گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگوی اپل از سال 1976 تا کنون

آنچه در این مقاله می خوانید
تاریخچه لوگوی اپل از سال 1976 تا کنون

اپل شرکت آمریکایی ست که در حوزه فناوری فعالیت می‌کند و مقر اصلی آن در شهر کالیفرنیا می‌باشد. اپل طراحی، تولید و فروش محصولات الکترونیکی نظیر لپ‌تاپ، گوشی موبایل ونیز ارائه خدمات آنلاین را بر عهده دارد. گوشی آیفون، دستگاه پخش آی‌پاد وکامپیوترهای سری مک از معروف‌ترین محصولات این شرکت هستند.App Store، iCloud و iTunes سرویس‌های آنلاین اپل هستند.

برای دیدن نمونه لوگو های طراحی شده توسط تیم ما به لینک زیر مراجعه کنید:

نمونه لوگو

شرکت اپل توسط استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالدوین با هدف طراحی و فروش کامپیوترهای شخصی در 1976 تاسیس شد.

THIS IS WB LAYZI LOAD

انتخاب نام اپل

به نقل از استیو جابز، زمانی که وی رژیم میوه‌خواری داشته به واسطه بازدید از باغ سیب، نام کمپانی خود را الهام گرفته است. او با خود اندیشید که نام Apple نامی جالب، باطراوت و جذاب است.

در سال 1977 نام رسمی AppleComputer, Inc برای آن انتخاب شد و در سال 2007 نام آن به AppleInc تغییر یافت تا بیانگر تغییر گرایش اپل به سوی تولید محصولات الکترونیکی متنوع باشد. شرکت اپل پس از سامسونگ دومین شرکت بزرگ فناوری اطلاعات در دنیا و سومین تولیدکننده گوشی‌های موبایل دنیا است.

برند اپل معتبرترین برند دنیاست که بالغ بر 118 میلیارد دلار ارزش دارد.

تاریخچه لوگوی اپل

اولین لوگوی اپل که توسط رونالدوین طراحی شد شامل تصویری از آیزاک نیوتن بود که زیر درخت سیب نشسته است.خیلی زود طرح راب جانوف جایگزین طرح اولیه شد. طرح جانوف به شکل لوگوی سیب امروزی بود، یک سیب گاز زده با طرح رنگین‌کمانی.

 جانوف برای جلب رضایت جابز طرح‌های متعددی به وی ارائه کرد.

THIS IS WB LAYZI LOAD

جابز اصرار داشت که طرح سیب، رنگی باشد تا بازتاب علاقه‌مندی شرکت اپل به اصول انسانی باشد. به این علت سیب گاز زده انتخاب شد تا شکل آن با گوجه‌فرنگی اشتباه گرفته نشود.

 رنگین‌کمانی بودن سیب برای خودمانی‌تر کردن این برند در میان مردم انتخاب شد و نشان می دهد که کامپیوتر شخصی Apple II می‌تواند تصاویر رنگی پخش کند. گاهی اوقات به اشتباه این‌طور برداشت می‌شود که لوگوی سیب گاز زده اپل به واسطه ستایش و احترام به آلن تیورینگ به این شکل انتخاب شده است.

آلن تیورینگ دانشمند برجسته علوم کامپیوتر، فیلسوف و ریاضیدان انگلیسی بود که از او به عنوان بنیان‌گذار علم کامپیوتر مدرن نیز نام برده می‌شود. وی در1954به خاطر مسمومیت با سیانید فوت کرد و کنار جسدش یک سیب گاز زده پیدا شد و بررسی‌ها حاکی از آن بود که وی با مسموم کردن سیب به سم سیانید خودکشی کرده است.

هم جانوف و هم شرکت اپل چنین الگوبرداری برای طراحی لوگوی اپل را تکذیب کردند.

درآگوست 1997 یعنی یک سال پس از معرفی iMac G3 شرکت اپل به طور رسمی طرح رنگین‌کمانی را از لوگوی خود حذف کرد و به جای آن از لوگوی سیب گاز زده تک‌رنگ استفاده کرد.

THIS IS WB LAYZI LOAD

از1999 تا 2003 رنگ لوگوی اپل آبی روشن بود و از 2007 تا 2013 تم شیشه‌ای شفاف برای لوگوی اپل به کار می‌رفت.

گفتنی است که استیو جابز و استیو وزنیاک هر دو از طرفداران گروه موسیقی بیتلز بودند اما شرکت انها با شرکت مولتی‌مدیای Apple Corps Ltd به واسطه تشابه نام و لوگوی تجاری دچار اختلاف شد. این شرکت توسط گروه بیتلز در 1967 فعالیت خود را آغاز کرده بود. این اختلاف‌نظر منجر به بروزداد خواهی و تنش‌های متعددی میان دو شرکت شد که بالاخره در 2006 رأی نهایی به نفع شرکت کامپیوتری اپل صادر شد .

به رغم شایعات بسیار و گمانه زنی های مختلف، این اتفاقات تاریخچه طراحی لوگوی اپل هستند که به صورت رسمی منتشر شده است.

سوالات متداول در مورد لوگو اپل

آیا لوگوی اپل به معنای سیب ممنوعه است؟

خیر، این لوگو از تصویر سیبی که به سر نیوتن خورده بود، الهام گرفته شده است و طرح سیب گاز زده برای آن است که میوه سیب با میوه دیگری نظیر گیلاس اشتباه گرفته نشود.

لوگوی اپل چه رنگی است؟

اگرچه لوگوی اپل در ابتدا به صورت چند رنگ طراحی شده بود اما در حال حاضر به رنگ خاکستری طراحی و ثبت شده است.

برای طراحی آرم و یا بروز رسانی آن با آرمکده مشورت کنید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر