گروه طراحان آرمکده

لوگو محصولات ارگانیک

آنچه در این مقاله می خوانید
لوگو محصولات ارگانیک

حتما شما نیز تا کنون کلمه «ارگانیک – Organic» را شنیده‌اید و یا محصولات ارگانیک را خریداری کرده‌اید. واژه ارگانیگ به معنای طبیعی و عاری از هرگونه مواد شیمیایی است و محصولات ارگانیک نیز به محصولاتی گفته می‌شود که برای تولید آنها هیچگونه ماده غیرطبیعی مورد استفاده قرار نگیرد.

فرآورده‌های ارگانیک نیز مانند سایر محصولات برای بسته بندی و عرضه به بازار به یک نشان اختصاصی یا لوگو احتیاج دارند. از این رو طراحی لوگو محصولات ارگانیک از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به گونه‌ای طراحی شود تا مشتریان در نگاه اول بتوانند معنا و مفهوم آن را درک کرده و ارگانیک بودن محصول موردنظر را تشخیص دهند. اما اصول طراحی لوگوی محصولات ارگانیک چیست و چگونه می‌توانیم لوگویی معنادار اما در عین حال جذاب برای محصولات ارگانیک یک برند طراحی کنیم؟

لوگوی ارگانیک باید به گونه‌ای طراحی شود که مخاطب در نگاه اول به لوگو بتواند طبیعی بودن و سالم بودن محصول موردنظر را بدون نیاز به مطالعه توضیحات درج شده بر روی آن تشخیص دهد. تحقق این امر نیز به میزان خلاقیت و توانمندی طراح لوگو در انتقال مفهوم طبیعی بودن محصول از طریق خلق یک نماد بصری بستگی دارد.

در ادامه این مطلب اهمیت طراحی لوگو برای محصولات ارگانیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با اصول ساخت لوگو محصولات ارگانیک نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده  همراه باشید.

لوگو محصولات طبیعی

محصولات ارگانیک چیست؟

واژه «ارگانیک» به نحوه تولید برخی محصولات اشاره دارد و محصولات ارگانیک یا طبیعی نیز به فرآورده‌هایی گفته می‌شود که صفر تا صد مراحل کاشت، پرورش و برداشت آنها بدون استفاده از هیچگونه مواد شیمیایی، آنتی بیوتیک، هورمون رشد و یا ماده ضد عفونی کننده انجام شود.

یک محصول کشاورزی و یا ماده غذایی تنها درصورتی برچسب ارگانیک دریافت می‌کند که عاری از هرگونه ماده شیمیایی یا افزودنی غیرطبیعی همچون شیرین کننده‌ مصنوعی، نگهدارنده، طعم دهنده و یا رنگ دهنده بوده و به صورت کاملا طبیعی تغذیه کرده باشد.

رایج‌ترین محصولات ارگانیک شامل میوه‌ها، سبزیجات، انواع بذرها و محصولات لبنی است. گوشت حیواناتی که بدون تزریق هورمون و یا آنتی بیوتیک رشد می‌کنند نیز در دسته محصولات ارگانیک قرار می‌گیرد.

محصولات ارگانیک به دلیل تولید طبیعی و عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر، بسیار مغذی‌تر و سالم‌تر از تولیدات غیر ارگانیک بوده و مصرف آنها نیز مزایای بسیاری برای سلامتی انسان به همراه دارد. محصولات طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین‌های موردنیاز بدن هستند و به همین دلیل مصرف آنها در دو دهه گذشته به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

لوگو برای محصولات ارگانیک

اهمیت طراحی لوگو محصولات ارگانیک

برندهای تولیدکننده محصولات ارگانیک نیز مانند سایر محصولات غذایی به یک لوگوی اختصاصی یا نماد بصری احتیاج دارند. لوگو محصولات ارگانیک در واقع ماهیت (طبیعی بودن) آنها را به مخاطبان نشان می‌دهد و موجب تمایز این محصولات با سایر محصولات موجود در بازار خواهد شد.

از طرفی دیگر لوگوی محصولات ارگانیک به آنها هویت و اعتبار می‌بخشد و در صورت طراحی حرفه‌ای و اصولی نیز منجر به جلب توجه و اعتماد مشتریان در نهایت نیز ترغیب آنان نسبت به خرید خواهد شد. با طراحی لوگو برای محصولات ارگانیک شرکت خود می‌توانید از آن به عنوان نشان تجاری برندتان استفاده کرده و به کسب و کار خود رسمیت بخشید.

محصولات ارگانیکی که دارای لوگوی اختصاصی و مرتبط هستند بسیار سریع‌تر از محصولات بدون نشان تجاری به فروش می‌رسند؛ زیرا مشتریان امروزی به نمادهای بصری توجه ویژه دارند. لوگو محصولات ارگانیک در واقع اولین آیتمی است که در نگاه اول توجه مخاطبان هدف را به خود جلب کرده و نام برند شما را در ذهن آنان برجسته می‌سازد. در صورتی که بازدیدکنندگان در همان ابتدا بتوانند با لوگو محصولات طبیعی شما ارتباط برقرار کرده و پیام آن را درک کنند، احتمال خرید آنان به طرز چمشگیری افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال از مهم‌ترین دلایل طراحی لوگو محصولات ارگانیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لوگوی محصولات ارگانیک هویت و نماد بصری برند شما در نظر گرفته می‌شود.
  • طراحی لوگو برای محصولات ارگانیک برند شما را از سایر برندها متمایز می‌سازد.
  • لوگوی ارگانیک توجه و اعتماد مشتریان را جلب خواهد کرد.
  • ساخت لوگو محصولات ارگانیک به برند شما ارزش و اعتبار می‌بخشد.
  • لوگوی محصولات ارگانیک تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند.
  • طراحی لوگو برای محصولات ارگانیک موجب افزایش آگاهی افراد از برند شما می‌شود.

بنابراین با طراحی یک لوگوی جذاب، مرتبط و مناسب برای محصولات ارگانیک می‌توانید از مزایای قابل توجه آن در جذب مشتری و رونق کسب و کار خود بهره مند شده و برندتان را به طور کامل از رقبا متمایز سازید.

طراحی لوگوی محصولات ارگانیک

اصول طراحی لوگوی محصولات ارگانیک

برای طراحی لوگو محصولات ارگانیک باید به چندین نکته ساده اما مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی جذاب و خاص را برای برند خود طراحی نمایید. مهم‌ترین اصول طراحی لوگو برای محصولات ارگانیک شامل:

انتخاب سبک طراحی

در اولین مرحله از طراحی لوگو محصولات ارگانیک ابتدا باید سبک طراحی دلخواه خود را انتخاب کنید. برای طراحی لوگو محصولات می‌توانید از سه روش لوگو نوشتاری (لوگوتایپلوگو تصویری و لوگو ترکیبی استفاده کنید که انتخاب از میان آنها به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد.


برای آشنایی با انواع سبک طراحی لوگو  روی لینک کلیک نمایید.


لوگو نوشتاری همانطور که از نام آن پیداست به لوگویی اشاره دارد که به سبک نوشتاری (با استفاده از نام کامل برند یا حروف اختصاری آن) طراحی می‌شود و مبتنی بر متن است.

لوگو تصویری نیز با استفاده از نشانه‌ها و نماهای تصویری و البته مرتبط با محصولات ارگانیک طراحی می‌شود تا بتواند حوزه فعالیت برند و ماهیت این محصولات را با ترسیم یک شکل یا نماد به مشتریان معرفی کند.

لوگو ترکیبی نیز تلفیقی از دو روش طراحی نوشتاری و تصویری است که به عنوان یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو برای مشاغل مختلف شناخته می‌شود.

محصولات ارگانیک چیست؟

استفاده از نماد مرتبط

در صورت طراحی لوگو به روش ترکیبی یا تصویری باید از یک نماد مناسب و مرتبط با محصولات ارگانیک استفاده کنید تا مخاطبان با مشاهده آن به سرعت بتوانند به طبیعی بودن محصول موردنظر پی ببرند.

برای طراحی لوگوی محصولات ارگانیک معمولا از تصاویری همچون خورشید، برگ درخت و یا تصویر طبیعت استفاده می‌شود زیرا این عناصر به عنوان نمادهای اصلی طبیعت شناخته می‌شوند و قرار دادن آنها در لوگو محصولات ارگانیک نیز به خوبی مفهوم طبیعی بودن را به مخاطب انتقال می‌دهد.

انتخاب ترکیب رنگی مناسب

انتخاب ترکیب رنگی مناسب نیز نکته مهم دیگری در طراحی لوگوی محصولات ارگانیک است که نقش حائز اهمیتی را در جذابیت بصری لوگو و انتقال پیام صحیح برند به مخاطب ایفا می‌کند.


برای آشنایی با روانشناسی رنگ برند و مفهوم هر رنگ در طراحی لوگو این مقاله را مطالعه کنید.


«رنگ سبز» رنگ پایه و اصلی در تمامی لوگوهای ارگانیک است؛ زیرا این رنگ به عنوان رنگ طبیعت شناخته می‌شود و نزدیک‌ترین ارتباط را با محصولات ارگانیک دارد.

روانشناسی رنگ سبز در طراحی لوگو نشان می‌دهد که رنگ سبز در دسته رنگ‌های پرانرژی و مثبت قرار دارد و با مفاهیمی همچون سلامتی، طبیعت، آرامش و رشد در ارتباط است. بنابراین برای طراحی لوگو محصولات ارگانیک حتما از رنگ سبز به عنوان رنگ پایه و رنگ‌های دیگری همچون زرد یا قهوه‌ای نیز به عنوان رنگ مکمل استفاده کنید. البته استفاده از طیف‌های تیره و روشن رنگ سبز نیز به تنهایی برای طراحی لوگو محصولات ارگانیک مناسب است و مفهوم طبیعی بودن را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

نمونه لوگو محصولات ارگانیک

انتخاب فونت مناسب

استفاده از فونت مناسب و خوانا نیز یکی دیگر از اصول طراحی لوگو محصولات ارگانیک است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو و جلب توجه بیننده دارد.

فونتی که برای طراحی لوگوی ارگانیک استفاده می‌کنید باید ساده باشد تا مخاطب به راحتی قادر به خواندن نام برند و به خاطر سپردن آن باشد. اهمیت استفاده از فونت ساده در طراحی لوگو نوشتاری بسیار بیشتر از لوگو تصویری است زیرا در این صورت فونت مورد استفاده به عنوان اصلی‌ترین المان لوگو در نظر گرفته می‌شود و تمام توجه مخاطب به آن معطوف خواهد شد. بنابراین فونتی را برای لوگو محصولات ارگانیک خود انتخاب کنید که خواندن آن برای مخاطب ساده و آسان باشد.


آشنایی با انواع فونت طراحی لوگو و نکات طلایی انتخاب فونت مناسب برای لوگو را در این مقاله بخوانید.


عکس لوگو محصولات ارگانیک

طراحی ساده اما خاص

«رعایت اصل سادگی» از دیگر نکات مهم طراحی لوگو برای محصولات طبیعی است که موجب درک آسان‌تر لوگو توسط مخاطبان خواهد شد. نماد مورد استفاده در لوگوی ارگانیک باید ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی باشد تا مخاطب به راحتی بتواند مفهوم و پیام آن را درک کرده و با لوگوی شما ارتباط ذهنی و عاطفی برقرار کند.

لوگوهای پیچیده شاید در ابتدا بتوانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند اما در انتقال پیام برند بسیار ضعیف عمل کرده و خیلی سریع‌تر از آنچه که فکر کنید به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

به یاد داشته باشید که پیام، هویت و شخصیت برند شما زمانی برای مخاطب قابل فهم و تشخیص است که لوگوی خود را در کمال سادگی و البته جذابیت طراحی کنید. بنابراین از بکار بردن نمادهای پیچیده و متعدد در لوگو محصولات ارگانیک پرهیز کرده و آن را در کمال سادگی اما جذاب طراحی نمایید.

استفاده از شعار یا جمله خاص

ابداع یک شعار یا جمله کوتاه و قرار دادن آن در لوگو نیز یکی دیگر از نکات مهم طراحی لوگوی محصولات ارگانیک است که جذابیت بصری و تاثیرگذاری آن را دو چندان خواهد کرد. استفاده از یک جمله کوتاه دو الی سه کلمه‌ای در طراحی لوگو موجب درک کامل ماهیت محصولات و ماندگاری بیشتر نشان بصری شما در ذهن مخاطبان شده و آن را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازد.

جملاتی همچون 100% Organic(100%طبیعی)، Organic Food (غذای ارگانیک)، From the Farm (تولیدشده در مزرعه)، Natural Product (محصول طبیعی) و یا Pure and Natural (خالص و طبیعی) عبارات رایجی هستند که معمولا در لوگو محصولات ارگانیک درج می‌شوند و ماهیت آنها را در قالب یک جمله کوتاه و موثر به مشتریان نشان می‌دهند. اندازه فونت و محل درج شعار در لوگو نیز بسیار مهم است و باید با فونتی کوچک‌تر از نام برند نوشته شود و در پایین‌ترین قسمت لوگو قرار گیرد.


اگر می‌خواهید بدانید چگونه یک شعار تبلیغاتی بسازید؟ این مقاله را از دست ندهید!


استفاده از اشکال هندسی

طراحی لوگو با اشکال هندسی در ساخت لوگو محصولات ارگانیک نیز کمک بسیاری به جذابیت و سازماندهی لوگوی شما خواهد کرد. اشکالی همچون دایره، بیضی و یا مربع احساساتی همچون اعتماد، امنیت، رضایت و اشتیاق را در مخاطبان ایجاد کرده و توجه آنها را به لوگوی محصولات ارگانیک شما جلب خواهند کرد. برای استفاده موثر از یک شکل هندسی مثلا دایره در لوگوی خود می‌توانید تمامی عناصر از جمله نماد اصلی، نام برند و یا شعار خود را درون آن قرار دهید تا علاوه بر جلب توجه مخاطبان همچنین بتوانید به لوگوی خود نظم و انسجام بخشید.

لوگو محصولات کشاورزی طبیعی

بررسی لوگو رقبا

بررسی لوگوهای خاص و موفق نیز در طراحی یک نشان تجاری به یاد ماندنی برای محصولات ارگانیک کمک بسیاری به شما خواهد کرد. البته منظور از بررسی لوگو رقبا، تقلید و کپی برداری دقیق از آنها نیست و شما به عنوان طراح لوگو و یا برند تولیدکننده محصولات ارگانیک باید با بررسی و تحلیل روش‌های طراحی لوگوی رقبا، ترکیب‌های رنگی رایج و فونت‌های مورد استفاده در آنها بتوانید ایده‌های مختلف را در کنار یکدیگر قرار داده و با تلفیق آنها، یک لوگوی منحصر به فرد برای برند خود طراحی کنید.

رعایت فاصله استاندارد و تناسب میان اجزای لوگو

رعایت فاصله استاندارد و تناسب میان اجزای مختلف لوگو نیز آخرین مرحله از طراحی لوگو محصولات ارگانیک است که تاثیر بسزایی بر میزان جذابیت و موفقیت لوگو خواهد داشت. اگر تمامی نکات بالا را به درستی رعایت کنید اما عناصر لوگو دارای تناسب و فاصله کافی از یکدیگر نباشند، لوگوی شما نه تنها خروجی جذابی ندارد بلکه هیچ تاثیر مثبتی نیز بر مخاطبان هدف نیز نخواهد گذاشت.

اگر لوگوی ارگانیک خود را به روش لوگو ترکیبی طراحی می‌کنید باید نماد اصلی لوگو را در وسط قرار دهید و سپس با رعایت فاصله مناسب، نام برند و سپس شعار خود را در پایین آن درج کرده و تمامی این عناصر را نیز دقیقا در وسط یک شکل هندسی به عنوان مثال دایره قرار دهید.

اگر فاصله میان اجزای لوگوی محصولات ارگانیک خیلی کم و یا خیلی زیاد باشد، درک پیام و مفهوم آن برای مخاطب دشوار خواهد بود و جذابیت بصری لوگوی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در صورت طراحی لوگوی ارگانیک به روش لوگوتایپ نیز باید نام برند را دقیقا در وسط لوگو قرار دهید و برای برجسته ساختن نام تجاری خود نیز از شکل هندسی دایره و یا مربع به عنوان پس زمینه لوگو استفاده نمایید.

با انجام دقیق و صحیح این مراحل و رعایت نکات مربوط به طراحی نماد بصری می‌توانید یک لوگو خاص و به یاد ماندنی برای محصولات ارگانیک خود طراحی کرده و آن را بر روی تولیدات خود درج کنید.

لوگو محصولات طبیعی

جمع بندی

طراحی لوگو محصولات ارگانیک یکی از مهم‌ترین مراحل برندسازی شرکت‌های تولیدکننده محصولات طبیعی است. محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که برای تولید آنها از هیچگونه افزودنی و مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. این محصولات مزایای بسیاری برای سلامتی به همراه دارند و در دو دهه اخیر نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. از این رو برای معرفی حرفه‌ای محصولات ارگانیک برند خود به مخاطبان و دوستداران محصولات طبیعی به یک لوگوی جذاب احتیاج دارید.

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارس طراحی لوگو اختصاصی خود با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر