گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو تاج

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو تاج

در دنیای طراحی و ساخت لوگو استفاده از برخی آیکون‌ها و نمادهای خاص، رویکرد منحصر به فردی است که پیام برندها را به طور مستقیم و شفاف به مخاطبان انتقال می‌دهد. نماد تاج از جمله نمادهای شیک و خاصی است که استفاده از آن در طراحی لوگو ارزش و اعتبار بالایی به آن می‌بخشد. طراحی لوگو تاج برای برندهای ارزشمند و گران قیمت به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارزش بالای آنها را با استفاده از یک نماد آشنا و البته جذاب به مخاطب نشان می‌دهد. لوگوی تاج همچنین برای طراحی لوگو تیم‌های ورزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در واقع نمادی از قهرمانی و پیروزی است. بنابراین طرح لوگو تاج برای کسب و کارهایی که می‌خواهند خود را به طور کامل از رقبا متمایز سازند و از طرفی دیگر نیز ارزش و قدرت خود را به مخاطبان نشان دهند گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. با ساخت لوگو تاج می‌توانید لوگویی کاملا خاص و به یادماندنی برای برند خود طراحی کرده و از آن به عنوان نشان تجاری کسب و کارتان استفاده نمایید. در ادامه این مطلب اهمیت طراحی لوگو تاج را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه آرم لوگو تاج نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

چرا لوگو تاج طراحی کنیم؟

برندسازی صحیح و موفق بهترین روش جهت ایجاد تمایز از رقبا است که یک کسب و کار را در بازارهای رقابتی از سایر مشاغل مرتبط و رقیب متمایز ساخته و نام آن را بر سر زبان‌ها می‌اندازد. زمانی که مشتریان بتوانند نام و لوگوی برند شما را به خاطر بسپارند، قطعا در موقعیت‌های مختلف قادر به شناسایی آن در میان طیف گسترده‌ای از برندها خواهند بود. برندسازی از طریق طراحی لوگو تاج به شما کمک می‌کند تا بتوانید نام و نشان تجاری خود را از رقبا متمایز ساخته و لوگوتان را نیز در ذهن مخاطبان هدف ثبت نمایید.

انتخاب نماد تاج برای طراحی لوگو انتخابی خاص و هوشمندانه است که ارزش خاصی به برند شما می‌بخشد؛ زیرا تاج برای همه افراد یادآور سلطنت، قدرت، برتری و ثروت است. بنابراین اگر می‌خواهید به مخاطبان هدف نشان دهید که از رقبای خود بهتر و برتر هستید، طراحی لوگو تاج به شما کمک می‌کند تا این پیام را به طور واضح و شفاف به آنان انتقال دهید. نماد تاج در تمامی کشورها و فرهنگ‌ها سمبلی از قدرت و برتری است؛ از این رو با طراحی لوگو تاج دیگر نگرانی بابت انتقال پیام صحیح برند خود به مخاطبان را نخواهید داشت. از طرفی دیگر ساخت لوگو تاج اعتبار خاصی به برند شما می‌بخشد و آن را در نظر بینندگان به برندی ارزشمند و سطح بالا تبدیل خواهد کرد.

لوگو تاج

نکات مهم طراحی لوگوی تاج

اگر نماد تاج را برای ساخت لوگوی برند خود انتخاب کرده‌اید باید برای طراحی حرفه‌ای آن به برخی موارد مهم توجه داشته باشید. طراحی لوگو تاج صرفا به قرار دادن یک نماد تاج در لوگو خلاصه نمی‌شود و برای جلوه بخشی به این نماد و حفظ جذابیت ظاهری لوگو باید آن را با سایر عناصر طراحی ترکیب نمایید. بدیهی است که لوگوی شما باید معرف شخصیت برند و ارزش‌‌های آن باشد؛ از این رو دقت در انتخاب سایر عناصر بصری طراحی برای ساخت لوگو تاج از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم‌ترین نکاتی که در هنگام طراحی لوگوی تاج باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب اولین و مهم‌ترین نکته‌ای است که در زمان طراحی لوگو تاج باید به آن توجه داشته باشید؛ زیرا رنگ‌ها دارای تاثیرات روانشناختی خاصی بر افراد هستند. ترکیب رنگی که برای طراحی لوگو تاج خود انتخاب می‌کنید، ارتباط مستقیمی با میزان جذابیت بصری لوگو و تاثیرگذاری آن بر مخاطب داشته و موجب برجسته شدن نماد تاج در لوگو خواهد شد. پیش از انتخاب رنگ برای مدل لوگو تاج خود ابتدا باید با تاثیر روانشناختی رنگ‌ها بر مخاطبان آشنا باشید تا بتوانید بهترین رنگ را برای لوگوی خود برگزینید. بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ، هر رنگ دارای انرژی منحصر به فردی است که احساسات مثبت و منفی مختلفی را در بیننده به وجود می‌آورد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید برتری خود نسبت به رقبا را در لوگویتان به نمایش بگذارید، دو رنگ زرد و بنفش نزدیک‌ترین ارتباط با مفاهیمی همچون برتری و قدرت را دارند.

رنگ لوگو باید با شخصیت برند و مخاطبان هدف شما تناسب داشته باشد تا بتواند توجه آنان را به خود جلب نماید. مثلا اگر شما برندی لوکس در زمینه محصولات گران قیمت تولید طلا و جواهرات هستید، قطعا طراحی لوگو تاج با رنگ‌هایی همچون قرمز و یا آبی انتخاب چندان مناسبی برای حوزه فعالیت‌تان نخواهد بود. طراحی لوگو تاج با رنگ‌های سنگین‌تری همچون مشکی، طلایی و یا سبز تیره برای طلا و جواهرات بسیار مناسب است. از طرفی دیگر در صورت طراحی لوگو تاج برای یک تیم ورزشی می‌‌توانید از ترکیب رنگ‌های شاد و متعدد استفاده کنید. طراحی لوگو تاج به صورت سیاه و سفید نیز رویکردی رایج برای ساخت لوگو است که توسط برندهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

نکته مهمی دیگری که در رابطه با انتخاب رنگ لوگو تاج باید به آن توجه داشته باشید این است که در حالت ایده آل نباید از بیشتر از سه طیف رنگی مختلف در لوگو استفاده کنید؛ زیرا در این صورت شانس خود را برای طراحی یک لوگوی متعادل و جذاب از دست خواهید داد. بنابراین در زمان انتخاب رنگ برای لوگوی حتما شخصیت برند و مخاطبان هدف خود را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین ترکیب رنگی را برای لوگوی تاج خود پیدا کنید.

لوگوی تاج

انتخاب فونت مناسب

انتخاب فونت مناسب نیز نکته مهم دیگری است که در صورت طراحی لوگو تاج به سبک «لوگو ترکیبی» باید به آن توجه ویژه داشته باشید. لوگوی ترکیبی به عنوان یکی از سبک‌های رایج طراحی لوگو شناخته می‌شود که در واقع تلفیقی از دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری است. برای طراحی لوگو تاج به سبک ترکیبی باید نماد اصلی یعنی تاج را در قسمت مناسبی از لوگو قرار دهید و سپس با فونتی مناسب نیز نام برند خود را در آن بنویسید. با طراحی لوگو تاج به روش ترکیبی می‌توانید به طور همزمان از مزایای طراحی لوگو تصویری و لوگوتایپ بهره مند شوید. یعنی با قرار دادن نماد تاج می‌توانید پیام و ارزش برند خود را به مخاطبان انتقال دهید و با درج نام تجاری خود در لوگو نیز نام برندتان را در ذهن مخاطبان ثبت خواهید کرد.

برای نوشتن نام تجاری خود در لوگو تاج باید فونتی را انتخاب کنید که به راحتی قابل خواندن باشد تا مخاطب پس از خواندن آن بتواند نام برند و یا شرکت شما را به خاطر بسپارد. فونت‌های ساده و کلاسیک بهترین گزینه برای طراحی لوگو تاج هستند؛ زیرا این نوع فونت‌ها خوانا بوده و تاثیر منفی بر جذابیت بصری لوگوی شما نخواهند داشت. با این حال اگر می‌خواهید لوگوی تاج شما حالت جدی و سنتی داشته باشد باید از فونت سریف (Serif) استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید لوگوی شما شکل و شمایل مدرن‌تر و به روزتری داشته باشد نیز استفاده از فونت سنس سریف (Sans-serif) بهترین گزینه برای شما است.

بنابراین مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام انتخاب فونت برای لوگو تاج خود باید به آن توجه داشته باشید «سادگی و خوانایی» آن است. استفاده از فونت‌های پیچیده و یا فانتزی برای طراحی لوگوی تاج چندان مناسب نیستند و از ارزش و اعتبار این نماد خاص و مقتدرانه می‌کاهند.

دانلود لوگو تاج

انتخاب نماد تاج

انتخاب نماد تاج نیز یکی دیگر از نکات مهم و البته چالش برانگیز طراحی لوگو تاج است؛ زیرا این نماد دارای اشکال مختلف و متنوعی است که انتخاب از میان آنها ممکن است کمی دشوار باشد. نمادهای تاج دارای دو نوع ساده و پیچیده هستند؛ یعنی شما نیازی به طراحی یک تاج اختصاصی برای برند خود ندارید و می‌توانید نماد تاج دلخواه خود را با کیفیت بالا از وب سایت‌های معتبر دانلود کرده و آن را در لوگوی خود قرار دهید. طراحی وکتور لوگو تاج نیز به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز بتوانید آن را ویرایش کنید. طراحی وکتور روشی رایج برای ساخت لوگوهای انعطاف پذیر است که تصویر لوگو (در اینجا تاج) در آن با استفاده از نقطه و منحنی‌های متصل به یکدیگر طراحی می‌شود. «ویرایش سریع و آسان» مهم‌ترین ویژگی طراحی لوگوی تاج به روش وکتور است. وکتور لوگو تاج به راحتی قابل ویرایش می‌باشد و اندازه و ابعاد آن نیز در صورت لزوم بدون افت کیفیت تغییر پیدا خواهند کرد.

ترکیب تاج با عناصر دیگر

ترکیب نماد تاج با سایر عناصر بصری از جمله اشکال هندسی نیز رویکرد رایج دیگری است که توسط بسیاری از برندها مورد استفاده قرار گرفته است. قرار دادن نماد تاج یا نام برند در یک شکل هندسی همچون مستطیل یا دایره جلوه خاصی به لوگو تاج شما می‌بخشد و موجب جلب توجه بیشتر مخاطب به عنصر درون آن خواهد شد. در این میان استفاده از تکنیک کنتراست رنگ (استفاده از دو رنگ متضاد در کنار یکدیگر) نیز جلوه بصری لوگو تاج را دو چندان کرده و نماد اصلی و یا نام لوگو در ذهن مخاطبان برجسته می‌سازد. بنابراین در صورتی که ‌بخواهید لوگوی خود را از حالت سادگی خارج کنید، ترکیب تاج با اشکال هندسی بهترین و کم ریسک‌ترین گزینه پیش روی شما است.

طراحی لوگو تاج

ترتیب قرارگیری عناصر

در آخرین مرحله از طراحی لوگو تاج (به صورت ترکیبی) باید نحوه قرارگیری عناصر لوگو را تعیین کنید. نماد تاج را در کدام قسمت از لوگو قرار می‌دهید؟ چپ یا راست؟ در بالا یا پایین لوگو؟ قرار دادن نماد تاج در جای مناسب نیز نکته بسیار مهمی است که شکل نهایی لوگوی را شما خلق خواهد کرد. در حالت ایده آل و استاندارد بهتر است نماد تاج را در وسط لوگو و نام برندتان را نیز با فاصله نه چندان زیاد در پایین آن بنوسید. رعایت فاصله مناسب میان نماد اصلی و تایپوگرافی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو و ایجاد تصویر مثبت در ذهن مخاطبان هدف خواهد داشت.

با در نظر داشتن این نکات ساده اما مهم و کاربردی می‌توانید لوگو تاج برند خود را به صورت حرفه‌ای طراحی کرده و از آن به عنوان نشان تجاری کسب و کارتان استفاده نمایید.

آرم لوگو تاج

نمونه طراحی لوگو تاج

حال که با اهمیت و نکات مهم طراحی لوگو تاج آشنا شدید در این بخش شما را با چندین لوگوی تاج معروف آشنا کرده و عناصر طراحی آنها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوگو رولکس (Rolex)

لوگو شرکت ساعت سازی سوئیسی رولکس به عنوان معروف‌ترین و جذاب‌ترین لوگو تاج شناخته می‌شود که استفاده از نماد تاج برای طراحی لوگو این برند ارزشمند، بهترین انتخاب ممکن بود. ساعت‌های برند رولکس ساعت‌هایی گران قیمت و باکیفیتی هستند که در سراسر دنیا طرافداران بسیاری دارند. از این رو برای طراحی لوگو چنین برند محبوب و مجللی باید از یک نماد مرتبط با آن استفاده کرد. لوگو برند رولکس ترکیبی از یک تاج و نام برند استو از دو رنگ طلایی و سبز تیره که هر دو نمادی از ثروت هستند، طراحی شده است. فونت این لوگو نیز فونت سریف است که حالت کلاسیک و ارزش لوگو را حفظ کرده و جذابیت خاصی به آن بخشیده است.

نمونه طراحی لوگو تاج

لوگو باشگاه رئال مادرید (Real Madrid)

لوگو تیم فوتبال رئال مادرید نیز از دیگر نمونه‌های معروف لوگو تاج است که به عنوان نمادی از اقتدار و پیروزی در نشان بصری این باشگاه مورد استفاده قرار گرفته است. این لوگو با ترکیب نشان تاج، شکل هندسی دایره و دو حرف FوC طراحی شده است که در کنار یکدیگر این نماد جذاب و خاص را شکل داده‌اند. پالت ترکیب رنگی این لوگو نیز از ترکیب رنگ‌های شادی و پرانرژی همچون قرمز، آبی و طلایی تشکیل شده است که به سرعت توجه مخاطبان را به لوگو جلب کرده و موجب ماندگاری این نشان در ذهن طرفداران این تیم شده است.

ساخت لوگو تاج

لوگو هالمارک (Hallmark)

لوگو شرکت آمریکایی ارائه دهنده خدمات گرافیکی هالمارک نیز با استفاده از نماد تاج و به سبک ترکیبی طراحی شده است. لوگوی هالمارک با ترکیبی از نشان تاج در بالای لوگو و نام شرکت در پایین آن طراحی شده که دارای دو نسخه با ترکیب رنگی تماما مشکی و تماما بنفش با زمینه سفید است. فونت این لوگو نیز فونتی کمی پیچیده و فانتزی است که با رویکرد شرکت تناسب داشته و جذابیت آن را دو چندان کرده است.

مدل لوگو تاج

لوگو لوئیس فیلیپ (Louis Philippe)

لوگو برند هندی تولیدکننده لباس مردانه لوئیس فیلیپ نیز نمونه دیگری از طراحی لوگو تاج است که شکل کلی آن مشابه لوگوی هالمارک بوده و به سبک ترکیبی طراحی شده است. فونت این لوگو سریف و رنگ اصلی آن نیز مشکی با پس زمینه سفید است که بهترین و کم ریسک‌ترین ترکیب رنگی برای طراحی لوگو تاج در نظر گرفته می‌شود.

لوگو تاج

جمع بندی

ما در این مطلب اهمیت طراحی و نکات مهم طراحی لوگو تاج را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با چندین نمونه طرح لوگو تاج معروف نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید شکل تاج نمادی از قدرت، سلطنت، برتری و ثروت است که استفاده از آن در نشان تجاری یک برند، ارزش و اعتبار خاصی به آن می‌بخشد. بنابراین اگر می‌خواهید خود را از رقبا متمایز سازید و برتری برند خود نسبت به آنها را به مخاطبان نشان دهید، طراحی لوگو تاج بهترین گزینه پیش روی شما است. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده از نشان تاج برای طراحی لوگو هر برندی مناسب نیست و معمولا برندهای لوکس و تولیدکننده کالاهای گران قیمت از نشان تاج برای طراحی لوگوی خود استفاده می‌کنند تا از طریق آن بتوانند ارزش برند خود را به مخاطبان نشان دهند.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر