گروه طراحان آرمکده

همه چیز درباره طراحی لوگو گل

آنچه در این مقاله می خوانید
همه چیز درباره طراحی لوگو گل

لوگو گل یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین سبک‌های طراحی لوگو است که احساسات مثبتی را در مخاطب به وجود می‌آورد و عموما نیز توسط گلخانه‌ها و گل فروشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگو هر شغل باید متناسب با هدف و رویکرد آن انتخاب شود تا مخاطب با دیدن آن بتواند حوزه کاری برند موردنظر را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کند. مشاغل دیگری همچون کافی شاپ‌ها و یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نیز از لوگو گل به عنوان هویت بصری کسب و کار خود استفاده می‌کنند. برای طراحی لوگوی گل نیز مانند سایر روش‌های طراحی لوگو می‌توانید از المان‌ها و عناصر بصری مختلف استفاده کنید تا در نهایت لوگویی درخشان و ماندگار خلق کنید. بنابراین اگر قصد طراحی لوگو گل فروشی و یا لوگو گلخانه را دارید، ابتدا باید با انواع سبک لوگو گل و نکات مربوط به طراحی آن آشنا شوید تا بتوانید لوگوی گل خود را به صورت حرفه‌ای طراحی کنید. به همین بهانه در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره تاثیرات روانشناختی گل، طراحی لوگوی گل و انواع سبک لوگو گل بدانید را به شما توضیح می‌دهیم. با آرمکده همراه باشید.

تاثیرات روانشناسی لوگو گل بر مخاطب

طبیعت و دیدن مناظر طبیعی همچون کوه، دشت و دریا و همچنین گل و گیاه همواره عواطف و احساسات مثبتی همچون آرامش، صلح درونی، شادی، مثبت اندیشی، طراوت و شادابی را در انسان به وجود می‌آورند. در این میان گل و گیاه احساسات مثبت بیشتری را به انسان انتقال می‌دهند و در بهبود روحیه و همچنین کاهش استرس نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد در منزل و یا محیط کار از گل و گیاه نگهداری می‌کنند تا با رسیدگی روزانه به آنها انرژی مثبت دریافت کرده و انرژی منفی را از خود دور کنند.

به طور کلی تمامی انسان‌ها با دیدن گل و هر آنچه که به گل و گیاه مرتبط باشد، واکنش مثبتی نشان می‌دهند و به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. لوگو گل نیز از این قاعده مستثنی نیست و کمتر کسی وجود دارد که با دیدن لوگوی گل همچون لوگو گل رز و یا گل آفتابگردان، حس خوبی نسبت به آن نداشته باشد. از این رو انتخاب گل به عنوان نماد اصلی در یک لوگو، انتخاب هوشمندانه و کم ریسکی است که در صورت ترکیب با عناصر بصری دیگر به راحتی می‌تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند. استفاده از گل برای لوگو گل فروشی و یا گلخانه بهترین انتخاب ممکن است که علاوه بر ایجاد عواطف و احساسات مثبت، بهترین نماد برای معرفی حوزه کاری شما به مخاطب در نظر گرفته می‌شود. به بیان ساده‌تر با طراحی لوگو گل برای کسب و کار گل فروشی خود می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم احساسات مثبت را به مخاطبان انتقال می‌دهید و هم حوزه کاری‌تان را به آنان معرفی می‌کنید.

البته کسب و کارهای دیگری همچون کافی شاپ‌ها، استودیوهای عکاسی، سالن‌های زیبایی و یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نیز می‌توانند برای طراحی لوگوی کسب و کار خود از انواع مختلف گل و گیاه استفاده ‌کنند. بنابراین لوگو گل تنها منحصر به گلخانه‌ها و گل فروشی‌ها نیست و مشاغل دیگر نیز می‌توانند از این نماد در طراحی لوگوی خود استفاده کنند و تصویر ذهنی مثبتی را برای مخاطبان ایجاد نمایند.

انواع سبک لوگو گل

برای طراحی لوگو گل سبک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای خلق لوگوی منحصر به فرد کسب و کار خود استفاده نمایید. شاید گمان کنید که طراحی لوگو گل تنها به طراحی یک گل ساده همچون گل رز محدود می‌شود و قابلیت طراحی به سبک‌های مختلف هنری را ندارد. در صورتی که چنین نیست و لوگو گل نیز مانند سایر روش‌های طراحی لوگو امکان طراحی به سبک‌های هنری مختلف را دارا است و می‌توانید آن را به روش‌های جذابی طراحی کنید. رایج‌ترین انواع سبک لوگو گل شامل:

طراحی لوگو گل

لوگو گل انتزاعی

لوگو گل انتزاعی (Abstract) یکی از متداول‌ترین روش‌های طراحی لوگوی گل و البته تمامی سبک‌های لوگو است که با استفاده از خطوط، اشکال هندسی و المان‌های بصری معنادار طراحی می‌شود. لوگو گل انتزاعی در عین سادگی دارای جذابیت بصری بسیاری است که در نگاه اول توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند و حس کنجکاوی در آنان ایجاد خواهد کرد.

لوگو گل مینیمال

لوگو گل مینیمال (Minimal) از دیگر سبک‌های طراحی لوگو گل است که ساده‌ترین نوع طراحی لوگو محسوب می‌شود و استفاده عناصر بصری در آن بسیار محدود است. یعنی برای طراحی لوگو گل مینیمال معمولا از المان‌های فانتزی استفاده نمی‌شود و تنها به طراحی یک گل ساده بسنده خواهد شد. لوگو گل مینیمال دارای فضای خالی زیادی است و مخاطب در نگاه اول قادر به درک مفهوم اصلی آن بوده و به راحتی با لوگوی مربوطه ارتباط برقرار می‌کند.

لوگو گلفروشی

لوگو گل مدرن

لوگو گل مدرن (Modern) نیز یکی دیگر از سبک‌های رایج برای طراحی لوگو گل است که محدودیتی در استفاده از المان‌های طراحی نداشته و از طرح اصلی (گل)، تایپوگرافی، تصاویر مختلف و یا تلفیقی از این سه عنصر بصری ساخته می‌شود. در طراحی لوگو مدرن گل محدودیتی برای انتخاب و استفاده از عناصر بصری دیزاین ندارید و می‌توانید آزادانه از آنها برای طراحی لوگو گل کسب و کار خود بهره ببرید.

فرقی نمی‌کند که برای طراحی لوگو گل کسب و کار خود از چه سبکی استفاده می‌کنید، آنچه که اهمیت دارد این است که لوگوی خود را به صورت جذاب و خاص طراحی کنید تا در ذهن مخاطب تثبیت شود. علاوه بر انتخاب سبک طراحی لوگوی گل باید به برخی نکات برای طراحی آن توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی به یاد ماندنی و تاثیرگذار طراحی کنید.

اصول طراحی لوگو گل و گیاه

طراحی لوگو گل و گیاه نیز مانند هر لوگوی دیگر دارای برخی اصول و قواعد است که در طول فرآیند طراحی باید به آنها توجه داشته باشید. لوگو گل شاید در ظاهر و یا نگاه اول، ساده به نظر برسد اما برای آنکه بتواند احساسات مثبتی را در مخاطب به وجود آورد و به نمادی ماندگار از کسب و کار شما تبدیل شود باید با رعایت برخی اصول مرتبط با دیزاین و روانشناسی رنگ‌ها طراحی گردد. برخی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو گل و گیاه شامل:

استفاده از رنگ های مناسب و شاد

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو گل استفاده از رنگ‌های شاد و پر انرژی است تا بتواند تمامی عواطف و احساسات مثبت خود را به مخاطب انتقال دهد. زیرا همانطور که اشاره کردیم، گل و گیاه احساساتی همچون شادابی، سرزندگی، شادی و نشاط را به انسان انتقال می‌دهد و برای آنکه این انتقال احساسات به روشی موثرتر انجام شود باید از رنگ‌های شاد و جذابی همچون زرد، قرمز، صورتی، سبز و غیره در طراحی لوگوی گل خود استفاده کنید. بکارگیری رنگ‌های شاد شاید در سبک‌های مینیمال و یا انتزاعی کمی دشوار باشد اما انتخاب رنگ‌های متنوع و پرانرژی در لوگو گل مدرن بسیار راحت‌تر است زیرا در این سبک از طراحی لوگو، محدودیت خاصی ندارید و می‌توانید آزادانه از رنگ‌های مورد علاقه خود استفاده نمایید. انتخاب رنگ زمینه لوگو نیز بسیار مهم است و باید با رنگ‌های اصلی لوگو هارمونی داشته باشد.

به عنوان مثال برای طراحی لوگو گل ارکیده به سبک مدرن می‌توانید از رنگ‌های مختلفی همچون سفید، بنفش، صورتی، نارنجی، زرد و یا آبی استفاده کنید و رنگ سبز را نیز برای ساقه و برگ‌های آن انتخاب نمایید. برای طراحی لوگو گل رز نیز معمولا از ترکیب رنگ قرمز و رنگ سبز استفاده می‌شود تا مخاطب به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند؛ زیرا اکثر ما گل رز را با رنگ قرمز می‌شناسیم و رنگ‌های دیگر آن همچون رز سفید و یا آبی برای ما کمی ناآشناتر هستند. با این حال استفاده از سایر رنگ‌ها برای طراحی لوگو گل رز هیچ مانعی ندارد و در صورت ترکیب شدن با عناصر بصری دیگر بسیار جذاب و به یاد ماندنی خواهد شد. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که برای طراحی لوگو گل معمولا 1 الی 3 رنگ در قسمت‌های اصلی و فرعی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا در نگاه اول بتواند توجه مخاطب را به خود جلب نماید.

طراحی لوگو گلفروشی

رعایت اصل سادگی

رعایت اصل سادگی نه تنها در طراحی لوگو گل بلکه برای طراحی انواع مختلف لوگوها به عنوان یک قانون ثابت در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا لوگوهای ساده خیلی سریع در ذهن مخاطب ثبت می‌شوند و به راحتی قابل شناسایی هستند. لوگوی گل باید ساده اما در عین حال جذاب باشد تا بتواند احساسات مخاطبان را درگیر کرده و به نمادی ماندگار در ذهن آنان تبدیل شود. سبک مینیمال و انتزاعی طراحی لوگو گل عموما و به طور پیش فرض، ساده هستند و عناصر بصری زیادی در آنها بکار گرفته نمی‌شود. اما سبک مدرن برای طراحی لوگوی گل به دلیل آزادی عمل بیشتر در طراحی ممکن است دارای المان‌ها و رنگ‌های بیشتری باشد و از این رو باید به میزان استفاده از عناصر مختلف دقت داشته باشید تا بتوانید یک لوگو گل منحصر به فرد و جذاب خلق کنید. هرچه لوگوی شما ساده‌تر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطب بیشتر خواهد بود زیرا لوگوهای شلوغ قادر به انتقال پیام برند نیستند و حواس بیننده را پرت می‌کنند. بنابراین در هنگام طراحی لوگو گل به رعایت اصل سادگی توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید کسب و کار خود را به خوبی در ذهن مخاطبان ثبت کنید.

انتخاب فونت مناسب

لوگو گل معمولا به تنهایی طراحی نمی‌شود و برای خلق آن معمولا از روش تایپوگرافی نیز استفاده می‌شود تا میزان تاثیرگذاری آن بیشتر شود. بسیاری از لوگوها با ترکیب اشکال مختلف و تایپوگرافی طراحی می‌شوند که این روش در طراحی لوگوی گل نیز بسیار رایج است. یعنی نماد اصلی لوگوی موردنظر «گل» است و نام برند نیز در آن با استفاده از فونت مناسب در پایین آن درج می‌شود. انتخاب فونت یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در تایپوگرافی باید به آن توجه داشته باشید زیرا میزان خوانایی نام برند شما کاملا به نوع فونت آن بستگی دارد. استفاده از فونت‌های پیچیده و یا خیلی فانتزی برای طراحی لوگو گل توصیه نمی‌شوند و بهتر است از فونت‌هایی استفاده کنید که کمی حالت گرد و یا شکسته داشته باشند و در عین حال نیز قابل خواندن باشند. به عنوان مثال فرض کنید که برای گل فروشی خود قصد طراحی لوگو گل دارید و می‌خواهید نام فروشگاه خود را نیز در پایین لوگو درج کنید. برای طراحی لوگو گل فروشی می‌توانید از یک گل خاص، سبد گل و یا دسته گل به عنوان نماد اصلی لوگو استفاده کرده و نام فروشگاه خود را نیز با فونتی مناسب در پایین آن بنویسید. بدین ترتیب می‌توانید مخاطبان را با حوزه کاری و نام برند خود آشنا کنید و به نمادی ماندگار در ذهن آنان تبدیل شوید.

نمونه لوگو گلفروشی

طراحی چند منظوره

طراحی چند منظوره از دیگر اصول طراحی لوگو گل محسوب می‌شود که به شما کمک می‌کند تا بتوانید از لوگوی خود در زمینه‌های مختلف استفاده کنید. از آنجایی که لوگو به عنوان هویت بصری کسب و کار شما در نظر گرفته می‌شود باید طوری طراحی شود که در طول زمان نیازی به اعمال تغییرات چشمگیر نداشته باشد و از همه مهم‌تر آنکه بتوانید از آن در زمینه‌های مختلفی همچون بنر تبلیغاتی، بروشورها، کارت‌های ویزیت و یا تابلوی اصلی فروشگاه استفاده نمایید. برخی لوگوهای گل به دلیل پرداختن بیش از حد به جزئیات، قابلیت چاپ در سطوح مختلف را ندارند و باید تغییراتی در آن اعمال شود. ایجاد تغییر در لوگوی یک برند از اعتبار و ارزش آن می‌کاهد. بنابراین سعی کنید لوگو گل کسب و کار خود را به صورت ساده، در ابعاد استاندارد و به دور از پیچیدگی و استفاده بیش از حد از عناصر بصری مختلف طراحی کنید تا برای استفاده از آن در محیط‌های مختلف دچار مشکل نشوید.

با رعایت این نکات ساده اما مهم می‌توانید یک لوگو گل ماندگار و منحصر به فرد برای کسب و کار خود به خصوص گل فروشی و یا گلخانه طراحی کنید. لوگوهای گل اگر به صورت ساده طراحی شوند به راحتی می‌توانند در ذهن افراد تثبیت شوند و مخاطبان نیز خیلی سریع و ساده با آن ارتباط برقرار خواهند کرد. بنابراین سعی کنید هویت بصری بیزینس خود را با رعایت اصول گفته شده طراحی کنید تا بتوانید پیام برند خود را به طور حرفه‌ای و اثربخش به مخاطبان هدف انتقال دهید.

نمونه طراحی لوگو گل در آرمکده

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو گل طراحی شده توسط آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگوی گل اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

نمونه لوگو گل

جمع بندی

لوگو گل از جمله لوگوهای محبوب و جذاب است که عموما برای گل فروشی‌ها، گلخانه‌ها و سالن‌های زیبایی طراحی می‌شود. لوگوی گل حس شادی، نشاط، طراوت و سرزندگی را در افراد به وجود می‌آورد و به طور کلی داری انرژی مثبت است. برای طراحی لوگو گل سبک‌های مختلفی همچون مینیمال، مدرن و انتزاعی وجود دارد که انتخاب این سبک‌ها به سلیقه شما و البته نوع کسب و کارتان بستگی دارد. برای طراحی لوگو گل برخی نکات ساده اما مهم وجود دارد که در زمان طراحی و یا ثبت سفارش طراحی لوگو باید به آنها توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی جذاب و به یادماندنی برای برند خود طراحی کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر