آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه لوگوی BMW

  تاریخچه لوگوی BMW

  تاریخچۀ لوگوی BMW قطعاً یکی از مقالاتی است که مخاطب زیادی دارد. تاریخچۀ لوگوی BMW در بردارندۀ پیشینۀ برندی است که در صنعت خودروسازی جهان، نظرها را به نحوی خیره کننده به خود جلب کرده است. 

  تاریخچه طراحی لوگو بی ام دبلیو

  در صنعت طراحی لوگو، به برندهایی می رسیم که با شنیدن نامشان مشتاق دانستن بیشتر و بیشتر از چند و چون سیر تکامل و تحولشان هستیم، بی ام دبلیو( BMW  ) یکی از این برندهاست.

   هر صنعت تجاری در شکل وسیع و گسترده اش موفقیت خود را مدیون المان هایی است که در ابتدای راه خود برگزیده است. یکی از مهم ترین این المان ها طراحی لوگو و آرم شرکت خاص است. 

  البته انتخاب یک لوگو برای صنایع بزرگ، کاری یک روزه و بدون پشتوانۀ تخصصی و بهره گیری از طراحان و گرافیست های مطرح روز امکان پذیر نبوده است. هر برند بزرگ، صاحب یک لوگوی منحصر به فرد است که شناسنامۀ آن برند در نزد تمامی مردم جهان است.

  تاریخچۀ برند BMW

  تاریخچۀ لوگوی BMW  را با ذکر مختصری اطلاعات از برند بی ام دبلیو پی می گیریم. مارک مشهور و محبوب قلوب بی ام دبلیو با آن لوگوی چهارخانۀ آبی و سفید معروفش بر دل ها تأثیر کرده است.

   بی ام دبلیو مخفف (Bayerische Motoren Werke) است که معادل فارسی آن "صنایع موتوری بایرن" است؛ شرکت خودروسازی آلمانی تبار که دفتر مرکزی اش در شهر مونیخ است و در حال حاضر مالکیت شرکت های رولز- رویس موتور کارز و مینی را داراست. بی ام دبلیو( BMW ) توسط فرانتس یوزف پوپ در سال 1916 م تأسیس گردید. 

  بیشتر بخوانید: مراحل برندسازی

  تاریخچه طراحی لوگو بی ام دبلیو

  این کمپانی کار خود را با تولید موتور هواپیما آغاز کرد. پایان جنگ جهانی اول، موجب رقم خوردن قطعنامۀ ورسای شد که مطابق آن، این کمپانی حق تولید موتور هواپیما را نداشت.

   بی ام دبلیو تا سال 1923 م تنها می توانست موتور سیکلت تولید کند. از سال 1928 م، BMW  رسماً تولید خودرو را آغاز کرد. در حال حاضر BMW در کشورهای ایالات متحدۀ آمریکا، برزیل، چین، هند و آفریقای جنوبی کارخانۀ تولید خودرو دارد. 

  گردش پره های هواپیما

  تاریخچۀ لوگوی BMW به قدمت دوران فعالیت شرکت آلمانی بی ام دبلیو است. همگان در هر جای جهان با لوگوی بی ام دبلیو آشنا هستند؛ چهار خانۀ آبی و سفیدی که درون یک دایره محصور شده است.

   دربارۀ ایده های طراحی لوگوی بی ام دبلیو، می توان به یک مرجع مکتوب استناد کرد. ویلهلم فارنکوپ، مدیر وقت مطبوعات این شرکت در سال 1942 در مقاله ای از ایدۀ طرح خانه های آبی سفید لوگوی شرکتش سخن گفته است. طبق گفته های فارنکوپ، پره های موتور هواپیماهای تولید شده توسط این شرکت، ایدۀ اصلی خلق این لوگو بوده است. 

  او می نویسد مهندسان و طراحان، مدت ها روبروی موتور هواپیما می ایستند و هنرمندانه در این اثر فنی خیره می شوند و زیر نور آفتاب در آسمان آبی به چرخش پره های هواپیما می نگریستند. 

  در حالی که آسمان آبی را از پره های آن تماشا می کردند، انگار حروف B، M وV در بازتاب این تصویر خیال انگیز هویدا می شوند و به این ترتیب ایدۀ ترسیم لوگو شکل می گیرد و در تبلور نهایی خویش مبدل به چهار خانه ای آبی سفید با نام کمپانی بی ام دبلیو (BMW) می شود. 

  لوگوی BMW و رپ موتور

  تاریخچۀ لوگوی BMW به دلیل شهرت بی بدیل این برند، حالتی افسانه گون پیدا کرده است. به همین دلیل روایت دیگری نیز در جهت شکل گیری ایدۀ طراحی لوگوی بی ام دبلیو (BMW) وجود دارد. 

  رنگ های آبی و سفید این لوگو را خیلی ساده، تحت تأثیر رنگ پرچم بایرن می دانند؛ به نوعی نماد محل تولید شرکت است. طبق مدارک تاریخی شرکت بی ام دبلیو در ابتدای کار خود زیر مجموعه ای از یک کمپانی با نام رپ موتور ( Rapp Motorenwerke GmbH) بوده است. 

  لوگو bmw

  بعدها نام بی ام دبلیو را برگزیده و متعلقات کمپانی رپ موتور را به انحصار خود در آورد. کمپانی رپ موتور هم لوگوی خاصی داشته است؛ سر یک اسب سیاه که محصور در یک دایره است. رپ خود به معنی سر اسب است. 

  به همین دلیل عده ای داستان فرانکوپ را در مقالۀ کذایی اش رویایی و برساختۀ تخیل او می دانند و ایدۀ شکل گیری لوگوی بی ام دبلیو را متأثر از لوگوی دایره ای رپ موتور و رنگ آبی و سفیدش را متأثر از رنگ پرچم بایرن، و گواه این مدعا را اشاره به نام بایرن در لوگوی بی ام دبلیو (Bayerische Motoren Werke) می دانند. 

  لوگوی BMW هویتی مستقل

   تاریخچۀ لوگوی BMW چه به گردش پره های هواپیما در آسمان آبی و تلالو آفتاب از میان این گردش افسانه ای بر گردد، چه به سر اسب لوگوی رپ موتور و رنگ محل تولید کمپانی اش، آن قدر جا افتاده و محبوب و معتبر است که خودش به تنهایی یک هویت مستقل دارد. 

  انگار این لوگوست که به خودروهای لوکس و تولیدات کمپانی اش بها و اعتبار بخشیده است. درخشش این لوگو بر روی اتومبیل های کمپانی BMW است که به آن ها ارزش و بها داده است، نه کیفیت و صنایع پیشرفتۀ تولیدی شرکت. 

  معنی شعار BMW

  بی‌ ام دبلیو در طول تاریخ خود شعارهای مختلفی داشته، ولی اولین آن‌ها به یاد ماندنی‌تر است. شعار «نهایت یک خودرو» (The Ultimate Driving Machine) برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۷۰ مطرح شد. در آن زمان این شعار برای خیلی‌ها مایه‌ی تعجب بود، و امروزه یکی از شناخته‌شده‌ترین شعارها در صنعت خوردوسازی است.

  در سالهای بعد بی‌ ام دابلیو شعارهای دیگری همچون «بی ام دبلیو یعنی لذت» (Joy is BMW) و «لذت بی‌نهایت رانندگی» (Sheer Driving Pleasure) هم در تبلیغات دیده شدند، ولی آنچه بعد از دید نام بی ام دبلیو به ذهن مخاطب می‌آید، همان شعار اول است.

  نظر منتقدان در مورد لوگوی جدید بی ام دبلیو

  آخرین لوگویی که شرکت بی ام دبلیو معرفی کرده در واقع بیشترین میزان تغییر این لوگو از سال ۱۹۱۷ هم هست. لوگوی جدید در واقع بالاخره حالت سه‌بعدی قدیمی لوگو را با سایه‌هایی که دقیقا ۱۰۰ سال پیش مد بودند را رها کرده و حالت مدرن و مینیمال به خود گرفته است.

  لوگو bmw

  ولی خیلی از منتقدان طرح حلقه‌ی بیرونی جدید را اصلا دوست ندارند. این حلقه‌ی بیرونی که قبلا فقط یک لایه‌ی نازک سیاه بود، الان به یک زمینه‌ی شفاف تبدیل شده. معاون مدیرکل بخش تبلیغات مشتریان شرکت بی ام دبلیو می‌گوید این طرح را برای القای شعار شفافیت به لوگوی جدید اضافه کرده‌اند. 

  اما منتقدان می‌گوید تاثیر به وجود آمده دقیقا برعکس است. انگار که طراحان این شعار هنگام کار با فوتوشاپ اشتباها دستشان به بخش پس‌زمینه خورده و آن را حذف کرده‌اند. کلا این پس‌زمینه‌ی شفاف جدید خواندن اسم بی ام دبلیو را روی لوگو سخت‌تر می‌کند.

  این انتقادات نشان می‌دهند که حتی اگر شما یکی ازبزرگ‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان باشید و نام و نشان شما را همه مردم دنیا بشناسند، باز هم هر روز باید برای ارتقای لوگو و برند خود تلاش کنید. در واقع تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید به نام و شهرت خود تکیه کنید و باید بدانید که یک اشتباه کوچک می‌تواند انتقادات زیادی را برای شما به بار بیاورد.

  افشاگری در مورد معنای واقعی لوگوی BMW

  همان طور که در این مقاله دیدید، تا به حال همه‌ی دنیا فکر می‌کردند که دایره و ربع‌دایره‌های بی ام دبلیو نشان پره‌های هواپیما هستند چون که شرکت بی ام دبلیو در ابتدا سازنده‌ی هواپیماهای جنگی در میانه‌ی جنگ جهانی بود.

  اما اخیرا شواهدی افشا شده‌اند که می‌گوید این لوگو هیچ ربطی به پره‌های هواپیما ندارد. این افشاگری از سمت خود شرکت در مقاله‌ای به نام «توضیح بی ام دبلیو» انجام شد. 

  طبق گفته‌ی این مقاله و یافته‌های تاریخی در مورد شهر بایرن آلمان، لوگوی بی ام دبلیو نمادی از پرچم رسمی ایالت باواریا است. اما اگر دقت کنید می‌بینید که ترتیب رنگ‌های آبی و سفید در لوگوی بی ام دبلیو کاملا برعکس رنگ‌های پرچم ایالت باواریا است. دلیل این تغییر خیلی ساده است: قوانین تجاری ایالت باواریا در آن زمان. ظاهرا طبق قوانین باواریا نماد و رنگ‌های ایالت نباید در لوگوی شرکت‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

  لوگو bmw

  شرکت بی ام دبلیو هم برای دور زدن این قانون فقط جای رنگ‌های آن را عوض کرد. در واقع وقتی خوردوهای بی ام دبلیو برای اولین بار تولید شدند اصلا هیچ لوگویی نداشتند. 

  بعدها هم شرکت وقت و انرژی زیادی را روی طراحی آن نگذاشت، فقط دایره‌ی شرکت تولید کننده‌ی اولیه را برداشت و رنگ‌های ایالت باواریا را با ترتیب اشتباه روی آن گذاشت و نهایتا اسم شرکت را به دور آن اضافه کرد.

   طبق گفته‌ی شرکت بی ام دبلیو این شایعه که لوگوی بی ام دبلیو از پره‌های هواپیما می‌آید از یک آگهی شروع شد که لوگوی بی ام دبلیو را روی پره‌ها یک هواپیمای جنگی نشان می‌دهد. اما این در واقع شایعه‌ای بیش نبوده است.

  برای طراحی لوگو حرفه ای به لینک زیر مراجعه کنید :

  طراحی لوگو

  دانلود لوگو BMW

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  کیهان
  1400/11/07 10:15

  واقعا منم فکر میکردم لوگوی bmw  نشان پره‌های هواپیماس چقدر مطالبتون خوب و جامع بود

  شاهین
  1400/11/04 09:35

  مقاله عالی بود تمام جزئیات ب خوبی ذکر شده بود در این مقاله و کاملا با این برند و لوگو آشنا شدم... مچکر

  احمدشکیبا
  1400/11/01 19:22

  bmw معرکس😍😍😍هم خودش هم لوگویی که برای این خودرو طراحی شده

  سهیل
  1400/10/21 21:16

  دقیقا معنی شعار لوگوی bmw چیه؟این لوگو به چه سبک و ایده ای طراحی شده؟

  مدیر ارشد
  1400/12/07 15:35
  پاسخ به:سهیل

  دوست عزیز به طور کامل در مقاله به این موضوع پرداخته شده

  آرش
  1400/10/20 16:48

  خودروهای bmw هم از نظر موتور فوق العاده هستن هم از نظر برندینگ👌🏻

  مهدیار اسدی
  1400/10/12 09:33

  شنیده بودم که bmw در واقع تولید کننده ی هواپیما های جنگی بوده اما مطمئن نبودم که داخل مقاله ی شماهم خوندم ک این مورد ذکر شده بود

  زندی
  1400/10/08 09:19

  مقاله ی کامل و جامعی بود در رابطه با خودرو های bmw به خوبی درک کردم و اطلاعاتم کامل شد در رابطه با این لوگو

  الهه جعفری
  1400/09/29 11:32

  بهتر از BMW هم مگه داریم 😊
  ممنونم از مطالب خوبتون واقعا به اطلاعاتم در زمینه لوگو بی ام دبلیو اضافه شد

  شاهرخ شیری
  1400/09/20 10:03

  من خودروهای bmw رو با شعار نهایت یک خودرو به رسمیت میشناختم سایر شعارها هم جالبه با این مطلبی که شما ارائه دادید اطلاعات کافی رو از برند این خودرو به دست آوردم

  مریم مقدم
  1400/09/19 23:40

  توضیحات و مطالب جامع و مفید بود🙏🏻

  reza
  1400/09/12 21:54

  بنظرم خودروهای bmw بهترین خودروهای شناخته شده ی قرن میباشد

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو