ لوگوی لاگوست را نشناسد و یا حداقل یک مرتبه، پولوشرت‌های معروف آن خریداری نکرده باشد. این لوگوی منحصر به فرد و خاص از المان‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل:

سبک طراحی لوگو لاگوست

لوگو لاگوست به سبک «لوگو ترکیبی» طراحی شده است که به عنوان بهترین سبک طراحی لوگو شناخته می‌شود. لوگوی ترکیبی در واقع تلفیقی از لوگو تصویری و لوگوتایپ است که از مزایای طراحی هر دو سبک در یک لوگو بهره می‌برد. لوگوی ترکیبی از یک نماد مرتبط (در اینجا تمساح) با کسب و کار مربوطه و نام برند (در اینجا لاگوست) تشکیل می‌شود. این سبک از طراحی نقش حائز اهمیتی را در ماندگاری یک لوگو ایفا می‌کند و طراحی لوگو لاگوست به سبک ترکیبی نیز یکی از رموز اصلی موفقیت این نشان تجاری جهانی در نظر گرفته می‌شود.

رنگ لوگو لاگوست

لوگوی لاگوست از ترکیب چهار رنگ سبز (تمساح) قرمز (دهان)، سفید (خال‌های بدن تمساح و پس زمینه) و مشکی (نام برند) تشکیل شده است که این چهار رنگ هارمونی جذابی با یکدیگر داشته و به سرعت توجه مخاطب را به نماد اصلی و تایپوگرافی آن جلب می‌کنند. البته نسخه دیگری از لوگو لاگوست نیز با ترکیب رنگی برعکس یعنی تمساح سفید و پس زمینه سبز رنگ نیز وجود دارد که در برخی مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ اصلی این لوگو سبز است که نمادی از احساس آرامش، رشد و رفاه بوده و نوعی حس اعتماد را در مخاطب به وجود می‌آورد. درج نام برند با رنگ مشکی نیز احساساتی همچون اقتدار و جدیت را به مخاطبان انتقال می‌دهد که این دو مفهوم ارتباط معنایی نزدیکی با برند لاگوست داشته و انتخاب هوشمندانه‌ای برای رنگ نام برند در لوگو محسوب می‌شود.

رنگ لوگو لاگوست

نماد لوگو لاگوست

تمساح سبز رنگ و معروف لاگوست نماد بصری اصلی آن است که انتخاب آن به زمان جوانی موسس برند لاگوست بازمی‌گردد که هم تیمی‌های او به دلیل روحیه شکست ناپذیر رنه لاگوست، لقب تمساح را به او دادند. پس از تاسیس برند لاگوست نیز این تمساح با او همراه بود و به عنوان نماد بصری لاگوست انتخاب شد.

فونت لوگو لاگوست

فونت لوگوی لاگوست نوعی فونت سنس سریف سفارشی گرد است که تمامی حروف آن به صورت بزرگ در لوگو درج شده است تا توجه مخاطب را به نام برند جلب نماید. این رویکرد معمولا توسط اکثر شرکت‌های معروف جهت درج نام برند خود در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد که تاثیر بسزایی بر ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان خواهد داشت.

فونت لوگو لاگوست

جمع بندی

ما در این مطلب داستان برند لاگوست (Lacoste) و تاریخچه طراحی لوگو لاگوست را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با مفهوم تمساح سبز رنگ و معروف آن نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید برند لاگوست در سال 1933 توسط رنه لاگوست تاسیس و همزمان با آن نیز از اولین نسخه لوگو لاگوست رونمایی شد. تمساح لوگو لاگوست برگرفته از لقب رنه لاگوست در زمان تنیسوری او بود که به دلیل سخت کوشی و روحیه جنگندگی به وی اطلاق شد. او نیز از این لقب برای خلق نماد بصری کسب و کار خود استفاده کرد و برخلاف انتظار نیز به نمادی معروف و جهانی تبدیل شد.

برای طراحی لوگو مد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

منبع:

1000logos.net/lacoste-logo

logos-world.net/lacoste-logo

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر