آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو جواهرات

  اصول طراحی لوگو جواهرات

  طلا و جواهر فروشی از جمله مشاغلی است که توجه به ظرافت‌ و جذابیت‌های بصری المان‌های مختلف در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این المان‌ها شامل آیتم‌هایی همچون طراحی منحصر به فرد محصولات، لوگو جواهرات و همچنین نحوه چیدمان فضای داخلی فروشگاه است که نقش حائز اهمیتی را در جلب توجه و اعتماد مشتریان ایفا می‌کنند. در میان موارد مختلفی که شخصیت برند شما را به عنوان یک برند مستقل تولیدکننده طلا و جواهر شکل می‌دهند، طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین اقدامات در فرآیند شکل گیری هویت نام تجاری‌تان در نظر گرفته می‌شود. لوگو جواهر فروشی در واقع خالق هویت بصری آن است و باید به نوعی طراحی شود که بتواند نمادی گویا از این شغل باشد. لوگوی جواهر فروشی باید با حوزه فعالیت این شغل ارتباط معنایی نزدیکی داشته باشد تا تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مخاطبان به وجود آورد. طراحی لوگو جواهرات دارای برخی اصول اولیه و مهمی است که در زمان طراحی و یا سفارش لوگو باید به آنها توجه داشته باشید. به همین بهانه در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو جواهرات را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه لوگو جواهرات در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو جواهر و طلا

  همانطور که اشاره کردیم، لوگو هر کسب و کار در واقع نماد اختصاصی و هویت بصری آن در نظر گرفته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در جلب اعتماد مشتریان و متمایز ساختن برند شما از سایر نام‌های تجاری مشابه ایفا می‌کند. طراحی لوگو جواهر سازی نیز یکی از اقدامات مهم برای شروع این شغل است زیرا مخاطب در ابتدا با لوگو و نام تجاری شما آشنا شده و سپس اقدام به آشنایی بیشتر و یا خرید محصول خواهد کرد. بنابراین لوگو جواهرات باید طوری طراحی شود تا بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و آنان را نسبت به خرید ترغیب سازد. زمانی که برای جواهر فروشی خود لوگویی خاص و جذاب طراحی می‌کنید، این پیام را به مخاطبان انتقال می‌دهید که شما مجموعه‌ای حرفه‌ای و معتبر هستید و برای آنها ارزش و احترام ویژه‌ای قائلید. از طرفی دیگر با طراحی لوگو جواهرات در همان ابتدا به رسمیت شناخته می‌شوید و به کسب و کار خود شخصیت مستقل می‌بخشید.

  طراحی لوگو جواهرات

  قطعا مشتریان نیز به برندی که دارای نماد و لوگوی اختصاصی است بسیار سریع‌تر اعتماد کرده و به احتمال زیاد از آن خرید خواهند کرد. طراحی لوگو جواهرات در واقع اقدامی هوشمندانه در جهت ایجاد هویت مستقل در بازار و اعتبار برند است که نقش مهمی را در موفقیت و پیشرفت این شغل ایفا می‌کند زیرا ایجاد جلوه‌های بصری منحصر به فرد و توجه به جنبه‌های زیبایی شناسی در جواهر فروشی بیش از هر شغل دیگری دارای اهمیت است. بنابراین اگر صاحب یک فروشگاه طلا و جواهر فروشی هستید حتما برای برند خود یک لوگوی اختصاصی طراحی کنید و به کسب و کار خود ارزش دو چندان بدهید. برخی از اصلی‌ترین مزایای طراحی لوگو جواهرسازی را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • برندسازی و ایجاد هویت برند
  • به رسمیت شناخته شدن برند
  • ایجاد تمایز میان نام‌های تجاری مشابه
  • جلب توجه و اعتماد مخاطبان

  اما برای طراحی لوگوی طلا جواهر باید از کجا شروع کنیم و به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ در بخش بعدی اصول طراحی لوگو جواهرات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  اصول طراحی لوگو جواهرات

  پیش از پرداختن به قوانین و اصول طراحی لوگو جواهرات باید ابتدا به یک نکته مهم در خصوص طراحی لوگو طلا و جواهر اشاره کنیم. برای آنکه بتوانید لوگویی حرفه‌ای و منحصر به فرد برای برند طلا فروشی خود داشته باشید حتما باید از طراحان و متخصصان این حوزه کمک بگیرید تا لوگویی خاص و جذاب برای کسب و کار خود طراحی کنید. برخی افراد نیز برای طراحی لوگو طلا جواهر از نرم‌ افزارهای مختلف و قالب‌های از پیش آماده شده آنها استفاده می‌کنند. این نرم افزارها شاید برای طراحی اولیه یک لوگو ساده و ابتدایی، کارآمد باشند اما دارای محدودیت‌هایی هستند که نمی‌توانند تمامی انتظارات و توقعات شما از یک لوگو حرفه‌ای را برآورده سازند. بنابراین بهتر است کار خود را به کاردان بسپارید و از همان ابتدا لوگو جواهرات خود را به صورت اصولی و تخصصی طراحی کنید. اگر خودتان طراح هستید و یا برای طراحی لوگو جواهر سازی خود می‌خواهید از یک طراح کمک بگیرید حتما به موارد و اصول طراحی لوگو جواهرات که در ادامه به آنها می‌پردازیم، توجه ویژه داشته باشید.

  اهمیت طراحی لوگو جواهر و طلا

  برخی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو جواهرات شامل:

  رعایت سادگی

  رعایت سادگی به عنوان مهم‌ترین اصل نه تنها در طراحی لوگو جواهرات بلکه در طراحی تمامی لوگوها شناخته می‌شود. لوگوهای ساده اما جذاب بسیار سریع و راحت توجه و اعتماد مخاطبان را به خود جلب می‌کنند و به نمادی ماندگار در ذهن آنان تبدیل می‌شوند. هرچه لوگوی شما ساده‌تر باشد و از عناصر کمتری در آن استفاده شود، میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطبان نیز بیشتر خواهد بود. استفاده از طرح‌ها و فونت‌های ساده برای لوگو جواهر فروشی بسیار مناسب هستند و جذابیت بصری لوگوی شما را دو چندان می‌کنند. هرچه عناصر بکار رفته در لوگوی جواهرات کمتر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود. بنابراین رعایت سادگی، اصلی است که همواره باید در فرآیند طراحی لوگو به آن توجه داشته باشید.

  استفاده از نمادهای مرتبط

  استفاده از نمادهای مرتبط با جواهرسازی یکی دیگر از اصول طراحی لوگو برای این شغل است که در واقع طرح کلی لوگو شما را تشکیل می‌دهد. طلا و جواهر سازی عموما با نمادهایی همچون حلقه، گردنبند، دستبند و یا الماس شناخته می‌شود و در طراحی لوگو اکثر جواهرسازی‌ها نیز این نمادها به چشم می‌خورند. هر کسب و کار باید در لوگوی خود از نمادهای مرتبط با حوزه فعالیت و محصولات خود استفاده کند تا مخاطب در نگاه اول بتواند سریعا معنا و مفهوم آن را درک کرده و با لوگوی مورد نظر ارتباط عاطفی برقرار کند. بنابراین بکارگیری نمادهای مرتبط با جواهرسازی به شما کمک می‌کند تا حوزه فعالیت خود را به بهترین شکل به مخاطبان معرفی کرده و در عین حال نیز اصل سادگی را در آن اعمال ‌کنید.

  طراحی لوگو طلافروشی

  انتخاب فونت مناسب

  یکی دیگر از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو جواهرات که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب فونت مناسب و ترجیحا ساده است. بسیاری از لوگوهای جواهرسازی به روش تایپوگرافی طراحی می‌شوند که در آنها معمولا نام برند به صورت کاملا نوشته شده و یا حرف اول آن به عنوان نماد اصلی لوگو انتخاب می‌شود. انتخاب فونت ساده، خوانا و مینیمال بهترین گزینه برای طراحی لوگوهای به سبک تایپوگرافی هستند که می‌توانند به صورت تنها و یا در کنار نماد مرتبط با جواهرفروشی آورده شوند. برخی لوگوهای جواهرسازی نیز با فونت نستعلیق سنتی طراحی می‌شوند که این فونت برای لوگو جواهرات مناسب بوده و توجه مخاطب را جلب می‌کند و به نوعی حس تجمل را در آنها ایجاد خواهد کرد. همین موضوع سبب می‌شود تا مخاطبان شما را به عنوان یک برند لوکس و خاص در زمینه تولید طلا و جواهر بشناسند و نسبت به بازدید و خرید محصولات‌تان ترغیب شوند.

  استفاده از رنگ های پر جنب و جوش

  انتخاب رنگ‌های پر جنب و جوش و پررنگ از دیگر نکات مهمی است که برای طراحی جواهرات باید به آن توجه داشته باشید. به طور کلی برای طراحی لوگوی جواهر فروشی از رنگ طلایی و یا سفید به دلیل تناسب آن با رنگ طلا و جواهر استفاده می‌شود و در کنار آن رنگ‌های تیره‌تری همچون مشکی، سورمه‌ای و یا آبی نیز به عنوان رنگ مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرند که جلوه خاصی به لوگوی شما می‌بخشند. نکته مهم دیگری که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید این است که برای طراحی لوگو جواهرات از رنگ‌های متعدد استفاده نکنید زیرا انجام این کار از ارزش و جلوه لوگو و برند شما می‌کاهد و تاثیر مثبتی بر مخاطب نخواهد داشت. برای طراحی لوگو جواهر سازی بهتر است از دو رنگ متضاد همچون طلایی و مشکی استفاده کنید تا حس تجمل و ارزشمندی را به بیننده انتقال داده و جزئیات لوگوی خود را نیز در معرض دید قرار دهید. لوگو جواهر و طلا باید ظاهری نسبتا تجملی داشته باشد تا مخاطب آن را به رسمیت بشناسد و برند شما را به عنوان برند منتخب خود جهت صرف هزینه و خرید جواهر انتخاب کند.

  اصول طراحی لوگو برای جواهرات

  طراحی پویا و انعطاف پذیر

  طراحی پویا و انعطاف پذیر نیز یکی دیگر از اصول طراحی لوگو جواهرات است که دست شما را برای ویرایش و یا تغییر در زمان‌ها موقعیت‌های خاص باز می‌گذارد. منظور از طراحی لوگو پویا این است که لوگوی شما به صورتی طراحی شود که با گذشت زمان، قابلیت ایجاد هرگونه تغییر در لوگو با حفظ عنصر و یا نماد اصلی آن وجود داشته باشد. یعنی تغییرات طوری نباشند که لوگوی شما به لوگویی جدید و ناآشنا برای مخاطبان تبدیل شود، بلکه متناسب با یک موقعیت خاص همچون اعیاد مختلف و یا تغییر فصل بتوان المان‌هایی را به آن اضافه کنید و یا رنگ آن را تغییر دهید تا بتوانید همواره به روز باشید و در موقعیت‌ها و مناسبت‌های مختلف، لوگوی خود را به صورت موقتی به روزرسانی کنید. بدین ترتیب کسب و کار شما با محیط اطراف به نوعی متناسب شده و همگام با تغییرات و یا مناسبت‌های مختلف پیش می‌روید و همواره حرفی برای گفتن و چیز جدیدی برای ارائه خواهید داشت. با طراحی پویا همچنین میزان خلاقیت و سلیقه خود در کار را به مخاطبانتان نشان می‌دهید و توجه آنان را به برند و محصولات خود جلب خواهید کرد. بنابراین در هنگام طراحی لوگو جواهرات به پویایی و انعطاف پذیر بودن آن توجه ویژه داشته باشید.

  نمونه لوگو جواهرات در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف از جمله جواهرسازی است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید نمونه لوگو جواهرات در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

  لوگو جواهرات آرمکده

  برای دیدن نمونه لوگو بیشتر روی لینک کلیک نمایید.

  جمع بندی

  طراحی لوگو یکی از اقدامات مهم هر کسب و کار در جهت برندسازی و شکل گیری شخصیت برند است که با هدف ایجاد تمایز، هویت بخشی به برند و جلب توجه و اعتماد مخاطبان انجام می‌شود. شغل جواهر فروشی نیز از جمله مشاغلی است که توجه به جنبه‌های زیبایی شناسی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین جهت طراحی لوگو در این شغل به عنوان یک ضرورت در نظر گرفته می‌شود و موجب رشد و پیشرفت آن خواهد شد. طراحی لوگو جواهرات دارای اصول خاصی است که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید لوگویی جذاب و درخشان برای برند طلا و جواهر خود طراحی کنید. اصل «سادگی» مهم‌ترین نکته‌ای است که برای سفارش و یا طراحی لوگو جواهرات باید به آن توجه داشته باشید تا خروجی طرح شما لوگویی شیک و مجلل برای برندتان باشد. ترکیب تایپوگرافی و نمادهای مرتبط با جواهرسازی یکی از بهترین و پرطرفدارترین ایده‌ها برای طراحی لوگو جواهر و طلا است که در عین سادگی دارای حالت رسمی و خاصی است که به خوبی برند و حوزه فعالیت شما را به مخاطب معرفی می‌کند.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone