آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی لوگو پورشه

  بررسی لوگو پورشه

  پورشه (Porsche) یکی از محبوب‌ترین برندهای خودروسازی آلمانی است که در زمینه طراحی و تولید اتومبیل‌های لوکس و اسپرت تخصص دارد. لوگو پورشه نیز از جمله نشان‌های تجاری خاص و قابل تشخیصی است که از عناصر بصری متعددی تشکیل شده و کمتر کسی وجود دارد که قادر به شناسایی آرم پورشه و اتومبیل‌های منحصر به فرد آن نباشد. اما لوگوی پورشه چیست و چه مفهومی دارد؟ آرم شرکت پورشه متشکل از یک اسب مشکی در حال پرش است که نمادی از تجمل، ظرافت، زیبایی و عدم محدودیت به زمان بوده و به عنوان یکی از خاص‌ترین لوگوهای طراحی شده در صنعت اتومبیل سازی شناخته می‌شود. از این رو همه ما با شنیدن نام برند پورشه به یاد اتومبیل‌های پرسرعت، جذاب و خاص آن می‌افتیم و آرم ماشین پورشه را نیز در هر موقعیتی شناسایی می‌کنیم. تمامی این تصاویر ذهنی مثبت به دلیل خلق یک نماد و هویت بصری شیک و مجذوب کننده برای این برند و البته طراحی و تولید اتومبیل‌های لوکس و اسپرت در ذهن افراد شکل گرفته است. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو پورشه و تغییرات آن در گذر زمان را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با داستان شکل گیری این برند موفق و محبوب آلمانی نیز آشنا خواهیم کرد. اگر از طرفداران برند Porsche و اتومبیل‌های خاص آن هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.


  برای دیدن نمونه لوگو های آرمکده روی لینک کلیک نمایید.


  داستان برند پورشه

  برند پورشه در سال 1931 توسط آقای فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche) در شهر اشتوتگارت کشور آلمان و با نام Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH راه اندازی شد. این شرکت در ابتدا در حوزه ارائه خدمات مهندسی، توسعه کار و مشاوره شروع به فعالیت کرد و به تدریج طراحی و ساخت اتومبیل را آغاز نمود. اولین خودروی تولیدی برند پورشه به دستور دولت آلمان نازی و با هدف تولید اتومبیلی برای مردم یا فولکس واگن (در زبان آلمانی به معنای خودروی مردمی) ساخته شد. این خودرو فولکس واگن بیتل (Volkswagen Beetle) نام داشت که انقلاب بزرگی در دنیای اتومبیل سازی به وجود آورد و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از موفق‌ترین و بهترین خودروهای تولید شده نه تنها توسط برند پورشه بلکه در صنعت خودروسازی شناخته می‌شود.

  از آنجایی که راه اندازی و نقطه آغاز شروع فعالیت شرکت پورشه همزمان با شروع جنگ جهانی بود، محدودیت‌هایی برای تهیه تجهیزات اولیه تولید خودرو وجود داشت. اما برند پورشه در آن زمان توانست توجه آدولف هیتلر را به خود جلب کند و فردیناند پورشه نیز برای تحقق اهداف خود مبنی بر تولید خودروهای لوکس و اسپرت و با حمایت هیتلر توانست یک خودروی اسپرت برای شرکت در مسابقات جایزه بزرگ طراحی نماید. اما این همکاری عمر چندانی نداشت و فردیناند پورشه پس از پایان جنگ جهانی دوم و به دلیل همکاری با هیتلر دستگیر و زندانی شد. در زمان غیب او فرزندش زمام امور را به دست گرفت و طراحی تولید اتومبیل را ادامه داد. پس از مدتی نیز موسس برند پورشه از زندان آزاد شد و با مشارکت فرزند خود و تاسیس یک شرکت جدید به طراحی و تولید اتومبیل‌های لوکس و اسپرت ادامه دادند که از برترین تولیدات این برند می‌توانیم به مدل‌هایی نظیر Porsche 356 و Porsche 911 2.7 Carrera RS اشاره کنیم.

  لوگو پورشه

  معنی آرم پورشه

  پورشه برندی است که برای سنت‌ها ارزش قائل است و آنها را با نوآوری درمی‌آمیزد. تمامی خودروهای لوکس دارای ظرافت و زیبایی بی حد و مرز در بیرون و جدیدترین فناوری‌ها در داخل هستند و خودروهای برند پورشه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. نشان‌های تجاری نیز به عنوان یکی از فاکتورهای جذابیت بیرونی اتومبیل‌ها در نظر گرفته می‌شوند که لوگو پورشه نیز نقش حائز اهمیتی را در زیبایی ظاهری خودروهای این برند ایفا می‌کند. یک میراث تاریخی و ارزشمند که در چارچوبی از هنر، قدرت و انحصار محصور شده است. آرم ماشین پورشه در واقع تضاد میان سنت و نوآوری است که ایده اولیه طراحی آن توسط فردیناند پورشه مطرح شد؛ این خودروساز از نشان ایالت مردم آزاد وورتمبرگ (Free People's State of Württemberg) به عنوان هویت بصری برند پورشه استفاده کرد تا ریشه و اصالت خود را به بهترین نحو به مخاطبان معرفی نماید. اما آرم پورشه نشانه چیست و چه معنایی دارد؟

  اولین لوگو پورشه که در سال 1922 طراحی شد،. این لوگو متشکل از یک تاج بزرگ با دو گوزن در دو طرف آن بود که با الهام کامل از نشان دولتی آلمان دولت نازی طراحی شد. این لوگو همچنین دارای نشانی از زمین‌های محلی پرورش اسب است که اولین کارخانه غیر رسمی پورشه در آن راه اندازی شد. اما در نهایت نشان ملی اشتوتگارت با یک اسب سیاه بر روی زمینه زرد رنگ در سال 1938 به تصویب رسید و پس از آن نیز به عنوان عنصر ثابت و قابل تشخیص لوگو برند پورشه مورد استفاده قرار گرفت و به نشانی ماندگاری از این برند خوش آوازه آلمانی تبدیل شد.

  تاریخچه لوگو پورشه

  لوگو پورشه از ابتدای تاسیس غیر رسمی این برند تا به امروز پنج مرتبه دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته و از سال 1963 نیز بدون تغییر باقی مانده است. در این بخش تاریخچه لوگو پورشه و تغییرات آن در گذر زمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگو پورشه 1922 – 1938

  اولین لوگو پورشه در سال 1922 و پیش از تاسیس رسمی این برند طراحی شد. این لوگو دو گوزن را نشان می‌دهد که بر روی پاهای عقب خود در سمت راست و چپ یک سپر ایستاده‌اند. گوزن‌ها به جهت مخالف یکدیگر نگاه می‌کنند و به عنصر مرکزی لوگو تکیه داده‌اند. آنها دارای شاخ‌های قدرتمندی هستند که به عنوان نمادی از قدرت بی نظیر، رقابت و میل به مبارزه در نظر گرفته می‌شوند. طراحی این لوگو با چنین ویژگی‌هایی برای برند پورشه بسیار مهم بود؛ زیرا این شرکت در حوزه طراحی و تولید خودروهای سواری و اسپرت فعالیت می‌کرد و فاکتورهایی همچون سرعت و استقامت در تولیدات آن نیز حرف اول را می‌زد. درون سپر زرد رنگ لوگو نیز نوارهای قرمز و مشکی (رنگ‌های پرچم آلمان) به همراه شاخ‌های گوزن وجود دارد که به صورت متقارن در آن قرار گرفته‌اند.

  آرم پورشه

  لوگو پورشه 1938 – 1948

  نشان سنتی لوگو پورشه در سال 1938 به طور کلی تغییر پیدا کرد و دو گوزن شاخ‌دار لوگوی پیشین جای خود را به یک اسب سرکش و در حال پرش دادند. این اسب مشکی رنگ بر روی پس زمینه زرد رنگ قرار گرفته که تضاد رنگی جذابی را در لوگو ایجاد کرده‌اند و توجه مخاطب را به عنصر اصلی آن یعنی اسب معروف آرم پورشه جلب می‌کند. سپر اشرافی زرد رنگ در این لوگو به عنوان پایه مورد استفاده قرار گرفته است و اطراف آن نیز یک کادر مشکی طراحی شده تا جذابیت بصری لوگو افزایش یابد و خطوط آن نیز قابل تشخیص شود.

  یال اسب در این نسخه از لوگو پورشه به صورت آزاد و رها طراحی شده و دم آن نیز کمی در سمت راست کوتاه می شود تا از چارچوب لوگو خارج نشود. این آرم شرکت پورشه در عین سادگی به عنوان یکی از بهترین لوگوهای آن در نظر گرفته می‌شود که تناسب بسیاری با ارزش‌های آن داشته و ویژگی‌های اتومبیل‌های آن یعنی قدرت و سرعت را به خوبی و در قالب یک نماد بصری جذاب به مخاطبان نشان می‌دهد.

  آرم ماشین پورشه

  لوگو پورشه 1948 – 1952

  لوگو پورشه ده سال بعد یعنی در سال 1948 مجددا طراحی شد و به نسخه اولیه خود البته بدون گوزن‌ها بازگشت. این نشان نیز از یک سپر اشرافی اما باریک‌تر از نسخه قبلی تشکیل شده است و نسخه اول آرم پورشه را کاملا تکرار می‌کند و تقریبا مشابه آن است. تنها تفاوت این دو لوگو با یکدیگر عدم وجود لبه‌های دوتایی در امتداد لبه سپر و شاخ‌های نازک تر در بخش‌های زرد لوگو است. سایر قسمت‌ها به طور متعادل با نوارهای سیاه و قرمز متناوب پوشش داده شده است.

  آرم شرکت پورشه

  لوگو پورشه 1952 – 1963

  سومین نسخه از لوگو پورشه عمر کوتاهی داشت و تنها چهار سال به عنوان هویت بصری این برند مورد استفاده قرار گرفت. لوگوی جدید پورشه در واقع ترکیبی از دو لوگوی پیشین یعنی سپر اشرافی و سپر اسب در حال پرش بود. طراحان لوگو پورشه سعی داشتند تا در لوگوی جدید سنت‌های معروف آن را حفظ کنند و بر ریشه‌های تاریخی نیز تاکید داشته باشند. از این رو برای انجام این کار از نشان‌های معتبر ایالت مردم آزاد وورتمبرگ و اشتوتگارت استفاده کردند.

  طراحان برای خلق این نسخه از لوگو پورشه یک نشان کوچک را در نماد بزرگ‌تر قرار دارند؛ یعنی علامت اسب که متشکل از چهار بخش با شش شاخ گوزن و هشت راه راه قرمز و مشکی بود در مرکز لوگو قرار گرفت. در بخش بالایی هر نماد نیز کلماتی نوشته شد که در نوع خود خلاقیت و نوآوری جدیدی برای طراحی آرم پورشه محسوب می‌شد. بر روی نماد کوچک‌تر کلمه Stuttgart و بر روی نماد بزرگ‌تر نیز کلمه Porsche نوشته شد تا لوگوی جدید علاوه بر نماد دارای تایپوگرافی نیز باشد.

  لوگوی پورشه چیست

  لوگو پورشه 1963 تا به امروز

  در سال 1963 و پس از طراحی مجدد لوگو پورشه بر اساس لوگوهای پیشین از نسخه مدرن آرم پرشه رونمایی شد. از آنجایی که برند پورشه محصولات باکیفیت و پیشرفته‌ای را طراحی و تولید می‌کرد؛ از این رو نیازمند لوگویی بود که مطابق با زمان و فناوری‌های پیشرفته آن باشد. در نتیجه همان سپر معروف با عناصر ثابت آن به روزرسانی شد و حالت سه بعدی به خود گرفت. این لوگو بسیار ظریف‌تر و جذاب‌تر از نسخه پیشین لوگو پورشه طراحی شد و رنگ زرد نیز جای خود را به رنگ طلایی داد و سایر رنگ‌ها نیز کمی پررنگ‌تر و امروزی‌تر شدند. بدین ترتیب اسب مشکی و معروف آرم پورشه حالت برازنده‌تر و شیک‌تری پیدا کرد و رنگ شرابی نیز جایگزین رنگ قرمز روشن شد. سپر مرکزی لوگو با یک خط سیاه نازک طراحی شد و قسمت بالایی سپر بزرگ نیز حالت قوسی شکل به خود گرفت.

  لوگو پورشه اکنون نزدیک به 60 سال است که بدون تغییر باقی مانده و به نمادی ماندگاری در ذهن طرفداران ثبت شده است. لوگو برند پورشه در عین دارا بودن عناصر بصری متعدد و ظاهری نسبتا شلوغ از جمله لوگوهایی است که با کمی دقت در آن می‌توانیم ارتباط میان عناصر و پیام آن را به درستی دریابیم و برای به خاطر سپردن آن نیز دچار مشکل نشویم.

  معنی آرم پورشه

  عناصر طراحی لوگو پورشه

  همانطور که اشاره کردیم، لوگو پورشه از در ظاهر لوگویی شلوغ به نظر می‌رسد و مخاطبان در نگاه اول ممکن است با آن ارتباط عاطفی برقرار نکنند. اما آرم پورشه در عین پیچیدگی دارای جذابیت‌ها و ظرافت‌های خاصی است که آن را به نمادی خاص از یک برند اتومبیل سازی تبدیل کرده است. اصلی‌ترین عناصر طراحی آرم شرکت پورشه شامل:

  سبک طراحی لوگو پورشه

  لوگو پورشه تلفیقی از یک نماد بصری اصلی (اسب در حال پرش) و نام برند است که به این سبک اصطلاحا «لوگو ترکیبی» گفته می‌شود. در لوگوی ترکیبی از یک نماد مرتبط با برند و نام آن به عنوان عناصر اصلی لوگو استفاده می‌شود که در کنار یکدیگر نشان بصری یک شرکت را تشکیل می‌دهند.

  نماد لوگو پورشه

  اسب مشکی در حال پرش به عنوان نماد اصلی لوگو پورشه و البته قابل تشخیص‌ترین نماد آن در نظر گرفته می‌شود که برای بسیاری از مردم با مفاهیمی همچون آزادی، سرعت و قدرت بالا همراه است. اما افرادی که با هرالدریک آشنایی دارند، مفهوم عمیق‌تر این نماد را به راحتی درک می‌کنند. این اسب در اصل اسب به نشان «اشتوتگارت» شهر آلمانی تاسیس شرکت پورشه اشاره دارد. چهار بخش موجود در لوگو نیز از نشان پادشاهی وورتمبرگ گرفته شده است؛ ایالتی که در حال حاضر وجود ندارد اما در گذشته شهر اصلی اشتوتگارت بود. شاخ‌ها نمادی از منابع طبیعی و راه راه‌های قرمز و مشکی نیز با هدف یادآوری پرچم آلمان، سنت‌های کلاسیک و تمایل به کمال در لوگو قرار داده شده‌اند.

  رنگ لوگو پورشه

  لوگو پورشه از سه رنگ طلایی، قرمز و مشکی تشکیل شده است اما رنگ عمده و اصلی آن طلایی است. این رنگ با مفاهیمی همچون تجمل، ثروت و ارزشمندی همراه است و رنگ مشکی و قرمز نیز نمادی از قدرت و استقامت و اعتبار هستند که تمامی این مفاهیم با ارزش‌ها و ویژگی‌های برند پورشه ارتباط نزدیکی دارند.


  برای انتخاب رنگ سازمانی خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.


  رنگ لوگو پورشه

  فونت لوگو پورشه

  برای درج دو کلمه Stuttgart و Porsche در لوگوی پورشه از دو فونت مختلف استفاده شده است. فونت کلمه Porsche فونتی سفارشی است که دارای ظاهری ساده اما جذاب بوده و حروف آن به حالت کشیده و کوتاه طراحی شده‌ است. اما فونت کلمه Stuttgart یک فونت سنس سریف کلاسیک ساده و خوانا است.

  تمامی این عناصر در کنار یکدیگر منجر به خلق لوگو پورشه و ماندگاری این نشان بصری خاص و جذاب در ذهن مخاطبان و طرفداران برند آلمانی Porsche شده‌اند. امروزه دیگر کمتر کسی وجود دارد که قادر به شناسایی آرم ماشین پورشه نباشد و اسب سیاه در حال پرش آن را نشناسد.

  فونت لوگو پورشه

  منابع:

  1000logos.net/porsche-logo

  logos-world.net/porsche-logo

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  محمد
  1402/02/24 23:06

  ممنون

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو