آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی جامع تاریخچه لوگوی وال مارت

  بررسی جامع تاریخچه لوگوی وال مارت

  آیا می دانید لوگوی وال مارت از چه زمانی به شهرت رسیده است و روند تکاملی این لوگو به چه صورتی است؟ هر لوگویی که امروزه به رسمیت شناخته شده است دارای ارزش بالایی است و یک تاریخچه را به خود اختصاص داده است. 

  در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق و جامع به تاریخچه لوگوی وال مارت داشته باشیم و این کمپانی را کمی بهتر بشناسیم.

  تاریخچه طراحی لوگو والمارت

  گذری بر تاریخچه لوگوی وال مارت

  وال مارت که معادل انگلیسی آن Walmart است نام یک شرکت خرده فروشی آمریکایی است که به نوبه خود توانسته بزرگترین شبکه فروشگاهی زنجیره را در صنف مواد غذایی و به نوعی هایپرمارکت به خود اختصاص دهد. این شرکت در سال 2012 رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.موسسش این فروشگاه بزرگ شخصی به نام سام والتون است. او تا 5 سالگی در مزرعه پدر خود کار می کرد و پس از آن برای تجارت رهسپار مناطق مختلف آمریکا می شود و در نهایت اولین فروشگاه به صورت ساده راه اندازی می شود.

  حال سوال اینجاست که چطور لوگوی وات مارت توانسته شهرت بالایی یابد و تاریخچه لوگوی وال مارت چیست. می دانیم که این لوگو از سال 1962 با سبکی ساده و فونتی یک تکه طراحی شده است و مشخص است که بخش "وال" آن مربوط به نام والتون یعنی موسس این فروشگاه و مارت نیز به معنی بازار و یا همان مرکز حراجی است.

   در نظر داشته باشید که در ابتدای امر قرار بر این بود که نام لوگو به صورت وال مارکت طراحی شود و در این بین سام والتون معتقد بود که بیش از 8 حرف برای لوگو نمی تواند در ذهن مشتری جای بگیرد و به این ترتیب از واژه مارت به جای مارکت استفاده شد. 

  تاریخچه طراحی لوگو والمارت

  لوگوی ساده وال مارت به مدل 6 سال یعنی تا سال 1968 به همان صورت ساده با فونت استاندارد باقی ماند و البته از رنگ آبی نیمه تیره برای لوگوی اولیه استفاده شد.  پس از مدتی رشد تکنولوژی به صورتی بود که استفاده از یک لوگوی ساده و بدون افکت نمی توانست کاربر را راضی نماید.

   به این ترتیب سان والتون تصمیم گرفت که از یک طراح حرفه ای برای تغییر نام لوگو استفاده نماید، طراح معتقد بود که نباید رنگ لوگو تغییر نماید و عده ای نام برند سان والتون را blue Walmart می شناسند اما موسس این شرکت معتقد بود که برای تغییر نیاز به تغییر رنگ است به این ترتیب تصمیم به انتخاب مشکی شد و نسخه جدید لوگوی وال مارت طراحی شد. 

  نام طراح این نسخه وارک میدل و یا وارک نادل اعلام شده است که البته اطلاعات دقیقی از وی وجود ندارد. نسخه جدید لوگوی وال مارت با ظاهری بسیار متفاوت و با افکت هنری همراه بود که با رنگ سیاه طراحی شده بود. بین دو واژه وال و مارت از خط فاصل استفاده شده بود و همینطور نوع فونت به کار رفته در این طراحی نوک گرد و به صورت بولد بود.

   روند تکامل لوگوی وال مارت

  زیبایی لوگوی وال مارت در سال های 1968 الی 1981 تأثیر زیادی در شهرت شرکت آن داشت و به طور کلی روند تکاملی این شرکت آنقدر بالا رفت که شامل شهرهای کوچک نیز شد و تعداد شعبه های آن به 38 فروشگاه و تعداد کارکنان بسیار زیاد رسید. در سال 1980 شاهد یک رکود چند درصدی از فروش محصولات این شرکت بودیم که سبب شد لوگوی وال مارت مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد و این نتیجه حاصل شد که تغییر رنگ این لوگو سبب شده است که عده ای آن را فیک و یا غیر واقعی تصور نمایند .

  به این ترتیب نسخه جدید از لوگوی وال مارت طراحی شد که با رنگ آبی همراه بود( این لوگو در حال حاضر بر روی بیلبردهای تبلیغی این فروشگاه با رنگ سفید بر روی پس زمینه آبی استفاده می شود) و تولد لوگوی وال مارت در این نسخه از سال 1981 اعلام شده است در ابتدا این لوگو با همان افکت قبلی طراحی شد اما در نهایت تصمیم گرفته شد که ساختار استاندارد اولیه برای آن استفاده شود و تنها دارای سبک بولد ( پررنگ) باشد. 

  طراحی لوگو والمارت

  این لوگو تا سال 1992 توانست پار برجا بماند و در این بین استراتژی های جدیدی نیز در فروشگاه وال مارت دیده شده که حجم فروش 70 درصد افزایش یابد و مشتریان این فروشگاه ثابت شود. به طور کلی در سال 1962 مجموعه زنجیره بزرگ وال مارت در آرکانزاس افتتاح شد و در طول سال های بعد 24 فروشگاه آن نیز افزوده است.

   رشد لوگوی وال مارت با انتخاب یک ستاره

  فکر ایجاد تخفیف های فصلی در ذهن موسس این شرکت ایجاد شد و او سعی داشت به طور کلی به مشتریان ثابت نماید که محصولات ارزانتری برای فروش دارد. در این بین مجدد فکر طراحی جدید لوگوی وال مارت ایجاد شد و در سبک نهایی لوگوی وال مارت شاهد استفاده از ستاره در وسط دو کلمه وال و مارت هستیم که توانست به مشتریان ثابت نماید که این فروشگاه ها شامل طرح های تخفیف هستند.

   این ایده بسیار بهتر از تبلیغات دیگر توانست سبب شهرت لوگوی وال مارت شود و هرجا مشتری لوگوی وال مارت با ستاره را می دید متوجه وجود تخفیف می شد. محبوبیت لوگوی وال مارت هنوز هم رو به افزایش است.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو