گروه طراحان آرمکده

اصول طراحی لوگو زرد

آنچه در این مقاله می خوانید
اصول طراحی لوگو زرد

طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین مراحل برندسازی کسب و کارها است که به آنها هویت، رسمیت و اعتبار می‌بخشد. روش طراحی و انتخاب رنگ مناسب برای آن نیز از جمله چالش‌های مهم در فرآیند طراحی لوگو است که باید به دقت انجام شود. رنگ لوگو تاثیر بسزایی بر تصمیم خرید مشتریان داشته و عواطف خاصی در آنان به وجود می‌آورد. طراحی لوگو زرد استراتژی خاصی است که برندهای مختلف و نام آشنایی زیادی در دنیا جهت طراحی نماد بصری خود از آن استفاده کرده‌اند. اما آیا لوگو زرد برای کسب و کار شما مناسب است؟

رنگ زرد رنگی پر انرژی است که نمادی از حس خوش بینی، لذت، دوستی، گرمی و خلاقیت بوده و برای طراحی لوگو گزینه مناسبی در نظر گرفته می‌شود. ترکیب رنگ زرد با رنگ های دیگر قدرت تاثیرگذاری لوگوی شما را به طرز شگفت انگیزی افزایش می‌دهد و تصویر ذهنی مثبتی از آن در ذهن مخاطبان ایجاد خواهد کرد. در ادامه این مطلب روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همه آنچه که باید درباره طراحی لوگو زرد بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

طراحی لوگو زرد

روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو

همانطور که می‌دانید رنگ‌ها می‌توانند عواطف و احساسات مثبت و منفی متفاوتی را در افراد به وجود آورند. نحوه درک و احساساتی که یک فرد در مواجه با یک رنگ خاص تجربه می‌کند تا حد زیادی به نوع فرهنگ، تربیت و تجارب شخصی وی بستگی دارد. رنگ زرد در دسته رنگ‌های گرم قرار دارد و برای بسیاری از افراد یادآور نور خورشید، آفتاب و فصل پاییز است. رنگ زرد از جمله رنگ‌های شاد و پرانرژی است که خیلی سریع توجه بیننده را جلب ‌کند؛ از این رو طراحی لوگو زرد انتخاب هوشمندانه‌ای است که به ماندگاری تصویر لوگوی یک برند در ذهن مخاطبان کمک بسیاری خواهد کرد.

رنگ زرد نمادی از انرژی، لذت، خوش بینی، مثبت اندیشی، ماجراجویی، خلاقیت و نوآوری، نشاط، خردمندی، صمیمیت، دوستی و شجاعت است. اما در برخی مواقع احساسات منفی همچون ترس، غیر منطقی بودن و یا نا امیدی را نیز در افراد به وجود می‌آورد. رنگ زرد برای نشان دادن علامت هشدار و احتیاط مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا خیلی سریع به چشم می‌آید و و توجه افراد را جلب می‌کند. به همین دلیل است که برای نشان دادن احتیاط در چراغ راهنمایی رانندگی از رنگ زرد استفاده شده است. این رنگ همچنین موجب بهبود حافظه و تمایل به برقراری ارتباط با افراد نیز می‌شود. جالب است بدانید که رنگ زرد موجب افزایش اشتها و میل افراد نسبت به صرف غذا شده و به همین دلیل طراحی لوگو زرد به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای رستوران‌ها و فست و فودها در نظر گرفته می‌شود.

اما به نظر شما طراحی لوگو زرد چه تاثیری بر تصمیم خرید مشتریان دارد؟ از آنجایی که رنگ زرد تاثیر مستقیمی بر احساسات افراد دارد، بنابراین جای تعجبی نیست که این رنگ در هنگام خرید نیز بر تصمیم افراد تاثیر داشته باشد. رنگ زرد افراد را نسبت به خرید از یک برند ترغیب کرده و همین موضوع موجب رشد و رونق کسب و کارها خواهد شد. رنگ لوگو یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار آن محسوب می‌شود که تاثیرات روانشناختی آن ارتباط مستقیمی با میزان محبوبیت و فروش یک برند دارد. بنابراین با انتخاب رنگ مناسب برای لوگوی خود می‌توانید نیمی از مسیر موفقیت و جلب توجه مخاطب به برند خود را با موفقیت طی نمایید. از این رو طراحی لوگو با رنگ زرد یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در هنگام طراحی لوگو حتما باید به آن فکر کنید.

روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو

روش های طراحی لوگو زرد

برای استفاده از رنگ زرد در طراحی لوگو روش‌های مختلفی وجود دارد که با الهام از آنها می‌توانید یک لوگو زرد جذاب و به یادماندنی برای برند خود طراحی کنید. برای طراحی لوگو عموما سه روش اصلی (لوگو تایپ، لوگو تصویری و لوگو ترکیبی) وجود دارد که انتخاب روش طراحی کاملا به سلیقه و ترجیح شما بستگی داشته و هیچ الزام یا اجباری نه تنها در انتخاب روش طراحی بلکه در انتخاب رنگ لوگو نیز وجود ندارد. با این حال اگر جز آن دسته از مشاغلی هستید که طراحی لوگو زرد را برای خلق نماد اصلی و هویت بصری برند خود انتخاب کرده‌اید، روش‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید لوگوی تاثیرگذارتری طراحی کنید. عناصر مختلف لوگو که می‌توانند با رنگ زرد طراحی شوند شامل:

شکل کلی لوگو

شکل لوگو نیز مانند رنگ آن تاثیر بسزایی بر جذابیت لوگو خواهد داشت؛ از این رو باید به دقت انتخاب شود. طراحی لوگو با اشکال هندسی همچون دایره و مربع به عنوان رایج‌ترین اشکال برای خلق لوگو شناخته می‌شوند و احساساتی همچون اعتماد، حمایت، امنیت و ثبات را در افراد به وجود می‌آورند. بنابراین استفاده از یک مربع یا دایره زرد به عنوان شکل پس زمینه لوگو می‌تواند میزان تاثیرگذاری و قدرت جلب توجه مخاطب را تا حد زیادی افزایش دهد. طراحی لوگو زرد با اشکال هندسی به عنوان پس زمینه و سپس ترکیب آن با رنگ‌های دیگری همچون سفید، مشکی، سبز و یا آبی استراتژی رایجی است که توسط بسیاری از برندها مورد استفاده قرار گرفته است.

آیا لوگو زرد برای کسب و کار شما مناسب است؟

فونت یا تایپوگرافی

برای طراحی لوگو زرد الزاما مجبور به استفاده از این رنگ در پس زمینه لوگو نیستید؛ یعنی شما می‌توانید فونت و یا تایپوگرافی لوگو خود را با استفاده از رنگ زرد طراحی کنید. بسیاری از برندها با آگاهی از قدرت تاثیرگذاری رنگ زرد بر جلب توجه مخاطب، برای درج نام خود در لوگو از این رنگ استفاده می‌کنند تا از طریق آن بتوانند نام تجاری خود را در ذهن مخاطبان ثبت نمایند. البته بکارگیری این تکنیک نیز منوط بر انتخاب رنگ مناسب برای پس زمینه لوگو است. به عنوان مثال رنگ زرد بر روی پس زمینه مشکی بسیار سریع می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و نام برند شما را در ذهن آنان ثبت نماید. استفاده از رنگ‌های بی روح برای بک گراند لوگویی که رنگ تایپوگرافی آن زرد است، تاثیر منفی بر مخاطبان هدف داشته و موجب عدم خوانایی نام برند شما خواهد شد.

لوگومارک یا نمادها

بسیاری از برندها برای طراحی لوگو خود از روش طراحی لوگو ترکیبی (تلفیقی از لوگوتایپ و لوگو تصویری) استفاده می‌کنند که این شیوه به عنوان رایج‌ترین روش طراحی لوگو شناخته می‌شود. در لوگو ترکیبی از یک نماد مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کار استفاده می‌شود و در پایین آن نیز نام برند درج خواهد شد. برای طراحی لوگو زرد می‌توانید به جای بک گراند و یا فونت لوگو، نماد آن را با استفاده از این رنگ طراحی کنید. وجود یک نماد و یا نشان زرد رنگ در لوگو نیز تاثیر بسزایی بر جلب توجه و اعتماد مخاطبان هدف خواهد داشت.

بنابراین برای طراحی لوگو زرد می‌توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و نماد بصری کسب و کار خود را به صورت حرفه‌ای و تاثیرگذار خلق کنید.

طراحی لوگو با رنگ زرد

طراحی لوگو زرد برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که طراحی لوگو زرد برای کدام مشاغل مناسب است؟ پیش از پاسخ به این پرسش باید بگوییم که شما برای انتخاب رنگ لوگوی خود به هیچ رنگی محدود نیستید؛ یعنی برای طراحی لوگو چیزی به نام رنگ درست یا غلط وجود ندارد اما برخی رنگ‌ها بسیار راحت‌تر و بهتر از سایر رنگ‌ها می‌توانند پیام برند شما را به مخاطبان هدف انتقال دهند و احساسات دلخواه شما را در آنان ایجاد کنند. به همین منظور آشنایی با تاثیر روانشناختی رنگ‌ها در برندینگ به شما کمک می‌کند تا بهترین رنگ را برای لوگوی خود انتخاب نمایید. محققان با مطالعه و بررسی تاثیر روانشناختی رنگ زرد بر افراد به این نتیجه رسید‌ند که طراحی لوگو زرد برای مشاغل زیر گزینه بسیار مناسبی است و می‌تواند پیام برند آنها را به خوبی به مخاطبان هدف انتقال دهد. این مشاغل شامل:

مشاغل مرتبط با ساخت و ساز

طراحی لوگو زرد برای مشاغل مرتبط با ساخت و ساز همچون شرکت‌های مهندسی و یا برندهای تولیدکننده مصالح ساختمانی بسیار مناسب است؛ زیرا این رنگ با مفاهیمی همچون امنیت و احتیاط همراه بوده و نوعی آرامش خاطر نسبت به استفاده از مصالح اولیه مرغوب و ساخت و ساز اصولی را به مخاطبان هدف انتقال می‌دهد.

برندهای تولیدکننده مواد غذایی و رستوران ها

همانطور که اشاره کردیم، رنگ زرد موجب ایجاد اشتها و میل به خوردن غذا در افراد می‌شود. به همین دلیل طراحی لوگو زرد برای برندهای تولید کننده مواد غذایی و همچنین رستوران‌ها و فست فودها بسیار مناسب است و آنها را نسبت به امتحان کردن خدمات شما ترغیب خواهد کرد.

طراحی لوگو زرد برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

برندهای مرتبط با تکنولوژی

طراحی لوگو زرد برای برندها و مشاغل مرتبط با تکنولوژی نیز بسیار عالی و پربازده است زیرا در حال حاضر، تکنولوژی به جزء لاینفکی از زندگی انسان تبدیل شده است. استفاده از تکنولوژی حس نوآوری و خشنودی را در ما به وجود می‌آورد و این احساسات نیز ابتدایی‌ترین احساساتی هستند که رنگ زرد به مخاطب انتقال می‌دهد.

برندهای فعال در حوزه سرگرمی

مشاغل فعال در حوزه سرگرمی همچون رسانه‌ها نیز کاندیدای مناسبی برای طراحی لوگو زرد هستند زیرا هدف اصلی این مشاغل ایجاد احساساتی همچون شادی، لذت و هیجان در مخاطبان هدف است. رنگ زرد نیز انتقال دهنده این احساسات است و به خوبی می‌تواند پیام برند شما را به مشتریان انتقال دهد.

طراحی لوگو زرد

مشاغل فعال در زمینه حمل و نقل

طراحی لوگو زرد برای مشاغل فعال در زمینه حمل و نقل همچون اداره پست و یا شرکت‌های باربری نیز گزینه هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود. زیرا این مشاغل باید با استفاده از رنگ مناسب در لوگو بتوانند پیام اصلی برند خود یعنی دقت و سرعت در حمل مرسولات و محموله‌ها را به مخاطبان انتقال دهند. رنگ زرد نیز بهترین رنگ برای انتقال این مفاهیم بوده و موجب جلب اعتماد مخاطبان نسبت به سپردن مرسولات پستی خود به شرکت شما خواهد شد.

بنابراین اگر در حوزه‌های بالا فعالیت دارید، طراحی لوگو زرد برای شما گزینه بسیار مناسبی است که می‌تواند پیام برندتان به را به درستی به مخاطبان هدف انتقال داده و اعتماد آنها را جلب نماید.

معروف ترین لوگوهای زرد

معروف ترین لوگوهای زرد

حال که با مفهوم روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو و اصول طراحی لوگو زرد آشنا شدید، در این بخش چندین لوگوی زرد معروف و به یادماندنی را به شما معرفی خواهیم کرد.

لوگو ایرانسل

لوگو ایرانسل یکی از معروف‌ترین لوگوهای زرد ایرانی است که از این رنگ برای پس زمینه لوگو خود استفاده کرده و به صورت لوگو مربعی طراحی شده است. البته در این مربع، شکل هندسی بیضی نیز وجود دارد که کلمه ایرانسل در آن نوشته شده است. ترکیب رنگ‌هایی همچون آبی و سفید و استفاده از دو شکل هندسی در این لوگو موجب جلب توجه بیشتر مخاطبان هدف به آن شده است.

لوگو شرکت پست جمهوری اسلامی ایران

لوگو شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از یکی دیگر از لوگوهای زرد ساده اما جذاب است که با درک تاثیر این رنگ بر جلب اعتماد افراد نسبت به سپردن مرسولات پستی به این شرکت طراحی شده است. رنگ پس زمینه زرد با ترکیب رنگ آبی در این لوگو به سرعت اعتماد مخاطبان را جلب کرده و استفاده از نماد پرنده در حال پرواز در آن نیز ارتباط معنایی نزدیکی با حوزه فعالیت شرکت پست دارد.

نمونه لوگو زرد

لوگو بانک پاسارگاد

بانک پاسارگار نیز برای طراحی هویت بصری خود از ترکیب دو رنگ زرد و مشکی استفاده کرده است. لوگو این بانک با الهام از یکی از اشیای معروف دوره هخامنشی به نام «ریتون» و به رنگ زرد طراحی شده و نام بانک نیز با فونت مشکی ساده در پایین آن درج شده است. استفاده از یک نماد خاص و رنگ زرد در این لوگو موجب ایجاد نوعی حس اعتماد در بینندگان خواهد شد.

روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو

لوگو مک دونالد (McDonald's)

لوگو مک دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای دنیا نیز با استفاده از رنگ زرد و روش لوگوتایپ طراحی شده است. البته لوگوی این رستوران از ابتدای تاسیس تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کرده است که رنگ زرد در اکثر لوگوهای آن دیده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، رنگ زرد موجب تحریک اشتها می‌شود و قطعا طراحی لوگو زرد برای چنین رستوران بزرگ و نام آشنایی، اتفاقی نبوده و انتخابی کاملا آگاهانه در جهت افزایش میزان فروش بوده است.

لوگو زرد

لوگو اسنپ چت (Snapchat)

لوگو اپلیکیشن اسنپ چت نیز یکی دیگر از لوگوهای زرد و معروف دنیا است که با ترکیبی از رنگ سفید و مشکی طراحی شده است. از آنجایی که این اپلیکیشن در دسته برندهای مرتبط با تکنولوژی و سرگرمی قرار می‌گیرد پس استفاده از رنگ زرد به عنوان رنگ پس زمینه در لوگوی آن انتخاب هوشمندانه‌ای است که موجب ماندگاری آن در ذهن کاربران خواهد شد.

آرم زرد

لوگو نیکون (Nikon)

برند ژاپنی تولیدکننده دوربین عکاسی نیکون نیز برای طراحی لوگو برند خود از رنگ زرد به عنوان رنگ بک گراند آن استفاده کرده است. این لوگو زرد با ترکیبی از سایه‌های سفید و نام برند با رنگ مشکی طراحی شده است که نشان دهنده نوآوری در تولید دوربین عکاسی و طی کردن پله‌های ترقی است. تاریخچه لوگو نیکون را حتما مطالعه کنید.

طراحی آرم زرد

جمع بندی

ما در این مطلب روانشناسی رنگ زرد و نکات مربوط به روش‌های طراحی لوگو زرد را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید رنگ زرد با مفاهیمی همچون حس خوش بینی، لذت، دوستی، گرمی و خلاقیت همراه بوده و برای طراحی مشاغل فعال در حوزه مواد غذایی، تکنولوژی، سرگرمی و حمل و نقل بسیار مناسب است. رنگ زرد رنگی پرانرژی و گرم است که استفاده از آن در لوگو به راحتی می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورد. بنابراین با طراحی لوگو زرد می‌توانید تصویر ماندگار و منحصر به فردی از برند خود در ذهن مخاطبان هدف ایجاد کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر