گروه طراحان آرمکده

راهنمای جامع طراحی لوگو هتل

آنچه در این مقاله می خوانید
راهنمای جامع طراحی لوگو هتل

لوگو هتل یکی از مهم‌ترین عناصر استراتژی بازاریابی و برندینگ آن محسوب می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در شکل گیری هویت بصری یک مجموعه ایفا می‌کند. لوگوی هتل در صورت طراحی حرفه‌ای و اصولی می‌تواند تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مخاطبان به وجود آورد و به لوگویی خاص و ماندگار تبدیل شود. لوگو هتل‌ باید متناسب با هویت و ارزش‌های آن طراحی شود تا مخاطب در نگاه اول بتواند با سطح کیفی هتل موردنظر آشنا شده و با آن ارتباط عاطفی برقرار کند. به طور کلی لوگوی اقامتگاه‌ها تاثیر بسزایی بر تصمیم و انتخاب مخاطبان نسبت به رزرو اتاق در آنها خواهد داشت؛ زیرا لوگو اولین چیزی است که آنان پس از مواجه با نام هتل به آن توجه خواهند کرد. بنابراین باید بتوانید در همان ابتدا توجه مهمانان را به لوگوی خود جلب کنید تا نسبت به اقامت و رزرو اتاق در مجموعه شما ترغیب شوند. اما لوگو هتل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب کند؟ در ادامه ای مطلب اصول طراحی لوگو هتل را به طور کامل بررسی می‌کنیم و شما را با ویژگی‌های یک لوگوی شیک و منحصر به فرد برای هتل آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

اهمیت طراحی لوگو هتل

لوگو هتل یکی از مهم‌ترین عناصر بصری آن به شمار می‌رود و باید متناسب با سطح کیفی هتل طراحی شود. به عنوان مثال توقع و انتظار مخاطب از لوگو یک هتل دو ستاره تفاوت بسیاری با لوگوی یک هتل پنج ستاره دارد؛ زیرا کیفیت ارائه خدمات آنها با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت نیز در طراحی لوگو آنها کاملا مشهود خواهد بود. طراحی لوگو یکی از مراحل دشوار و چالش برانگیز در فرآیند برندسازی هتل شناخته می‌شود؛ چرا که لوگو هتل باید بتواند توجه مشتریان احتمالی را به خود جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورد. زیرا تنها در این صورت است که آنان نسبت به کسب اطلاعات بیشتر درباره هتل و در نهایت انتخاب آن به عنوان اقامتگاه خود در طول سفر ترغیب می‌شوند.

لوگو هتل باید بدون استفاده از کلمه و یا جمله و تنها از طریق عناصر مربوط به طراحی لوگو همچون نماد مرتبط، رنگ و یا فونت مناسب بتواند بیانگر ارزش‌ها و پیام آن به مخاطب باشد. به همین دلیل باید طوری طراحی شود تا بتواند این ماموریت مهم را به خوبی انجام دهد. لوگوی هتل به عنوان نماد اصلی آن در نظر گرفته می‌شود که در موقعیت‌های مختلف همچون فضای آنلاین، تبلیغات و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع معرف یک مجموعه به مخاطبان هدف آن خواهد بود. از طرفی دیگر نیز یک هتل ممکن است علاوه بر مهمان‌های داخلی، پذیرا و میزبان مهمان‌های بین المللی نیز باشد؛ به همین دلیل باید طوری طراحی شود تا بتواند توجه هر فرد با هر فرهنگ و آیینی را به خود جلب نماید.

طراحی لوگو هتل

اصول طراحی لوگو هتل

برای طراحی لوگو هتل باید به برخی نکات ساده اما بسیار مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی خاص و به یادماندنی برای مجموعه خود خلق کنید. رعایت این موارد در فرآیند طراحی لوگو هتل به شما کمک می‌کند تا در انتخاب عناصر تشکیل دهنده لوگو دچار آزمون و خطا نشوید. مهم‌ترین نکات و اصول طراحی لوگو هتل شامل:

لوگو هتل باید همه کاره باشد

همه کاره بودن و یا چند کاربردی بودن لوگو یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو هتل است. اما منظور از همه کاره بودن لوگو هتل چیست؟ همانطور که اشاره کردیم، لوگوی یک هتل در موقعیت‌های بسیاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ بنابراین باید طوری طراحی شود تا بتواند در تمامی سطوح جذابیت بصری خود را حفظ نماید. لوگو هتل معمولا در تبلیغات تلویزیونی، پلتفرم‌های آنلاین همچون وب سایت و یا شبکه‌های اجتماعی، بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر، یونیفرم کارمندان، ظروف، مجلات و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو در هنگام طراحی لوگو هتل باید اطمینان حاصل کنید که لوگوی شما قابلیت قرارگیری در سطوح و سایزهای مختلف را دارد و از کیفیت و جلوه بصری آن نیز کاسته نمی‌شود.

لوگو هتل های کلاسیک

شناخت مخاطبان هدف و ارزش های هتل

شناخت مخاطبان هدف و درک ارزش‌های اصلی و بنیادی هتل نیز یکی دیگر از پیش نیازهای مهم طراحی لوگو هتل است که شما را در مسیر مناسب و درستی از طراحی قرار می‌دهد. بدیهی است که مخاطبان هدف یک هتل پنج ستاره با یک هتل دو ستاره متفاوت است و بالطبع نیز سبک طراحی لوگوی آنها نیز تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر خواهند داشت. رویکرد و سبک طراحی لوگو هتل های لوکس و مجلل در مقایسه با لوگو هتل های کلاسیک دارای تفاوت‌های اساسی است؛ زیرا عناصر اصلی آنها با یکدیگر تفاوت دارد. هتل‌های مجلل به نمایش تجمل در لوگوی خود گرایش دارند اما هتل‌های کلاسیک معمولا دارای لوگوهای ساده‌تر و خلوت‌تری هستند.

از طرفی دیگر موقعیت مکانی هتل نیز باید در طراحی لوگو در نظر گرفته شود. به عنوان مثال یک هتل جنگلی و یا یک هتل ساحلی باید این ویژگی را به نوعی در لوگوی خود نمایش دهند تا مخاطب با دیدن آن بتواند قادر به تشخیص این ویژگی مهم هتل باشد. بنابراین شناخت مهمانان احتمالی و سفارشی سازی لوگو بر اساس سلیقه و سبک زندگی آنان و همچنین در نظر داشتن ارزش‌ها و قابلیت‌های مهم هتل به شما کمک می‌کند تا لوگویی مناسب و منحصر به فرد طراحی کرده و توجه مخاطبان هدف را جلب نمایید.

لوگو را در کمال سادگی طراحی کنید

رعایت اصل سادگی در طراحی لوگو هتل یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. لوگوهای ساده در مقایسه با لوگوهای شلوغ و پرزرق و برق بسیار سریع‌تر می‌توانند توجه مخاطب را به خود جلب کرده در ذهن آنان ثبت شوند. یکی از اشتباهات رایج برندها و شرکت‌ها در امر طراحی لوگو این است که به دنبال طرح‌های پیچیده و شلوغ برای لوگوی خود هستند و کمتر به طراحی ساده لوگو فکر می‌کنند. در حالی که درک لوگوهای شلوغ و پیچیده برای مخاطب دشوار است و پیام اصلی برند را به درستی به آنان منتقل نخواهد کرد. از طرفی دیگر نیز با طراحی لوگوی شلوغ، هزینه‌های مربوط به چاپ و استفاده از آن در سطوح مختلف نیز افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا در این صورت درج جزئیات لوگو و انتقال باکیفیت آنها بر روی سطوح دلخواه شما دشوارتر خواهد بود. بنابراین برای آنکه بتوانید پیام خود را به درستی به مخاطبان هدف انتقال دهید و توجه آنان را به لوگو هتل خود جلب نمایید، بهتر است آن را در نهایت سادگی اما جذابیت طراحی کنید.

لوگو هتل های لوکس

رنگ لوگو را با دقت انتخاب کنید

انتخاب رنگ مناسب یکی از چالش‌های طراحان برای طراحی لوگو هتل است که تاثیر بسزایی بر جذابیت آن خواهد داشت. کارشناسان طراحی توصیه می‌کنند که برای طراحی موثر لوگو نباید از بیش از سه رنگ در آن استفاده کنید؛ زیرا موجب ایجاد احساسات متناقض در بیننده می‌شود و تاثیرات منفی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ، هر رنگ عواطف و احساسات خاصی را در بیننده به وجود می‌آورد و بر درک مخاطب از لوگو تاثیر مستقیم دارد. بنابراین باید رنگ لوگو هتل خود را بر اساس اصول تعریف شده در علم روانشناسی رنگ‌ها انتخاب کنید تا بتوانید پیام و ارزش‌های برندتان را به درستی به مخاطبان هدف خود انتقال دهید. شما باید رنگ لوگو هتل را بر اساس نوع مخاطبان هدف خود انتخاب کنید؛ یعنی ابتدا باید مشخص کنید که با طراحی این لوگو قصد دارید توجه چه قشر و یا چه گروهی از مخاطبان را به لوگو هتل و خدمات خود جلب نمایید.

به عنوان مثال رنگ مشکی یک رنگ شیک و سنگین است که به صورت گسترده در صنعت مد و فشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو اگر قصد دارید توجه افراد فعال و مرتبط با این حوزه را به لوگو خود جلب کنید باید رنگ مشکی را به عنوان رنگ اصلی و پایه لوگو انتخاب کرده و آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب نمایید. از طرفی دیگر رنگ نارنجی به عنوان رنگی زنده و مرتبط با تفریح و سرگرمی شناخته می‌شود که برای کودکان بسیار جذاب است. بنابراین اگر هدف هتل شما جلب توجه خانواده‌هایی با فرزندانی در گروه سنی کودک و نوجوان است، استفاده از رنگ نارنجی در قسمت‌هایی از لوگو هتل انتخاب بسیار مناسبی و هوشمندانه‌ای خواهد بود. به طور کلی برای طراحی لوگو هتل معمولا از ترکیب دو رنگ مشکی و طلایی استفاده می‌شود؛ زیرا این دو رنگ به نوعی مکمل یکدیگر هستند و ترکیب آنها در کنار هم می‌تواند توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب نماید.

اصول طراحی لوگو هتل

طراحی لوگو هتل به سبک لوگوتایپ

لوگوتایپ یکی از سبک‌های رایج طراحی لوگو است که اکثر هتل‌ها و کسب و کارها از آن برای خلق هویت بصری برند خود استفاده می‌کنند. لوگوتایپ به لوگویی اشاره دارد که برای طراحی آن تنها نام برند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با طراحی لوگو هتل به سبک لوگوتایپ می‌توانید مجموعه خود را به طور کلی از رقبا متمایز سازید و لوگویی کاملا اختصاصی برای کسب و کارتان طراحی کنید. صنعت گردشگری و هتلداری از جمله مشاغلی است که فضای رقابتی جدی در آن حاکم است و به همین دلیل باید لوگوی خود را طوری طراحی کنید تا بتوانید در این فضای سنگین به حیات خود ادامه دهید. از این رو طراحی لوگو به سبک لوگوتایپ دقیقا همان روشی است که به راحتی می‌تواند لوگو هتل شما را از لوگوی رقبا متمایز ساخته و آن را برای مخاطبان هدف قابل تشخیص سازد.

در سبک لوگوتایپ می‌توانید لوگوی خود را به دو روش طراحی کنید: 1) استفاده از نام کامل هتل 2) استفاده از حروف اول نام هتل. در روش اول نام کامل هتل در لوگو نوشته می‌شود و در صورت نیاز از یک نماد و یا عنصر بصری مرتبط نیز در آن استفاده می‌شود که در این صورت به «لوگو ترکیبی» تبدیل خواهد شد. استفاده از نماد در روش دوم یعنی استفاده از حروف اول هتل و یا نوشتن نام اختصاری آن نیز رایج است؛ اما در صورتی که لوگوی شما را به لوگویی شلوغ و پیچیده تبدیل نکند. بنابراین با طراحی لوگو به سبک تایپوگرافی می‌توانید خود را به طور کامل از رقبا متمایز سازید و لوگوی خود را به نمادی قابل تشخیص برای مخاطبان تبدیل کنید.

لوگو هتل

فونت لوگو را به دقت انتخاب کنید

انتخاب فونت مناسب و خوانا برای لوگو هتل نیز یکی دیگر از مواردی است که در فرآیند طراحی باید به آن توجه داشته باشید. برخی از لوگوها همچون لوگو توییتر تنها با استفاده از یک نماد طراحی می‌شوند و هیچ کلمه‌ای در آنها به چشم نمی‌خورد. اما این سبک از طراحی برای لوگو هتل توصیه نمی‌شود؛ زیرا استفاده از نماد به تنهایی نمی‌تواند یک مجموعه را از رقبا متمایز و قابل تشخیص سازد. به همین دلیل است که در لوگو اکثر هتل‌ها از نام آنها به عنوان عنصر اصلی طراحی استفاده می‌شود. بنابراین باید فونتی ساده و خوانا برای لوگو خود انتخاب کنید تا مخاطبان به راحتی قادر به خواندن آن باشند. استفاده از فونت‌های دارای لبه‌های تیز و یا کمی شکسته برای فونت لوگو هتل بسیار مناسب‌اند؛ زیرا در عین سادگی، جلوه بصری خاصی به لوگو می‌بخشند و به راحتی نیز قابل خواندن هستند. استفاده از فونت‌های فانتزی و یا شلوغ و پیچیده برای لوگو هتل مناسب نیستند و به نوعی ارزش و اعتبار آن به عنوان یک هتل را زیر سوال می‌برند. بنابراین در انتخاب فونت برای لوگو هتل دقت کافی داشته باشید و فونتی را انتخاب کنید که با ارزش‌های مجموعه شما مطابقت داشته باشد.


برای اینکه راحت تر فونت لوگوی هتل خود را انتخاب کنید مقاله انواع فونت طراحی لوگو را مطالعه فرمایید.


استفاده از تکنیک فضای منفی

تکنیک فضای منفی (Negative Space) نیز یکی از سبک‌های جذاب و خاص طراحی لوگو است که برای خلق نماد بصری هتل نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود اما به شرط آنکه به صورت حرفه‌ای طراحی شود. تکنیک فضای منفی به منظور انتقال معانی چندگانه در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن یک طرح به عنوان نماد اصلی لوگو و یک طرح مستتر در فضای خالی و استفاده نشده در لوگو قرار دارد. این تکنیک بینندگان را برای درک مفاهیم آن به چالش می‌کشد و به همین دلیل در ذهن آنان ثبت خواهد شد.

با در نظر داشتن این نکات در طراحی لوگو هتل می‌توانید لوگویی خاص و منحصر به فرد برای هتل خود طراحی کنید. به یاد داشته باشید که لوگوی یک هتل عنصر مهمی در فرآیند بازاریابی و برندینگ آن محسوب می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در ایجاد تصویر ذهنی مثبت در ذهن مخاطبان هدف و جلب توجه آنان ایفا می‌کند. این رو برای طراحی لوگو هتل علاوه بر رعایت این نکات باید از یک متخصص در زمینه طراحی لوگو کمک بگیرید تا نماد و هویت بصری مجموعه شما را با درک ارزش‌های آن به صورت حرفه‌ای طراحی کند.

منبع:

www.onlinelogomaker.com/blog/design-attractive-hotel-logo

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر