گروه طراحان آرمکده

همه چیز درباره طراحی لوگو قرمز

آنچه در این مقاله می خوانید
همه چیز درباره طراحی لوگو قرمز

رنگ‌ها نقش حائز اهمیتی را در فرآیند جلب توجه و ادراک پیام برند توسط مشتریان ایفا می‌کنند و عواطف و احساسات متفاوتی را در آنان به وجود می‌آورند. از این رو مطالعه روانشناسی رنگ‌ها پیش از انتخاب رنگ برای لوگوی کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا ارتباط مستقیمی با نحوه برقراری ارتباط مخاطبان هدف با لوگو دارد. طراحی لوگو قرمز اقدامی هوشمندانه در جهت جلب توجه سریع افراد به یک لوگو است زیرا قرمز در دسته رنگ‌های گرم و پرانرژی قرار دارد و با مفاهیمی هچون عشق، قدرت، شجاعت و همچنین خشم همراه است. طراحی لوگو با رنگ قرمز به سرعت می‌تواند یک لوگو را در نظر بینندگان برجسته ساخته و آنها را نسبت به خرید و یا بازدید از وب سایت مربوطه ترغیب نماید. اما آیا لوگو قرمز برای کسب و کار شما مناسب است؟ چه مشاغلی می‌توانند با طراحی لوگو قرمز و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها و عناصر طراحی، برند خود را از رقبا متمایز ساخته و توجه مخاطبان هدف را جلب نمایند؟ در ادامه این مطلب روانشناسی رنگ قرمز در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه آنچه که باید درباره طراحی لوگو قرمز بدانید را نیز به شما توضیح خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی لوگو

رنگ‌ها تاثیر خاصی بر نحوه رفتار، خلق و خو و حتی واکنش‌های روانشناختی ما دارند؛ البته میزان تاثیرگذاری رنگ‌ها بر افراد تا حد زیادی به عواملی همچون فرهنگ، نوع تربیت و تجارب شخصی آنان بستگی دارد. قرمز به عنوان یکی از رنگ‌های اصلی و گرم شناخته می‌شود که بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب نماید. به همین دلیل است که برای تابلوهای هشدار، اعلام خطر و نشان توقف چراغ راهنمایی رانندگی از رنگ قرمز استفاده شده است.

رنگ قرمز نمادی از عشق، محبت، آتش، دوستی، هیجان، انرژي، صبر، انگیزه، استحکام، امید، آرزو، شجاعت، رهبری، خشم و خطر است. بنابراین طراحی لوگو قرمز خیلی سریع توجه مخاطبان هدف را جلب کرده و آنان را با شما همراه می‌سازد. این رنگ هیجان انگیز و پرانرژی حتی می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب و باز شدن اشتهای افراد شود؛ شاید به همین دلیل است که مک دونالد برای طراحی لوگوی خود از ترکیب رنگ قرمز و زرد استفاده کرده است.

در دنیای طراحی، رنگ قرمز به عنوان محرک‌ترین رنگ در نظر گرفته می‌شود که بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند در نگاه اول توجه بینندگان را به خود جلب کرده و لوگوی یک برند را در ذهن آنان ثبت نماید. بنابراین با طراحی لوگو قرمز می‌توانید هر آنچه که در ذهن دارید را به مخاطبان هدف خود انتقال دهید. شاید به همین دلیل است که شبکه خبرگزاری CNN برای نشان دادن رهبری و یکه تازی خود در صنعت خبرگزاری برای طراحی لوگو از رنگ قرمز استفاده کرده است.


با تاریخچه لوگو CNN آشنا شوید.


طراحی لوگو قرمز

نحوه ادغام رنگ قرمز با سایر عناصر طراحی

برای طراحی لوگو قرمز و به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان هدف می‌توانید آن را با برخی عناصر طراحی ترکیب کنید. «تایپوگرافی» اولین عنصر مناسب برای ترکیب با رنگ قرمز است که می‌تواند میزان اثربخشی مثبت لوگوی شما را افزایش دهد. با انتخاب فونت مناسب برای طراحی لوگو قرمز به راحتی و بدون استفاده از هیچ عنصر دیگری می‌توانید توجه مخاطبان را به لوگوی خود جلب نمایید. فونت‌های Serif، Sans-serif، Slab serif، Script و Decorative به عنوان بهترین فونت‌ها برای طراحی لوگو قرمز به سبک تایپوگرافی شناخته می‌شوند که توسط برندهای مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند و بسیار خوانا و محبوب هستند.

استفاده از «اشکال» و «نمادها» نیز استراتژی دیگری برای طراحی لوگو قرمز در نظر گرفته می‌شود که به برقراری ارتباط عاطفی مخاطب با لوگو کمک زیادی می‌کنند. البته نکته بسیار مهمی که در هنگام انتخاب و استفاده از اشکال مختلف در طراحی لوگو قرمز باید به آن توجه داشته باشید این است که بدانید هر شکل و یا نماد، نشان دهنده چه مفهومی است. با درک معنا و مفهوم روانشناختی اشکال و نمادها می‌توانید از آنها به طور موثر برای خلق یک لوگوی قرمز و جذاب استفاده نمایید. به عنوان مثال می‌توانید از شکل هندسی دایره و رنگ قرمز به منظور برجسته ساختن بخشی از لوگو و یا پیام برند خود استفاده کنید. به عنوان مثال لوگو شبکه شوتایم (Showtime) با قرار دادن کلمه Show در یک دایره و طراحی لوگو قرمز سعی بر تاکید و جلب توجه مخاطب نسبت به این کلمه داشته است.

مربع و مستطیل نیز اشکال هندسی قدرتمندی در نظر گرفته می‌شوند که نشان دهنده احساسات و ایده‌های مثبتی همچون ثبات، اعتماد، امنیت، نظم و قدرت هستند. این دو شکل هندسی زمانی که با رنگ قرمز ترکیب شوند، نوعی تعادل و توازن را نشان می‌دهند. اگر به لوگوی شرکت ژاپنی تولیدکننده لباس یونیکلو (Uniqlo) دقت کنید به راحتی متوجه ترکیب هنرمندانه سبک لوگوتایپ و قرار دادن حروف نام برند در یک مربع قرمز و ترکیب رنگ سفید خواهید شد. این روش از طراحی نشان دهنده کیفیت بالای محصولات این برند است.

طراحی لوگو مسکات (Mascot) نیز یکی دیگر از سبک‌های طراحی لوگو قرمز است که می‌تواند معنا و مفهوم برند شما را به سرعت به مخاطب انتقال دهد. لوگو مسکات به لوگویی اشاره دارد که از یک شخصیت طراحی شده (واقعی یا خیالی) به عنوان نماد اصلی لوگو استفاده می‌شود. بارزترین و بهترین نمونه طراحی لوگو قرمز با ترکیب روش لوگو مسکات را می‌توانیم لوگو KFC در نظر بگیریم که تصویر کلنل سندرز (Colonel Sansers) کارآفرین آمریکایی و موسس رستوران مرغ سوخاری کنتاکی است.

برای طراحی لوگو قرمز می‌توانید از رنگ‌های دیگری نیز استفاده کنید تا از طریق آنها میزان اثربخشی لوگوی خود را افزایش دهید. ترکیب قرمز با رنگ های دیگر همچون مشکی، سبز، زرد، سفید، آبی و خاکستری، جذابیت و تاثیرگذاری لوگوی شما را دو چندان کرده و موجب برقراری ارتباط مثبت و موثر با مخاطبان هدف خواهد شد.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی لوگو

طراحی لوگو قرمز برای چه مشاغلی مناسب است؟

انتخاب رنگ برای طراحی لوگو امری کاملا انتخابی است و به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد. اما همانطور که اشاره کردیم، توجه به اصول روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ به شما کمک می‌کند تا بتوانید رنگی مناسب برای لوگوی خود انتخاب کرده و از طریق آن پیام برندتان را به مخاطبان انتقال داده و آنان را با خود همراه سازید. مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو قرمز نیز «جلب توجه سریع مخاطبان» است که به ایجاد تصویر ذهنی مثبت و ماندگاری لوگوی شما در ذهن آنها کمک بسیاری خواهد کرد. استفاده از رنگ قرمز برای برخی مشاغل بسیار تاثیرگذار و مناسب‌ است و به راحتی می‌تواند آنها را از رقبا متمایز سازد. کسب و کارهایی که بهتر است برای خلق هویت و نماد بصری خود از طراحی لوگو قرمز استفاده کنند شامل:

رستوران‌ها و فست فودها

همانطور که اشاره کردیم، رنگ قرمز موجب افزایش اشتها می‌شود و به همین دلیل است که و کسب و کارهای مرتبط با صنایع غذایی همچون کوکاکولا، KFC، مک دونالد و غیره از رنگ قرمز برای طراحی لوگوی خود استفاده کرده‌اند. این لوگوها به عنوان موفق‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین لوگوهای قرمز در نظر گرفته می‌شوند که شهرت و محبوبیت جهانی دارند.

آیا لوگو قرمز برای کسب و کار شما مناسب است؟

رسانه های اجتماعی و پلتفرم های خبری

رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خبری همچون یوتیوب، BBC و CNN نیز از رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی لوگوی خود استفاده کرده‌اند؛ زیرا رنگ قرمز نشان دهنده ثبات و قدرت است و به این پلتفرم‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بر مخاطبان خود تاثیر بگذارند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات حرفه ‌ای

بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حرفه‌ای و خاص همچون شرکت‌های معماری، عمران، حسابداری و یا دفاتر وکالت و امور مهاجرتی نیز برای طراحی لوگوی خود از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. زیرا همانطور که اشاره کردیم، رنگ قرمز نوعی حس اعتماد، استقامت، استواری، انگیزه و امید را در افراد ایجاد می‌کند و برای طراحی لوگوی این مشاغل نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

ایرلاین ها و آژانس های مسافرتی

قرمز رنگی است که بیانگر احساساتی همچون ایمنی، شور، اشتیاق، هیجان و سرزندگی است که بهترین رنگ برای طراحی لوگو ایرلاین‌ها و آژانس‌های مسافرتی در نظر گرفته می‌شود. طراحی لوگو قرمز برای مشاغل مرتبط با گردشگری می‌تواند حس ماجراجویی و تمایل به کسب تجارت جدید را در افراد ایجاد کرده و آنان را نسبت به سفر ترغیب نماید. به همین دلیل است که ایرلاین‌های معروفی همچون شرکت هواپیمایی امارات (Emirates Airlines)، ایر کانادا (Air Canada) و شرکت ایرلاین چیپ تیکتس (Cheap Tickets) برای طراحی لوگوی خود از رنگ قرمز استفاده کرده‌اند.

فروشگاه های لباس و خرده فروشی

طراحی لوگو قرمز برای فروشگاه‌های لباس و خرده فروشی نیز انتخاب بسیار مناسبی است زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده، افراد در هنگام خرید احساس اشتیاق، هیجان و شادی را تجربه می‌کنند. رنگ قرمز نیز این احساسات را در مخاطبان برمی‌انگیزد و مشتریان با مشاهده این رنگ، اشتیاق بیشتری نسبت به خرید پیدا خواهند کرد. در لوگوی برندهای فشن و مد، رنگ قرمز نشان دهنده حس جوانی، شادابی و سرزندگی است که به سرعت توجه خریداران را جلب می‌کند. قرمز همچنین رنگی است که از فاصله دور نیز قابل مشاهده است، بنابراین طراحی لوگو قرمز برای فروشگاه‌های لباس فروشی گزینه مناسبی است که می‌تواند لوگوی شما را به لوگویی قابل تشخیص و قابل اعتماد تبدیل کرده و آن را از لوگوی رقبا متمایز سازد.

همانطور که اشاره کردیم، سایر مشاغل نیز می‌توانند از رنگ قرمز برای طراحی لوگو خود استفاده کنند و این رنگ تنها مختص به کسب و کارهای اشاره شده در بالا نیست. بنابراین اگر می‌خواهید لوگویی طراحی کنید که مخاطبان در نگاه اول مجذوب آن شوند، طراحی لوگو قرمز دقیقا همان چیزی است که باید به فکر آن باشید.

طراحی لوگو با رنگ قرمز

معروف ترین لوگوهای قرمز

حال که با مفهوم روانشناسی رنگ قرمز و مزایای طراحی لوگو قرمز برای کسب و کارها آشنا شدید، در این بخش چندین لوگو معروف و شناخته شده دنیا که با رنگ قرمز طراحی شده‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

زمزم

لوگو برند تولیدکننده نوشابه زمزم یکی از بهترین نمونه‌های ایرانی طراحی لوگو قرمز در نظر گرفته می‌شود که به روش تایپوگرافی طراحی شده است. فونت این لوگو کمی پیچیده است اما در عین حال خوانا بوده و مخاطب در نگاه اول قادر به خواندن آن خواهد بود. استفاده از رنگ قرمز در این لوگو نیز موجب جذابیت بیشتر، جلب توجه مخاطبان و ماندگاری آن در طول سال‌های فعالیت این برند شده است.

معروف ترین لوگوهای قرمز

کوکاکولا (Coca-Cola)

لوگو کوکاکولا نیز یکی از بهترین نمونه‌های لوگوی قرمز است که در سراسر دنیا محبوبیت خاصی دارد. این برند تولید نوشابه گازدار لوگوی خود را به سبک تایپوگرافی و با استفاده از رنگ قرمز برای ایجاد حس شور، هیجان، میل به نوشیدن نوشابه و افزایش متابولیسم مشتریان طراحی کرده است. این لوگو تماما قرمز است و به همین دلیل در زمان رونمایی بسیار سریع توانست توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

لوگو قرمز

یوتیوب (YouTube)

پلتفرم اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب نیز یکی دیگر از معروف‌ترین لوگوهای قرمز دنیا است که به روش تایپوگرافی و با ترکیب رنگ قرمز و مشکی طراحی شده است. انتخاب رنگ قرمز برای رسانه‌ای که به کاربران امکان می‌دهد تا ویدیوهای دلخواه خود را همراه با شور و هیجان با یکدیگر به اشتراک بگذارند، انتخاب بسیار مناسبی است که حس اشتیاق و تمایل به برقراری ارتباط را در افراد به وجود می‌آورد.

طراحی لوگو قرمز رنگ

نوتلا (Nutella)

لوگو برند ایتالیایی تولید شکلات فندقی نوتلا نیز یکی دیگر از لوگوهای قرمز و محبوب دنیا است که به روش تایپوگرافی و با ترکیبی از رنگ قرمز و مشکی طراحی شده است. فونت این لوگو بسیار ساده و خوانا است و تمامی عناصر مربوط به طراحی لوگو در آن رعایت شده است؛ به همین دلیل به لوگویی ماندگار تبدیل شده است.

طراحی لوگو قرمز

ردبول (RedBull)

لوگو نوشابه انرژی زا ردبول (به معنای گاو نر قرمز) نیز از دیگر لوگوهای قرمز و جذاب است که به سبک لوگو ترکیبی (تلفیقی از لوگو تصویری و لوگوتایپ) طراحی شده است. کلمه ردبول در این لوگو با فونت ساده و رنگ قرمز نوشته شده و در پایین آن نیز تصویر دو گاو قرمز در مقابل یکدیگر قرار دارد که با رنگ زرد ترکیب شده است. استفاده از رنگ زرد در این لوگو، جذابیت آن را دو چندان کرده و توجه مخاطب را به لوگو جلب می‌کند.

طراحی لوگو با رنگ قرمز

ال جی (LG)

از دیگر لوگوهای قرمز معروف دنیا می‌توانیم به لوگو شرکت صنایع الکترونیکی ال جی اشاره کنیم که به صورت لوگو دایره‌ای طراحی شده است. دو حرف L و G نیز با رنگ سفید درون یک دایره قرمز قرار گرفته‌اند که ترکیب این دو رنگ در کنار یکدیگر، انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگو این برند محبوب است.


تاریخچه لوگو ای جی


رنگ قرمز برای طراحی لوگو

بی بی سی (BBC)

لوگو شبکه خبرگزاری بی بی سی نیز یکی دیگر از معروف‌ترین لوگوهای قرمز دنیا است که به روش لوگو مربعی و تایپوگرافی طراحی شده است. رنگ تصویر پس زمینه این لوگو به رنگ قرمز است و حروف BBC نیز با رنگ همین رنگ در داخل مربع‌های سفید رنگ قرار گرفته‌اند که این ترکیب رنگی موجب ماندگاری لوگو بی بی سی در ذهن مخاطبان شده است.

رنگ قرمز در طراحی لوگو

ادوبی (Adobe)

لوگو شرکت آمریکایی سازنده نرم افزارهای رایانه‌ای ادوبی از دیگر لوگوهای خاص و جذاب طراحی شده با رنگ قرمز است. این نماد با ترکیبی از تکنیک فضای منفی و تایپوگرافی خلق شده و استفاده از دو رنگ قرمز و مشکی در آن نیز جذابیت بصری و تاثیرگذاری لوگو را دو چندان کرده است.

طراحی لوگو قرمز

جمع بندی

ما در این مطلب روانشناسی رنگ قرمز و روش طراحی لوگو قرمز را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با چندین لوگو قرمز معروف دنیا نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید، قرمز رنگی گرم و پرانرژی است که به سرعت توجه بیننده را به خود جلب کرده و با مفاهیمی همچون عشق، دوستی، هیجان، انرژي، صبر، انگیزه، استحکام، رهبری، خشم و خطر همراه است. ترکیب رنگ قرمز با رنگ های دیگر همچون سفید و یا مشکی قدرت تاثیرگذاری لوگو را افزایش داده و جذابیت نمادی بصری کسب و کار شما را دو چندان خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال جلب توجه سریع مخاطبان هدف خود هستید، طراحی لوگو قرمز دقیقا همان اقدامی است که باید در راستای تحقق این هدف انجام دهید.

منبع:

www.tailorbrands.com/blog/red-logos

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر