گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو شیر

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو شیر

لوگو هر کسب و کار پایه و اساس هویت بصری آن را شکل می‌دهد و ارزش‌های آن را در قالب یک نماد خاص و جذاب به تصویر می‌کشد تا احساسات مخاطبان را درگیر ‌کند. به عنوان مثال اگر می‌خواهید احساساتی همچون قدرت، رهبری و شجاعت را به مخاطبان خود انتقال دهید، طراحی لوگو شیر بهترین گزینه پیش روی شما است. لوگو شیر دقیقا مانند حیوان شیر در دنیای واقعی، مفهوم اقتدار را به مخاطبان انتقال می‌دهد و توجه آنان را به نشان بصری یک کسب و کار جلب خواهد کرد. برندهای معروف بسیاری برای طراحی لوگوی خود از تصویر حیوان شیر به عنوان عنصر اصلی لوگو استفاده کرده‌اند تا از طریق آن بتوانند به بیزینس خود ارزش و اعتبار بخشند و به طور کلی نیز از رقبا متمایز شوند. طراحی لوگو شیر رویکردی خاص در طراحی لوگو محسوب می‌شود و معمولا برندهایی به سراغ آن می‌روند که قصد دارند تمامی ویژگی‌های شخصیتی این حیوان از جمله قدرت و رهبر بودن آن را در لوگوی خود به نمایش بگذارند. لوگو شیر و خورشید یکی از معروف‌ترین نمونه‌ لوگوهای طراحی شده با شیر است که به عنوان یکی از جذاب‌ترین نمادهای ملی قدیمی ایران شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو شیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه طراحی لوگو شیر معروف نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.


در مورد طراحی لوگو حیوانات بیشتر بخوانید.


مزایای طراحی لوگو شیر

شیر در تمامی ادیان، کشورها و فرهنگ‌ها به عنوان حیوانی قدرتمند، شجاع و تحسین برانگیز شناخته می‌شود و همه ما در دوران کودکی نیز آن را سلطان جنگل خطاب می‌کردیم. این حیوان مظهری از اصالت، اقتدار، استحکام، نجابت، غرور، سلطنت و حفاظت است. یک شیر همواره خواستار رهبری، عزت و احترام است؛ زیرا همواره باید از قلمرو خود محافظت کند و قدرت بالای خود را به نمایش بگذارد. تمامی این ویژگی‌ها دقیقا همان ویژگی‌هایی است که برخی از برندها دارا هستند و می‌خواهند آنها را از طریق لوگوی خود به مخاطبان نشان دهند. از آنجایی که در دنیای طراحی، تصاویر بسیار بهتر و تاثیرگذارتر از کلمات عمل می‌کنند پس طراحی لوگو شیر انتخاب بسیار مناسبی برای برندهایی است که به دنبال خلق یک نشان بصری ماندگار هستند و می‌خواهند قدرت، اصالت و کیفیت بالای خود را از طریق یک لوگوی منحصر به فرد در معرض نمایش قرار دهند.

بنابراین اگر به دنبال روشی جذاب و خاص جهت جلب توجه و اعتماد مخاطبان هدف خود هستید، لوگو شیر بهترین انتخاب است. از طرفی دیگر طراحی لوگو شیر شما را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازد و لوگویتان را به لوگویی قابل تشخیص و ماندگار تبدیل خواهد کرد. علت اصلی ایجاد تمایز از رقبا این است که معمولا برندهای معدودی، جسارت و ریسک پذیری طراحی لوگو شیر را دارند و ترجیح می‌دهند تا لوگوی خود را با استفاده از رویکردهای رایج و معمول طراحی نمایند. از این رو برندهای ریسک پذیرتر و البته هوشمندتر از این ضعف رقبای خود استفاده کرده و رویکرد طراحی لوگو شیر را به عنوان سبک اصلی طراحی هویت بصری خود انتخاب می‌کند.


خلق مسکات برند با طراحان حرفه ای آرمکده


اصول طراحی لوگو شیر

طراحی لوگو با نماد شیر برای هر کسب و کاری مناسب نیست و برای انتخاب این حیوان به عنوان نماد اصلی لوگوی خود باید هویت برند و حوزه فعالیت خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال برندهای خودروسازی یکی از بهترین کاندیداها برای طراحی لوگو شیر هستند تا از طریق آن بتوانند ارزش‌های برند خود را به مخاطبان نشان دهند. با این حال برای طراحی لوگو شیر باید به برخی اصول و قواعد اولیه توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی جذاب طراحی نمایید. مهم‌ترین اصول طراحی لوگو شیر شامل:

طراحی ساده

طراحی ساده اما جذاب از جمله اصول اولیه طراحی لوگو شیر است که موجب جلب توجه مخاطب به نماد اصلی لوگو و افزایش جذابیت بصری آن خواهد شد. در حالت ایده آل زمانی که از نماد شیر به عنوان عنصر اصلی لوگو خود استفاده می‌کنید، بکاگیری نمادهای دیگر در لوگو موجب پیچیدگی و شلوغی آن می‌شود. البته استفاده از یک نماد کوچک همچون تاج در لوگو شیر می‌تواند لوگو را از حالت سادگی مطلق خارج کرده و میزان تاثیرگذاری آن را افزایش دهد. در صورت طراحی لوگو شیر به سبک تصویری و یا ترکیبی بهتر است از نماد شیر به تنهایی در لوگو استفاده کنید تا در عین سادگی بتوانید لوگوی منحصر به فرد و جذابی را طراحی نمایید. ترکیب نماد شیر به همراه نام برند به عنوان یک ترکیب استاندارد برای طراحی لوگوی شیر شناخته می‌شود که در عین حفظ سادگی لوگو، نام برند را نیز در ذهن مخاطبان ثبت خواهد کرد.

لوگو شیر

انتخاب پالت رنگی مناسب

انتخاب پالت رنگی مناسب نیز یکی دیگر از مراحل مهم و اصول طراحی لوگو شیر است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. آگاهی از اصول و مفاهیم روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی، برندسازی و طراحی لوگو بسیار مهم‌ است؛ زیرا رنگ‌ها معرف ارزش‌های اصلی یک برند هستند و تاثیر عمیقی بر شناخت اولیه مخاطب از آن خواهند داشت. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای لوگو شیر از اهمیت بالایی برخوردار است و ارتباط مستقیمی با نحوه ادراک مخاطبان از لوگو خواهد داشت. روانشناسی رنگ در طراحی لوگو دارای مفهومی فراتر از انتخاب یک رنگ مشخص برای لوگو است و به طور کلی بر تاثیر روانشناختی رنگ‌ها بر افراد تمرکز می‌کند؛ هر رنگ حامل یک پیام عاطفی به خصوصی است که انرژی خاصی دارد.

در میان طیف گسترده‌ای از رنگ‌های سرد و گرم، شاید انتخاب رنگی که با شخصیت برند شما متناسب باشد کمی دشوار به نظر برسد. اما درک و آگاهی از تاثیر روانشناختی رنگ‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید دقیقا همان احساسی که می‌خواهید را در مخاطبان خود به وجود آورید. برای انتخاب رنگ مناسب برای لوگو شیر باید به مواردی همچون حوزه فعالیت، مخاطبان هدف، ارزش و هویت برند و همچنین تمایز از رقبا توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین و متناسب‌ترین ترکیب رنگی را برای لوگوی خود انتخاب نمایید.

طراحی لوگو شیر

انتخاب فونت مناسب

انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از اصول طراحی لوگو شیر است که موجب تثبیت نام برند شما در ذهن مخاطبان خواهد شد. در صورت طراحی لوگو شیر به سبک ترکیبی (استفاده از نماد و نام برند) باید نام برند خود را با فونتی مناسب، خوانا و شایسته در پایین و یا در کنار نماد شیر بنویسید. انتخاب فونت نیز همچون انتخاب رنگ به شخصیت برند و حوزه فعالیت شما بستگی دارد. به عنوان مثال یک برند خودروسازی برای طراحی لوگو شیر بهتر است از یک فونت سنس سریف کلاسیک، ساده و خوانا استفاده نماید تا علاوه بر حفظ ارزش و اعتبار برند همچنین بتواند نام تجاری خود را در ذهن مخاطبان هدف برجسته سازد. در حالت کلی بهترین فونت برای طراحی لوگو شیر فونتی است که ساده اما جذاب باشد و مخاطب نیز برای خواندن آن دچار مشکل نشود. از طرفی دیگر بکار بردن فونت‌های فانتزی، پیچیده و ناخوانا برای طراحی لوگو شیر با ویژگی‌های شخصیتی این حیوان در تضاد بوده و نوعی ناهماهنگی و ناسازگاری غیرمعمولی را در لوگوی شما به وجود می‌آورد. بنابراین در انتخاب فونت مناسب برای لوگوی خود دقت کافی داشته باشید تا علاوه بر ماندگاری نام برند خود در ذهن مخاطبان همچنین بتوانید ارزش‌های برندتان را نیز حفظ نمایید.

استفاده از اشکال هندسی

برای طراحی لوگو شیر می‌توانید از اشکال هندسی کمک بگیرید تا لوگوی شما جذاب‌تر به و خاص‌تر به نظر برسد. استفاده از اشکال هندسی همچون دایره، مربع، سه ضلعی یا شش ضلعی در طراحی شیر رویکردی رایج است؛ زیرا این اشکال نمادی از اعتماد، امنیت، حمایت و اقتدار بوده و نظم و ترتیب خاصی به عناصر لوگو می‌بخشند و به نوعی آن را سازماندهی می‌کنند. با استفاده از این اشکال بسیار سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید توجه مخاطبان هدف را به لوگوی خود جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورید.

رعایت فاصله و تناسب میان اجزای لوگو

رعایت فاصله مناسب و تناسب میان اجزای لوگو نیز یکی دیگر از نکات بسیار مهمی است که در هنگام طراحی لوگو شیر باید به آن توجه داشته باشید. اگر تمامی نکات بالا را به درستی رعایت کنید اما عناصر تشکیل دهنده لوگو دارای تناسب و فاصله کافی نباشند، لوگوی شما هیچ تاثیر مثبتی بر مخاطبان هدف نخواهد گذاشت. اگر لوگوی خود را به روش لوگو ترکیبی طراحی می‌کنید باید نماد اصلی لوگو یعنی شیر را در وسط قرار دهید و سپس با رعایت فاصله مناسب، نام برند را در پایین و یا کنار آن بنویسید.

با رعایت این نکات ساده اما کاربردی و مهم می‌توانید لوگو شیر را به صورت حرفه‌ای طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری کسب و کار خود استفاده نمایید.

اصول طراحی لوگو شیر

نمونه طراحی لوگو شیر

حال که با مزایا و اصول طراحی لوگو شیر آشنا شدید، در این بخش چندین نمونه طراحی لوگو شیر معروف و موفق را به همراه جزئیات طرح‌های آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوگو پژو (Peugeot)

لوگو برند خودروسازی فرانسوی پژو به عنوان معروف‌ترین لوگو شیر دنیا شناخته می‌شود که قدمت طراحی آن به سال 1847 بازمی‌گردد. این لوگو از آن زمان تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته تا به نسخه امروزی خود تبدیل شده است. آخرین نسخه از لوگو پژو تنها متشکل از سر شیر است که درون یک سپر مشکی رنگ قرار گرفته که اقتدار، اصالت و کیفیت بالای خودروهای آن را نشان می‌دهد. نام برند نیز با فونت سنس سریف ساده و حروف بزرگ در بالای سر شیر نوشته شده است.

نمونه طراحی لوگو شیر

لوگو لیگ برتر فوتبال انگلستان (Premier League)

لوگو لیگ برتر فوتبال انگلستان نیز نمونه جذاب دیگری از طراحی لوگو شیر است که در گذر زمان تغییرات بسیاری داشته و نشان دهنده رهبری و اقتدار است. در طراحی‌های قبلی این لوگو از توپ فوتبال به عنوان نماد اصلی استفاده می‌شد اما پس از سال‌ها نماد سه بعدی سر شیر جایگزین آن شد. این طرح در سال 2016 ارائه شد که برای طراحی آن از تصویر سر یک شیر به همراه تاج و کلمه Premier League در سمت راست لوگو استفاده شده است. این لوگو با پالت رنگی بنفش و سفید طراحی شده که نشان دهنده استقلال، اصالت و ارزشمندی است.

لوگو لیگ برتر فوتبال انگلستان (Premier League)

لوگو باشگاه فوتبال چلسی (Chelsea Football Club)

لوگو باشگاه فوتبال چلسی نیز نمونه معروف دیگری از طراحی لوگو شیر است که نسبت به سایر لوگوهای طراحی شده با نماد شیر کمی شلوغ‌تر و پر المان‌تر به نظر می‌رسد. این لوگو از بخش‌های مختلفی همچون پایه، دایره آبی، نشان چلسی، شیر آبی، عصا، گل رز، توپ فوتبال و عبارت The Chelsea Football Club تشکیل شده است که در کنار یکدیگر این لوگو شیر جذاب را خلق کرده‌اند.

لوگو باشگاه فوتبال چلسی

لوگو مترو گلدوین مایر (Metro-Goldwyn-Mayer)

لوگو شرکت رسانه آمریکایی مترو گلدوین مایر یا به اختصار MGM نیز یکی دیگر از لوگوهای شیر معروف است که نشانی خاطره انگیز برای همه ما محسوب می‌شود. این لوگو شیر برخلاف سایر لوگوها دارای تصویر واقعی شیر است که در داخل یک نوار طلایی قرار گرفته و صنعت سینما را نشان می‌دهد.

لوگو مترو گلدوین مایر

لوگو بانکداری آی ان جی (ING Banking)

از دیگر نمونه‌های جذاب لوگو شیر می‌توانیم به لوگو بانکداری هلندی آی ان جی اشاره کنیم که از تصویر یک شیر نارنجی رنگ به همراه نام بانک در سمت چپ لوگو تشکیل شده است. شیر به عنوان نماد ملی هلند و رنگ نارنجی نیز رنگ‌ ملی این کشور است که استفاده همزمان از این دو عنصر در لوگوی بانکداری آی ان جی نشان دهنده خلاقیت و هوشمندی طراح آن است. نماد شیر این لوگو به صورت آرام و با وقار طراحی شده که حس اطمینان و آرامش خاطر را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

لوگو بانکداری آی ان جی

لوگو ام ‌جی ‌ام گرند لاس وگاس (MGM Grand Las Vegas)

لوگو هتل آمریکایی MGM نیز نمونه جذاب دیگر از طراحی لوگو شیر می‌باشد که لوگویی ساده اما در عین حال قدرتمند و خاص است. این لوگو تطابق کاملی با ارزش‌های این هتل درجه یک و مجلل داشته که از تصویر کامل بدن شیر به همراه نام هتل تشکیل شده است. طراحی این لوگو به صورت سیاه و سفید و سپس طلایی نیز نشانی از تجمل و کیفیت بالا است که ارتباط معنایی نزدیکی با نماد شیر دارند.

لوگو ام ‌جی ‌ام گرند لاس وگاس

لوگو هولدن (Holden)

لوگو شرکت اتومبیل سازی استرالیایی هولدن نیز دیگر نمونه طراحی لوگو شیر است که در سال 1994 معرفی شد و به همان شکل نیز باقی ماند. البته این لوگو شیر در گذر زمان دستخوش تحولات جزئی همچون تغییر پالت رنگی قرار گرفت که جذابیت این لوگو را دو چندان ساختند. لوگوی هولدن متشکل از تصویر یک شیر است که پای سمت راست آن بر روی یک نیم دایره و کل لوگو نیز درون یک دایره کامل قرار گرفته و مفاهیمی همچون قدرت و سرعت بالا را به مخاطب انتقال می‌دهد.

لوگو هولدن

لوگو ساب (Saab)

لوگو شرکت خودروسازی سوئدی ساب نیز از یکی از دیگر نمونه‌های خاص طراحی لوگو شیر است که با الهام از شمایل یک موجود افسانه‌ای به نام گریفین (Griffin) طراحی شده که نیم بدن آن عقاب و نیم دیگر آن شیر است. شیر در این لوگو نماد قدرت و عقاب نیز نمادی از هوشیاری و سرعت بالا است که این دو نماد در واقع ویژگی‌های اصلی تولیدات این برند را نشان می‌دهند.

با بررسی نمونه لوگوهای شیر که توسط برندهای مختلف طراحی شده‌اند، در می‌یابیم که طراحی لوگو شیر برای کسب و کارهایی همچون شرکت‌های اتومبیل سازی، تیم‌های فوتبال و یا هتل‌ها که قصد دارند مفاهیمی همچون قدرت، پیروزی و یا تجمل را از طریق نماد شیر به مخاطبان انتقال دهند، گزینه بسیار مناسب و هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود. لوگو شیر ارزش‌های اصلی این برندها را در قالب یک نماد مقتدر نمایش می‌دهد و لوگوی آنها را در ذهن مخاطبان هدف نیز ثبت خواهد کرد.

لوگو ساب (Saab)

منبع:

www.designyourway.net/blog/lion-logo

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر