آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچۀ لوگوی McDonald

  تاریخچۀ لوگوی McDonald

  مک دونالد (McDonald’s) به عنوان بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای فست فود در دنیا شناخته می‌شود که دارای قدمتی بیش از 80 سال است. لوگو مک دونالد با دو قوس طلایی معروف آن نیز از جمله لوگوهای به یادماندنی و جذاب است که به عنوان نشان تجاری این رستوران پرطرفدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مک دونالد نیز مانند سایر برندها و کسب و کارهای مطرح و موفق جهان از ابتدای تاسیس تا به امروز لوگوهای متنوعی را به سبک‌های مختلف طراحی کرده است که هریک از آنها در زمان خود جذابیت خاصی داشت و مورد توجه مخاطبان نیز قرار گرفت. تمامی لوگو های مک دونالد به استثنای سه لوگوی ابتدایی آن به سبک مونوگرام (طراحی لوگو با حروف نام تجاری) و حرف M طراحی شده‌اند. این روش از طراحی توسط نام‌های تجاری مطرح دیگری همچون فیسبوک، یاهو، اچ پی (hp) و لویی ویتون نیز مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان یکی از سبک‌های طراحی محبوب و کم ریسک طراحی لوگو شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب با تحلیل لوگو مک دونالد همراه شما هستیم و تاریخچه تاسیس این رستوران‌ زنجیره‌ای موفق را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. بنابراین اگر از طرفداران مک دونالد هستید این مقاله از آرمکده را از دست ندهید.

  مک دونالد چیست؟

  همانطور که اشاره کردیم، مک دونالد بزرگترین شرکت فست فود زنجیره‌ای در دنیا است که در سال 1940 توسط دو برادر به نام‌های ریچارد و موریس مک دونالد در کالیفرنیا تاسیس شد. البته چندین سال پیش از آن یعنی در سال 1930 پدر آنها پاتریک مک دونالد یک کیوسک کوچک فروش هات داگ به نام Air Dome در مجاورت فرودگاه مونروویا کالیفرنیا راه ‌اندازی کرد و پس از مدتی نیز همبرگر و آب پرتقال را به منوی خود اضافه نمود. در سال 1940 برادران مک دونالد این کیوسک کوچک ساندویچ فروشی را به یک رستوران کوچک بیرون‌بر تبدیل کرده و آن را به مکانی جدید در سن‌ برناردیوی کالیفرنیا انتقال دادند. نام این رستوران «McDonald’s Bar-B-Que» بود و در منوی آن نیز 25 غذای کبابی متنوع وجود داشت.

  برادران مک دونالد حدود هشت سال در این رستوران کوچک فعالیت کردند و در طول این مدت نیز توانستند مشتریان زیادی را جلب کنند. اما پس از مدتی دریافتند که بخش عمده‌ سود آنها از فروش همبرگر حاصل می‌شود و به همین دلیل تصمیم گرفتند تا توجه خود را تنها به فروش آیتم‌های پرطرفدار و پرسود معطوف کنند. از این رو منوی رستوران را تغییر داده و تنها غذاهای معدودی همچون همبرگر، چیزبرگر، سیب زمینی، کیک پای سیب و نوشیدنی‌های فاقد الکل را ارائه دادند. شیوه سرو غذا نیز از حالت بیرون‌بر به حالت سلف سرویس تغییر پیدا کرد. در سال 1952 نام این رستوران به McDonald’s تغییر یافت و توجه مشتریان زیادی به این رستوران جلب شد. سال 1955 نقطه عطف کاری برادران مک دونالد محسوب می‌شود؛ زیرا در این سال با فردی به نام ری کراک (Ray Kroc) شریک شده و چندین شعبه رستوران مک دونالد در سراسر ایالات متحده راه اندازی کردند.

  شعب مک دونالد به مرور افزایش پیدا کرد و به تدریج در میان مردم نیز از محبوبیت خاصی رسید و همبرگرهای بی نظیر آن نیز طرفداران بسیاری در آمریکا پیدا کرد. در سال 1967 اولین شعبه رستوران مک دونالد در کانادا راه اندازی شد و این روند به مرور در کشورهای مختلف دنیا ادامه پیدا کرد تا به برندی جهانی امروزی تبدیل شد. رستوران مک دونالد در حال حاضر بالغ بر 37800 شعبه در 120 کشور دنیا دارد و روزانه به طور میانگین به 68 میلیون مشتری خدمات رسانی می‌کند.

  تاریخچه لوگو مک دونالد

  همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، برند مک دونالد از آغاز شروع به فعالیت یعنی از زمان راه اندازی کیوسک کوچک تهیه غذا تا تبدیل شدن به برند جهانی کنونی، دارای چندین لوگو اختصاصی بود. اما مفهوم لوگوی مک دونالد چیست و چه چیز موجب ماندگاری این نشان تجاری در ذهن مخاطبان شده است؟ در این بخش تمامی لوگو های مک دونالد را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئیات طراحی آنها نیز آشنا خواهیم کرد.

  لوگو مک دونالد 1940 – 1948

  اولین لوگو مک دونالد در سال 1940 و همزمان با راه اندازی کیوسک کوچک تهیه غذای این برند طراحی شد. این لوگوتایپ کلاسیک دارای سه سطر و سه فونت مختلف به رنگ مشکی است که در آن زمان به عنوان نشان تجاری رسمی کیوسک مک دونالد مورد استفاده قرار می‌گرفت. کلمه McDonald’s در سطر اول با فونت ایتالیک سریف نوشته شده که فونتی جذاب و نسبتا سنتی در نظر گرفته می‌شود. کلمه Famous (به معنای مشهور) نیز با فونت سنس سریف و حروف بزرگ در لوگو نوشته شده و در وسط دو خط موازی افقی در سمت چپ و راست آن قرار دارد. بزرگ‌ترین و البته برجسته‌ترین بخش لوگو مک دونالد یعنی کلمه Barbecue نیز در پایینی‌ترین سطر لوگو نوشته شده که دارای فونت بولد سریف است و توجه بیننده را به لوگو جلب می‌کند.

  لوگو مک دونالد

  لوگو مک دونالد 1948 - 1953

  همانطور که اشاره کردیم، برادران مک دونالد پس از مدتی دریافتند که بخش عمده‌ای از سودآوری آنها از طریق فروش همبرگر حاصل می‌شود و به همین دلیل منوی خود را از غذاهای کبابی یا همان باربیکیو به انواع مختلف همبرگر تغییر دادند. از این رو کلمه Barbecue جای خود را به کلمه Hamburgers داد. در سال 1948 نام رستوران تغییر پیدا کرد و لوگوی آن نیز مجددا طراحی شد. دومین لوگو مک دونالد با بک گراند مشکی و نام جدید آن یعنیMcDonald’s Famous Hamburgers با رنگ سفید به همراه تصویر یک سرآشپز خندان و صمیمی طراحی شد. تمامی حروف این لوگو با فونت سنس سریف مدرن نوشته شدند و دومین نشان تجاری مک دونالد را تشکیل دادند.

  مک دونالد چیست؟

  لوگو مک دونالد 1953 – 1968

  سومین لوگو مک دونالد در سال 1953 و پس از پنج سال مجددا طراحی و در نسخه جدید آن تغییرات چشمگیری ایجاد شد. در همین سال نام این برند به طور رسمی به McDonald’s تغییر پیدا کرد و شکل ظاهری آن نیز با دو لوگوی پیشین تفاوت بسیاری داشت. اما استفاده از رنگ قرمز در آن انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای بود که مسیر و جهت صحیحی را برای طراحی لوگوهای جدید و متناسب با شخصیت این برند ارائه کرد. کلمه McDonald’s به رنگ قرمز و تایپ فیس سفارشی ایتالیک سنس سریف در لوگو نوشته شد. سومین لوگو مک دونالد به دلیل تفاوت چشمگیر با لوگوهای پیشین، استفاده از رنگ قرمز و خطوط نسبتا ضخیم در حروف به لوگویی جذاب و ماندگار تبدیل شد و به مدت 15 سال به عنوان نشان تجاری مک دونالد مورد استفاده قرار گرفت.

  تحلیل لوگو مک دونالد

  لوگو مک دونالد 1961 - 1968

  در سال 1961 آقای استنلی مستون (Stanley Meston) معمار معروف آمریکایی، نمادی که امروز تمامی دنیا آن را به عنوان لوگو مک دونالد می‌شناسند را خلق کرد. کمان‌های طلایی این لوگو با الهام از معماری اولین رستوران بزرگ مک دونالد به ویژه سقف‌های آن طراحی شد. به همین دلیل است که در پنجمین نسخه از لوگو مک دونالد یک خط مورب از میان کمان‌های طلایی آن عبور کرده است. این نشان M جذاب با رنگ زرد و حاشیه‌های قرمز رنگ طراحی شده است و کلمه McDonald’s نیز مانند لوگوی قبل با رنگ قرمز در پایین آن قرار دارد که با فونت سنس سریف درشت نوشته شده است.

  تاریخچه لوگو مک دونالد

  لوگو مک دونالد 1968 - 1975

  لوگو مک دونالد در سال 1968 تغییر پیدا کرد و شکلی ساده به خود گرفت. خط مورب از آن حذف و انتهای داخلی دو کمان طلایی نیز کوتاه شد تا شباهت بیشتری به شبیه حرف "M" پیدا کنند. در پالت رنگی این نسخه از لوگو نیز دو رنگ زرد و مشکی مورد استفاده قرار گرفته‌ است که نشان اصلی آن یعنی حرف M با رنگ زرد و نام برند نیز با رنگ مشکی بر روی آن نوشته شده تا توجه مخاطب را به هر دو عنصر جلب نماید. جالب است بدانید که این لوگو هنوز هم بر روی محصولات و در رستوران‌های بین المللی مک دونالد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از جذاب‌ترین لوگوهای این برند شناخته می‌شود.

  طراحی لوگو مک دونالد

  لوگو مک دونالد 1975 – 1993

  لوگو مک دونالد هفت سال بعد یعنی در سال 1975 مجددا طراحی شد و نشان اصلی لوگو درون یک یک مستطیل قرمز رنگ با گوشه‌های گرد قرار گرفت. رنگ حروف کلمه McDonald’s از مشکی به سفید تغییر کرد و لوگو حالتی دوستانه‌تر و صمیمی‌تری به خود گرفت. این لوگو یکی از قابل تشخیص‌ترین نشان‌های تجاری در دنیای فست فود و البته تاریخچه لوگو مک دونالد است که همچنان توسط این برند مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوعی حس شادی و اشتیاق را در افراد ایجاد می‌کند. بخش عمده‌ای از تاثیرات مثبت این نسخه از لوگو مک دونالد به دلیل استفاده از شکل هندسی مستطیل است؛ زیرا طراحی لوگو با اشکال هندسی به ویژه مربع و مستطیل احساسات خوشایندی را در بیننده به وجود می‌آورد و موجب ماندگاری آن در ذهن افراد خواهد شد.

  لوگو مک دونالد 1993 – 2010

  در سال 1993 لوگو مک دونالد مجددا طراحی شد و در نسخه جدید تنها یک M ساده زرد رنگ به همراه سایه‌های مشکی قرار گرفت. در این لوگو دیگر خبری از کلمات، قاب و یا کمان طلایی نبود و یک نماد مینیمالیستی و ساده به عنوان نشان تجاری مک دونالد معرفی شد. این لوگو در ابتدا تنها در ایالات متحده مورد استفاده قرار ‌گرفت اما کمی بعد به نمادی بین المللی تبدیل شد و نزدیک به 20 سال لوگو مک دونالد باقی ماند.

  لوگو مک دونالد 2003 - 2006

  رویکردی که در دهه 2000 در رابطه با طراحی مینیمالیستی لوگو مک دونالد مورد استفاده قرار گرفت، باری دیگر در سال 2003 و 2006 نیز جهت خلق نمادهای دیگر برای مک دونالد اجرا شد. در نسخه 2003 لوگو مک دونالد حرف M با رنگ زرد کمی تیره و کمان‌های بزرگ‌تر از نسخه پیشین طراحی شد و سایه‌های مشکی نیز از آن حذف شدند. در نسخه سال 2006 لوگو مک دونالد نیز تنها رنگ زرد تیره به زرد روشن تغییر پیدا کرد و حجم کمان‌ها نیز کمی کاهش یافت.

  لوگو های مک دونالد

  لوگو مک دونالد 2018 تا به امروز

  در سال 2018 نشان تجاری مک دونالد یعنی همان M معروف مجددا در مستطیل قرمز رنگ با گوشه‌های گرد قرار گرفت و تا به امروز نیز تغییر پیدا نکرده است. مستطیل شکل هندسی محکم و استواری است که کاملا انعطاف پذیر بوده و حس امنیت، قدرت، اطمینان و ثبات را به مخاطب انتقال می‌دهد. این نماد جذاب در حال حاضر لوگوی رسمی مک دونالد است و به عنوان یکی از بهترین و قابل تشخیص‌ترین لوگوهای طراحی شده در دنیا به سبک مونوگرام شناخته می‌شود.

  مفهوم لوگوی مک دونالد

  بررسی عناصر طراحی لوگو مک دونالد

  همانطور که اشاره کردیم، سبک طراحی لوگو مک دونالد «مونوگرام» است؛ یعنی لوگوی این رستوران زنجیره‌ای معروف با استفاده از حرف اول نام آن طراحی شده است. حرف «M» یا همان کمان‌های طلایی معروف به عنوان عنصر اصلی این لوگوی جذاب در نظر گرفته می‌شود که نمادی از قدرت، ثروت و امنیت است. اما دو عنصر دیگر نیز در طراحی منحصر به فرد لوگو مک دونالد دخیل هستند که در این بخش به بررسی آنها می‌پردازیم.

  رنگ لوگو مک دونالد

  لوگو مک دونالد با دو رنگ قرمز و زرد طراحی شده است که در کنار یکدیگر جذابیت و جلوه خاصی به آن بخشیده‌اند. رنگ قرمز موجب جلب توجه بیننده و افزایش اشتها شده و نوعی حس گرسنگی را در افراد به وجود می‌آورد. رنگ زرد نیز احساساتی همچون شادی، لذت و دوستی را در بینندگان ایجاد می‌کند و آنان را نسبت به صرف یک وعده غذایی در مک دونالد ترغیب خواهد کرد. ترکیب دو رنگ زرد و قرمز به طور ناخودآگاه، اشتیاق و میل خاصی را نسبت به خوردن غذا در مخاطبان به وجود می‌آورد. بنابراین بکارگیری این ترکیب رنگی برای طراحی لوگو یک رستوران ارائه دهنده غذاهای فست فودی انتخاب هوشمندانه‌ای است که نه تنها موجب جلب توجه و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان شده بلکه موجب افزایش میزان تقاضا و فروش مک دونالد نیز می‌شود.

  رنگ لوگو مک دونالد

  فونت لوگو مک دونالد

  همانطور که خواندید، فونت لوگو مک دونالد در اکثر نسخه‌های آن فونت سنس سریف ساده است که عاری از هرگونه پیچیدگی بوده و به بهترین شکل ممکن نماد اصلی این لوگو را به نمایش می‌گذارد. انتخاب فونت مناسب برای درج نماد M در این لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا این نماد تنها عنصر موجود در لوگو است که در نگاه اول توجه بینندگان را به خود جلب کرده و موجب ماندگاری لوگو در ذهن آنان می‌شود.

  با تحلیل لوگو های مک دونالد از ابتدای راه اندازی این رستوران تا به امروز نتیجه می‌گیریم که این برند علاوه بر توجه و تمرکز بر کیفیت غذاهای خود به عناصر بصری همچون لوگو، طراحی داخلی رستوران، نوع بسته بندی غذاها و تبلیغات نیز توجه ویژه‌ای دارد. همین عناصر بصری در طول این مدت، شخصیت برند مک دونالد را شکل داده و آن را به محبوب‌ترین رستوران زنجیره‌ای دنیا تبدیل کرده‌اند. بنابراین لوگو مک دونالد نقش حائز اهمیتی را در موفقیت این رستوران ایفا کرده است و نباید تاثیر آن در فرآیند جلب توجه و اعتماد مشتریان به این رستوران را دست کم بگیریم.

  فونت لوگو مک دونالد

  منابع:

  1000logos.net/mcdonalds-logo

  logos-world.net/mcdonalds-logo

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  iran25789
  1401/02/07 17:08

  فقط میشه گفت حیف که نمایندگی از این فست فود تو کشور ما نیستش، واقعا حیف، تازگی ها گفته شده لوگوهایی مثل مک دونالد که با شئون اسلامی جمهوری اسلامی متغایره ثبت نمیشه، این واقعا یه حرف خیلی خیلی مسخره هستش، اسلام رو با همه چیز ربط دادید و بخاطر همین اسلام از همه جیز عقب موندیم، بله اسلام تو بعضی از جهات مثل حجاب زن واقعا خیلیم عالیه ولی تو اینطور مواقع که جلوی پیشرفت رو میگیره بدرد نخوره و بی ربطه، بعدش دومأ ارم یا لوگوی مک دونالد کجاش با اسلام متغیره، عکس زن برهنه یا چیزی هم داخل این لوگو نیستش که،فقط اینو بگم که ایران قدمت چندین هزار ساله داره یعنی ما اط لحاظ اقتصاد، فرهنگ، سیاست و همه چیز باید جای آمریکا میبودیم ولی همین اسلام با ما کاری کرده که همین کشورهای همسایه ما مثل قطر، امارات اینا از ما جلوترن اونم چندصدسال،چین رو ببینید یه کشور باستانی هستش و قدمت خیلی زیادی داره، ولی با اینکه یه دولت کمونیستی هستش ولی اقتصادش تو جهان دومه و تا چندسال دیگه اول میشه و حای آمریکا رو میگیره، برای اینکه پشت کار دارن، اسلامو اینطور چیزها جلوی پیشرفتشونو نمیگیره

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو