خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) یک برند معمولاً یک چهره‌ی غیرواقعی، عروسکی، شیء یا حتی یک انسان واقعی است که مهمترین کارکرد آن تداعی برند در موقعیت‌های مختلف است و عملکرد آن بیشتر به کودک درون مخاطبان معطوف است. به کمک مسکات می‌توانید ارتباط عاطفی و فیزیکی بهتری با مخاطبان برقرار کنید و با کودک درون آنها ارتباط بگیرید. برای طراحی مسکات باید از DNA برند الهام گرفت. مهمترین مزایای خلق مسکات برای برند عبارت است از:

 

ارزش برند را به محصولات جدید خود نسبت دهید

یکی از کارکردهای مسکات، انتقال ارزش برند بین محصولات است. وقتی که مدتی از فعالیت مسکات برند شما می‌گذرد یک سرمایه‌ی ذهنی یا معنوی (Intelectuall Capitall) پیدا می‌کند که مستقل از محصول یا خدماتی است که به تبلیغ یا ترویج آنها پرداخته است. یکی از ایده‌های جذاب برای توسعه کسب‌وکار و بازار فروش محصولات برند این است که برای تبلیغ محصولات جدید برند هم می‌توان از مسکات موفق قبلی استفاده کرد. بدین ترتیب اعتبار و شخصیت مسکات، پشتوانه محصول جدید هم خواهد شد.

خلق مسکات برند

حس برند یا محصولات را به مخاطبان منتقل کنید

انتقال احساسات انسانی به کمک نوشتار یا تصاویر به سختی انجام می‌شود ولی هنگامی که یک کاراکتر یا مسکات برای برند خود دارید، می‌توانید این کار را به راحتی به کمک او انجام دهید. یکی از کارکردهای اصلی مسکات بازآفرینی حس استفاده از محصول است. برای مثال برندی که به تولید لاستیک خودرو می‌پردازد برای انتقال حس مقاومت بالا و محکم بودن لاستیک‌های خود می‌تواند در شخصیت‌پردازی مسکات از فیگورهایی که نشان از قدرت بالا دارد و حس‌های مرتبط با آن استفاده کند.

مسکات برند چیست؟

سخنگوی برند داشته باشید

انسان، بالاترین فناوری را دارد و بالاترین هدف در فناوری‌های دست‌ساز او این است که به فناوری مصنوعی خلق انسان دست پیدا کنند! به همین دلیل با وجود فناوری‌های ارتباطی پیشرفته‌ای که به بازار آمده است، هنوز بهترین و کامل‌ترین روش انتقال پیام به مخاطبان، سخن گفتن و ایجاد ارتباط مستقیم با آنهاست. یکی از کارکردهای اصلی مسکات، استفاده از آن در نقش سخن‌گوی برند است. در صورتی که بخواهید از مسکات برای این نقش هم استفاده کنید باید ویژگی‌های شخصیتی لازم را برای ارتباط با مخاطبان برند در آن تعریف کنید. با این روش به راحتی می‌توانید با مشتریان از نزدیک تعامل برقرار کنید.

برند خود را منحصر به فرد کنید

استفاده از یک مسکات می‌تواند باعث انحصار برند شما در میان برندهای متعدد در بازار شود. بنابراین با وجود کاراکتر برند روی بسته‌بندی محصول یا در فضاهای مختلف مانند نمایشگاه‌ها، وبسایت، پوستر و ... بعد از مدتی دیگر نیازی به معرفی دوباره‌ی برند ندارید و مخاطبان در نگاه اول خواهند فهمید که با چه برندی سر و کار دارند.

با کودک درون مخاطبان ارتباط بگیرید

در مورد هر محصولی خواسته‌های کودکانه و ساده‌ای وجود دارد که در کودک درون همه بزرگسالان هم هست. برای مثال در مورد بستنی، خیلی از بزرگسالان مانند کودکان به دنبال جذابیت، شیرینی و خنکی آن هستند یا در مورد فرش، نرمی و راحتی آن در خواهش‌های کودکانه‌ی بزرگسالان هم قرار دارد. مهمترین تمایز مسکات با سایر عناصر برند، توجه ویژه‌ی آن به کودک درون مخاطبان و ارتباط گرفتن با افراد از این طریق است. برای مثال برای یک برند بانکی که خیلی از مردم از آن انتظار خدمات مالی سریع و امن را دارند، استفاده از کاراکتری به شکل ربات به عنوان مسکات می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

مسکات برند

تبدیل به نوستالژی در ذهن مخاطبان خود شوید

وقتی مسکات به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند و مدت زیادی در موقعیت‌های مختلف جلوی چشم آنها ظاهر شود کم‌کم در حافظه‌ی بلندمدت مخاطبان خود باقی می‌ماند و همیشه با دیدن دوباره‌ی مسکات یا شنیدن نام برند، به یاد خاطرات آن خواهند افتاد. نوستالژی خرس عمو یادگار که نام مسکات شرکت ایران‌رادیاتور است، مثال شاخصی از این نوع کارکرد برند است.

راهنمای ساخت مسکات برند

حس اعتماد به برند را افزایش دهید

تجربه نشان داده است برندهایی که دارای مسکات هستند، حس اعتماد بیشتری در مخاطبان خود ایجاد می‌کنند. این اتفاق به این دلیل است که با وجود مسکات، احساس اینکه برند یک موجود زنده و عاقل است تقویت می‌شود و توقع رفتار و گفتار مبتنی بر صداقت از چنین موجودی بیش از یک هویت بی‌جان است.

در بین پلتفرم‌ها و فضاهای رسانه‌ای جابجا شوید

یکی از کارکردهای مهم مسکات این است که وقتی بین پلتفرم‌های مختلف مانند وبسایت، شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و ... جابجا می‌شود به راحتی می‌تواند برند را در فضای جدید معرفی و تداعی کند و یادآور ارزش‌های برند باشد. یک مسکات می‌تواند در پوستر یا صفحه‌ی وبسایت شرکت با فیگورهای مختلف ظاهر شود و یا در فیلم‌های مختلف تبلیغاتی به ایفای نقش بپردازد. طراحی مسکات می‌تواند به گونه‌ای باشد که قدرت مانور بالایی داشته باشد و به صورت ۳۶۰ درجه طراحی شود و قابلیت تحرک، تفکر و سخن گفتن در آن پیش‌بینی شده باشد.

در گفتگوها و شوخی‌های روزانه‌ی مردم جا باز کنید

مسکات می‌تواند با انتخاب جملات و شعارهای ساده که از بطن زندگی روزانه‌ی مردم و خواسته‌ها و دغدغه‌های آنها گرفته شده باشد، تبدیل به نُقل محافل شود و باعث شود که مردم از جملات، پندها و تذکرات آن در گفتگوهای روزمره خود استفاده کنند. به این ترتیب به طور خودکار نام برند توسط خود مخاطبان در همه جا منتشر خواهد شد.

طراحی مسکات برای برند

روند خلق مسکات در بمان

برای خلق مسکات یک برند در ابتدا به بررسی هویت برند و DNA‌ آن می‌پردازیم و سپس به انتخاب یا طراحی شخصیت‌ها و چهره‌هایی خواهیم رسید که می‌توانند نماینده‌ی مناسبی برای ویژگی‌هایی کودک درونی باشند که با برند یا محصولات آن مرتبط هستند. بعد از خلق چهره‌ی اولیه، نکات زیر را در مورد آن در نظر خواهیم گرفت:

  • متأثر از DNA برند
  • نبود تضاد با لحن برند
  • ویژگی‌های لازم برای قفسه محصول در فروشگاه(share file) چیست؟
  • پیش‌بینی و حتی طراحی ۳۶۰ درجه و قدرت مانور بالا
  • انعطاف پذیری در رنگ، حجم، ابعاد، جنس
  • الهام از حداقل یکی از عناصر دیگر برند مانند رنگ یا پترن
  • امکان تولید نسخه فیزیکی در ابعاد و جنس‌های متنوع

جهت مشاوره در خصوص شعار سازمانی برند، با کارشناسان هنری ما در ارتباط باشید.

انتخاب صحیح شعار سازمانی میتواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان.

خدمات ما در آرمکده

انتخاب کهن الگو

برندی که از رفتار یک کهن‌الگوی مشخص استفاده می‌کند، دیگر فقط یک برند تجاری نیست بلکه تبدیل به بخشی از وجود مشتریان خود شده! کهن‌الگو(آرکیتایپ) از بین مواردی مثل قهرمان، دانای‌کل، عاشق، معصوم، همه‌پسند، جادوگر و ... انتخاب می‌شود.

مشاهده بیشتر

طراحی پترن

پترن(Pattern)‌ یا الگوی تکرار‌شونده برند، بهترین طرح برای هویت‌دادن به فضاهای گسترده مانند تابلوها، مکان‌های اداری و نمایشگاهی و وبسایت شرکت‌ها و برندها است. پترن به عنوان یک چکش بصری، با پوشاندن میدان دید و یکپارچگی با عناصری مانند لوگو و رنگ، برند را ناخودآگاه وارد ضمیر مخاطب می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی ست و اوراق اداری

ست ها و اوراق اداری، سفیران یک برند هستند که از هنگام آشنایی مشتری با برند تا عقد قرارداد، نقش ایفا میکنند. طراحی یکپارچه‌ی اوراق اداری مثل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت‌نامه و غیره، ناخودآگاه وجود یکپارچگی در امور شرکت را به ذهن مشتریان القا می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی بسته‌بندی محصولات

بسته‌بندی، آخرین فروشنده‌ی محصولات شماست که به صورت خاموش بر مخاطب اثر می‌گذارد. نمایش درست محتوا، توجه به کارکرد محصول، انتقال حس استفاده از محصول و استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی، تنها بخشی از نکات تخصصی در این کار است.

مشاهده بیشتر

انتخاب نام برند

ساده‌انگاری در انتخاب نام برند، اشتباهی است که در گذشته گریبانگیر برندهای معتبر زیادی شده است. برای انتخاب نام برند بیش از ۳۰ فاکتور استاندارد باید رعایت شود. کوتاهی و زیبایی، منحصر بهفرد بودن، ماندگاری در ذهن و ... فاکتورهایی هستند که در آژانس بمان برای انتخاب نام برند در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

انتخاب شعار سازمانی

شعار سازمانی، عبارتی کوتاه و عصاره‌ی اهداف و ارزش‌های یک برند است که نقش الهام‌بخش و جهت‌ده برای درون و بیرون سازمان را بازی می‌کند. کارشناسان آ‌ژانس بمان در مورد کلمه‌به‌کلمه‌ی شعار سازمانی شما عمیقاً به تفکر و تحلیل می پردازند.

مشاهده بیشتر

خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) برند یک چهره‌ی عروسکی،خیالی، شیء یا حتی انسان و حیوانی واقعی است که نقش سخنگوی برند را ایفا می‌کند. به خاطر داشته باشید که با وجود پیشرفت حیرت‌آور فناوری‌های ارتباطی، هنوز هیچ فناوری نتوانسته است جایگزین تأثیر ارتباطات موجودات زنده باشد

مشاهده بیشتر

پشتیبانی و مدیریت برند

اسناد هویتی برند، به‌ عنوان اسناد پایه‌ای بسیار لازم است ولی بمعنای انجام فرایند برندسازی نیست. با استفاده از خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی، از اشتباهات مرسوم در بدو تولد برند جلوگیری کنید و کم‌کم به مدیر برند خود تبدیل شوید.

مشاهده بیشتر

انتخاب رنگ سازمانی

انتخاب رنگ سازمانی و برند، وابسته به نتایج پژوهش‌هایی است که متناسب با هویت برند در حوزه‌هایی مثل روانشناسی‌رنگ، بررسی‌رقبا و تمایلات مخاطبان اصلی برند صورت می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد انتخاب درست رنگ تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند مؤثر است.

مشاهده بیشتر
 
 

سوالات متداول

مسکات (Mascot) یک برند معمولاً یک چهره‌ی غیرواقعی، عروسکی، شیء یا حتی یک انسان واقعی است که مهمترین کارکرد آن تداعی برند در موقعیت‌های مختلف است و عملکرد مسکات به ارتباط با کودک درون مخاطبان معطوف است و برند شما به کمک مسکات می‌تواند ارتباط عاطفی و فیزیکی بهتری با مخاطبان برقرار کند.

مسکات می‌تواند به عنوان یک سخنگوی انسانی برای برند عمل کند و ارزش و اعتبار برند را به محصولات مختلف نسبت دهد. همچنین انتقال حس استفاده از محصول به مخاطبین، تحریک مخاطبین به استفاده از محصولات برند، جابجایی بین پلتفرم‌های رسانه‌ای مختلف و تبدیل شدن به نوستالوژی در ذهن مخاطبین از دیگر مزایای مسکات است.

مسکات عمویادگار برای برند ایران‌رادیاتور و مسکات میمون برای برند چی‌توز