گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو آئودی

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو آئودی

لوگو آئودی (Audi) یکی از قابل تشخیص‌ترین لوگوهای طراحی شده در صنعت اتومبیل سازی است که در عین سادگی بسیار تاثیرگذار و جذاب است. لوگوی شرکت آئودی از ابتدای تاسیس این برند جهانی و محبوب تا به امروز دستخوش تغییرات متعددی قرار گرفته و چندین مرتبه طراحی شده است. اما به نظر شما چرا برند آئودی برای طراحی لوگوی خود از چهار حلقه در هم تنیده استفاده کرده است؟ چهار حلقه معروف لوگوی آئودی در واقع نشانی از چهار شرکت خودروسازی مختلف است که در سال 1932 با یکدیگر ادغام شده و اتحادیه خودرو (Auto Union) را تشکیل دادند.


برای طراحی لوگو و دیدن نمونه لوگوهای طراحی شده توسط تیم آرمکده روی لینک کلیک نمایید.


هر حلقه‌ از لوگو آئودی در واقع نشان دهنده یکی از این شرکت‌ها است که بیش از دو دهه با یکدیگر همکاری داشتند و در سال 1964 به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی به شرکت فولکس واگن فروخته شد. اما برند آئودی پیش از درگیری با مسائل اقتصادی از اتحادیه خودرو جدا شد و به عنوان برندی مستقل فعالیت کرد. از این رو لوگو آئودی نیز در طول سال‌های فعالیت این برند با هدف جلب توجه و تسخیر قلب و ذهن مشتریان خود تغییرات بسیاری داشت تا به لوگوی جذاب و منحصر به فرد امروزی تبدیل شد. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو آئودی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با داستان شکل گیری این برند محبوب آلمانی نیز آشنا خواهیم کرد. اگر از طرفداران اتومبیل‌های شرکت Audi هستید با آرمکده همراه شوید.

لوگو آئودی

داستان برند آئودی

آئودی یکی از محبوب‌ترین برندهای خودروسازی آلمانی است که به واسطه تولید اتومبیل‌های لوکس و باکیفیت، طرفداران بی شماری در سراسر دنیا دارد. برند آئودی در حال حاضر یکی از زیرمجموعه‌های گروه فولکس واگن است که در 9 کارخانه در سراسر جهان خودرو تولید می‌کند. تاریخچه تاسیس این برند کمی پیچیده است و به اوایل قرن بیستم باز می‌گردد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، برند آئودی که امروز می‌شناسیم حاصل ادغام چهار شرکت به نام‌های هورش (Horch)، دی کی دبلیو (DKW)، واندرر (Wanderer) و آئودی است که در سال 1932 با همکاری یکدیگر اتحادیه خودرو را تشکیل دادند اما در دهه 1960 توسط فولکس واگن خریداری شد.

شرکت هورش که دارای پیشینه قدیمی‌ترین نسبت به سه شرکت دیگر است در سال 1899 توسط یک مهندس آلمانی به نام آگوست هورش (August Horch) تاسیس شد. آقای هورش پس از چندین سال فعالیت در این کمپانی تصمیم به ترک آن گرفت تا بتواند به صورت مستقل یک برند خودروسازی به نام آئودی را تشکیل دهد. این کمپانی در حال حاضر یکی از حلقه‌های لوگو آئودی است که در طول سال‌های فعالیت این برند همچنان در لوگوی آن وجود دارد. جالب است بدانید که نام برند آئودی از نام خانوادگی بنیانگذار آن یعنی Horch گرفته شده است که در زبان آلمانی به معنای «گوش کردن» بوده و در لاتین نیز به «آئودی» ترجمه می‌شود.

تاریخچه لوگو آئودی

به نظر شما معنی لوگو آئودی چیست و چهار حلقه معروف این لوگو به مفهومی اشاره دارند؟ همانطور که اشاره کردیم، لوگو آئودی از ابتدای فعالیت این برند تا به امروز چندین مرتبه طراحی شده که بخش عمده‌ای از این تغییرات نیز ناشی از تغییر مالکیت و موقعیت این شرکت در بازار بوده است. اگرچه همه ما لوگو آئودی را با چهار حلقه معروف (اشاره به چهار شرکت ادغام شده با یکدیگر) آن می‌شناسیم اما این نماد بصری خاص و جذاب تا بیش از بیست سال پس از تاسیس این برند طراحی نشد. پایه و اساس لوگو Audi (لوگوی فعلی) چهار حلقه در هم تنیده است که به طور منظم و در یک ردیف قرار گرفته‌اند. رنگ این حلقه‌ها با توجه به رنگ پس زمینه آن سفید یا سیاه هستند که در سرار دنیا به عنوان نمادی ساده اما تاثیرگذار از برند آئودی شناخته می‌شوند. در این بخش سیر تکاملی و تغییرات لوگو آئودی در طول سال‌های فعالیت این برند تا به امروز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوگوی آئودی

لوگو آئودی 1909 - 1932

اولین لوگو آئودی در سال 1909 و پیش از راه اندازی رسمی این برند طراحی شد که شکل ظاهری آن هیچ شباهتی به لوگوی فعلی آئودی ندارد. در این لوگو کلمه Audi به صورت شکسته نوشته شده و در یک بیضی مورب قرار گرفته است. این لوگو دارا پالت رنگ خاکستری تیره است که برای نشان دادن مفاهیمی همچون اقتدار و حرفه‌ای بودن، انتخاب بسیار مناسب و هوشمندانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، پیش از راه اندازی رسمی شرکت آئودی در سال 1909 لوگوی آن تغییر پیدا کرد. لوگو جدید آئودی شبیه عدد 1 انگلیسی به نظر می‌رسید که بر روی ضلع اصلی یک مثلث وارونه و یک نیم دایره قرار گرفته است است. کلمه "Audi" در این لوگو نیز با فونت ایتالیک شکسته و درون مثلث نوشته شد. کمی بعد در همان سال، تیم طراحی لوگو آئودی تغییر دیگری در آن ایجاد کردند و نحوه نوشتاری کلمه Audi را به روزتر ساختند. این لوگو تا زمان تشکیل Auto Union در سال 1932 بدون تغییر باقی ماند.

معنی لوگو آئودی

لوگو آئودی 1932 – 1949

در سال 1932 مهم‌ترین رویداد در تاریخچه برند آئودی یعنی ادغام با سه شرکت دیگر و تشکیل اتحادیه خودرو اتفاق افتاد. چهار شرکت Horch، Wanderer، DKW و Audi به یک شرکت تبدیل شدند؛ از این رو به لوگویی جدید جهت معرفی هر چهار شرکت احتیاج داشتند زیرا لوگو پیشین آئودی هیچ ارتباطی با سه شرکت دیگر نداشت. لوگو جدید آئودی در سال 1932 دستخوش تغییرات چشمگیری قرار گرفت که نسبت به لوگوی پیشین آن کمی پیچیده بود اما معنای عمیقی داشت. لوگو جدید دارای چهار حلقه آبی متصل به یکدیگر بود که در هر حلقه، نماد یکی از شرکت‌ها درج شده بود. این چهار حلقه در واقع نمادی از برند شرکت جدید و قدرت فوق العاده Auto Union بودند که به شکلی هنرمندانه در کنار یکدیگر طراحی شدند.

لوگو شرکت آئودی

لوگو آئودی 1949 – 1969

پیچیدگی لوگو آئودی در طول سال‌های فعالیت Auto Union رفته رفته کاهش پیدا کرد تا اینکه در سال 1949 از لوگوی جدیدی برای این برند رونمایی شد. در این سال لوگوی چهار حلقه معروف حالت ساده‌تری به خود گرفت و نشان‌های تجاری چهار شرکت از حلقه‌های لوگو حذف شدند و یک نوار مستطیلی افقی مشکی رنگ با عبارت «Auto Union» و فونت سنس سریف ساده جایگزین آنها شد.

عکس لوگو آئودی

لوگو آئودی 1969 - 1995

در سال 1969و پس از تغییر رسمی نام Auto Union به Audi نماد این برند مجددا طراحی شد. این نسخه از لوگوی آئودی بسیار ساده بود و مانند لوگوهای پیشین آن هیچگونه پیچیدگی نداشت. در همین سال نیز شرکت خودروسازی آلمانی ان اس یو (NSU) به آئودی پیوست و تولید موتور سیکلت و اتومبیل را آغاز کرد؛ از این رو طراحی مجدد لوگو برای این برند به شدت احساس می‌شد. در لوگوی جدید، چهار حلقه معروف آن حذف شدند و یک نوار مستطیلی مشکی که کلمه Audi NSU بر روی آن با رنگ سفید نوشته شده بود، جایگزین آنها شد. اما این لوگو عمر زیادی نداشت زیرا در همین سال کمپانی آئودی تحت کنترل شرکت فولکس واگن درآمد و از آن زمان نیز کارخانه‌ها خودروهایی را با برند قدیمی آئودی تولید می‌کردند؛ به همین جهت لوگوی قدیمی آئودی باید تغییر پیدا می‌کرد.

لوگو جدید آئودی نمادی از قدرت و اعتماد بود که به صورت چهار حلقه ساده آبی و متصل به هم طراحی شد و نام برند نیز در آن نوشته نشد. البته در این دوره یک لوگوی دیگر برای برند آئودی به صورت یک بیضی افقی مشکی رنگ طراحی شد. در داخل این شکل هندسی نیز کلمه Audi با رنگ سفید در آن نوشته شد که با روشی غیر معمول در آن دوره توانست توجه مخاطبان را به لوگو آئودی جلب نماید. فونت بکار رفته در این لوگو، فونت سنس سریف سفارشی است که حرف D در آن دارای شکل گرد و شبیه به عدد 9 وارونه است.

تاریخچه لوگو آئودی

لوگو آئودی 1978 – 1995

در سال 1978 لوگو آئودی مجددا دچار تغییر و تحول شد اما شکل کلی آن برگرفته از لوگوی پیشین آئودی بود و تنها پالت رنگی و برخی جزئیات مربوط به شکل هندسی بیضی در آن تغییر پیدا کرد. در نسخه جدید لوگو Audi که بسیاری از طرفداران آئودی با آن آشنایی دارند، رنگ مشکی به قرمز تبدیل شد و یک نوار سفید رنگ نسبتا نازک نیز در سراسر بیضی قرار گرفت تا کنتراست بهتری در لوگو ایجاد شود و نشان اصلی آن یعنی کلمه Audi را برجسته‌تر و جذاب‌تر سازد. فونت لوگو آئودی در نسخه جدید بدون تغییر باقی ماند.

لوگو آئودی

لوگو آئودی 1995 – 2009

در سال 1995 طراحان لوگو آئودی از نسخه جدیدی از این نماد بصری رونمایی کردند که در آن دو نشان پیشین آئودی یعنی چهار حلقه معروف و نام برند را در ساده‌ترین حالت ممکن با یکدیگر ادغام کرده و لوگو جدید Audi را خلق کردند. حلقه‌ها در این نسخه لوگوی آئوی به جای آبی با رنگ نقره‌ای و حالت سه بعدی ظریف طراحی شدند و در پایین آن نیز نام برند با فونت پیشین و رنگ قرمز نوشته شد تا به سرعت توجه بیننده را جلب نماید.

 

لوگو آئودی 2009 – 2016

در سال 2009 طراحان لوگو تغییرات اندکی در این لوگو ایجاد کردند و تصمیم گرفتند تا نام شرکت را از مرکز لوگو به سمت چپ آن منتقل کنند. فونت لوگو آئودی نیز به فونت سنس سریف کلاسیک‌تر تغییر پیدا کرد و ابعاد حلقه‌های آن نیز کمی بزرگ‌تر شد. بدین ترتیب حلقه‌های لوگو با ابعاد بزرگ‌تر و رنگی براق‌تر در مرکز آن قرار گرفتند و نام برند نیز در سمت چپ آن نوشته شد. این حلقه‌ها در واقع نمادی از وحدت و یکپارچگی ناگسستنی چهار بنیانگذار شرکت خودروسازی Audi هستند که در تمامی لوگوهای رسمی آن مورد استفاده قرار گرفتند.

لوگو آئودی

لوگو آئودی 2016 تا به امروز

لوگو آئودی در سال 2016 مجددا تغییر پیدا کرد و به لوگویی کاملا ساده تبدیل شد. حلقه‌های سه بعدی از لوگو حذف شدند و جای خود را به حلقه‌هایی کاملا ساده دادند. رنگ‌ حلقه‌های لوگوی آئودی نیز در این نسخه از نقره‌ای به مشکی تغییر پیدا کرد و نام برند نیز از پایین آن حذف شد. یعنی در لوگوی فعلی آئودی به جز چهار حلقه معروف آن، هیچ عنصر اضافه دیگری وجود ندارد و به عنوان یکی از ساده‌ترین اما در عین حال جذاب‌ترین لوگوهای دنیا شناخته می‌شود. حلقه‌های لوگو Audi اکنون فضای بیشتری در نواحی همپوشانی دارند و واقعا قدرتمند و شیک به نظر می‌رسند.

لوگو آئودی در حال حاضر لوگویی کاملا ساده با چهار حلقه مشکی رنگ است که این چهار حلقه در واقع به پیشینه غنی این برند (ادغام چهار شرکت) اشاره دارند که با مفاهیمی همچون کیفیت بالا و حرفه‌ای بودن در ارتباط هستند.

لوگوی آئودی

عناصر لوگوی آئودی

حال که با معنی لوگو آئودی و تاریخچه طراحی این لوگوی به یادماندنی آشنا شدید، در این بخش جزئیات طراحی و عناصر بکار رفته در آخرین نسخه از این لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سبک طراحی لوگو آئودی

لوگوی آئودی به سبک «تصویری» طراحی شده است که به عنوان یکی از سبک‌های رایج طراحی لوگو شناخته می‌شود. در لوگوی تصویری از یک تصویر یا نماد مرتبط با شرکت موردنظر برای خلق نشان و هویت بصری آن استفاده می‌شود. چهار حلقه معروف لوگو آئوی در واقع مرتبط‌ترین نماد با این شرکت است که به تاریخچه، کیفیت بالا، دقت در طراحی و خاص بودن محصولات این برند اشاره دارد.

البته در طراحی لوگو شرکت آئودی علاوه بر انتخاب سبک تصویری به عنوان روش اصلی خلق لوگو به طور همزمان از روش طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز استفاده شده است. حلقه‌های این لوگو در واقع شکل هندسی دایره هستند که طراحی لوگو با دایره از جمله رویکردهای رایج برای خلق یک لوگوی تاثیرگذار است؛ زیرا دایره به طور کلی شکلی مثبت و بی حاشیه در نظر گرفته می‌شود که با مفاهیمی همچون عشق، امنیت، آرامش، اعتماد و کمال در ارتباط بوده و مخاطب با مشاهده آن احساسات مثبتی را تجربه می‌کند. بنابراین بخش عمده‌ای از قدرت تاثیرگذاری لوگو آئودی به طراحی حلقه‌ای آن و استفاده از شکل هندسی دایره مربوط می‌شود که به لحاظ تاثیرگذاری با لوگوهای معروفی همچون لوگو مرسدس بنز و یا لوگو BMW قابل قیاس است.

رنگ لوگو آئودی

پالت رنگی لوگوی آئودی در حال حاضر ترکیبی ساده از حلقه‌های مشکی تیره در پس زمینه سفید است. رنگ مشکی در این لوگو نشان دهنده پیچیدگی، قدرت و استقامت بوده و انتخاب هوشمندانه‌ای برای رنگ لوگوی این برند محبوب در صنعت اتومبیل سازی است. پالت‌های رنگی قبلی لوگو آئودی در طیف کروم نقره‌ای بودند که این رنگ به عنوان رنگی رایج در طراحی لوگو یا آرم در میان برندهای خودروسازی است. در لوگوی آئودی از رنگ قرمز نیز برای نوشتن نام این برند استفاده می‌شد که قدرت بالایی در جلب توجه مخاطب داشت و برای مدتی توانست نام و نشان Audi را در ذهن مخاطبان ثبت کند.

فونت لوگو آئودی

اگرچه در نسخه فعلی لوگو آئودی تنها نماد چهار حلقه باقی مانده است اما در لوگوهای پیشین آن نام برند با سبک‌های مختلف در قسمت پایینی لوگو درج می‌شد. اما آخرین فونت مورد استفاده در لوگوی آئودی فونت سنس سریف سفارشی بود که سال‌ها به عنوان بخش ثابتی از تصویر برند باقی ماند و در ذهن مخاطبان نیز به خوبی ثبت شد.

لوگو Audi

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه لوگو آئودی و داستان شکل گیری این برند را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با تمامی لوگوهای طراحی شده برای این برند اتومبیل سازی آلمانی آشنا کردیم. همانطور که خواندید، آئودی در ابتدا با سه شرکت دیگر ادغام شد و این چهار شرکت با همکاری یکدیگر اتحادیه خودرو (Auto Union) را تشکیل دادند. به همین جهت برای طراحی لوگو آئودی از چهار حلقه استفاده شده که هر حلقه آن مختص به یکی از این شرکت‌ها است.

منبع:

fabrikbrands.com/audi-logo-history-and-meaning-of-the-audi-emblem

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر