آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو حیوانات

  اصول طراحی لوگو حیوانات

  استفاده از حیوانات در طراحی لوگو کسب و کارهای مختلف، ایده‌ای هوشمندانه و البته مرسومی است که باید متناسب با هدف مشاغل انتخاب شود. طراحی لوگو حیوانات (Animal Logo) به سادگی انتخاب یک حیوان و ترکیب آن با سایر اصول طراحی لوگو نیست و برای خلق یک لوگوی ماندگار با نشان حیوان باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. شاید گمان کنید که استفاده از حیوانات در لوگو تنها منحصر به مشاغل مرتبط با حیوانات همچون پت شاپ‌ها و یا دامپزشکی باشد. در صورتی که چنین نیست و بسیاری از کسب و کارها همچون شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل، پوشاک، مواد غذایی و غیره از حیوانات مختلف برای طراحی لوگو و نشان بیزینس خود استفاده می‌کنند. طراحی لوگو حیوان در ایران نیز رواج دارد و نمونه بارز آن شرکت ایران خودرو است که برای طراحی لوگوی اصلی شرکت خود از سر و بخشی از گردن یک اسب استفاده کرده است. بنابراین لوگو حیوانات در تمام دنیا به عنوان یکی از اصول طراحی لوگو شناخته می‌شود که دارای قواعد خاصی است. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو حیوانات را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه از لوگوهای معروف با نشان حیوانات آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  طراحی لوگو حیوانات برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

  طراحی لوگو حیوانات

  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، افراد بسیاری ممکن است بر این باور باشند که طراحی لوگو حیوانات منحصر به مشاغل مرتبط با حیوانات است. اما در واقعیت چنین نیست و کسب و کارها و برندهای معروفی همچون پوما (Puma)، فراری (Ferrari)، لامبورگینی (Lamborghini)، لاکوست (Lacoste)، بنیاد جهانی طبیعت (WWF)، شرکت پگاه، ایران خودرو و غیره از حیوانات مختلف برای طراحی لوگوی اختصاصی خود استفاده کرده‌اند. تمامی این برندها در حوزه‌های مختلفی همچون تولید اتومبیل، پوشاک، مواد غذایی و حفاظت از محیط زیست فعالیت می‌کنند و از یک حیوان به عنوان نماد کسب و کار خود استفاده کرده‌اند. بنابراین تفاوتی ندارد که در چه زمینه‌ای مشغول به کار هستید، آنچه که اهمیت دارد این است که یک حیوان مناسب برای طراحی لوگوی خود انتخاب کنید.

  هر حیوان در فرهنگ‌های مختلف، نماد یک مفهوم خاص است که دارای برخی ویژگی‌های مثبت و یا منفی مشخصی است. انتخاب حیوان در طراحی لوگو حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر حیوان، احساسات خاصی را در مخاطبان به وجود می‌آورد و این احساسات نیز تصویر ذهنی آنان از برند را شکل می‌دهند. بنابراین نمی‌توانیم به طور قطع، تعیین کنیم که کدام کسب و کارها می‌توانند از نشان حیوانات برای طراحی لوگو استفاده کنند. اما طراحی لوگو حیوانات دارای اصول مشخصی است که هر کسب و کار با بررسی آنها می‌تواند تشخیص دهد که آیا استفاده از نشان حیوان برای طراحی برند آن مناسب است یا خیر.

  چرا از نماد حیوانات در طراحی لوگو استفاده کنیم؟

  سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که آیا استفاده از حیوانات در لوگو اقدام هوشمندانه‌ای است؟ یا چرا از نماد حیوانات در طراحی لوگو استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که حیوانات به راحتی می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و احساسات آنها را برانگیزند. اکثر مردم دنیا حیوانات را دوست دارند و نسبت به آنها واکنش‌های احساسی مثبتی نشان می‌دهند. بر اساس یک تحقیق، بازاریابی احساسی دارای تاثیرات و بازخوردهای مثبت‌تری نسبت به سایر روش‌های متداول بازاریابی است. به عنوان مثال 71 درصد از مشتریانی که با یک برند، تعامل و پیوند عاطفی داشته باشند به احتمال زیاد از برند موردنظر خرید می‌کنند و آن را به افراد دیگر نیز معرفی خواهند کرد.

  حیوانات علاوه بر خاصیت برانگیختن احساسات مخاطبان، بسیار دوست داشتنی و جذاب هستند و قطعا انتخاب آنها به عنوان نماد اصلی لوگوی یک کسب و کار انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. زمانی که مخاطب لوگو حیوان شما را مشاهده کند، خیلی سریع آن را به خاطر می‌سپارد و برند شما را در ذهن خود از سایر برندها متمایز می‌سازد. بنابراین استفاده از حیوانات در لوگو می‌تواند بی چون و چرا بر طیف گسترده‌ای از مخاطبان، تاثیرات مثبت داشته باشد و آنها را با شما همراه سازد.

  طراحی لوگو حیوان

  چطور از نماد حیوانات در طراحی لوگو استفاده کنیم؟

  حال که از تاثیرگذاریمثبت طراحی لوگو حیوانات برای برند خود اطمینان حاصل کردید، سوالی که احتمالا برایتان پیش آمده این است که چطور از نماد حیوانات در طراحی لوگو استفاده کنیم؟ برای استفاده از حیوانات به عنوان نماد اصلی لوگوی برند کسب و کار خود باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. شما می‌توانید با انتخاب یک حیوان مناسب و طراحی گرافیکی شکل و شمایل حیوان موردنظر به لوگویی ماندگار و منحصر به فرد برسید.

  با کمی دقت در طراحی لوگو حیوانات برندهای مطرح دنیا همچون ردبول (Red Bull)، سوارسکی (Swarovski) و یا شبکه اجتماعی توییتر (Twitter) درمی‌یابید که لوگو حیوانات معمولا به صورت ساده طراحی می‌شوند. یعنی شما می‌توانید تنها از قسمت سر و یا تمامی قسمت بدن حیوان موردنظر خود به عنوان نماد اصلی لوگوی خود استفاده کرده و یا آن را با عناصر دیگر طراحی لوگو همچون تایپوگرافی ترکیب نمایید. اکثر لوگوهایی که تحت عنوان لوگو حیوانات شناخته می‌شوند، از شکل کلی یک حیوان ایده گرفته‌اند و سپس با استفاده از ترفندهای گرافیکی و تبدیل آنها به نمادهای انیمیشنی و یا انتزاعی به لوگوی نهایی خود رسیده‌اند. بنابراین برای طراحی لوگو حیوانات باید از طراحان گرافیکی حرفه‌ای کمک بگیرید تا بتوانید لوگویی خاص و جذاب برای کسب و کار خود طراحی نمایید.

  اصول انتخاب نشان حیوان متناسب با کسب و کار

  اصلی‌ترین پرسشی در بحث طراحی لوگو حیوانات مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توانیم یک حیوان مناسب برای خلق لوگوی کسب و کار خود انتخاب کنیم؟ قطعا تمامی حیوانات گزینه مناسبی برای هر برند و یا بیزینسی نیستند و برای انتخاب حیوان مناسب باید به برخی نکات مهم توجه داشته باشید. مهم‌ترین نکات و اصول انتخاب نشان حیوان متناسب با کسب و کار شامل:

  تعیین شخصیت برند (Brand Personality)

  لوگوی کسب و کار شما باید به مخاطب نشان دهد که شما در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و چه محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهید. لوگوی شما باید معرف حوزه فعالیت و شخصیت برندتان باشد تا مخاطب به راحتی بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کند. بنابراین برای آنکه بتوانید پیام واضح و روشنی را به مخاطبان خود انتقال دهید باید شخصیت کسب و کار خود را به خوبی شناسایی و تعیین کنید. شما به عنوان صاحب یک بیزینس باید آن را به خوبی بشناسید. برای شناخت کامل کسب و کار خود نیز باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  پیام برند شما چیست؟ هر برند دارای پیام مشخصی است که باید آن را از طریق المان‌های بصری همچون لوگو به مخاطب انتقال دهد. برای انتقال صحیح پیام برند باید با نماد هر حیوان به خوبی آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال استفاده از یک گربه جهنده در طراحی لوگوی شرکت اتومبیل سازی جگوار (Jaguar) به خوبی پیام آن یعنی سرعت و قدرت را به نمایش می‌گذارد و این احساس را نیز در مخاطب به وجود می‌آورد. مسلما انتخاب یک موش برای طراحی این لوگو به هیج وجه با پیام این برند متناسب نیست.

  ارزش‌ها و اهداف برند شما چیست؟ هر برند در کنار پیام اصلی خود دارای برخی ارزش‌ها و اهداف مشخصی است که باید در طراحی لوگوی آن نمود پیدا کنند. به عنوان مثال انتخاب پاندا در طراحی لوگوی WWF (بنیاد جهانی طبیعت) به خوبی بیانگر هدف و ماموریت اصلی این بنیاد که حفظ و نجات گونه‌های حیوانی نادر در طبیعت بوده و انتخاب هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگوی این سازمان است.

  چه محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهید؟ نوع محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید نیز در فرآیند تعیین شخصیت برند و طراحی لوگو حیوان بسیار موثر است. به عنوان مثال برند Evernote (اپلیکیشن یادداشت برداری و مدیریت امور روزانه) برای طراحی لوگوی خود از یک فیل استفاده کرده است تا نشان دهد که این برنامه می‌تواند داده‌های زیادی را در خود ذخیره کند؛ زیرا فیل‌ها حافظه بسیار خوبی دارند.

  آنالیز مخاطبان هدف

  بررسی و آنالیز سن، جنسیت، موقعیت اجتماعی، میزان درآمد، نوع تفریحات، سرگرمی‌ها و همچنین نیازهای مخاطبان نیز در فرآیند انتخاب حیوان مناسب برای لوگو بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. زیرا این موارد بر درک و شناخت مخاطب از یک لوگو تاثیر می‌گذارند و باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.

  بررسی دقیق مفاهیم

  تا این مرحله احتمالا فهرستی از حیوانات متناسب با برند خود را تهیه کرده‌اید و چندین گزینه پیش رو دارید. اما تنها انتخاب حیوان مناسب برای طراحی لوگو حیوانات کافی نیست و باید معنا و مفهوم آن در فرهنگ خود را نیز بررسی کنید تا دریابید که مخاطب با دیدن لوگوی شما چه احساسی پیدا خواهد کرد. زیرا نمادهای بصری معمولا در فرهنگ‌ها و کشورهای گوناگون دارای معانی مختلفی هستند. به عنوان مثال حیوان «مار» در کشورهای آسیایی نماد هوش و خرد است در حالی که در کشورهای غربی به عنوان نمادی از عدم وفاداری و خیانت شناخته می‌شود. بنابراین پس از مشخص شدن مخاطبان هدف و انتخاب نشان حیوان، حتما به معنا و مفهوم آن در فرهنگ‌های مختلف توجه داشته باشید.

  انتخاب روش طراحی لوگو حیوانات

  انتخاب روش طراحی لوگو نیز یکی دیگر از اصول انتخاب نشان حیوان متناسب با کسب و کار است که پس از انتخاب حیوان مناسب به عنوان مهم‌ترین بخش در طراحی لوگو حیوانات در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید لوگوی خود را به صورت لوگومارک (لوگو مبتنی بر تصویر) و یا به صورت ترکیبی (تصویر و متن) طراحی کرده و برای پیاده سازی تصویر حیوان نیز از عکس واقعی و یا تصویر گرافیکی آن استفاده نمایید. در این میان همچنین می‌توانید آن را به صورت رنگی و یا سیاه و سفید طراحی کنید که انتخاب رنگ در فرآیند طراحی لوگو به سلیقه و رویکرد کسب و کار شما مربوط می‌شود. بنابراین با ترکیب روش‌های مربوط به طراحی می‌توانید لوگویی جذاب و ماندگار طراحی کنید.


  چگونه برای لوگو رنگ انتخاب کنیم؟


  با در نظر داشتن این موارد می‌توانید یک حیوان مناسب با برند و در خور کسب و کار خود انتخاب کرده و با آن را به عنوان نماد و هویت بصری بیزینس خود به مخاطبان معرفی نمایید.

  طراحی لوگو به شکل حیوان

  لوگوهای معروف با نشان حیوانات

  حال که با ماهیت لوگو حیوانات و اصول انتخاب حیوان مناسب برای کسب و کار خود آشنا شدید، در این بخش چندین مورد از موفق‌ترین لوگوهای معروف با نشان حیوانات را به شما معرفی می‌کنیم.

  شرکت خودروسازی پورشه (Porsche)

  لوگوی شرکت اتومبیل سازی پورشه یکی از نمونه‌های جذاب و معروف لوگو حیوانات است که در سال 1952 طراحی شد. این لوگو برگرفته از تصویر یک اسب تیزپا است که در واقع نمادی از سرعت و قدرت اتومبیل‌های این برند خوش آوازه آلمانی است.

  لوگوهای معروف با نشان حیوانات

  لوگو شرکت مشهور و پرطرفدار پوما نیز برگرفته از شمایل یک گربه وحشی در حال پرش است که در سال 1979 طراحی شد و مورد استقبال مخاطبان این برند قرار گرفت. این گربه در حال پرش نمادی از سبکی و سرعت است که حس راحتی، قدرت و اعتماد به نفس را در مصرف کنندگان به وجود می‌آورد.

  نمونه لوگو به شکل حیوان

  شرکت خودروسازی فراری (Ferarri)

  لوگو شرکت ایتالیایی فراری نیز یکی دیگر از نمونه‌های جذاب و خاص لوگو حیوانات است که داستان شکل گیری آن بسیار جالب است. این اسب فراری معروف در لوگو شرکت Ferrari برگرفته از تصویر اسبی است که بر روی هواپیمای جنگی یکی از بهترین خلبان ایتالیایی به نام فرانچسکو باراکا در زمان جنگ جهانی اول نقاشی شد و در سال 1918 از دنیا رفت. چند سال پس از مرگ این خلبان، مادر او به موسس شرکت فراری پیشنهاد داد تا همان اسب سرکشی که پسرش بر روی هواپیمای خود ترسیم کرده بود را بر روی اتومبیل‌های این شرکت استفاده کند تا برایشان خوش شانسی بیاورد. این اسب سرکش نماد قدرت و سرعت اتومبیل‌های برند فراری است که با رنگ مشکی بر روی بک گراندی زرد طراحی شده است.

  معنی حیوانات در لوگو

  شبکه اجتماعی توییتر (Twitter)

  توییتر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی و تعاملی دنیا است که کاربران از طریق این پلتفرم، افکار و تفکرات خود را با کاربران دیگر در سراسر دنیا به اشتراک می‌گذارند. چه حیوانی به اندازه یک پرنده نامه رسان می‌تواند نماد کاملی از رویکرد و ماهیت این شبکه اجتماعی باشد؟ شما با استفاده از توییتر می‌توانید افکار و عقاید خود را به صورت آزادانه بیان کنید و این پرنده کوچک نیز نماد آزادی، سادگی و رد و بدل کردن ایده‌ها است.

  نماد حیوانات در لوگو

  شرکت پژو (Peugeot)

  لوگو شیر معروف برند فرانسوی اتومبیل سازی پژو نیز یکی دیگر از بهترین نمونه‌های لوگو حیوانات است که در طول سال‌های فعالیت این شرکت تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کرده است. با این حال لوگوی فعلی این برند به صورت یک شیر ایستاده و وحشی است که بر روی زمینه‌ای آبی طراحی شده است و نمادی از امنیت، قدرت و سرعت است.

  لوگو ساز حیوانات

  شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)

  لوگو هواپیمایی هما که به عنوان یکی از برترین لوگوهای شرکت‌های هوایی جهان شناخته می‌شود نیز از دیگر نمونه‌های هنرمندانه لوگو حیوانات است. لوگوی ایران ایر برگرفته از شکل و شمایل «هما؛ پرنده سعادت» است که انتخاب بسیار هوشمندانه و نمادی ماندگار برای یک شرکت هواپیمایی محسوب می‌شود.

  لوگو حیوانات با اشکال هندسی

  شرکت پگاه

  شرکت تولیدکننده محصولات لبنی پگاه نیز برای طراحی لوگو خود از تصویر یک گاو استفاده کرده است. این انتخاب برای شرکت پگاه بسیار مناسب و مرتبط است زیرا تمامی محصولات این شرکت از شیر گاو تهیه می‌شوند و استفاده از تصویر این حیوان برای لوگو، بهترین گزینه است که به صورت انیمیشنی و با ترکیب عنصر تایپوگرافی طراحی شده است.

  طراحی لوگو حیوانات

  ایران خودرو (IKCO)

  ایران خودرو نیز برای طراحی لوگو اختصاصی برند خود از سر یک اسب استفاده کرده است که این حیوان نیز نمادی از سرعت و قدرت است.

  لوگوی حیوانات وحشی

  سایر برندهای معروفی که برای طراحی لوگو خود از حیوانات استفاده کرده‌اند شامل:

  • مرورگر فایر فاکس (Firefox) – روباه
  • شرکت اتومبیل سازی لامبورگینی (Lamborghini) – گاو وحشی
  • برند جواهرسازی سوارسکی (Swarovski) – قو
  • شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس (Qantas) – کانگورو

  لوگوی حیوانات

  جمع بندی

  طراحی لوگو با استفاده از تصاویر حیوانات یکی از روش‌های مرسوم و جذاب برای طراحی نماد و یا لوگوی کسب و کارها در سراسر دنیا است. لوگو حیوانات معمولا خیلی سریع توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کنند و در ذهن آنان ثبت می‌شوند. مخاطبان نیز به سرعت با لوگو حیوان ارتباط برقرار می‌کنند زیرا اکثر مردم دنیا حیوانات را دوست دارند و از دیدن تصویر آنها شگفت زده خواهند شد. برندها و کسب و کارهای معروفی در سراسر دنیا وجود دارند که از نماد حیوانات برای طراحی لوگو خود استفاده کرده‌اند اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حیوانی را انتخاب کنید که ارتباط معنایی نزدیکی با کسب و کار شما داشته باشد. در غیر این صورت لوگوی شما مورد استقبال مخاطب قرار نمی‌گیرد و پس از مدتی نیز به دست فراموشی سپرده می‌شود.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو