آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی لوگو جگوار (Jaguar)

  بررسی لوگو جگوار (Jaguar)

  جگوار (Jaguar) به عنوان یکی از محبوب‌ترین شرکت‌‌های خودروسازی شناخته می‌شود که خودروهای لوکس و اسپرت آن در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. لوگو جگوار نیز نمونه یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده در صنعت اتومبیل سازی است که برای طراحی آن از تصویر یک گربه جهنده استفاده شده است. گربه معروف لوگو jaguar نمادی از قدرت، سرعت و شتاب است که این سه ویژگی نیز از خصوصیات بارز اتومبیل‌های این برند مشهور بریتانیایی محسوب می‌شوند. آرم ماشین جگوار در حال حاضر یکی از شناخته شده‌ترین آرم‌های خودرو در دنیا است و کمتر کسی وجود دارد که با مشاهده لوگو جگوار قادر به شناسایی و تشخیص آن نباشد. این لوگو نیز مانند سایر لوگوهای برندهای نام آشنا و معروف چندین مرتبه دستخوش تغییر، تحول و طراحی مجدد قرار گرفت تا در نهایت به لوگوی معروف امروزی تبدیل شد. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگوی جگوار را مرور می‌کنیم و جزئیات طراحی این لوگوی به یاد ماندنی را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. بنابراین اگر از طرفداران برند جگوار و اتومبیل‌های آن هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.

  تاریخچه تاسیس برند جگوار

  شرکت خودروسازی بریتانیایی جگوار در سال 1922 میلادی و با نام کمپانی سوالو سایدکار (Swallow Sidecar) فعالیت خود را آغاز کرد. اولین اتومبیل‌های تولید شده توسط این برند دارای نشان SS بر روی کاپوت بودند که در واقع به عنوان لوگوی این کمپانی شناخته می‌شدند. اما نام این شرکت بزرگ و محبوب در سال 1934 یعنی پس از جنگ جهانی دوم به جگوار تغییر پیدا کرد و به دنبال آن لوگوی جدیدی نیز برای اتومبیل‌ها طراحی شد. کمپانی جگوار در طول سال‌های فعالیت خود تا به امروز توسط شرکت‌های مختلف و مطرح دنیا همچون فورد خریداری شد و تحت مالکیت آنان قرار گرفت. این شرکت در هر بازه زمانی اتومبیل‌های لوکس و اسپرت خاصی را تولید و روانه بازار جهانی کرد و به واسطه تولید همین خودروها نیز توانست به شهرت و محبوبیت دست پیدا کند. در این میان لوگو جگوار نیز در طول چندین دهه فعالیت این برند، دچار تغییر و تحول شد تا در نهایت به لوگوی فعلی و امروزی خود یعنی همان گربه جهنده نقره‌ای دست پیدا کرد.

  بررسی لوگو جگوار

  تاریخچه لوگوی جگوار

  لوگو جگوار به عنوان یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده در میان کمپانی‌های اتومبیل سازی شناخته می‌شود که نماد اصلی آن در حال حاضر یک گربه جهنده نقره‌ای است. این گربه وحشی در واقع نشان دهنده قدرت و سرعت اتومبیل‌های لوکس و اسپرت برند جگوار است که در طول سال‌های فعالیت Jaguar به یک نماد و آرم ماندگار و خاص تبدیل شد. البته این لوگو به عنوان نمادی از ارزش‌های اصلی جگوار یعنی جاه طلبی، حرکت رو به جلو، ظرافت و پیشرفت نیز هست که تمامی این معانی و ارزش‌ها در گربه نقره‌ای و معروف لوگو جگوار قابل درک هستند. لوگوی ماشین جگوار از سال 1922 تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کرد که لوگوی امروزی آن با لوگوهای اولیه این برند، زمین تا آسمان تفاوت دارد. در این بخش سیر تکاملی طراحی لوگو جگوار را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با لوگوهای طراحی شده برای این برند محبوب بریتانیایی آشنا خواهیم کرد.

  لوگو جگوار در سال های 1922 - 1930

  همانطور که اشاره کردیم، کمپانی جگوار در ابتدا با نام Swallow Sidecar فعالیت می‌کرد و از همین نام نیز برای طراحی لوگوی اختصاصی برند خود استفاده کرد. اولین لوگو جگوار به شکل یک دایره آبی رنگ با حاشیه قرمز به همراه دو بال طلایی طراحی شد. نام کمپانی یعنی Swallow Sidecar نیز به سبک دست نوشته و با رنگ طلایی در وسط این لوگو دایره‌ای نوشته شد. این لوگو اولین آرم ماشین جگوار بود که متناسب با استانداردهای آن دوره طراحی شد و چندین سال نیز به عنوان لوگوی رسمی این کمپانی مورد استفاده قرار گرفت و به عنوان نماد اصلی آن شناخته می‌شد. اگرچه سبک طراحی اولین لوگو جگوار با سبک طراحی لوگوهای امروزی و البته لوگوی فعلی جگوار تفاوت بسیاری دارد اما انتخاب شکل دایره و رنگ آبی و قرمز به منظور جلب توجه و اعتماد مشتریان، انتخاب هوشمندانه‌ای بود که موجب ماندگاری این لوگو برای برند جگوار شد.

  تاریخچه لوگوی جگوار

  لوگو جگوار در سال های 1930 - 1945

  لوگو جگوار در دهه 1930 یعنی پس از گذشت هشت سال از تاسیس این شرکت تغییر پیدا کرد و بیش از یک دهه نیز مورد استفاده قرار گرفت. این لوگو نیز در آن زمان دارای جذابیت بصری خاصی بود و ایده جالبی برای طراحی داشت. طرح کلی این لوگو یک شش ضلعی قرمز به همراه بال‌ها و دم عقاب بود که دو حرف SS با رنگ نقره‌ای در وسط این شش ضلعی نوشته شده بود. تایپ فیس این لوگو و آرم قرمز وسط آن در کنار پالت رنگی نقره‌ای بسیار قدرتمند و خاص بود اما پس از مدتی و با تغییر نام برند از Swallow Sidecar به Jaguar دو حرف SS از لوگو حذف و نام جدید جایگزین آن شد.

  لوگو جگوار

  لوگو جگوار در سال های 1945 – 2012

  لوگو جگوار در سال 1945 مجددا طراحی شد و این برند برای خلق سومین نماد بصری خود تصمیم گرفت تا سبک طراحی‌اش را تغییر دهد و از لوگویی کاملا متفاوت با دو لوگوی دیگر رونمایی کند. برند Jaguar در سال 1945 گربه جهنده و معروف خود را معرفی کرد و تحولی بزرگ در طراحی لوگو برای اتومبیل‌های لوکس و اسپرت جگوار به وجود آورد. از آنجایی که شمایل این گربه در گذر زمان تغییرات چشمگیر چندانی نداشته است، اولین نسخه این گربه نیز شباهت زیادی به گربه لوگو امروزی دارد.

  خطوط خارجی بدن گربه در لوگوی جدید به رنگ مشکی بود و نام برند جگوار نیز با حروف بزرگ (به صورت JAGUAR) در پایین گربه نوشته شد. برای جذابیت بیشتر لوگو و جلب توجه بیننده نیز نام جگوار در پایین لوگو با رنگ سبز تیره نوشته شد که برای آن دوره از زمان، انتخاب هوشمندانه و جالبی بود.

  نسخه بعدی لوگو جگوار نسبت به نسخه پیشین آن ساده‌تر و البته جذاب‌تر بود. زوایای لوگو به صورت گرد طراحی شد تا شکل و شمایل واقعی‌تری به بدن گربه بدهد. علاوه بر آن نیز جزئیات بیشتری همچون گوش و چشم‌های واضح‌تر نیز به لوگو اضافه شدند و تقریبا آن را به یک گربه حقیقی تبدیل کردند. رنگ کلمه JAGUAR نیز از سبز تیره به مشکی تغییر پیدا کرد و خطوط فونت آن باریک‌تر و ظریف‌تر شدند.

  سومین نسخه لوگو جگوار نیز نسبت به نسخه پیشین آن دارای تغییرات جزئی بود و در آن تنها رنگ‌های لوگو تغییر پیدا کردند و سایر جزئیات آن دست نخورده باقی ماندند. رنگ خطوط خارجی بدن گربه نسبت به لوگوی قبلی، تیره‌تر شد و رنگ حروف جگوار نیز از مشکی به خاکستری تغییر یافت. جالب است بدانید که برند جگوار برای مدت کوتاهی از یک دایره قرمز رنگ با تصویر سر یک گربه بر روی آن به عنوان لوگوی خود استفاده می‌کرد. اما عمر این لوگو کوتاه بود و از جذابیت بصری کافی برای استفاده به عنوان لوگو جگوار برخوردار نبود. به همین دلیل خیلی سریع کنار گذاشته شد و تصویر کامل یک گربه جهنده به عنوان نماد و آرم اصلی برای اتومبیل‌های برند جگوار مورد استفاده قرار گرفت.

  لوگو jaguar

  لوگو جگوار از سال 2012 تا به امروز

  آخرین نسخه لوگو جگوار در سال 2012 طراحی و رونمایی شد. در این نسخه نیز شاهد تغییرات چشمگیری در شکل و شمایل این گربه جهنده و حتی فونت کلمه JAGUAR در لوگو نبودیم. لوگو جگوار در حال حاضر یک لوگوی سه بعدی نقره‌ای-خاکستری است که تمامی المان‌های آن یعنی بدن حیوان و نام برند با همین رنگ طراحی شده‌اند. اضافه شدن رنگ خاکستری به لوگو jaguar به دلیل برجسته ساختن شکل سه بعدی آن است که آن را کمی براق و درخشان ساخته و در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. این لوگو به عنوان یکی از موفق‌ترین و درخشان‌ترین لوگوهای کمپانی‌های تولیدکننده اتومبیل در نظر گرفته می‌شود که نمونه‌ای از کیفیت بالا، دقت و ظرافت در طراحی است و تمامی این ویژگی‌ها آن را به لوگویی مدرن و به یادماندنی تبدیل کرده‌اند.

  لوگوی ماشین جگوار

  معنای لوگو جگوار

  استفاده از یک گربه جهنده برای لوگوی این کمپانی بزرگ و خوش آوازه، انتخاب هوشمندانه و جذابی است که به خوبی نمایانگر اهداف و ارزش‌های برند جگوار است. این گربه در واقع نوعی پلنگ سریع، دونده و شجاع است که طراحی در حال پرش آن نیز این ویژگی‌ها را برجسته می‌سازد. لوگو جگوار به طور کلی با معانی همچون سرعت، شتاب، قدرت، حرکت رو به جلو، جذابیت، زیبایی و جاه طلبی همراه است و بیننده نیز در نگاه اول قادر به درک این مفاهیم خواهد بود.

  بررسی عناصر طراحی لوگو جگوار

  آخرین نسخه لوگو جگوار با استانداردها و معیارهای طراحی لوگوهای مدرن و امروزی مطابقت داشته و به همین دلیل است که از سال 2012 تا به امروز یعنی بیش از یک دهه، تغییری در آن به وجود نیامده است. تمامی اصول طراحی یک لوگوی حرفه‌ای و شیک از جمله رعایت اصل سادگی، انتخاب رنگ و فونت مناسب در لوگوی فعلی برند جگوار رعایت شده‌اند. در این بخش جزئیات طراحی لوگو جگوار را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با روش و عناصر طراحی این لوگوی درخشان آشنا خواهیم کرد.

  روش طراحی لوگو

  لوگو جگوار به سبک لوگوی ترکیبی یعنی تلفیقی از لوگو تصویری و لوگوتایپ طراحی شده است که این روش به عنوان رایج‌ترین شیوه طراحی لوگو شناخته می‌شود. استفاده از نماد گربه جهنده و نوشتن نام برند با فاصله کاملا استاندارد در قسمت پایین لوگو آن را به نمادی ماندگار و خاص تبدیل کرده‌اند.

  نماد لوگو جگوار

  همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، گربه جهنده آرم ماشین جگوار در واقع نمادی از سرعت و قدرت است که نمایانگر ویژگی تمامی اتومبیل‌های این برند است. طراحی این گربه با استایل جهش و حرکت رو به جلو به طور کامل معرف هدف و پیام برند جگوار بوده که اتومبیل‌های آن را از برندهای رقیب متمایز ساخته است.

  آرم ماشین جگوار

  رنگ لوگو جگوار

  استفاده از ترکیب رنگ نقره‌ای و خاکستری در طراحی آرم ماشین جگوار بهترین انتخاب ممکن برای طراحی لوگو یک کمپانی اتومبیل سازی است. خاکستری و نقره‌ای به طور کلی دو رنگ رایج برای طراحی لوگو اتومبیل هستند که به عنوان نمادی از ظرافت، شکوه، کمال و ارزندگی شناخته می‌شوند. این دو رنگ همچنین موجب جلب سریع‌تر اعتماد مخاطبان شده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود می‌آورند. با کمی دقت در لوگوی کمپانی‌های اتومبیل سازی معروف دنیا نیز متوجه می‌شوید که رنگ نقره‌ای در اکثر آنان بکار رفته و اعتبار و جذابیت خاصی به لوگوها بخشیده‌اند.

  فونت لوگو جگوار

  انتخاب یک فونت ساده و خوانا برای بخش تایپوگرافی لوگو جگوار نیز اقدام هوشمندانه دیگری برای طراحی این لوگو می‌باشد که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری و ماندگاری آن داشته است. عدم استفاده از فونت‌های فانتزی و شکسته در طراحی لوگو jaguar موجب جذابیت بیشتر لوگو و برجسته شدن نماد اصلی آن یعنی گربه جهنده است. زیرا در این صورت مخاطبان به راحتی قادر به خواندن نام برند در پایین لوگو بوده و بخش عمده توجه آنان به سمت جگوار وحشی و جهنده جلب خواهد شد.

  فونت لوگو جگوار

  جمع بندی

  شرکت خودروسازی بریتانیایی جگوار به عنوان یکی از نام‌های تجاری پیشرو در صنعت اتومبیل سازی شناخته می‌شود که فعالیت خود را از سال 1922 میلادی آغاز کرد. لوگو جگوار نیز یکی از ماندگارترین لوگوهای دنیا است که به سبک لوگو ترکیبی طراحی شده است. گربه جهنده معروف لوگو jaguar از ابتدای رونمایی تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفت تا به شکل امروزی خود تبدیل شد. این گربه یکی از معروف‌ترین و قابل تشخیص‌ترین نمادهای دنیا است که هر شخص در هر کجای دنیا قادر به شناسایی آن خواهد بود. رعایت اصولی همچون سادگی و انتخاب رنگ و فونت مناسب به عنوان رموز موفق و ماندگاری لوگو جگوار شناخته می‌شوند که آن را به لوگویی درخشان و خاص تبدیل کرده‌اند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو