گروه طراحان آرمکده

راهنمای طراحی لوگو کریسمس

آنچه در این مقاله می خوانید
راهنمای طراحی لوگو کریسمس

کریسمس (Christmas) یکی از مهم‌ترین رویدادهای مقدس و مذهبی در آیین مسیحیت است که هر ساله در تاریخ 25 سپتامبر به مناسبت زادروز حضرت عیسی مسیح در سراسر دنیا جشن گرفته می‌شود. ایرانیان داخل و خارج کشور نیز از جشن کریسمس مسیحیان به عنوان بهانه‌ای برای شادی و دورهم بودن استفاده کرده و آن را جشن می‌گیرند. از این رو طراحی لوگو کریسمس در ایام نزدیک به این جشن بزرگ برای مشاغل مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است و موجب رونق کسب و کار آنها خواهد شد. از آنجایی که ایام کریسمس و طولانی‌ترین شب سال یعنی شب یلدا تقریبا نزدیک به یکدیگر هستند و مردم برای برگزاری این دو جشن بزرگ، مقدمات زیادی را فراهم می‌کنند؛ بازار فروش کسب و کارهای مختلف بسیار داغ و پرهیایو خواهد بود.


طراحی لوگو حرفه ای با آرمکده


طراحی لوگو کریسمس و ارائه تخفیفات ویژه در این بازه زمانی کوتاه منجر به جلب توجه مخاطبان هدف و رشد چشمگیر میزان فروش مشاغل می‌شود. در نتیجه لوگو کریسمس را می‌توانیم عنصر بصری منحصر به فرد و در عین حال پربازدهی در نظر بگیریم که در صورت طراحی حرفه‌ای، مزایای بسیاری را برای کسب و کارها به همراه خواهد داشت. اما لوگو با طرح کریسمس چه ویژگی‌هایی دارد و برای طراحی آن باید به چه اصولی توجه داشته باشیم؟ در ادامه این مطلب مزایا و اهمیت طراحی لوگو برای کریسمس را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با اصول خلق یک لوگوی جذاب برای این رویداد بزرگ جهانی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

اهمیت طراحی لوگو کریسمس

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که اهمیت طراحی لوگو کریسمس برای ایرانیان چیست و یا چرا باید برای آیین مذهبی فرهنگی مختص به مسیحیان، لوگو کریسمس طراحی کنیم؟ در یک دهه اخیر مناسبت‌های مهم فرهنگ غربی مانند جشن کریسمس و یا ولنتاین در ایران نیز جشن گرفته می‌شوند؛ به طوری که مردم ایران این مناسبت‌ها را مانند رویدادهای مهم تقویم فارسی همچون شب یلدا، اعیاد مذهبی مختلف و یا عید باستانی نوروز گرامی می‌دارند و تدارکات ویژه‌ای برای آنها فراهم می‌کنند. از این رو بازار کسب و کارهای مختلف بسیار داغ و رقابتی شده و اکثر فروشگاه‌ها در بازه‌های مناسبتی اقدام به برگزاری جشنواره‌های متعدد و ارائه تخفیفات ویژه می‌کنند.

طراحی لوگو کریسمس نیز در این میان اقدامی هوشمندانه و جذابی در جهت جلب توجه مشتریان است که نقش حائز اهمیتی را در افزایش فروش مشاغل مختلف ایفا می‌کند. بسیاری از مشاغل در بازه کوتاه حال و هوای کریسمس اقدام به طراحی لوگو کریسمس کرده و یا المان‌های مرتبط با آن همچون درخت کاج و یا کاراکتر بابا نوئل را به لوگوی فعلی خود اضافه می‌کنند. هر دو رویکرد برای طراحی لوگو کریسمس در نوع خود جالب هستند و قدرت تاثیرگذاری بالایی بر مخاطب دارند. بنابراین اگر شما نیز صاحب یک فروشگاه فیزیکی و یا فروشگاه آنلاین هستید، حتما نسبت به طراحی لوگو برای کریسمس اقدام نمایید و از آن در محیط فروشگاه، وب سایت و یا شبکه‌های اجتماعی خود استفاده نمایید. به طور کلی طراحی لوگوهای مناسبتی همچون لوگو کریسمس نوعی استراتژی بازاریابی و فروش پربازده محسوب می‌شود که در مدت زمانی کوتاه موجب جلب توجه مخاطبان و رشد فروش مشاغل خواهد شد.

لوگو کریسمس

ویژگی های لوگوی کریسمس

به نظر شما یک لوگو کریسمس موفق و جذاب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتواند توجه مشتریان را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب نماید؟ لوگوی کریسمس نیز مانند سایر لوگوها دارای برخی ویژگی‌های استاندارد و اولیه است که منجر به ایجاد تصویر ذهنی مثبت در مشتریان و متمایز ساختن یک فروشگاه در بازارهای رقابتی خواهد شد. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های لوگو کریسمس شامل:

ساده باشد

طراحی ساده اما جذاب و تاثیرگذار نه تنها به عنوان مهم‌ترین ویژگی لوگو کریسمس بلکه ویژگی مشترک تمامی لوگوها است که ارتباط مستقیمی با میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطب خواهد داشت. لوگو کریسمس باید در کمال سادگی طراحی شود تا مخاطب به راحتی قادر به درک مفهوم لوگو و برقراری ارتباط با آن باشد.

انعطاف پذیر باشد

انعطاف پذیری نیز یکی دیگر از ویژگی‌های لوگو کریسمس و سایر لوگوهای مناسبتی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا لوگوی شما قرار نیست تنها در یک موقعیت همچون فروشگاه مورد استفاده قرار گیرد. لوگو کریسمس یک فروشگاه در سایر بخش‌ها همچون بروشورهای تبلیغاتی و یا شبکه‌های نیز درج می‌شود. به همین دلیل باید به گونه‌ای طراحی شود که امکان تغییر سایز و ابعاد را داشته باشد تا بتواند در هر زمینه‌ای به راحتی استفاده شود و کیفیت خود را از دست ندهد. از طرفی دیگر با طراحی منعطف لوگو کریسمس خود می‌توانید هر ساله با ایجاد تغییرات جزئی در آن لوگوی جدیدی طراحی کرده و در جشنواره‌ها و رویدادهای ویژه کریسمس از آن استفاده نمایید.

معرف حوزه کسب و کار شما باشد

طراحی لوگو کریسمس باید به گونه‌ای باشد تا بتواند حوزه فعالیت و پیام برند شما را به مخاطبان هدف معرفی نماید. یعنی مخاطب در نگاه اول و با دیدن لوگو باید حوزه فعالیت فروشگاه موردنظر را تشخیص دهد و پس از آن به عناصر و المان‌های کریسمسی آن همچون درخت کاج توجه نماید. بنابراین سعی کنید در هنگام طراحی لوگو برای کریسمس علاوه بر نمادهای مرتبط با این رویداد از یک عنصر مرتبط با حوزه فعالیت خود نیز استفاده کنید. به عنوان مثال برای طراحی لوگو کریسمس برای یک فروشگاه کفش فروشی می‌توانید از نماد یک درخت کاج و کفش استفاده کنید تا مفاهیم موردنظر خود را به مخاطب انتقال دهید.

با در نظر داشتن این سه ویژگی کلیدی و مهم می‌توانید یک لوگو با طرح کریسمس طراحی کرده و از آن به عنوان نماد بصری موقت کسب و کار خود در ایام نزدیک به این رویداد مهم استفاده نمایید.

ویژگی های لوگوی کریسمس

مراحل و نکات مهم طراحی لوگو برای کریسمس

حال که با ویژگی‌های اصلی لوگو کریسمس آشنا شدید، در این بخش شما را با مهم‌ترین مراحل و نکات طراحی لوگو برای کریسمس نیز آشنا خواهیم کرد. نکاتی که در هنگام طراحی لوگوی کریسمس باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

انتخاب سبک طراحی لوگو

اولین و مهم‌ترین مرحله از طراحی لوگو کریسمس انتخاب سبک طراحی لوگو است که به شما کمک می‌کند تا در همان ابتدا مسیر اصلی طراحی لوگو را مشخص نمایید. به طور کلی برای طراحی لوگو سه روش لوگو تصویری، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی وجود دارد که سبک طراحی لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری برای طراحی لوگو کریسمس گزینه چندان مناسبی محسوب نمی‌شود؛ زیرا لوگو نوشتاری همانطور که از نام آن پیداست مبتنی بر متن بوده و هیچ عنصر دیگری در آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بنابراین بهتر است برای طراحی لوگو کریسمس یکی از دو سبک تصویری و یا ترکیبی را انتخاب نمایید.


با انواع سبک طراحی لوگو آشنا شوید.


لوگو تصویری سبکی رایج و خاص از طراحی لوگو است که با استفاده از تصاویر و نمادهای مرتبط با کسب و کار مربوطه طراحی می‌شود. برای لوگو کریسمس می‌توانید از تصاویر مرتبطی همچون درخت کاج یا کاراکتر بابانوئل استفاده کنید.

لوگو ترکیبی نیز سبک پرطرفدار و پرکاربرد طراحی لوگو برای کریسمس است که تلفیقی از دو روش لوگو تصویری و تایپوگرافی بوده که عناصر این دو سبک در یک لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی شما می‌توانید نماد منتخب خود مثلا درخت کاج را در قسمت بالایی لوگو قرار داده و با رعایت فاصله استاندارد نیز نام برند را به همراه میزان تخفیف یا پیشنهاد ویژه خود در پایین لوگو بنویسید. لوگو ترکیبی بهترین روش برای طراحی لوگو کریسمس است که در صورت ترکیب هوشمندانه عناصر به راحتی می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید از شما ترغیب نماید.

استفاده از نمادهای مرتبط با کریسمس

استفاده از نمادهای مرتبط یکی دیگر از مراحل طراحی لوگو برای کریسمس است که اسکلت کلی لوگو شما را تشکیل می‌دهد. در برگزاری جشن کریسمس عموما از نمادهایی همچون بابا نوئل، درخت کاج، آبنیات چوبی و یا آدم برفی استفاده می‌شود و این نمادها برای تمامی مردم دنیا تداعی کننده کریسمس است. از این رو طراحی لوگو درخت کریسمس و یا لوگو بابا نوئل بهترین و مناسب‌ترین کاندیدای طراحی لوگو برای کریسمس هستند.

البته در کنار نمادهای کریسمس استفاده از نمادهای مرتبط با کسب و کار مربوطه نیز توصیه می‌شود؛ زیرا در این صورت مخاطبان به راحتی قادر به تشخیص حوزه فعالیت شما و برقراری ارتباط عاطفی با آن خواهند بود. بنابراین بکارگیری نمادهای مرتبط با کریسمس و حوزه کسب و کارتان در لوگو به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل مخاطبان را با خود همراه کرده و توجه آنان را به جشنواره‌ها، تخفیفات و پیشنهادات ویژه‌تان جلب نمایید.

لوگو برای کریسمس

استفاده از رنگ های مناسب و شاد

انتخاب پالت رنگی مناسب نیز یکی دیگر از مراحل مهم طراحی لوگو کریسمس است که برای طراحی آن بهتر است از رنگ‌های شاد و پر انرژی استفاده کنید تا بتوانید تمامی عواطف و احساسات مثبت خود را به مخاطب انتقال دهید. جشن کریسمس با احساساتی همچون شادابی، سرزندگی، شادی و نشاط همراه است و برای انتقال این احساسات مثبت به مخاطبان خود باید از رنگ‌های شاد و جذابی همچون قرمز، سبز، آبی، زرد و غیره در طراحی لوگو کریسمس استفاده کنید. البته دو رنگ قرمز و سبز رنگ‌های اصلی کریسمس هستند که برای طراحی درخت کاج و بابا نوئل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رنگ قرمز نمادی از عشق، شور و هیجان است و بسیار سریع توجه مخاطبان را جلب می‌کند. رنگ سبز نیز با مفاهیمی همچون سلامتی، طبیعت، احساس آرامش، رشد و رفاه همراه است. بنابراین استفاده از این دو رنگ برای طراحی لوگو کریسمس بسیار مناسب و کاربردی بوده و تمامی احساسات مرتبط با کریسمس را به مخاطبان انتقال می‌دهد. استفاده از رنگ سفید نیز برای پس زمینه لوگو کریسمس انتخاب هوشمندانه‌ای است که جلوه بصری عناصر موجود در آن را دو چندان خواهد کرد.

انتخاب فونت مناسب

استفاده از فونت مناسب نیز نقش حائز اهمیتی را در جذابیت لوگو کریسمس ایفا می‌کند و توجه مخاطبان هدف را به لوگو و میزان تخفیفات شما جلب خواهد کرد. بهترین فونت برای طراحی لوگو کریسمس فونتی است که خواندن آن برای مخاطب ساده و آسان باشد و در عین حال نیز دارای ظاهر بصری جذابی نیز باشد. برای لوگوی کریسمس می‌توانید هم از فونت‌های ساده وکلاسیک و هم از فونت‌های فانتزی استفاده نمایید. پس از انتخاب فونت مناسب می‌توانید نام برند یا فروشگاه خود را در لوگو نوشته و میزان تخفیف جشنواره ویژه کریسمسی‌تان را نیز در آن بنویسید. بدین ترتیب مخاطب نام برند شما را به راحتی به خاطر می‌سپارد و با آن ارتباط عاطفی برقرار خواهد کرد.


معرفی انواع فونت طراحی لوگو


 

طراحی لوگو کریسمس

استفاده از اشکال هندسی

طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز ایده جذابی برای طراحی لوگو کریسمس است که موجب جلب توجه مخاطبان و افزایش میزان تاثیرگذاری لوگو بر آنها خواهد شد. قرار دادن عناصر لوگو کریسمس در اشکال هندسی همچون دایره، مربع و یا لوزی جلوه بصری خاصی به آن می‌بخشد و لوگوی شما را سازماندهی می‌کند. اشکال هندسی به طور کلی احساساتی همچون عشق، دوستی، امنیت، آرامش و اعتماد را به مخاطبان انتقال می‌دهند و این مفاهیم نیز ارتباط معنایی نزدیکی با ماهیت جشن کریسمس داشته و استفاده از آنها در لوگو، احساسات مثبتی را در مخاطبان ایجاد خواهد کرد.

بررسی لوگوی رقبا

بررسی لوگوی کریسمس رقبای موفق نیز ایده‌های جالبی برای طراحی لوگو با طرح کریسمس به شما خواهد داد. به عنوان مثال می‌توانید روش طراحی لوگوی رقبا را بررسی کنید تا دریابید که لوگوهای خاص و جذاب کریسمس سایر برندها با چه روشی طراحی شده‌اند و یا چه پالت رنگی و فونتی در آنها استفاده شده است. بدین ترتیب می‌توانید بدون آزمون و خطا، لوگو کریسمس خود را طراحی کرده و اطمینان داشته باشید که در نهایت لوگوی جذاب و منحصر به فردی خواهید داشت.

با طی کردن این مراحل و توجه به نکات ساده اما مهم طراحی لوگو کریسمس به راحتی می‌توانید لوگویی خاص و جذاب خلق کرده و در بازه زمانی کوتاه کریسمس از آن استفاده نمایید. مهم‌ترین کارکرد لوگو کریسمس «جلب توجه مخاطبان» و «ترغیب آنها نسبت به خرید» است که در صورت طراحی حرفه‌ای، بازدهی بالایی خواهد داشت. شما همچنین می‌توانید بجای طراحی یک لوگوی کامل و مستقل برای کریسمس، نمادهای خاص این رویداد همچون بابانوئل و یا درخت کاج را به لوگوی فعلی خود اضافه کنید. بدین ترتیب مخاطبان علاوه بر شناسایی لوگوی اصلی شما با مشاهده این نمادها از تخفیفات و پیشنهادات ویژه‌تان مطلع شده و به احتمال زیاد نسبت به خرید ترغیب خواهند شد. بنابراین تفاوتی ندارد که یک لوگو کریسمس مجزا طراحی کنید و یا لوگوی فعلی خود را کمی تغییر دهید، آنچه که اهمیت دارد این است که لوگوی نهایی شما با توجه به اصول و استانداردهای طراحی لوگو آماده شود.

طراحی لوگو درخت کریسمس

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر