گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی Nikon

آنچه در این مقاله می خوانید

نیکون یک شرکت چند ملیتی است که در توکیو پایه گذاری شده است. نیکون در زمینه دوربین عکاسی و عدسی های اپتیک به طور حرفه ای فعالیت می کند.  در این مقاله قصد داریم در خصوص تاریخچه لوگوی Nikon بیشتر صحبت کنیم و این لوگو را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی تاریخچه لوگوی Nikon

گام های اولیه لوگوی Nikon

در واحد تحقیقات نیکون همواره جدیدترین تکنولوژی ها در طراحی و تولید عکاسی دیده می شود که طبق مدارهای پر سرعت طراحی شده و از پردازنده های بسیار قدرتمند در آن ها استفاده می شود.

شرکت نیکون در 25 ژوئن سال 1917 میلادی به صورت ادغام سه شرکت در زمینه اپتیک فعالیت خود را آغاز کرده است که در سال های اولیه نام خود را نیکور اعلام کرده است اگر الان هم بر روی برخی از لنز های حرفه ای قدیمی دقت نمایید از واژه Nikkor استفاده شده است. 

پس از 6 سال از تأسیس این شرکت شاهد تولید انواع دوربین های دو چشمی، میکروسکوپی و همینطور آزمایشگاهی هستیم که هر یک به نوبه بسیار ارزشمند هستند. 

محصولاتی که از سوی این برند عرضه می شود شامل ماشین های اداری محصولات عکاسی و تصویربرداری و همینطور محصولات اپتیک است. لوگوی Nikon دارای طراحی ها خاص و بسیار منحصر به فردی است که توانسته بسیار عالی به نظر برسد.

حال نوبت به بررسی طرح اولیه لوگوی Nikon رسیده است که قطعاً برای شما نیز جالب خواهد بود. در طرح اولیه این لوگو که به سال 1917 الی 1933 باز می گردد شاهد یک کادر به زمینه پس زمینه سیاه هستیم که درون آن از نوشته های سفید استفاده شده بود. 

در نظر داشته باشید که این نوشته با حروف مشخصی همراه است و Nikkor نام دارد که با رنگ سفید مشخص شده و درون یک کادر مثلثی شکل قرار دارد.

 البته یک مستطیل با حروف ژاپنی نیز در این فضا دیده می شود که بر روی مثلث قرار گرفته است و به نوبه خود از نظر طراحی در وضعیت نرمال قرار داشت. این طراحی دارای فضای دقیقی بود اما از نظر زیبایی چندان جالب به نظر نمی رسید.

طراحی لوگوی Nikon نسخه تکمیلی

مدل دوم از طراحی لوگوی Nikon به صورت سفید و سیاه طراحی شده که دقیقاً برعکس مدل قبل است. این طرح به نوبه خود دارای فضای طراحی زیبایی است که می بایست به طور دقیق فراهم شود.

مدل سوم از لوگوی Nikon به سال 1955 باز می گردد که در این طرح از کلمه درست نیکون استفاده شده است و دیگر خبری از شکل هندسی مثلث و مربع قبلی دیده نمی شود.

 این طرح به رنگ سیاه نمایش داده شه است و به نوبه خود زیبا و خاص است. این لوگو از سال 1955 الی 1979 توانست رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد و سادگی و بولد بودن آن یک المان عالی محسوب می شود.

در سال 1979 یک مدل جدید از لوگوی Nikon نیز طراحی شده است که با پس زمینه زرد همراه است و درون یک شکل استوانه ای قرار داشته که پر رنگ بودن و شاد بودن این طرح در آن سالها سبب شهرت روز افزون لوگوی Nikon شده است.

بررسی تاریخچه لوگوی Nikon

 اگر دقت نمایید این طرح به نوبه خود به صورت سیاه و زرد دیده شده و هنوز هم در لیست لوگوهای مشهور برند نیکون قرار دارد.

در طرح بندی که برای لوگوی Nikon دیده شده است دیگر خبری از کادر زرد رنگ نبود که البته علتش را کسی نمی داد.

در سال 1988 یک مدل جدید از لوگوی Nikon با رنگ زرد و آبی دیده می شود که به صورت مستطیلی شکل طراحی شده است به نوشته مشکلی درون آن وجود دارد که البته از نظر گرافیکی یک بعدی است اما به نسبت گزینه های قبلی با تفاوت مشخصی همراه است.

طراحی لوگوی Nikon نسخه نهایی

در سال 2003 بررسی های مختلفی صورت گرفت و مشخص شد که می بایست از رنگ زرد درون لوگوی Nikon استفاده شود و عموم کاربران این لوگو را به رنگ زرد می شناسند.

 به این ترتیب طرح جدید از لوگوی Nikon طراحی شد که با رنگ زرد و سیاه همراه بوده و دارای سایه های سفید رنگ بود. این سایه ها نشان از پله های ترقی هستند که می تواند بسیار جالب محسوب شود.

هنوز هم در آخرین طرح از لوگوی Nikon شاهد رنگ آمیزی های زرد و سیاه هستیم به طوری که این لوگو از نظر زیبایی با مدل های ساله های قبل تغییر چندانی ندارد. 

اینطور که شواهد نشان می دهد در طرح بندی هایی که برای لوگوی Nikon در سال های 2016، 2017 و 2018 دیده می شود استفاده از طرح های جدید به صورت تغییر سایز همراه است و می تواند بسیار ارزشمند به نظر برسد. 

در طرح های آینده لوگوی Nikon حدس این است که از یک نشانه دو بخشی برای بخش بالایی لوگوی Nikon استفاده می شود به طوری که از لایه های سه بعدی در این محصول استفاده شده است. این برند دارای نشان بسیار عالی است.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر