گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو آبی برای کسب و کارها

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو آبی برای کسب و کارها

طراحی لوگو یکی از مراحل مهم برندسازی مشاغل در نظر گرفته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در فرآیند آگاهی از برند (Brand Awareness) کسب و کارها ایفا می‌کند. رنگ لوگو از عناصر اصلی طراحی محسوب می‌شود که ارتباط مستقیمی با میزان ماندگاری و تاثیرگذاری آن بر مخاطبان هدف دارد. طراحی لوگو آبی بهترین و کم ریسک‌ترین استراتژی در جهت خلق نماد بصری برندها محسوب می‌شود که توسط طیف گسترده‌ای از نام‌های تجاری مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

اما آیا لوگو آبی برای کسب و کار شما مناسب است؟ رنگ‌ها سرشار از معنی و مفهوم هستند که بر نحوه ادراک مخاطبان از برند و ایجاد تصویر ذهنی مثبت در ذهن آنان تاثیر بسزایی دارند. طراحی لوگو آبی اثرات مثبت بسیاری بر بینندگان دارد و با مفاهیمی همچون صلح، آسودگی و اعتماد همراه است؛ زیرا یادآور رنگ آبی بی کران دریا و آرامش آسمان برای تمامی مردم دنیاست. آبی یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها برای طراحی لوگو است و به عنوان رنگ محبوب و مورد علاقه اکثر افراد به خصوص آقایان شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب مفهوم روانشناسی رنگ آبی در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه آنچه که باید درباره طراحی لوگو آبی بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

روانشناسی رنگ آبی در طراحی لوگو

رنگ‌ها تاثیر بسزایی بر رفتار، خلق و خود و همچنین واکنش‌های روانشناختی ما دارند؛ البته میزان تاثیرپذیری افراد از رنگ‌های مختلف به عواملی همچون فرهنگ، نوع تربیت و تجارب شخصی آنان بستگی دارد. رنگ آبی در دسته رنگ‌های سرد قرار دارد و به عنوان رنگ مورد علاقه اکثر مردم دنیا شناخته می‌شود. این رنگ با مفاهیم مثبتی همچون آرامش، سعادت، صلح، ایمان، صداقت، سلامتی، وفاداری، مسئولیت پذیری، امنیت، اعتماد به نفس، نشاط، هوش، سلامتی، شفا، حقیقت و یکپارچگی در ارتباط است.

آبی رنگی محبوب و دوست داشتنی است که به سرعت می‌تواند اعتماد افراد را جلب کند؛ شاید به همین دلیل است که شرکت‌های مالی و یا شبکه‌های اجتماعی که به جلب اطمینان مخاطبان احتیاج دارند از این رنگ برای طراحی لوگو خود استفاده می‌کنند. استفاده از سایه‌های مختلف رنگ آبی (از روشن تا تیره) در تبلیغات و برندینگ به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمامی احساسات مثبت این رنگ را در مخاطبان هدف خود به وجود آورید. احساس «آرامش» و «اعتماد» به عنوان دو حس اولیه افراد در مواجه با رنگ آبی است؛ از این رو طراحی لوگو آبی برای کسب و کارهای کوچک و نوپا به شدت توصیه می‌شود.

استفاده از رنگ آبی در محیط‌های اداری نیز انتخاب هوشمندانه‌ای است که علاوه بر جلب اعتماد مراجعه کنندگان و ایجاد محیط کاری آرام و لذت بخش، همچنین موجب افزایش خلاقیت و انگیزه کارکنان نیز می‌شود. از آنجایی که آبی رنگ مورد علاقه خانم‌ها و آقایان است؛ استفاده از آن در طراحی لوگو و ترکیب آن با رنگ‌های دیگر می‌تواند نماد تجاری و هویت بصری کسب و کار شما را در ذهن آنان برجسته سازد. رنگ آبی همچنین به ایجاد تصویر ذهنی مثبت در ذهن مخاطبان نیز کمک بسیاری می‌کند؛ زیرا حس آرامش و اطمینان را در آنان به وجود می‌آورد. این رنگ همچنین موجب کاهش فشارخون و دمای بدن شده و اشتها را نیز کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که اکثر متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن، غذای خود را در بشقاب آبی میل کنید.

رنگ آبی نیز مانند هر رنگ دیگری در کنار تاثیرات مثبت دارای برخی تاثیرات منفی نیز هست؛ یعنی در برخی مواقع موجب ایجاد احساساتی همچون تنهایی، غم و اندوه، انزوا، بی اشتهایی و بی حس بودن نیز می‌شود. شاید به همین دلیل است که بعضی افراد با مشاهده آثار هنری پیکاسو که رنگ پایه و اصلی آن آبی است و در دوران بحران روحی این هنرمند خلق شده‌اند، احساساتی همچون تنهایی و یا ناامیدی را تجربه می‌کنند. با این حال فارغ از احساسات منفی این رنگ، طراحی لوگو آبی می‌تواند در نگاه اول نوعی حس آرامش و اعتماد را در مخاطبان هدف به وجود می‌آورد و آنها را نسبت به استفاده از خدمات یک برند و یا همکاری با آن ترغیب خواهد کرد.

طراحی لوگو آبی

اهمیت طراحی لوگو آبی

رنگ آبی به عنوان پرکاربردترین رنگ در طراحی لوگو شناخته می‌شود که توسط طیف گسترده‌ای از برندهای مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این رنگ یکی از سه رنگ اصلی است که پس از رنگ قرمز به عنوان دومین رنگ محبوب در طراحی پرچم کشورها شناخته می‌شود. از آنجایی که آبی رنگ موردعلاقه اکثر افراد است و به ایجاد حس اعتماد و تصویر ذهنی مثبت در مخاطبان هدف کمک بسیاری می‌کند؛ استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی لوگو و یا ترکیب آن با رنگ‌های دیگر، استراتژی قابل تاملی برای طراحی لوگو است. ترکیب آبی با رنگ ‌های دیگری همچون سفید، خاکستری، قرمز و یا سبز میزان تاثیرگذاری لوگوی شما را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد و موجب ماندگاری آن در ذهن مخاطبان خواهد شد.

طراحی لوگو آبی برای مشاغلی همچون شرکت‌های مالی و سرمایه گذاری، بانک‌ها و حتی شبکه‌های اجتماعی که اعتمادسازی در آنها حرف اول را می‌زند، بهترین گزینه محسوب می‌شود. آبی بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند حس امنیت و آرامش را در افراد ایجاد کند، اما به دلیل آنکه توسط برندهای بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است، شاید نتواند در نگاه اول آنطور که باید توجه افراد را جلب کند. با این حال طراحی لوگو با رنگ آبی مزایای خاص خود را دارد و به دلیل قدرت بالا در جلب اطمینان افراد می‌تواند برند شما را در نظر افراد به برندی شایسته و قابل اعتماد تبدیل نماید. بنابراین با طراحی لوگو آبی می‌توانید اولین مرحله در مسیر جلب اعتماد مخاطبان را با اقتدار و موفقیت طی کنید.

طراحی لوگو با رنگ آبی برای چه مشاغلی مناسب است؟

انتخاب رنگ برای طراحی لوگو امری کاملا انتخابی است و به سلیقه شما بستگی دارد. اما بر اساس علم روانشناسی رنگ در برندینگ استفاده از برخی رنگ‌ها در لوگو می‌تواند میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطب را تا حد زیادی افزایش دهد. طراحی لوگو آبی نیز برای برخی مشاغل بسیار مناسب است و موجب ماندگاری لوگوی آنها در ذهن مخاطبان هدف خواهد شد. به نظر شما طراحی لوگو با رنگ آبی برای کدام مشاغل مناسب است؟ اگر در حوزه‌های زیر فعالیت دارید، طراحی لوگو آبی گزینه بسیاری عالی برای شما خواهد بود:

شرکت ها و برندهای مالی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، شرکت‌های مالی به دلیل نیاز شدید به جلب اعتماد مشتریان خود بهترین گزینه برای طراحی لوگو آبی هستند؛ زیرا با انجام این کار به راحتی می‌تواند حس اطمینان، صداقت، یکپارچگی را در مخاطبان هدف ایجاد کنند. شرکت‌های مالی، سرمایه گذاری، بانک‌ها و سایر مشاغل مرتبط با حوزه مالی بهتر است حتما از این رنگ در طراحی لوگو خود استفاده کنند. زیرا زمانی که افراد رنگ آبی را در لوگوی یک شرکت مالی مشاهده کنند، نوعی حس اعتبار و قطعیت در آنها به وجود می‌آید. به همین دلیل است که بانک‌هایی همچون بانک صادرات، تجارت، رفاه کارگران و سامان و همچنین شرکت‌ تجارت الکترونیک آمریکایی پی پل (PayPal)، بانک آمریکا (Bank of America) و یا شرکت خدمات مالی امریکن اکسپرس (American Express) برای طراحی لوگو خود از رنگ آبی استفاده کرده‌اند.

روانشناسی رنگ آبی در طراحی لوگو

مشاغل مرتبط با حوزه سلامت

رنگ آبی احساس آرامش، تمیزی، مدرنیته و حرفه‌ای بودن را در افراد ایجاد می‌کند؛ دقیقا همان مواردی که از یک مرکز مرتبط با حوزه سلامت همچون مراکز درمان پوست و مو، درمانگاه‌ها، دندانپزشکی و غیره انتظار داریم. رنگ آبی در این محیط‌ها نوعی آرامش خاطر در افراد به وجود می‌آورد و به آنها اطمینان می‌دهد که برند و یا مجموعه مناسبی را برای دریافت خدمات درمانی انتخاب کرده‌اند. طراحی لوگو آبی در صنایع مرتبط با سلامت بسیار رایج است و مخاطبان هدف را نسبت به استفاده از خدمات مراکز مربوطه ترغیب خواهد کرد.

برندها و شرکت های مرتبط با تکنولوژی

طراحی لوگو آبی برای شرکت‌ها و برندهای فعال در حوزه تکنولوژی نیز بسیار مناسب است زیرا این رنگ نمادی از هوش، تخصص بالا و مدرنیته بوده و موجب جلب توجه افراد خواهد شد. به همین دلیل است که شرکت‌های مطرحی همچون فیسبوک، اسکایپ، توییتر و یا تلگرام برای طراحی لوگوی این شبکه‌های اجتماعی از رنگ آبی استفاده کرده‌اند؛ زیرا این رنگ به راحتی اعتماد کاربران را جلب کرده و خیال آنها را بابت حفظ اطلاعات و حریم شخصی‌شان آسوده خواهد کرد.

شرکت های هواپیمایی

شرکت‌های هواپیمایی نیز با طراحی لوگو آبی می‌توانند اعتماد افراد را برای انتخاب یک ایرلاین جلب کند؛ زیرا در این شغل نیز ایجاد اطمینان در مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است. اکثر افراد برای سفر با هواپیما کمی ترس و واهمه دارند، از این رو ایجاد حس اعتماد می‌تواند نگرانی آنها را از بین ببرد. رنگ آبی تا حدی حس آرامش و اطمینان خاطر موردنیاز برای سفر با هواپیما را در افراد به وجود می‌آورد. به همین دلیل است که شرکت‌های هواپیمایی ایرانی همچون ایران ایر، ایران ایرتور، شرکت هواپیمایی آسمان و ایرلاین‌های خارجی همچون یونایتد ایرلاینز (United Airlines)، اسپریت ایرلاینز (Spirit Airlines) و یا بریتیش ایرویز (British Airways) برای طراحی لوگو خود رنگ آبی را انتخاب کرده‌اند.

آیا لوگو آبی برای کسب و کار شما مناسب است؟

برندهای تولیدکننده اتومبیل

برندهای تولیدکننده اتومبیل نیز با طراحی لوگو آبی می‌توانند تخصص بالای خود در زمینه طراحی و تولید اتومبیل را به مخاطبان نشان دهند و در کنار آن نیز احساس امنیت و آرامش را در آنان به وجود آورند. ایمنی اتومبیل یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد در هنگام انتخاب و خرید خودرو به آن توجه می‌کنند. با طراحی لوگو آبی می‌توانید نوعی آرامش خاطر را در افراد به وجود آورید و تا حدی دغدغه آنها در رابطه با ایمنی اتومبیل‌های خود را از بین ببرید. برندهای اتومبیل سازی همچون ایران خودرو، BMW، فورد (Ford)، جنرال موتورز (General Motors) و سوبارو (Subaru) از این رنگ آرامش بخش برای طراحی لوگو خود استفاده کرده‌اند.

هتل ها و اقامت گاه ها

طراحی لوگو آبی برای هتل‌ها و اقامت گاه‌ها نیز انتخابی بسیار هوشمندانه و مناسبی است که می‌تواند افراد را نسبت به استفاده از خدمات شما ترغیب کند. مواردی همچون اتاق‌های تمیز و مرتب، امکانات رفاهی کامل، کارکنان خوش برخورد و محیطی آرام به عنوان ویژگی‌های اصلی یک هتل در نظر گرفته می‌شوند و مشتریان نیز در هنگام انتخاب اقامتگاه خود در طول سفر به این موارد توجه خواهند کرد. با طراحی لوگو آبی می‌توانید تمامی این خصوصیات را در قالب یک نماد کوچک بیان کرده و اعتماد مشتریان را جلب نمایید. بنابراین اگر صاحب یک هتل و یا اقامتگاه هستید حتما از رنگ آبی برای طراحی لوگو هتل خود استفاده کنید تا از طریق آن بتوانید حس آرامش و اطمینان خاطر اولیه را در مشتریان خود به وجود آورید.

همانطور که اشاره کردیم، انتخاب رنگ لوگو امری کاملا انتخابی است و رنگ آبی تنها مختص به مشاغل بالا نیست. کسب و کارهای دیگر نیز می‌توانند از رنگ آبی و یا ترکیب آبی با رنگ های دیگر برای طراحی لوگو خود استفاده کرده و آن را به عنوان هویت بصری برند خود به مخاطبان معرفی نمایند.

معروف ترین لوگوهای آبی

حال که با مفهوم روانشناسی رنگ آبی در طراحی لوگو و مزایای طراحی لوگو آبی آشنا شدید، در این بخش چندین لوگو آبی معروف دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد.

لوگو شرکت ملی نفت ایران

لوگو شرکت ملی نفت ایران یکی از بهترین نمونه‌های طراحی لوگو آبی ایرانی است که آن را در پمپ بنزین‌ها، قبوض گاز و بر روی کارت‌های سوخت مشاهده می‌کنیم. این لوگو به روش لوگوی ترکیبی (تلفیقی از لوگو تصویری و لوگوتایپ) طراحی شده و علاوه بر رنگ آبی در آن از رنگ قرمز نیز استفاده شده است. ترکیب رنگ آبی و قرمز در کنار یکدیگر موجب جذابیت بیشتر این لوگو شده و آن را به نمادی ماندگار از شرکت نفت ایران تبدیل کرده است.

طراحی لوگو با رنگ آبی

ایران خودرو

شرکت ایران خودرو نیز از روش طراحی لوگو آبی برای خلق هویت بصری خود انتخاب کرده است که به عنوان یکی از بهترین لوگوهای تصویری ایرانی شناخته می‌شود. استفاده از سر و بخشی از گردن یک اسب و ترکیب آن با رنگ آبی و سفید منجر به خلق این لوگوی جذاب و ماندگار شده که به عنوان آرم ایران خودرو بر روی اتومبیل‌های این شرکت نصب می‌شود.

لوگو آبی

بانک صادرات و بانک تجارت

لوگو دو بانک صادرات و تجارت نیز با استفاده از رنگ آبی و سفید و به روش لوگو تصویری طراحی شده‌ است که یکی از قابل تشخیص‌ترین لوگوهای ایرانی در نظر گرفته می‌شوند.

طراحی آرم آبی

لوگو سامسونگ (Samsung)

لوگو برند نام آشنا و محبوب سامسونگ یکی از معروف‌ترین لوگوهای آبی دنیا است که با ترکیب رنگ سفید و به روش تایپوگرافی طراحی شده است. البته در طراحی این لوگو از روش طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز استفاده شده که نام برند با رنگ سفید در یک بیضی آبی نوشته شده است.

طراحی لوگو با رنگ آبی

لوگو اچ پی (hp)

لوگو شرکت فناوری آمریکایی هیولت پاکارد یا به اختصار اچ پی از دیگر لوگوهای آبی خاص و جذاب دنیا است که به روش لوگوتایپپ طراحی شده است. ترکیب رنگ سفید و آبی و قرار گرفتن نام اختصاری این شرکت یعنی hp درون یک دایره موجب جذابیت بصری بیشتر این لوگو شده است. دایره یک شکل هندسی مثبت و بی حاشیه است که مانند رنگ آبی موجب جلب اعتماد افراد خواهد شد.


تاریخچه لوگو hp را حتما مطالعه کنید.


لوگو آبی

لوگو پپسی (Pepsi)

لوگو شرکت آمریکایی تولیدکننده نوشابه گازدار پپسی نیز یکی از جذاب‌ترین لوگوهای آبی دنیا محسوب می‌شود که با ترکیب رنگ سفید و قرمز طراحی شده است. این لوگوی دایره‌ای خاص به عنوان گران قیمت‌ترین لوگو دنیا شناخته می‌شود که برای طراحی آن حدود یک میلیون دلار هزینه شده است.


تاریخچه جذاب لوگو پپسی را از دست ندهید.


آرم آبی

سایر لوگوهای آبی معروف دنیا نیز شامل:

 • مایکروسافت اج (Microsoft Edge)
 • اینتل (Intel)
 • شرکت دل (Dell)
 • فیلترشکن Freegate
 • اورال بی (Oral – B)
 • لینکدین (Linkedln)
 • وردپرس (WordPress)
 • فیسبوک
 • توییتر
 • تلگرام
 • اسکایپ
 • فورد
 • نیوآ (NIVEA)

جمع بندی

انتخاب رنگ مناسب برای لوگو یکی از مراحل چالش برانگیز طراحی لوگو محسوب می‌شود که باید بر اساس علم روانشناسی رنگ در برندینگ انجام شود. طراحی لوگو آبی برای مشاغلی که به جلب اعتماد مشتریان احتیاج دارند، گزینه مناسبی است که به کسب اعتبار و جلب اطمینان مخاطبان هدف کمک بسیاری خواهد کرد.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر