آنچه در این مقاله میخوانید

  همه چیز درباره طراحی لوگو سبز

  همه چیز درباره طراحی لوگو سبز

  انتخاب رنگ در طراحی لوگو یکی از مراحل مهم و البته چالش برانگیز محسوب می‌شود که باید با توجه به حوزه فعالیت کسب و کارها و همچنین اصول روانشناسی رنگ در برندینگ انجام شود. رنگ سبز از جمله رنگ‌های رایج در طراحی لوگو است که در محیط پیرامون ما به وفور یافت می‌شود و برای تمامی انسان‌ها یادآور آرامش طبیعت، درخت و جنگل است. از این رو طراحی لوگو سبز می‌تواند احساسات مثبتی را در مخاطبان به وجود آورد و اعتماد آنها را نسبت به یک برند جلب نماید. رنگ سبز نمادی از سلامتی، شانس و آرامش است که استفاده از آن در طراحی لوگو، انتخاب هوشمندانه‌ای است که موجب ماندگاری برند شما در ذهن مخاطب خواهد شد. اما آیا لوگو سبز برای کسب و کار شما مناسب است؟ طراحی لوگو سبز برای چه مشاغلی بیشترین میزان تاثیر بر مخاطبان هدف را خواهد داشت؟ در ادامه این مطلب روانشناسی رنگ سبز در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه آنچه که باید درباره طراحی لوگو با رنگ سبز بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

  روانشناسی رنگ سبز در طراحی لوگو

  رنگ سبز در دسته رنگ‌های سرد قرار دارد و از ترکیب دو رنگ اصلی آبی و زرد به وجود می‌آید. این رنگ به عنوان رنگ اصلی طبیعت شناخته می‌شود و مشاهده آن حس آرامش جنگل سرسبز را به انسان منتقل می‌کند. رنگ سبز نمادی از زمین، محیط زیست، طبیعت، تناسب، صلح، سلامتی، آرامش، آسایش، رشد، جوانی، سرزندگی، حیات و شروع مجدد، شفا، امید، نظافت، تمیزی، خوش بینی، تعادل، ثروت، پول، شانس و امنیت است. رنگ سبز حس استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و به همین دلیل در اتاق عمل، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از این رنگ به وفور استفاده می‌شود. از این رو طراحی لوگو سبز برای مشاغل مرتبط با حوزه سلامت گزینه بسیار مناسبی است که می‌تواند حس آرامش و اطمینان خاطر را در افراد به وجود آورده و استرس آنان را تا حد زیادی کاهش دهد.

  همانطور که اشاره کردیم، رنگ سبز نمادی از پول، ثروت و اعتماد است و به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها به منظور جلب اطمینان مشتریان از این رنگ برای طراحی لوگو خود استفاده می‌کنند. رنگ سبز به راحتی می‌تواند حس امنیت و اعتماد را در افراد به وجود آورد و احساسات مثبتی را نسبت به یک برند در آنان ایجاد کند. بنابراین طراحی لوگو سبز می‌تواند در وهله اول احساس آرامش را در مخاطبان هدف به وجود آورد و پس از آن نیز نوعی تصویر ذهنی مثبت در ذهن آنها خلق کند. همین موضوع نیز سبب ماندگاری یک لوگو در ذهن مشتریان شده و آنها را نسبت به استفاده از محصولات و خدمات یک برند و یا مجموعه ترغیب خواهد کرد.

  طراحی لوگوی تماما سبز نشان دهنده دغدغه یک برند در رابطه با مسائل زیست محیطی است که اغلب توسط مشاغل مرتبط با تولید محصولات ارگانیک و سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سبز در واقع نمادی از سبک زندگی سالم است و به همین دلیل به عنوان مناسب‌ترین رنگ برای طراحی لوگو مراکز تهیه غذای سالم و گیاهی و همچنین مراکز درمانی و بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

  طراحی لوگو سبز

  اهمیت طراحی لوگو سبز

  اگرچه انتخاب رنگ لوگو باید بر اساس برخی معیارهای مهم همچون حوزه فعالیت کسب و کارها، مخاطبان هدف و همچنین اصول روانشناسی رنگ در برندینگ انجام شود. اما در نهایت هیچگونه الزام و اجباری در استفاده از یک رنگ به خصوص برای طراحی لوگو وجود ندارد؛ اما استفاده از برخی رنگ‌ها برای بعضی کسب و کارها مناسب‌تر از رنگ‌های دیگر است. طراحی لوگو سبز به دلیل ارتباط معنایی و حسی آن با مفاهیمی همچون آرامش، صلح، پول و ثروت می‌تواند برای مشاغل مرتبط با آنها همچون مراکز درمانی، رستوران‌ها، هتل‌ها و شرکت‌های مالی گزینه مناسبی باشد. ترکیب رنگ سبز با رنگ های دیگر همچون کرمی، قهوه‌ای، سفید، قرمز، زرد و حتی ترکیب طیف‌های روشن و تیره آن برای طراحی لوگو سبز بسیار مناسب و البته جذاب هستند.

  بر اساس تحقیقات انجام شده، نحوه درک مخاطبان از رنگ‌های مختلف به نوع فرهنگ، تربیت و تجارب شخصی آنها بستگی دارد. اما برخی عواطف و احساسات در مواجه با رنگ‌ها اغلب در انسان‌ها یکسان است و به همین دلیل باید پیش از انتخاب رنگ برای لوگو با روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ آشنایی داشته باشیم. با طراحی لوگو سبز می‌توانید خود را به عنوان یک برند قابل اعتماد و مجموعه‌ای حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی کرده و اطمینان آنها را جلب نمایید. هیچ چیز به اندازه «جلب اعتماد مخاطب» در فرآیند طراحی لوگو و برندسازی نمی‌تواند در همان ابتدا شما را از رقبا متمایز کرده و تصویر ذهنی مثبت و البته ماندگاری را در ذهن مخاطبان ایجاد نماید. بنابراین با طراحی لوگو سبز می‌توانید به سادگی اعتماد مشتریان را جلب کرده و آنها را به مشتریان ثابت و وفادار خود تبدیل کنید.

  طراحی لوگو سبز برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

  رنگ لوگو به نوعی می‌تواند ارزش و پیام برند شما را به مخاطبان انتقال دهد و نماد بصری کسب و کارتان را در ذهن آنان ثبت نماید. همانطور که اشاره کردیم، انتخاب رنگ لوگو امری سلیقه‌ای است و هیچ رنگ درست و یا رنگ غلطی در رابطه با انتخاب رنگ برای لوگو وجود ندارد. اما برخی رنگ‌ها برای بعضی مشاغل مناسب‌تر از سایر رنگ‌ها است و به درک پیام برند توسط مخاطبان و ایجاد تصویر ذهنی مثبت در آنان کمک بسیاری می‌کنند. از این رو طراحی لوگو سبز برای برخی مشاغل بسیار مناسب است و قدرت تاثیرگذاری مثبت آن بر مشتریان را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر در حوزه‌های زیر فعالیت دارید، طراحی لوگو سبز برای شما گزینه‌ای مناسبی است که علاوه بر ایجاد احساسات مثبت همچنین موجب ایجاد تمایز از رقبا نیز خواهد شد.

  برندهای مرتبط با تکنولوژی

  تکنولوژی یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر زندگی محسوب می‌شود و همه ما برای خرید محصولات مرتبط با فناوری از گوشی هوشمند تا نرم افزارها و بازی‌های مختلف، مبالغ زیادی هزینه می‌کنیم. بنابراین در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می‌زند، برندهای فعال در این حوزه باید بتوانند در وهله اول اعتماد مخاطبان را جلب کنند تا با خیال آسوده از محصولات و خدمات آنها استفاده نمایند. به همین دلیل طراحی لوگو سبز به دلیل ایجاد حس اعتماد در افراد، گزینه مناسبی برای برندهای فعال در حوزه تکنولوژی در نظر گرفته می‌شود که به راحتی می‌تواند حس اطمینان را در مشتریان به وجود آورد و آنها را نسبت به خرید ترغیب کند.

  برندهای مرتبط با محیط زیست

  سبز رنگ حیات و زندگی است که برای تمامی انسان‌ها یادآور طبیعت و زمین بوده و به عنوان رنگ موردعلاقه دوستداران و حامیان محیط زیست شناخته می‌شود. از این رو طراحی لوگو سبز برای برندهای مرتبط با محیط زیست بسیار مناسب است و معرف بسیار خوبی از حوزه فعالیت آنها خواهد بود. شاید به همین دلیل است که در لوگو و یا بسته بندی بسیاری از محصولات سازگار با محیط زیست، رنگ سبز به عنوان رنگ پایه و اصلی در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  روانشناسی رنگ سبز در طراحی لوگو

  برندهای تولیدکننده مواد غذایی

  طراحی لوگو سبز برای برندهای تولیدکننده مواد غذایی بهترین روش برای نشان دادن کیفیت بالا، تازگی و سالم بودن محصولات به مشتریان است. زیرا رنگ سبز به عنوان نمادی از سلامتی و حیات در نظر گرفته می‌شود و استفاده از آن برای طراحی لوگو صنایع تولیدکننده مواد غذایی می‌تواند تضمینی بر کیفیت بالای محصولات و البته ارگانیک بودن آنها باشد.


  برای مشاهده نمونه لوگو صنایع غذایی آرمکده  روی لینک کلیک نمایید.


  آیا لوگو سبز برای کسب و کار شما مناسب است؟

  برندهای تولیدکننده مواد شوینده و بهداشتی

  برندهای تولیدکننده مواد شوینده و بهداشتی نیز کاندیدای مناسبی برای طراحی لوگو سبز محسوب می‌شوند زیرا با مفاهیمی همچون نظافت و تمیزی در ارتباط هستند. بنابراین به کمک رنگ سبز می‌توانید به صورت غیر مستقیم این پیام را به مشتریان خود انتقال دهید که با استفاده از محصولات شما می‌توانند به بهداشت شخصی خود و نظافت محیط پیرامون خود رسیدگی کنند.

  برندهای فعال در حوزه سلامت

  همانطور که اشاره کردیم، رنگ سبز به عنوان رنگ سلامت و حیات شناخته می‌شود و به همین دلیل در محیط بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی لوگو سبز برای مراکز درمانی همچون مطب دندانپزشکی، درمانگاه‌ها و یا حتی برندهای تولید کالاهای پزشکی گزینه بسیار مناسبی است که پیام برند آنها یعنی سلامت و تندرستی را به مخاطبان انتقال خواهد داد.

  برندهای فعال در امور مالی و اقتصادی

  طراحی لوگو سبز برای برندها و مشاغل مرتبط با امور مالی همچون بانک‌ها، صرافی‌ها و حتی اپلیکیشن‌های ارز دیجیتال نیز بسیار مناسب است زیرا این رنگ نمادی از ثروت، پول و امنیت است. از این رو طراحی لوگو با رنگ سبز برای این کسب و کارها به راحتی می‌تواند اعتماد افراد را جلب کند.

  البته در هنگام انتخاب رنگ برای لوگوی برند خود باید به این موضوع مهم نیز توجه داشته باشید که شما الزاما محدود به یک رنگ خاص نیستید و می‌توانید به طور آزادانه رنگ لوگوی را انتخاب کنید. اما همانطور که اشاره کردیم، برخی رنگ‌ها تناسب بیشتری با حوزه فعالیت برخی مشاغل دارند و به همین دلیل برای طراحی لوگوی آنها توصیه می‌شوند. بنابراین طراحی لوگو سبز نیز تنها یک گزینه است و شما می‌توانید از رنگ‌های دیگر به صورت مجزا و یا ترکیب رنگ سبز با رنگ های دیگر برای خلق نماد بصری برند خود استفاده کنید.

  معروف ترین لوگوهای سبز دنیا

  برندهای معتبر و نام آشنایی در دنیا وجود دارند که از رنگ سبز برای طراحی هویت بصری خود استفاده کرده‌ و به لوگوهای ماندگار قابل تشخیصی تبدیل شده‌اند. در این بخش معروف‌ترین لوگوهای سبز دنیا را به شما معرفی می‌کنیم.

  بانک کشاورزی

  لوگو بانک کشاورزی به عنوان یکی از معروف‌ترین لوگوهای سبز ایرانی در نظر گرفته می‌شود که از ترکیب رنگ سبز و زرد طراحی شده است. انتخاب رنگ سبز برای بانک کشاورزی، انتخاب هوشمندانه‌ای است که منجر به جلب اعتماد مشتریان در طول سال‌های فعالیت این بانک شده است.

  معروف ترین لوگوهای سبز دنیا

  شهرداری تهران

  لوگو شهرداری تهران از دیگر لوگوهای معروف ایرانی است که در سال 1368 توسط طراح معروف آقای مرتضی ممیز به صورت نقش یک گل طراحی شده است. این لوگو به روش لوگوی ترکیبی (تلفیقی از لوگو تصویری و تایپوگرافی) طراحی شده و در آن از دو رنگ سبز و سفید استفاده شده است. گلبرگ‌های این گل نمادی از دروازه‌های قدیمی شهر تهران بوده که در وسط آن نام شهرداری تهران با فونت شکسته نوشته شده است.

  لوگو سبز

  پست بانک ایران

  پست بانک ایران نیز یکی دیگر از بانک‌های دولتی ایرانی است که از روش طراحی لوگو سبز برای خلق هویت بصری خود استفاده کرده است. این لوگو از ترکیب سه رنگ سبز، سفید و قرمز و به صورت دایره‌ای طراحی شده است. دایره‌ این لوگو نمادی از سکه است و خطوط سفید شیارگونه آن نیز نمادی از حرکت و پویایی در نظر گرفته می‌شود.

  معروف ترین لوگوهای سبز

  واتس‌اپ (WhatsApp)

  لوگو واتس‌اپ یکی از مشهورترین لوگوهای سبز دنیا در حوزه تکنولوژی است که با انتخاب این رنگ سعی بر انتقال مفاهیمی همچون نوآوری و خوش بینی را دارد. رنگ سبز روشن این لوگو با هدف ایجاد نوعی حس شادی و آرامش در کاربران انتخاب شده است تا با خیال آسوده و از طریق این اپلیکیشن بتوانند با دوستان خود در ارتباط باشند. طراح لوگو پیامرسان واتس‌اپ با طراحی لوگو سبز همچنین سعی بر انتقال مفهوم گسترش روابط اجتماعی از طریق این اپ را داشته که رنگ سبز بهترین و مناسب‌ترین رنگ برای انتقال این پیام به مخاطبان بود.

  آرم سبز

  اندروید (Android)

  لوگو سیستم عامل اندروید نیز یکی از معروف‌ترین لوگوهای سبز رنگ دنیا است که در دسته برندهای فعال در حوزه تکنولوژی در نظر گرفته می‌شود. طراحی لوگو سبز برای سیستم عامل اندروید در واقع نشان دهنده نوآوری و انگیزه آن است که این مفاهیم با انتخاب رنگ سبز به درستی به مخاطبان هدف انتقال داده می‌شود.

  طراحی لوگو با رنگ سبز

  اسپاتیفای (Spotify)

  لوگو پلتفرم پرطرفدار ارائه دهنده موسیقی، ویدیو و پادکست اسپاتیفای از دیگر لوگوهای سبز جذاب و فراموش نشدنی دنیا است. طراحی لوگو سبز برای این پلتفرم محبوب نشان دهنده مفاهیمی همچون زندگی، انگیزه و جنبش است که با گوش دادن به موسیقی در افراد تقویت می‌شود. سه خط سفید این لوگوی سبز تقریبا شبیه به لوگوی پست بانک ایران بوده که نمادی از پویایی و جنب و جوش است.

  طراحی لوگو سبز

  استارباکس (Starbucks)

  لوگو برند آمریکایی استارباکس نیز معروف‌ترین لوگو سبز دنیا است که به عنوان یکی از قابل تشخیص‌ترین تصاویر در دنیای فست فود و قهوه شناخته می‌شود. این لوگو با الهام از اساطیر باستانی نورس و برخی مفاهیم زیبایی شناختی طراحی شده که استفاده از رنگ سبز در آن نمادی از کیفیت بالا و تنوع نوشیدنی‌ها و همچنین انرژی مثبت و پویایی افراد پس از نوشیدن یک فنجان قهوه استارباکس است.

  طراحی آرم با رنگ سبز

  جمع بندی

  طراحی لوگو سبز به عنوان یکی از بهترین استراتژی‌های انتخاب رنگ لوگو برای برندهای فعال در حوزه سلامت، امور مالی و تکنولوژی در نظر گرفته می‌شود. این رنگ با مفاهیمی همچون سلامت، تندرستی، نشاط، اعتماد، امنیت، پول، ثروت، نوآوری و خلاقیت همراه است و به سرعت می‌تواند توجه و اعتماد مخاطبان هدف را جلب نماید. بنابراین اگر در این حوزه‌ها فعالیت دارید، حتما به طراحی لوگو سبز و یا ترکیب آن با رنگ‌های دیگری همچون سفید و یا زرد فکر کنید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو