آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی لوگو پژو

  بررسی لوگو پژو

  شرکت فرانسوی پژو (Peugeot) برندی خوش آوازه و مشهور در صنعت خودروسازی است که سهم قابل توجهی از بازار جهانی اتومبیل را در اختیار دارد. لوگو پژو نیز از جمله لوگوهای طراحی شده با نشان حیوان است که از همان ابتدا با نماد پادشاه حیوانات یعنی شیر معرفی شد. مفاهیمی همچون قدرت و حالت سلطنت در طراحی آرم پژو کاملا مشهود و قابل درک هستند؛ زیرا خودروهای برند پژو اغلب توجه افراد سخت پسند و ثروتمند را به خود جلب می‌کنند. لوگوی پژو از ابتدای طراحی تا به امروز دستخوش تغییر و تحولات بسیاری قرار گرفته است اما نشان شیر معروف آن در تمامی نسخه‌ها حفظ شده و به نماد اصلی برند پژو تبدیل شده است.

  در مورد طراحی لوگو شیر بیشتر بخوانید.

  انتخاب حیوان شیر به عنوان عنصر اصلی لوگوی پژو انتخابی بسیار هوشمندانه و مبتکرانه‌ جهت خلق هویت بصری این برند محبوب فرانسوی است؛ زیرا شیر نمادی از اقتدار و سرعت است که این دو ویژگی‌ نیز به عنوان مشخصه‌های اصلی اتومبیل‌های پژو شناخته می‌شوند. آرم پژو 206 و آرم پژو پارس ایرانی نیز برگرفته از نماد شیر لوگو پژو است و کمتر کسی وجود دارد که قادر به شناسایی این نشان معروف و به یاد ماندنی نباشد. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو پژو و تغییرات آن در گذر زمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با داستان شکل گیری این برند پرطرفدار فرانسوی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  داستان برند پژو

  پژو یک برند خودروسازی فرانسوی است که بخشی از گروه Stellantis بوده و در زمینه تولید انواع تجهیزات حمل و نقل از جمله خودروهای سواری، اسپرت، لوکس و وسایل نقلیه تجاری فعالیت دارد. این شرکت خانوادگی در سال 1810 توسط آرماند پژو (Armand Peugeot) در کشور فرانسه تاسیس شد و حوزه کاری اولیه آن هیچ ارتباطی با اتومبیل سازی نداشت. شرکت پژو فعالیت خود را در یک کارخانه خصوصی و کوچک تولید اره و ابزارهای آهنی آغاز کرد و پس از مدتی خط تولید آسیاب قهوه و فلفل نیز به این کارخانه کوچک اضافه شد. اما جرقه تولید وسایل نقلیه در سال 1880 به ذهن آرماند پژو خطور کرد و این کار را با تولید دوچرخه آغاز نمود و چندین سال بعد یعنی در سال 1889 اولین خودروی پژو به صورت سه چرخ طراحی شد که با قدرت بخار کار می‌کرد. یک سال بعد مدل چهار چرخ آن با موتور بنزینی طراحی شد که نسبت به مدل پیشین بسیار متحول شده بود و مورد توجه قرار گرفت.

  برند پژو پس از تولید موفق این خودرو به فعالیت خود در این حوزه ادامه داد و مدل‌های دیگری همچون پژو 29، 40، 72 و 156 را نیز طراحی کرد. این برند پس از تولید چندین اتومبیل، طراحی و ساخت موتور سیکلت را در سال 1901 نیز آغاز نمود و چند سال بعد نیز یک کارخانه مجزا جهت تولید موتور سیکلت تاسیس کرد. برند پژو در طول دو دوره جنگ جهانی اول مانند سایر برندهای تولیدکننده اتومبیل و وسایل نقلیه متوقف شد و به ساخت اسلحه و وسایل نقلیه زرهی و نظامی روی آورد. اما پس از پایان جنگ جهانی دوم مجددا فعالیت خود را از سر گرفت و با تولید اتومبیل‌های لوکس و خاص به صنعت خودروسازی بازگشت و محصولات منحصر به فردی را روانه بازار کرد. برند پژو در حال حاضر به عنوان یکی از غول‌های بزرگ در عرصه اتومبیل سازی شناخته می‌شود که جوایز و افتخارات بزرگ و مهمی را در سطح بین المللی کسب کرده است. لوگو پژو نیز در دسته لوگوهای قابل تشخیص و خاص طراحی شده در این صنعت است که در بخش‌های بعدی معنا و تاریخچه طراحی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگو پژو

  معنی لوگو پژو

  قدمت لوگو پژو به سال 1810 و پیش از تاسیس رسمی این برند به عنوان برند خودروسازی بازمی‌گردد که آن را به قدیمی‌ترین نشان طراحی شده در صنعت اتومبیل در جهان تبدیل کرده است. ایده شیر به عنوان عنصر و نماد اصلی این برند در اواسط دهه 1800 متولد شد؛ زمانی که تجارت فولاد خانواده پژو به لوگویی نیاز داشت که نشان دهنده فعالیت و قدرت این شرکت باشد. ریشه‌های تاریخی، اعتبار بالا و قدرت بی حد و حصر از جمله مفاهیمی هستند که برند پژو سعی داشت از طریق یک نماد بصری خاص به مخاطبان انتقال دهد. از این رو تمامی خودروهای آن با لوگو شیر طراحی و به بازار عرضه شدند؛ زیرا شیر نمادی از اقتدار، اصالت، استحکام، غرور، سلطنت و رهبری است.

  تاریخچه لوگو پژو

  همانطور که اشاره کردیم لوگو پژو از ابتدای تاسیس این برند تا به امروز دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفته اما نماد شیر همواره در آن ثبات بوده است؛ زیرا شیر به بهترین شکل تمامی ارزش‌های این برند را به نمایش می‌گذارد. در این بخش تاریخچه لوگو پژو را به همراه تغییرات آن در گذر زمان مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  آرم پژو

  لوگو پژو 1810 – 1850

  در سال 1810 و زمانی که برند پژو هنوز در زمینه طراحی خودرو فعالیت نداشت، خاندان پژو تصمیم گرفتند از تصویر یک شیر برای طراحی لوگوی شرکت خانوادگی خود استفاده کنند. دندان‌های تیز شیر نشان دهنده قدرت محصولات فولادی این برند و دوام این شرکت بود. کمانی که شیر بر روی آن قرارگرفته است به کارخانه فولاد، قدرت اره‌های تولیدی این برند و تیزی تیغه‌های آن اشاره دارد.

  لوگو پژو 1850 – 1889

  در دومین لوگو پژو شاهد تیره‌تر شدن بدن شیر هستیم که طراح با هدف مهیب‌تر ساختن شیر اقدام به ایجاد سایه‌های تیره بر روی بدن آن کرده است. پالت رنگی لوگو پژو پس از گذشت چهل سال از طراحی اولین لوگو همچنان تک رنگ باقی ماند. در این دوره خانواده پژو رسما نماد شیر را به عنوان علامت تجاری خود ثبت کردند که نشان دهنده سرعت و قدرت دوچرخه و موتورسیکلت‌های این برند بود.

  لوگو پژو 1889 – 1910

  برند پژو در این دوره اولین خودرویش را روانه بازار کرد و به دنبال آن لوگوی خود را نیز مجددا طراحی نمود. طراحان لوگو نماد شیر را به روزرسانی کرده و حالت تهاجمی و ماهیچه‌های آن را حذف کردند تا لوگوی پژو واقعی‌تر به نظر برسد. بلندتر شدن دم حیوان و تیره شدن نوک پیکان نیز از دیگر تغییرات آرم ماشین پژو در این بازه زمانی هستند.

  لوگو پژو 1910 – 1927

  در سال 1910 تحولات چشمگیری در لوگوی پژو به وجود آمد و از تصویر یک شیر در حال غرش و سه بعدی به عنوان هویت بصری این برند رونمایی شد. شیر در این لوگو بر روی یک تخته سنگ ایستاده و یک تیر کوچک نیز در پنجه خود نگه داشته که یادآور اولین طراحی لوگوی این شرکت خودروسازی فرانسوی است. سایه‌های خاکستری روشن بر روی بدن شیر نیز آن را جذاب‌تر و باورپذیرتر ساخته است.

  لوگوی پژو

  لوگو پژو 1927 – 1936

  لوگو پژو پس از هفده سال مجددا تغییر پیدا کرد و نماد شیر در این نسخه با رنگ مشکی به همراه یک بنر مستطیلی مشکی طراحی شد. در داخل این بنر کلمه Peugeot با حروف سنس سریف بزرگ و سفید نوشته شده است که توجه مخاطبان را به نام برند جلب کرده و حس اعتماد و حرفه‌ای بودن را به آنان انتقال می‌دهد.

  لوگو پژو 1936 – 1948

  این دوره سرآغاز افسانه‌ای طراحی نشان‌های رنگی برند پژو محسوب می‌شود که از اولین لوگوی رنگی آن رونمایی شد. شیر در این لوگو یادآور نسخه‌های پیشین است که همچون سایر نشان‌ها به سمت چپ و بر روی یک پیکان باریک ایستاده است. دم این حیوان از آرم سال 1889 الهام گرفته شده و سایر عناصر لوگو نیز از اولین نسخه‌های آن کپی شده است. تنها تفاوت این لوگو پژو با نسخه‌های دیگر در طراحی یک سپر کلاسیک زرد رنگ با قاب و نوارهای عمودی آبی تیره در پایین می‌باشد که نماد شیر نیز با همین رنگ در لوگو قرار گرفته ست.

  آرم پژو پارس

  لوگو پژو 1948 – 1955

  از سال 1948 آرم پژو بر روی کاپوت خودروهای آن قرار گرفت و شیر نمادین آن نیز مجددا طراحی شد. نماد جدید لوگو پژو با الهام از نشان فرانسوی Franche-Comté ساخته شد و بر روی یک سپر سیاه و سفید با قاب مستطیلی زاویه‌دار قرار گرفت.

  لوگو پژو 1950 – 1960

  کمپانی پژو به مدت ده سال از نشان یک شیر سنتی با ظاهری کاملا معمولی به عنوان لوگوی رسمی خود استفاده می‌کرد. ظاهر این شیر با شیرهای طراحی شده در نسخه‌های پیشین لوگو پژو تفاوت دارد که بارزترین آنها دهان باز، زبان بیرون آمده و پنجه‌های بالا و رو به جلو آن است که تمامی آنها این حیوان را به یک شیر خشن و وحشی تبدیل کرده‌اند.

  لوگو پژو 1955 - 1960

  در بازه ده ساله‌ای که در بخش پیش به آن اشاره کردیم، شرکت پژو از یک لوگو دیگر نیز استفاده می‌کرد. نماد شیر لوگو پژو در یک نشان سپر مانند و آبی رنگ قرار گرفتند و علامت کلمه پژو اکنون بخشی از لوگو است که بالای سر شیر درج شده است.

  لوگو پژو 1960 – 1968

  در دهه 1960 طراحان لوگو پژو بر طراحی سر شیر تمرکز داشتند تا بتوانند مفاهیمی همچون قدرت و استقامت را در قالب یک نماد بصری جذاب به مخاطبان انتقال دهند و نماد اصلی لوگو را نیز برجسته‌تر سازند. به همین منظور شیر به صورت نیم رخ طراحی شد تا بینندگان از این زاویه، حس اقتدار آن را بهتر درک نمایند. جزئیاتی همچون طراحی سه بعدی، دهان باز، دندان‌های نیش تیز، اخم، گوش بزرگ و یال پر پشت گردن شیر نشان دهنده حس قدرت، اعتماد به نفس و کاریزما است. نام برند نیز بالای سر این حیوان پر جذبه نوشته شده و عناصر آن مانند لوگوی پیشین درون یک سپر قرار دارند.

  لوگو پژو 1968 – 1975

  این لوگو نسخه ساده شده لوگوی پیشین پژو است که حالت مدرن‌تر و مینیمالی‌تر دارد. در این لوگو سر و یال شیر دارای زوایای تیز است و سپر مثلثی شکل نیز جای خود را به یک مربع ساده داد. شمایل این شیر شبیه یکی از خدایگان مصری با گوش‌های مستطیلی و رشته یال‌های ذوزنقه‌ای است.

  لوگو پژو 1975 – 1998

  در سال 1975 لوگو پژو دستخوش تغییرات چشمگیر و قابل توجهی قرار گرفت و نسبت شیر و نام برند در آن برعکس شد. در بالای لوگو تصویر یک شیر کوچک دیده می‌شود که بر روی پاهای عقب خود ایستاده است و در پایین آن نیز کلمه Peugeot با حروف بزرگ و برجسته نوشته شده و پالت تک رنگ آن نیز حفظ شده است.

  لوگو پژو 1998 – 2002

  در طراحی مجدد لوگو پژو در سال 1998 شکل و شمایل کلی شیر تغییر پیدا نکرد اما رنگ بدن آن به ترکیبی از سفید و خاکستری روشن تبدیل شد و بر روی یک مربع آبی رنگ قرار گرفت. نام برند نیز با حروف بزرگ، رنگ آبی و فونت سنس سریف در خارج از مربع نوشته شد.

  آرم ماشین پژو

  لوگو پژو 2002 – 2010

  در سال 2002 تغییرات اندکی در لوگوی پژو اعمال شد که چندان مشهود نبودند. نماد شیر در این نسخه کمی بزرگ‌تر طراحی شد تا نشان دهنده قدرت پژو باشد. پالت رنگی این لوگو نیز کمی پررنگ‌تر از لوگوی قبلی بود تا توجه مخاطب به عناصر آن جلب شود.

  لوگو پژو 2010 – 2021

  در سال 2010 تغییرات بنیادینی در ساختار لوگو پژو ایجاد شد. نماد اصلی لوگو حالت سه بعدی به خود گرفت و با پالت رنگی متالیک طراحی شد تا جلوه بصری بیشتری داشته باشد. نشان شیر در این لوگو بسیار قدرتمندتر به نظر می‌رسد و فونت آن نیز کمی باریک‌تر و ظریف‌تر است تا با نشان اصلی لوگو تناسب کافی داشته باشد.

  لوگو پژو 2021 تا به امروز

  در سال 2021 هویت بصری این شرکت خودروسازی مشهور فرانسوی به طور کامل تغییر پیدا کرد. لوگوی جدید پژو متشکل از یک سپر مشکی با حاشیه‌های سفید رنگ و تصویر پرتره‌ای از شیر است که در حالت نیم رخ و به سمت چپ طراحی شده است. نام برند نیز در قسمت بالای لوگو با حروف بزرگ چهارگوش و کمی قوس‌دار نوشته شده است. این لوگو جدیدترین لوگو پژو است که در کمال سادگی اما جذابیت طراحی شده است.

  نماد شرکت خودروسازی پژو از همان ابتدا با تصویر یک شیر مقتدر، قوی و با اصالت طراحی شد و این نشان جذاب نیز در طراحی تمامی لوگوهای پژو مورد استفاده قرار گرفت. اما شمایل آن بر اساس مفهوم لوگو تغییر پیدا کرد که نشان دهنده ادای احترام به منطقه تاسیس برند پژو و برتری محصولات تولید شده تحت این برند است.

  آرم پژو 206

  عناصر طراحی آرم پژو

  آخرین لوگو پژو که یکی از به یادماندنی‌ترین لوگوهای طراحی شده در صنعت اتومبیل سازی شناخته می‌شود از عناصر مختلفی تشکیل شده که شامل:

  سبک طراحی لوگو پژو

  لوگوی پژو به سبک ترکیبی طراحی شده است که سبکی متداول در طراحی نشان بصری برای برندهای تولیدکننده اتومبیل محسوب می‌شود. این لوگو ترکیبی از نماد (شیر) و نام برند (Peugeot) است که در کنار یکدیگر نشان تجاری این برند خوش آوازه را خلق کرده‌اند.

  نماد لوگو پژو

  تصویر شیر در لوگو پژو به عنوان نماد و عنصر اصلی آن در نظر گرفته می‌شود و نشان دهنده مفاهیمی همچون اقتدار، وفاداری، شجاعت، اصالت، سلطنت و رهبری است که ارتباط معنایی نزدیکی با ارزش‌ها و پیام برند پژو دارند.

  رنگ لوگو پژو

  آرم پژو از ترکیب دو رنگ مشکی و سفید طراحی شده است که به عنوان رایج‌ترین پالت رنگی برای طراحی لوگو اتومبیل شناخته می‌شود. رنگ مشکی نمادی از اصالت، کیفیت بالا و اعتماد بوده و رنگ سفید نیز رنگی خنثی است که با مفاهیمی همچون صلح و اطمینان همراه است.

  فونت لوگو پژو

  فونت آرم پژو در تمامی نسخه‌های آن فونت سنس سریف ساده و کلاسیک است که در برخی لوگوها به صورت ضخیم‌تر و در لوگوهای دیگر نیز به صورت باریک طراحی شده است. اما «سادگی» و «خوانایی» ویژگی مشترک تمامی فونت‌های مورد استفاده در طراحی لوگو پژو هستند که موجب ماندگاری نام این برند در ذهن مخاطبان شده‌اند.

  فونت لوگو پژو

  سپر لوگو پژو

  تمامی عناصر لوگو پژو درون یک سپر ظریف قرار گرفته‌اند که در واقعی نوعی سه ضلعی محسوب می‌شود. این سپر به المان‌های لوگو نظم و ترتیب بخشیده و موجب افزایش جلوه بصری این نشان تجاری جذاب شده‌ است. سپر برند پژو همچنین حس اعتماد را در مخاطبان به وجود می‌آورد و توجه آنها را به عناصر لوگو جلب می‌کند.

  تمامی این عناصر در کنار یکدیگر منجر به خلق لوگو پژو شده‌اند که به عنوان یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده در صنعت اتومبیل سازی شناخته می‌شود.

  منبع:

  1000logos.net/peugeot-logo

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو