آنچه در این مقاله میخوانید

  برندینگ چیست؟

  برندینگ چیست؟

  برندسازی یا برندینگ (Branding) یکی از مهم‌ترین اقدامات کسب و کارها در جهت معرفی خود به مصرف کنندگان است که به آنها کمک می‌کند تا از رقبای فعال در بازار رقباتی متمایز شوند و هویتی مستقل داشته باشند. اما مراحل برندسازی چیست و چگونه می‌توانیم یک برند موفق و مثبت برای کسب و کار خود ثبت کنیم؟

  برندسازی فرآیندی پیچیده است که به برنامه ریزی دقیق و حساب شده نیاز دارد تا بتواند توجه و اعتماد مخاطبان را جلب کرده و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل نماید. بنابراین یک برند شناخته شده و محبوب به عنوان مهم‌ترین دارایی و سرمایه کسب و کارها در نظر گرفته می‌شود که ارتباط مستقیمی با موفقیت و البته میزان فروش آنها دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، بالغ بر 50 درصد از مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند تا محصولات جدید را از برندهای نام آشنا خریداری کنند و احتمال خرید آنها از برندهای ناشناخته بسیار ضعیف است.

  در این اینجاست که اهمیت برندینگ و تلاش برای معرفی نام تجاری خود به دیگران مشخص می‌شود. با این حال تصور بسیاری از افراد از برندسازی به انجام کارهایی همچون طراحی لوگو، اجاره یک فروشگاه و فروش محصولات مختلف به گروهی از مشتریان ثابت و بعضا جدید حدود می‌شود؛ در صورتی که چنین نیست و ماهیت برند و مراحل برندسازی بسیار فراتر از این مفاهیم ساده و ابتدایی است. در ادامه این مطلب مفهوم دقیق برند و برندینگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم و صفر تا صد برندسازی را نیز به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.


  جهت تدوین هویت برند و انتخاب نام برند با آرمکده تماس بگیرید
  021-41185


  برند چیست؟

  پیش از پرداختن به موضوع برندینگ و مراحل برندسازی ابتدا بهتر است مفهوم کلی برند را مورد بررسی قرار دهیم و با تعریف دقیق آن آشنا شویم.

  برند چیست؟ برند در واقع نام و هویت اصلی یک کسب و کار است که آن را از سایر نام‌های تجاری متمایز می‌سازد. ساخت یک برند موفق و محبوب، فرآیندی زمان بر است که به تلاش و نوآوری‌های بسیاری احتیاج دارد. به همین دلیل است که برندهای قدیمی بر خلاف برندهای جدید به راحتی می‌توانند محصولات و خدمات جدیدی را به بازار عرضه کنند و نگرانی بابت فروش و یا استقبال از آنها نداشته باشند.

  در واقع برندهای معروف و موفق با تکیه بر نام خود در بازار رقابتی فعالیت می‌کنند و با ارائه محصولات و خدمات باکیفیت نیز در این عرصه به حیات خود ادامه می‌دهند. به بیان ساده‌تر «برند» یک نام و یا نماد اختصاصی است که شناسه اصلی و هویت محصولات و خدمات یک کسب و کار در نظر گرفته می‌شود و مصرف کنندگان به واسطه این نام قادر به شناسایی تولیدات آن خواهند بود.

  برای درک بهتر مفهوم برند، به برندهایی همچون اپل، آدیدادس یا استارباکس فکر کنید. با شنیدن این نام‌ها چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ هر آنچه درباره این شرکت‌ها احساس می‌کنید و تمامی افکار مثبت شما درباره این برندها، همان چیزی است که سال‌ها برای ساخت آن در ذهن مخاطبان تلاش کرده‌اند. بنابراین، برند آن چیزی که شما می‌گویید یا برند یک شیء فیزیکی نیست؛ برند فقط یک احساس یا تصویر در ذهن مشتری است.

  برندینگ چیست

  برندسازی یا برندینگ چیست؟

  برندسازی یک روش بازاریابی خاص است که برای متمایز ساختن محصول یا خدمات یک شرکت از سایر محصولات مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برندسازی مناسب تأثیر ماندگاری بر مشتریان دارد و به یک کسب و کار کمک می‌کند تا به یک پایگاه مشتریان وفادار دست پیدا کند. به عنوان مثال، برند آدیداس برای فروش محصولات خود به انجام تبلیغات گسترده نیازی ندارد. اما یک برند لباس ورزشی نوپا و تازه تاسیس برای جذب مشتری ممکن است با مشکل مواجه شود. این مثال، قدرت برندسازی موفق و تاثیرات آن بر میزان فروش یک برند را نشان می‌دهد.

  به طور خلاصه، برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و به کارگیری یک ویژگی متمایز یا مجموعه‌ای از ویژگی‌ها در یک برند است تا مصرف کنندگان بتوانند برندتان را از طریق محصولات یا خدمات شما به راحتی شناسایی کنند. پیش از ظهور دنیای دیجیتال، برندینگ تنها یک برچسب بود که بر روی محصولات و خدمات یک شرکت استفاده می‌شد. اما امروزه برند و برندسازی با مفاهیمی همچون اعتماد مشتری، شناخت، آگاهی، ارائه خدمات بی عیب و نقص، هویت و اعتبار شرکت، ترجیحات مشتری و مواردی از این قبیل مرتبط است.

  مفهوم برندسازی با برند تفاوت اساسی دارد و توسعه یک برند در مراحل اولیه شاید تنها به انتخاب یک نام منحصر به فرد برای کسب و کار خلاصه ‌شود. اما برندسازی به سادگی انتخاب یک نام و یا نماد نیست و در واقع به استراتژی‌های هوشمندانه‌ای اشاره دارد که با هدف ایجاد آگاهی، شناخت و تصویر ذهنی مثبت در ذهن مخاطبان طراحی و اجرا می‌شوند. به طور کلی به تمامی اقداماتی که در جهت معرفی یک برند به مصرف کنندگان صورت می‌گیرد اصطلاحا برندسازی یا برندینگ گفته می‌شود که دارای سه مرحله کلی است:

  استراتژی برند (Brand Strategy)

  هویت برند (Brand Identity)

  بازاریابی برند (Brand Marketing)

  استراتژی برند

  استراتژی برند یا طرح اولیه برند به عنوان اولین قدم در مراحل ساخت برندسازی در نظر گرفته می‌شود که به مخاطبان هدف کمک می‌کند تا درک بهتری از برند موردنظر داشته باشند. استراتژی برند در واقع نوعی برنامه کامل و دقیق است که به شما کمک می‌کند تا خود را از رقبا متمایز سازید و برای برندسازی خود یک پلن هدفمند طراحی کنید. بنابراین یک استراتژی برند جامع و کامل باید شامل موارد زیر باشد:

  بررسی مخاطبان هدف

  جمع آوری اطلاعات درباره رقبا

  پیشینه و داستان برند

  به طور کلی استراتژی برند مرحله‌ای مهم و اساسی برای ساخت یک برند موفق در نظر گرفته می‌شود که معمولا اکثر کسب و کارها از آن غافل شده و در همان ابتدا به سرعت وارد مرحله بازاریابی می‌شوند.

  هویت برند

  هویت برند را نیز عناصر بصری آن تشکیل می‌دهند و از طریق آن می‌توانید بخشی از استراتژی برند خود را اجرا کرده و پیام اصلی نام تجاری‌تان را با استفاده از المان‌های بصری به مخاطب منتقل کنید. مولفه‌های ظاهری یک برند باید در تمامی محیط‌ها و کانال‌های تبلیغاتی یکسان باشند تا به راحتی تشخیص داده شوند. برخی از آیتم‌های مهم در تشکیل هویت بصری برند شامل:

  لوگو

  طراحی

  رنگ و فونت

  نمادها

  طراحی وب سایت

  تبلیغات

  چاپ یا بسته بندی

  تمامی این عناصر در کنار یکدیگر هویت بصری برند شما را تشکیل می‌دهند و به همین جهت باید به صورت حرفه‌ای و خاص طراحی شوند تا مخاطب با دیدن آنها به سرعت بتواند برند شما را شناسایی کند.

  چگونه برندسازی کنیم

  بازاریابی برند

  بازاریابی برند نیز رویکردی است که کسب و کارها از طریق آن محصولات و خدمات خود را به طیف گسترده‌ای از مخاطبان هدف معرفی کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب می‌کنند. بازاریابی برند در سال‌های اخیر عمدتا از طریق فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال انجام می‌شود که برخی از موثرترین روش‌های آن شامل:

  سئو وب سایت (SEO)

  بازاریابی محتوا (Content Marketing)

  بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

  بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

  تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (Pay-Per-Click)

  کلیه اقدامات مربوط به بازاریابی برند نیز با هدف آشنایی مخاطبان با یک نام تجاری خاص و فروش محصولات انجام می‌شوند که بازاریابی دیجیتال در حال حاضر به عنوان یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی برند شناخته می‌شود.

  اهمیت برندینگ

  به نظر شما برندینگ چه اهمیتی دارد و انجام اصولی آن چه تاثیری بر کسب و کارتان خواهد داشت؟ برند شما یکی از مهم‌ترین دارایی‌های سازمان شماست که به آن هویت می‌بخشد، آن را به یاد ماندنی می‌کند، مشتریان را نسبت به خرید ترغیب کرده و از بازاریابی و تبلیغات شما نیز حمایت می‌کند. سایر مزایای برندسازی حرفه‌ای و اصولی شامل:

  تاثیرگذاری بر تصمیم خرید

  برندینگ عامل تعیین‌کننده برای مصرف کنندگان در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که 82٪ از مصرف کنندگان از برندهایی خرید می‌کنند که مأموریت یا هدف بزرگ‌تری دارند. حدود 67٪ از مصرف کنندگان نیز اذعان داشتند، محصولات برندهایی که از آنها خرید می‌کنند، مشتریان را به افراد بهتری تبدیل خواهند کرد.

  ایجاد هویت برای برند

  یک برند فراتر از محصول یا خدمات یک شرکت است. برندسازی به کسب و کار شما هویت می‌بخشد و به مصرف‌کنندگان چیزی می‌دهد تا بتوانند با آن ارتباط عاطفی برقرار کنند و از طریق آن برندتان را به خاطر بیاورند.

  اصول برندسازی

  افزایش ارزش محصول

  برندینگ موفق موجب جلب اعتماد مشتریان خواهد شد. نام تجاری خاص، ارزش محصول را افزایش می‌دهد و در بازارهای رقابتی امروزی موجب برتری و تمایز یک برند از رقبا خواهد شد.

  افزایش قدرت تاثیرگذاری تبلیغات و بازاریابی

  برندسازی موفق به افزایش قدرت تاثیرگذاری بازاریابی و تبلیغات شما کمک می‌کند، زیرا در این صورت بسیاری از مخاطبان به واسطه برندینگ حرفه‌ای از قبل با برندتان آشنا شده‌اند و مشاهده تبلیغات موجب افزایش شناخت و ایجاد نوعی حس وفاداری در آنها خواهد شد.

  افزایش حمایت مشتریان از برند

  برندسازی منجر به ایجاد وفاداری در مشتری می‌شود. اگر مشتریان فعلی شما از محصولات و تجربه کاربری برندتان رضایت داشته باشند، به عنوان مدافع و مبلغان برند شما عمل خواهند کرد. در نتیجه، علاوه بر حفظ مشتریان فعلی به مشتریان جدید نیز دست پیدا می‌کنید. تبلیغات شفاهی (دهان به دهان) مشتریانی که به برند شما وفادار هستند، بهترین و قدرتمندترین ابزار تبلیغاتی برای جذب مشتریان جدید است. علاوه بر این، مشتریان به برندی وفادار می‌‌مانند که برای زمان و پول آنها ارزش قائل است.

  برند سازی چگونه انجام میشود

  افزایش میزان فروش

  تمامی مزایای برندسازی همچون افزایش شناخت برند، ایجاد وفاداری و انجام تبلیغات شفاهی توسط مشتریان در نهایت منجر به افزایش میزان فروش یک برند در بلندمدت خواهند شد. رشد میزان فروش دقیقا همان چیزی است که تمامی کسب و کارها به دنبال آن هستند و این هدف نیز از طریق برندینگ حرفه‌ای و موفق قابل دستیابی خواهد بود.

  بنابراین، قدرت بالای برندسازی را در رشد و پیشرفت برند خود دست‌کم نگیرید برای آن برنامه‌ریزی کنید. اما برندسازی چگونه انجام میشود و شامل چه عناصری است؟ در بخش‌ بعدی شما را با اصول برندینگ آشنا می‌کنیم.

  چگونه برندسازی کنیم؟

  برند شما همان چیزی است که دیگران در غیاب شما درباره‌تان می‌گویند. برای ایجاد شناخت و درک مثبتی از کسب و کار خود باید استراتژی‌های موثری برای برندسازی داشته باشید و آنها را به صورت حرفه‌ای اجرا کنید. برای آنکه بتوانید برندسازی خود را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید، مراحل زیر را طی کنید:

  تعریف برند و اهداف آن

  برندهای موفق دارای اهداف دقیق و روشن و همچنین هویت مشخصی هستند. با پاسخ به پرسش‌های زیر می‌توانید ماهیت دقیق برند خود را تعریف کنید:

  چرا مشتریان باید محصول شما را خریداری کنند؟

  چه چیزی برند شما را از رقبا متمایز می‌سازد؟

  آیا مشکلات مصرف‌کنندگان را حل می‌کنید؟

  آیا مشتریان می‌توانند به شما اعتماد کنند؟

  ارزش‌های برند شما چیست؟

  پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا پایه و اساس برندسازی خود را بنا کرده و وارد مراحل بعدی برندینگ شوید.

  شناسایی مشتریان هدف

  یک برند بدون مخاطب هیچ معنایی ندارد، بنابراین مرحله دوم این است که مخاطبان خود را به خوبی بشناسید. تنها پس از شناخت مشتریان بالقوه خود می‌توانید استراتژی‌های جذابی برای آنان طراحی و اجرا کنید. شناسایی و درک مشتریان، شما را در جایگاه آنها قرار می‌دهد و نوعی همبستگی عاطفی میان شما و آنها ایجاد خواهد کرد. زمانی که مشتریان خود را بشناسید، بهتر می‌توانید نیازها و خواسته‌های آنها را برآورده کرده و رضایت‌ آنان را جلب کنید. شناخت مشتریان هدف و پاسخگویی به نیاز آنها باعث ایجاد وفاداری، بازگشت مشتری و انجام خریدهای مکرر خواهد شد. برای شناخت مشتریان خود باید بدانید که:

  محصول شما کدام نیاز آنها را برطرف می‌کند؟

  در چه گروه سنی قرار دارند؟

  وضعیت تأهل آنها چگونه است؟

  شغل احتمالی آنها چیست؟

  بودجه آنها چقدر است؟

  تا چه اندازه می‌توانند به برند شما وفادار بمانند؟

  خرید اخیر آنها چه محصولی بوده است؟

  تا چه اندازه تمایل دارند برای خرید محصولات شما هزینه کنند؟

  پس از شناخت بهتر مشتریان خود می‌توانید با استراتژی‌های دیگر پیش بروید. اگر این مرحله را نادیده بگیرید و جلو بروید، در مراحل بعدی برندینگ خود دچار مشکل خواهید شد.

  ایجاد هویت برند ساده، تاثیرگذار و جذاب

  برندها بدون داشتن هویت برند منحصر به فرد و چشمگیر مانند لوگوی اختصاصی، نام خاص و شعار به یادماندنی تقریبا ناقص هستند. شخصیت مشتریان خود را دنبال کنید تا مشخص کنید که چه نوع هویت برندی برای آنان جذاب است. جهت انجام اموری همچون تبلیغات برند، طراحی لوگو و ایجاد هویت برند نیز می‌توانید از سازمان‌های متخصص در این حوزه کمک بگیرید (میشه اینجا به شرکت بمان لینک داد). هویت برند عالی شامل یک نام آسان و لوگوی به یاد ماندنی است.

  استفاده از بازاریابی دیجیتالی جهت برجسته ساختن برند

  بسیاری از افراد هنوز با تفاوت میان بازاریابی دیجیتال و برندسازی آشنایی ندارند. هدف بازاریابی دیجیتال، جذب بازدیدکنندگان بیشتر است که از طریق تاکتیک‌های بازاریابی مناسب می‌تواند مشتریان زیادی را جذب کند. از طرفی دیگر، برندسازی بیشتر بر ایجاد ارزش و شهرت محصول متمرکز است. در حالی که رویکردهای دیجیتال مارکتینگ با برندسازی متفاوت است، اما به نوعی به برندینگ کمک می‌کند تا به سطح بعدی برسد و ارتقا یابد.

  دیجیتال مارکتینگ برای برندسازی معجزه می‌کند و قدرت تاثیرگذاری آن را دو چندان خواهد کرد. اگر از شیوه‌های بازاریابی دیجیتالی مانند بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ، تبلیغات به ازای کلیک، بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و بازاریابی محتوا به درستی استفاده کنید، به راحتی در معرض دید طیف گسترده‌ای از مشتریان قرار خواهید گرفت.

  راه‌اندازی وب سایت و شناسایی رقبا

  یک وب سایت کاربرپسند برای کسب و کار خود راه‌اندازی کنید تا داستان برند، ماموریت، چشم انداز، ارزش‌ها و محصولات شما را به مشتریان نشان دهد. راه‌اندازی وب سایت به شما کمک می‌کند تا ارتباط موثرتری با مخاطبان ارتباط برقرار کنید و مشتریان نیز می‌توانند از طریق وب‌سایت به طور مستقیم با شما در ارتباط باشند. طراحی وب سایت هچنین به کسب و کار شما اعتبار می‌بخشد و به عنوان یک پل ارتباطی معتبر میان شما و مشتریان عمل می‌کند و در واقع، ویترین مجازی برند شما است. یک وب‌ سایت معتبر باید دارای سرعت بالا، محتواهای باکیفیت، رابط کاربری ساده اما جذاب و عناصر بصری منحصر به فرد باشد و به طور مناسب نیز برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شود.

  اقدام دیگری که باید انجام دهید این است که رقبای قدر خود را بشناسید و فعالیت‌های آنها به خصوص در وب سایت‌شان را رصد کنید. شما باید اطلاعات زیادی درباره وب سایت رقیب، ارزش بازار و تجربه مشتری آن داشته باشید. با استفاده از ابزارهای آنلاین ارزیابی فعالیت رقبا همچون Ahrefs، Semrush، Woorank و Moz می‌توانید عملکرد رقبا، رتبه سایت، میزان ترافیک سایت، بک لینک‌ها، کانال‌های بازاریابی، محصولات و کلمات کلیدی که موجب بهبود رتبه آنها شده‌اند را پیدا کنید تا با تحلیل و بکارگیری آنها بتوانید وب سایت خود را به طور حرفه‌ای بهینه‌سازی کنید.

  نقطه تماس برند

  برقراری ارتباط با مخاطبان

  شما به عنوان صاحب یک برند باید از نحوه درک برند خود توسط مخاطبان آگاه باشید. به همین منظور باید به طور مستقیم و از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف همچون وب سایت و یا شبکه‌های اجتماعی، پیام برند خود را به مخاطبان انتقال دهید، با آنها ارتباط برقرار کنید و نحوه بازخورد مخاطبان را نیز مورد بررسی قرار دهید. در هنگام برقراری ارتباط با مشتری باید از یک لحن صدای ثابت در تمامی رسانه‌های خود مانند وب سایت برند، ویدیوها، وبلاگ، ایمیل و محتواهای رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید تا مخاطبان با همان لحن و سبک بتوانند برند شما را به خاطر بیاورند. به یاد داشته باشید که رضایت مشتریان، کلید موفقیت برندینگ شما است. بنابراین، باید زمان زیادی را به شناسایی مخاطبان و نیازهای آنها اختصاص دهید و سپس استراتژی‌های خود را با هدف برآورده ساختن خواسته‌های آنان طراحی و اجرا کنید.

  عناصر و مراحل برندسازی

  مراحل برندسازی چیستعلاوه بر طی کردن دقیق مراحل بالا، برخی عناصر دیگر نیز وجود دارند که باید در مراحل اولیه برندسازی و تدوین استراتژی‌های برندینگ مورد توجه قرار گیرند و به صورت اختصاصی برای یک برند خلق شوند. این عناصر شامل برخی مفاهیم حائز اهمیت در حوزه بازاریابی هستند که تمامی برندهای موفق دنیا در فرآیند برندینگ خود توجه ویژه‌ای به آنها داشته‌اند. عناصر و دیگر مراحل برندسازی شامل:

  جایگاه برند (Brand Positioning)

  جایگاه برند یا جایگاه‌یابی برند در واقع جایگاهی است که یک برند در ذهن مشتریان بدست می‌آورد و به واسطه آن نیز خود را به طور کامل از رقبا تمایز می‌سازد. بنابراین، استراتژی جایگاه برند شامل ایجاد تداعی‌های برند در ذهن مشتریان است تا آنها را به روشی خاص، وادار به درک برند کند. برای دستیابی به یک جایگاه برند موفق، ارتباط میان محصول یا خدمات برند و همچنین نیازها و انتظارات مشتریان باید به دقت مدیریت شود. این ارتباط معمولا توسط استراتژی‌های بازاریابی، تبلیغات، طراحی بسته بندی و تجربه مشتری به وجود می‌آید. جایگاه برند باید به گونه‌ای باشد که برند از دیدگاه مصرف‌کننده، منحصر به فرد و خاص به نظر برسد تا بتواند ارتباط عاطفی عمیقی و قوی با آن برقرار کند.

  ارزش ویژه برند (Brand Equity)

  صاحبان مشاغل با اصطلاح ارزش ویژه برند، در واقع"ارزش واقعی" برند خود را توصیف می‌کنند. ارزش ویژه برند به ارزش مالی یک برند اشاره نمی‌کند، بلکه این مفهوم به نوع ادراک مصرف‌کننده مربوط می‌شود و با رقم زدن تجارب مثبت (یا منفی) برای مشتریان درک خواهد شد. مصرف کنندگان برای خرید محصولات برندی که دارای ارزش ویژه بالایی است، مبالغ بیشتری هزینه می‌کنند و زمانی که برندها خطوط تولید را گسترش دهند، محصولات جدید دقیقا به اندازه محصولات پیشین مورد توجه قرار می‌گیرند و برند تولیدکننده، دغدغه‌ای بابت فروش محصول جدید خود نخواهد داشت. برند اپل نمونه بارز این امر است که سالانه با رونمایی از سری محصولات جدید خود هیچ نگرانی بابت فروش آنها ندارد. آیفون 16 (با وجود عدم تولید و عرضه) مشتریان خود را دارد و بسیاری از افراد حاضرند برای خرید آن در صف‌های طولانی بایستند.

  تصویر برند (Brand Image)

  تصویر برند به نحوه شناخت و درک مصرف کننده از برند، محصولات و خدمات شما اشاره دارد. تصویر برند بر اساس تجربیات و تعاملات مصرف کننده و همچنین درک آنها از ماموریت و ارزش‌های برند شما در ذهن آنان شکل می‌گیرد. ایجاد یک تصویر قوی از برند باعث شناسایی و افزایش آگاهی از برند و دستیابی به طیف گسترده‌ای از مشتریان وفادار خواهد شد.

  صدای برند (Brand Voice)

  صدای برند، شخصیت متمایزی است که یک کسب ‌و کار برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود در رسانه‌ها انتخاب می‌کند. صدای برند شما باید منحصر به برندتان باشد و ارزش‌های کسب و کارتان را منعکس کند. این صدای خاص شامل اتخاذ یک رویکرد واحد در استفاده از لحن، سبک و نوع پیام‌رسانی برای ایجاد شناخت برند و تقویت ارتباط با مخاطب است. صدای برند خود را در هر جایی که نام تجاری شما به میان می‌آید از جمله تبلیغات، خبرنامه‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، پاسخ به مشتریان و ارتباطات داخلی مانند اطلاعیه‌های شرکت اعمال کنید.

  عصاره برند (Brand Essence)

  عصاره یا جوهره برند در واقع روح و ماهیت برند شما است و به عنوان یک پایه عمل می کند تا برندتان منسجم و معتبر به نظر برسد. عصاره برند، چیستی آن را تعریف می‌کند، هویت کلی برند را شکل می‌دهد و هدف آن نیز برانگیختن یک فکر یا احساس خاص در مصرف کنندگان است که معمولا در دو تا سه کلمه بیان می‌شود. اکثر بازاریابان می‌دانند که برندسازی قوی می‌تواند مشتریان را جذب کرده و وفاداری مادام العمر در آنها ایجاد کند. اما عصاره برند آن چیزی است که باعث می‌شود مشتریان عاشق یک برند شوند و پیوسته آن را به جای رقبا انتخاب کنند.

  هویت برند (Brand Identity)

  هویت برند مجموعه‌ای از تمام عناصری است که یک شرکت برای به تصویر کشیدن تصویر مناسب برای مصرف کننده خود ایجاد می‌کند. هویت برند در واقع به ویژگی‌های منحصر به فردی اشاره دارد که بر شخصیت، ظاهر و رفتار یک برند تأثیر می‌گذارند و شامل عناصر ملموس و ناملموس از جمله تاریخچه، نام، شخصیت و هویت بصری یک برند است.

  انتخاب نام برند (Brand Name)

  در فرآیند برندسازی و تعیین استراتژی‌های برندینگ، انتخاب نام برند از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا نام برند، نقش کلیدی را در اولین مواجه مخاطبان با برند ایفا می‌کند و تاثیر بسزایی بر ماندگاری آن در ذهن افراد خواهد داشت. نام برند باید آسان و قابل تشخیص باشد تا مخاطبان راحتی بتوانند آن را به خاطر بسپارند. علاوه بر این، نام برند می‌تواند به عنوان هویت برند نیز عمل کرده و ارتباط عمیق‌تری میان برند و مخاطبان برقرار کند. از این رو، انتخاب نام مناسب برای یک برند بسیار مهم است و بر شکل‌گیری تصویر ذهنی مثبت از آن در ذهن مخاطبان تاثیر بسیاری خواهد داشت.

  انتخاب رنگ برند (Brand Colour)

  انتخاب رنگ برند نیز یکی دیگر از جنبه‌های حیاتی در برندسازی است که تأثیر بسزایی بر شناخت و ادراک مخاطبان از برند دارد. رنگ‌ها نقش بسیار مهمی را در ایجاد هویت برند بر عهده دارند و می‌توانند احساسات و پیام‌های خاصی را به مخاطبان انتقال دهند. انتخاب پالت رنگی منحصر به فرد برای برند موجب متمایز شدن آن از رقبا و ماندگاری برند در ذهن مخاطبان خواهد شد.

  انتخاب رنگ برند

  رنگ‌ها همچنین می‌توانند با ارزش‌ها و اهداف برند هماهنگی داشته باشند و بر تصمیم‌ خرید مشتریان تاثیر بگذارند. انتخاب رنگ مناسب مستلزم انجام تحقیقات دقیق و هماهنگی با استراتژی بازاریابی و ارزش‌های برند است. از این رو، توجه به علم روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ در ایجاد هویت و تأثیرگذاری بر رفتار مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ‌های برند معمولا پالتی از پنج تا ده رنگ است که برای نشان دادن یک برند خاص انتخاب می‌شوند و استفاده مداوم و استراتژیک از رنگ‌های برند می‌تواند آگاهی و تشخیص برند را افزایش دهد. برخی از کاربردهای اصلی رنگ‌های برند شامل لوگوی شرکت، طرح رنگی وب سایت، کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، طراحی کارت ویزیت و تبلیغات چاپی و دیجیتال و همچنین طراحی فروشگاه، لباس کارکنان و بسته‌بندی محصولات است.

  زبان برند (Brand Language)

  زبان برند مجموعه‌ای از اصطلاحات، عبارات و کلماتی است که یک برند برای توصیف خود و محصولاتش استفاده می‌کند. انتخاب زبان برند یک استراتژی بازاریابی است که برای کمک به مصرف کنندگان در شناسایی و برقراری ارتباط میان کلمات خاص و یک محصول خاص استفاده می‌شود. توسعه زبان و هویت برند قوی نه تنها باعث ایجاد شناخت آگاهی از برند شما می‌شود، بلکه آن را از رقبا و محصولات مشابه نیز متمایز می‌سازد. زبان برند شامل الگوهای زبانی، اصطلاحات، تن صدا، سبک نوشتاری، تصاویر، رنگ‌ها و عناصر دیگری است که در ارتباطات با برند به کار می‌روند.

  انتخاب لحن برند

  انتخاب لحن برند (Brand Voice) نیز از دیگر مراحل برندسازی است که باید با توجه به اهداف، ماموریت، نوع صنعت و مخاطبان آن برند تعیین شود. نحوه برقراری ارتباط شما با مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا افراد همیشه به نوع لحن و نحوه بیان شما جذب می‌شوند؛ بنابراین برای جذب مشتریان وفادار باید به روش درستی با آنها صحبت کنید. لحن برند شما می‌تواند حرفه‌ای، ساده، دوستانه و صمیمی، تبلیغاتی و یا جدی باشد. اگر لحن برند خود را به درستی انتخاب کنید، شانس زیادی برای برقراری ارتباط صحیح با مخاطبان و جذب آنها خواهید داشت. انتخاب لحن برای نوشتن مقاله و یا انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است زیرا این دو کانال به عنوان مهم‌ترین پلتفرم‌های بازاریابی دیجیتالی و برقراری ارتباط شما با مخاطبان از طریق فضای مجازی شناخته می‌شوند و طیف گسترده‌ای از مخاطبان نیز از طریق این کانال‌ها با شما آشنا خواهند شد.

  نقطه تماس برند (Brand Touchpoint)

  نقاط تماس برند شامل هر تعاملی است که یک فرد می‌تواند با برند شما داشته باشد. نقاط تماس برند بر تجربیات و درک افراد از برند شما تأثیر می‌گذارند و دارای اشکال مختلفی است. این نقاط می‌توانند فیزیکی مانند بسته‌بندی، ویترین فروشگاه یا کارت ویزیت باشند و همچنین می‌توانند به صورت دیجیتالی مانند خبرنامه‌های ایمیلی یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی و یا حتی به صورت فردی همچون تعامل مشتری با نمایندگان فروش برند باشند.

  سفیر برند (Brand Ambassador)

  سفیر برند در واقع حامی برند است که به طور رسمی توسط برند به عنوان نماینده آن منصوب می‌شود و به ایجاد آگاهی از برند و محصولات آن کمک می‌کند. سفیر برند معمولا یک چهره شناخته شده و یا متخصص است که ارزش‌های آن را مجسم می‌کند، با مخاطبان هدف برند ارتباط برقرار می‌کند و یک تصویر مثبت از برند در ذهن افراد شکل می‌دهد.

  وفاداری به برند (Brand Loyalty)

  برخلاف وفاداری مشتری که مبتنی بر پول (قیمت‌ها و تخفیفات) است، وفاداری به برند مبتنی بر ادراک (تصویر و تجربه) است. مشتریان وفادار به برند بر این باورند که برند محبوب آنها در مقایسه با رقبا، کیفیت بالاتر و خدمات بهتری ارائه می‌دهد. وفاداری به برند زمانی نمود پیدا می‌کند که مصرف‌کننده تصمیم می‌گیرد، به طور مکرر محصول تولید شده توسط یک برند خاص را علی‌رغم تلاش رقبا برای جذب آنها خریداری کند. به عنوان مثال، برخی مشتریان همیشه از برند پپسی خرید می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به برند کوکاکولا وفادار هستند.

  طراحی برند بوک (Brand Book)

  در طول فرآیند برندسازی باید علاوه بر توسعه محصولات یا خدمات منحصر به فرد به عناصر و موارد مهم دیگر نیز توجه داشته باشید. برند ابزاری است که مشتریان شما از طریق آن هویت، تصویر، ارزش‌های اصلی و سایر ویژگی‌های شرکت شما را پیش از مواجهه با محصولات و خدمات شما ارزیابی می‌کنند. برندینگ و تصویر ذهنی، دو فاکتور مهم برای درک ارزش‌های یک برند در نظر گرفته می‌شوند.

  برندبوک نوعی سند مرجع است که برای توصیف هویت یک برند مورد استفاده قرار می‌گیرد و تهیه آن یکی از مراحل و عناصر مهم برندسازی است. برندبوک یک راهنمای جامع است که در آن ظاهر هویت برند خود از جمله ماموریت، ارزش‌ها، چشم‌انداز، لوگو، رنگ‌، فونت‌، تصاویر، صداها، لحن و هر چیزی است که به برندتان مربوط می‌شود (تمامی عناصر بصری، نوشتاری و ارتباطی) درج خواهد شد. طراحی برندبوک باید منعکس‌کننده عناصر متمایزی باشد که برند شما را اصیل و منحصر به فرد نشان می‌دهند. تهیه این سند به شما امکان می‌دهد تا یک شخصیت قوی برای برند خود ایجاد کرده و با لحنی واضح و ثابت با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

  طراحی لوگو و شعار

  احتمالا زمانی که به فکر راه اندازی کسب و کار و یا ساخت یک برند هستید، طراحی عناصر و جلوه‌های بصری آن اولین فاکتوری است که به ذهنتان می‌رسد. طراحی لوگو و شعار به عنوان مهم‌ترین بخش در فرآیند برندسازی شناخته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در جلب توجه و اعتماد مخاطب نسبت به برند شما ایفا می‌کنند. در واقع طراحی لوگو و انتخاب شعار سازمانی به عنوان مهم‌ترین تکه‌های پازل برندینگ در نظر گرفته می‌شوند زیرا هویت بصری برند شما را شکل می‌دهند. از این رو برای طراحی لوگو و انتخاب شعار مناسب باید با افراد حرفه‌ای همکاری کنید تا بتوانید لوگویی جذاب و شعاری به یاد ماندنی برای برند خود انتخاب نمایید.

  لوگو همان نمادی است که همواره در کنار کسب و کار شما قرار دارد و به عنوان هویت بصری برندتان شناخته خواهد شد؛ بنابراین برای طراحی آن باید دقت زیادی داشته باشید و لوگویی منحصر به فرد و مرتبط با کسب و کار خود طراحی کنید. برای طراحی شعار نیز بهتر است جملات کوتاه، معنادار و از همه مهم‌تر متناسب با محصولات و خدمات خود انتخاب کنید تا به خوبی در ذهن مخاطب ثبت شوند.

  مشاور برندینگ (Brand Consultant)

  مشاور برندینگ

  مشورت با مشاور برندینگ نیز مرحله مهم دیگری در فرآیند برندسازی است که به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدا در مسیر صحیح قرار بگیرید و از استراتژی‌های کارآمد در جهت دستیابی به اهداف خود استفاده کنید. مشاور برند یک فرد یا یک شرکت متخصص در حوزه برندینگ و بازاریابی است که با ارائه راهکارها و توصیه‌های هوشمندانه به شما کمک می‌کند تا برندسازی خود را به طور اصولی و حرفه‌ای انجام دهید. بنابراین، بهتر است برای مدیریت بهتر فرصت‌ها، شناسایی تهدیدها و غلبه بر چالش‌های فرآیند برندینگ حتما با یک مشاور برندینگ حرفه‌ای مشورت کنید. جهت مشاوره برندینگ با آرمکده تماس بگیرید.

  تبلیغات

  انجام تبلیغات موثر و گسترده نیز از دیگر مراحل برندسازی محسوب می‌شود که فرآیند آشنایی مخاطبان با برند شما را تسریع می‌بخشد. شیوه‌های تبلیغاتی بسیاری جهت معرفی کسب و کارها به مخاطبان هدف وجود دارند که در میان آنها روش‌های بازاریابی دیجیتال مانند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف به عنوان یکی از موثرترین و پربازده‌ترین روش‌های تبلیغات شناخته می‌شوند که در چندین سال اخیر تاثیر بسزایی بر رشد و توسعه مشاغل مختلف داشته‌اند. بنابراین در فرآیند برندسازی از انجام تبلیغات گسترده و بازاریابی دیجیتال غافل نشوید.

  با انجام این مراحل به راحتی می‌توانید فرآیند برندسازی کسب و کار خود را با موفقیت انجام دهید و پس از مدتی شاهد نتایج مثبت و درخشان آن باشید. البته همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، برندسازی فرآیندی زمان بر است که نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی است؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشید که در مدت زمانی کوتاه به نتیجه دلخواه و مطلوب خود دست پیدا کنید.

  جمع بندی

  برندسازی یا برندینگ از جمله مفاهیم مهم و اساسی در دنیای بازاریابی و کسب و کار است که امکان دیده‌شدن برندها توسط مخاطبان هدف را فراهم کرده و یک برند را به نامی آشنا و ماندگار در ذهن آنان تبدیل خواهد کرد. همانطور که خواندید، برندسازی به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که یک برند را به طور حرفه‌ای به مصرف کنندگان معرفی کرده و در بلندمدت موجب ایجاد مزیت رقابتی برای آن خواهد شد. برندینگ موفق مزایای بسیاری برای کسب و کارها به همراه دارد و آنها را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازد.

  منبع:

  designbro.com/blog/small-business/10-steps-brand-building-process

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو