آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو رستوران

  اصول طراحی لوگو رستوران

  طراحی لوگو رستوران مهم‌ترین اقدام پس از راه اندازی و افتتاح یک رستوران بزرگ یا کوچک است که به آن رسمیت و اعتبار می‌بخشد. برندسازی موفق و طراحی هویت بصری خاص به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدا خود را به روشی حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی نمایید. طراحی لوگو برای رستوران درست مانند مانند کیفیت بالای غذاها، طراحی داخلی، تابلوی اختصاصی، راه اندازی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش مهمی را در موفقیت رستوران شما ایفا می‌کند. طراحی یک لوگوی خاص و جذاب برای رستوران به شما کمک می‌کند تا بتوانید در نگاه اول توجه مخاطبان هدف را جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورید. از آنجایی که رستوران در دسته مشاغل پرمتقاضی قرار دارد و فضای رقابتی سنگینی نیز در آن حاکم است؛ طراحی یک لوگو منحصر به فرد می‌تواند به طور کلی شما را از رقبا متمایز سازد. اما چگونه می‌توانیم یک لوگو به یادماندنی برای رستوران خود طراحی کنیم؟ در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو رستوران را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه لوگو رستوران طراحی شده در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


  نمونه لوگوهای طراحی شده توسط تیم طراحان آرمکده مشاهده کنید:

  لوگو صنایع غذایی


  اهمیت طراحی لوگو رستوران

  طراحی لوگو رستوران یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای این شغل در نظر گرفته می‌شود که نقش مهمی را در برقراری ارتباط موثر با مخاطبان هدف ایفا می‌کند. اگر در یک شهر صدها رستوران کوچک و بزرگ وجود داشته باشد و شما نیز بخواهید رستوران خود را تاسیس کنید، چگونه می‌توانید رستوران‌تان را در میان طیف گسترده‌ای از رستوران‌های موجود در شهر متمایز نمایید؟ چگونه می‌خواهید خود را به عنوان یک مجموعه حرفه‌ای به مخاطبان معرفی کرده و آنها را نسبت به صرف یک وعده غذایی در رستوران خود ترغیب کنید؟ طراحی یک لوگو خاص و جذاب به شما کمک می‌کند تا در ابتدا بتوانید در فضای رقابتی کنونی خود را از رقبا متمایز سازید و پس از آن نیز توجه مخاطبان را به رستوران خود جلب نمایید.

  آگاهی از برند (Brand Awareness) به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت طراحی لوگو رستوران در نظر گرفته می‌شود که رستوران شما را به روشی حرفه‌ای به مشتریان معرفی خواهد کرد. با طراحی یک لوگوی حرفه‌ای می‌توانید مخاطبان را با رستوران خود آشنا کرده و اولین مرحله در فرآیند بازاریابی را به صورت صحیح پشت سر بگذارید. موفقیت یک رستوران در گرو «ایجاد احساسات مثبت» و «ارائه غذای باکیفیت» است که با طراحی یک لوگوی جذاب می‌توانید نیمی از مسیر موفقیت را طی کنید. اگر مخاطبان در نگاه اول مجذوب لوگو یک رستوران شوند و با آن ارتباط برقرار کنند، به احتمال زیاد نسبت به امتحان کردن غذاهای آن ترغیب خواهند شد. بنابراین طراحی لوگو در وهله اول موجب ایجاد انگیزه در مخاطبان و ارائه غذای باکیفیت نیز موجب تبدیل شدن آنها به مشتری خواهد شد. از طرفی دیگر لوگو رستوران در واقع هویت بصری آن در نظر گرفته می‌شود که در موقعیت‌های مختلف همچون تابلوی رستوران، بنرهای تبلیغاتی، منو، وب سایت و شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو باید به گونه‌ای طراحی شود تا در ذهن مخاطبان ثبت شود و پس از مدتی نیز به لوگویی قابل تشخیص تبدیل گردد.

  لوگو رستوران

  انواع لوگو رستوران

  همانطور که اشاره کردیم در یک شهر ممکن است صدها رستوران وجود داشته باشد و هریک از آنها نیز ارائه دهنده غذاهای خاصی باشند. از این رو طراح لوگو رستوران پیش از اقدام به طراحی باید سبک یک رستوران و نوع خدمات آن را در نظر داشته باشد. انواع لوگو رستوران شامل موارد زیر است:

  لوگو رستوران سنتی

  لوگو رستوران سنتی یکی از انواع رایج طراحی لوگو برای رستوران است و عناصر آن باید با دقت زیادی انتخاب شوند. طراحی لوگو رستوران سنتی باید با سبک رستوران همخوانی داشته باشد و طوری طراحی شود که سنتی بودن رستوران را به مخاطب نشان دهد. لوگو برای رستوران سنتی بهتر است با فونت نستعلیق یا شکسته طراحی شود تا معرف خوبی از سبک رستوران باشد.

  لوگو رستوران سنتی

  لوگو فست فود

  لوگو فست فود نیز در دسته انواع لوگو رستوران قرار دارد که برای طراحی آن می‌توانید از انواع سبک طراحی لوگو همچون لوگو تصویری، لوگوتایپ و یا لوگو تصویری استفاده کنید. برای طراحی لوگو فست فود باید از نمادهای مرتبطی همچون پیتزا و یا ساندویچ استفاده کنید تا بیانگر حوزه فعالیت شما باشند.

  طراحی لوگو رستوران

  لوگو رستوران غذاهای فرنگی

  لوگو رستوران غذاهای فرنگی یا لوگو رستوران های خارجی نیز مدل دیگری از طراحی لوگو رستوران است که طیف گسترده‌ای از کشورهای دنیا همچون ایتالیا، فرانسه، چین، هند و غیره را شامل می‌شود. برای طراحی این سبک از لوگو بهتر است از پرچم کشور موردنظر در لوگو استفاده کنید. به عنوان مثال برای طراحی لوگو رستوران ایتالیایی می‌توانید پرچم کشور ایتالیا را به نوعی در لوگو قرار دهید تا مخاطبان با مشاهده آن بتوانند با حوزه فعالیت شما را تشخیص دهند.

  لوگوی رستوران های خارجی

  لوگو رستوران دریایی

  لوگو رستوران دریایی نیز مدل رایج دیگری از طراحی لوگو رستوران است که معمولا برای طراحی آن از تصویر حیوانات دریایی همچون ماهی استفاده می‌شود که انتخاب بسیار خوبی برای طراحی لوگو رستوران دریایی است.

  لوگو کافه رستوران

  لوگو کافه رستوران

  طراحی لوگو کافه رستوران کمی چالش برانگیز است و باید با دقت بیشتری انجام شود. کافه رستوران به مجموعه‌هایی اشاره دارد که علاوه بر منوی غذا دارای منوی کافی شاپ نیز هست. از این رو برای طراحی لوگو کافه رستوران بهتر است از نمادهای مرتبط با رستوران و کافی شاپ به طور همزمان استفاده کنید تا بتوانید مشتریان را از نوع خدمات خود مطلع سازید.


  در مورد طراحی لوگو کافه بیشتر بدانید.


  اجزای تشکیل دهنده آرم لوگو رستوران

  پیش از اقدام به طراحی لوگو کافه رستوران ابتدا باید با اجزا و عناصر اصلی تشکیل دهنده آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید بر اساس نوع رستوران خود بهترین لوگو را برای آن طراحی نمایید. اجزای اصلی لوگو رستوران شامل:

  متن

  متن یا تکست به عنوان اصلی‌ترین عنصر لوگو رستوران ایرانی و یا خارجی شناخته می‌شود که تاثیر بسزایی بر میزان جذابیت لوگوی شما خواهد داشت. برخلاف سایر صنایع، طراحی لوگونوشتاری یا لوگو مارک (استفاده از نام برند به عنوان نماد اصلی لوگو) برای رستوان‌ها بسیار رایج و مناسب است. طراحی لوگوتایپ به شما کمک می‌کند تا لوگویی کاملا منحصر به فرد طراحی کنید و رستوران خود را از سایر رستوران‌ها متمایز سازید. بنابراین «متن» عنصری بسیار مهمی در لوگو تمامی رستوران‌ها محسوب می‌شود و به تنهایی می‌تواند لوگو یک رستوران را شکل دهد.

  لوگو رستوران های معروف

  رنگ

  رنگ نیز عنصر بسیار مهم دیگر لوگو رستوران است که نقش حائز اهمیتی را در میزان جذابیت آن ایفا می‌کند. رنگ‌ها دارای تاثیرات روانشناختی خاصی بر افراد هستند و هر رنگ نیز عواطف و احساسات مختلفی را در مخاطبان ایجاد می‌کند. از این رو باید توجه ویژه‌ای به انتخاب رنگ لوگو رستوران خود داشته باشید تا بتوانید تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مشتریان به وجود آورید و آنان را نسبت به استفاده از خدمات خود ترغیب نمایید. برای جذابیت بیشتر لوگو رستوان همچنین باید به تعداد رنگ‌های لوگو و هماهنگی آنها با یکدیگر نیز توجه داشته باشید. در حالت ایده آل نباید از بیش از دو یا نهایتا سه رنگ در لوگوی خود استفاده کنید؛ زیرا در غیر این صورت لوگوی شما به لوگویی شلوغ و بی کیفیت تبدیل خواهد شد. رنگ قرمز و زرد از جمله رنگ‌هایی هستند که موجب ایجاد اشتها می‌شوند و به همین در لوگو رستوران های معروف ایرانی و خارجی همچون عطاویچ، برگرکینگ و یا مک دونالد از این دو رنگ‌ استفاده شده است.

  لوگو برای رستوران

  فونت

  از آنجایی که لوگو اکثر رستوران‌ها به سبک لوگوتایپ طراحی می‌شود؛ پس فونت نیز نقش حائز اهمیتی را در موفقیت یک لوگو ایفا می‌کند. به خصوص در زمانی که می‌خواهید یک لوگو مینیمال بدون هیچ هنصر دیگری طراحی کنید؛ زیرا در این صورت «فونت لوگو» تنها عنصر موجود جهت انتقال ارزش و پیام برند شما به مشتری است. بنابراین باید فونت لوگو رستوران خود را با دقت کافی و با توجه به نوع لوگو (لوگو رستوران سنتی، فست فود و غیره) انتخاب کنید. همانطور که اشاره کردیم، برای لوگو رستوران سنتی یا لوگو باغ رستوران بهتر است فونت نستعلیق یا شکسته و برای طراحی فست فود نیز از فونت‌های ساده و با گوشه‌های گرد همچون فونت لوگوی مک دونالد استفاده کنید. «خوانایی فونت» مهم‌ترین نکته در انتخاب فونت است که موجب ماندگاری لوگو رستوران شما خواهد شد. مخاطبان باید به راحتی بتوانند نام رستوران شما را در لوگو بخوانند و آن را به خاطر بسپارند؛ بنابراین استفاده از فونت‌های پیچیده و ناخوانا برای لوگوی رستوران موجب ایجاد نوعی تصویر ذهنی منفی از برند در ذهن مخاطب شده و خیلی سریع نیز به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

  لوگو رستوران ایرانی

  تصاویر و نمادها

  تصاویر و نمادها نیز عناصر مهم دیگر لوگو رستوران هستند که در طراحی لوگو تصویری و لوگو ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای طراحی لوگو رستوران و به منظور معرفی حرفه‌ای‌تر برند و حوزه فعالیت خود به مخاطبان هدف بهتر است از نمادهای مرتبط با رستوران همچون غذا، کارد و چنگال، بشقاب، تصویر یک سرآشپز و غیره استفاده نمایید. بدین ترتیب مخاطبان در نگاه اول به سرعت متوجه حوزه فعالیت شما خواهند شد و در صورت رعایت سایر نکات مربوط به طراحی همچون انتخاب رنگ و یا فونت مناسب نیز لوگوی رستوران‌تان را به خاطر خواهند سپرد.

  با انتخاب صحیح این عناصر می‌توانید لوگویی جذاب و درخشان برای رستوران خود طراحی کرده و آن را به عنوان نماد اصلی کسب و کارتان به مخاطبان معرفی نمایید.

  نکات مهم طراحی لوگو برای رستوران

  برای طراحی لوگو رستوران علاوه بر دقت در انتخاب صحیح عناصر مربوط به لوگو باید به برخی نکات مهم نیز توجه داشته باشید تا بتوانید لوگوی خود را متناسب با حوزه فعالیت و نوع مخاطبان خود طراحی کنید. لوگو رستوران باید مخاطبان را نسبت به انجام یک عمل خاص یعنی امتحان کردن غذاهای آن ترغیب نماید؛ از این رو باید علاوه بر توجه به انتخاب صحیح عناصر به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

  لوگو برای رستوران

  درک هویت برند (Brand Identity)

  برای خلق نمادی که با برند شما مرتبط باشد ابتدا باید ارزش‌های برند خود را تعریف کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

  هدف اصلی شما چیست؟

  رستوران شما چه نوع رستوارنی است؟

  چرا مشتریان باید رستوران شما را برای صرف غذا انتخاب کنند؟

  وجه تمایز رستوران شما از سایر رستوران‌ها چیست؟

  پاسخ این سوالات، هویت برند شما را تا حدی شکل می‌دهد. بنابراین تمامی عناصری که برای طراحی لوگو رستوران خود انتخاب می‌کنید باید متناسب با ماموریت و ارزش‌های برندتان باشد.

  شناخت مخاطبان هدف

  شناخت مخاطبان هدف نیز یکی دیگر از نکات بسیار مهمی است که در هنگام طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشید؛ زیرا لوگو شما باید مشتریان را نسبت به برقراری ارتباط با برند ترغیب نماید. برای تحقق این امر نیز در هنگام طراحی لوگو برای رستوران باید مخاطبان هدف خود را در ذهن داشته باشید. شناسایی مخاطبان هدف به معنای آگاهی از گروه سنی و علایق آنها است که تاثیر بسزایی بر نوع طراحی لوگو خواهد داشت. به عنوان مثال مخاطبان هدف یک فست فود همچون ژاپاتا و یا یک رستوران سنتی همچون عالی قاپو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. اگرچه حوزه فعالیت این دو نیز با یکدیگر متفاوت است؛ اما علاوه بر در نظر داشتن این موضوع باید به مخاطبان هدف و نوع سلیقه آنها نیز توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی جذاب طراحی کنید.

  تعادل در طراحی

  بهترین لوگوهای طراحی شده برای رستوران‌ها به راحتی قابل خواندن، یادآوری و از همه مهم‌تر دارای نوعی تعادل در طراحی هستند. اما منظور از تعادل در طراحی چیست؟ تعادل در طراحی موجب ایجاد نوعی هماهنگی میان اجزای لوگو شده و درک مفهوم آن را برای مخاطبان آسان‌تر می‌سازد. به عنوان مثال با صرف نظر از تعداد عناصر موجود در لوگوی رستوران، باید نوعی جریان بصری ملایم در آن وجود داشته باشد تا مشتریان بتوانند بر روی عناصر آن متمرکز شده و مفهوم آنها را درک کنند. به منظور ایجاد تعادل در طراحی علاوه بر رعایت سلسله مراتب و فاصله استاندارد میان عناصر لوگو همچنین می‌توانید از تکنیک‌هایی همچون فضای منفی (Negative Space) در آن استفاده کنید تا لوگویی به یادماندنی برای رستوران خود طراحی نمایید.

  سازگاری لوگو در سطوح مختلف

  همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم تصویر یا عکس لوگو رستوران در سطوح و پلتفرم‌های مختلفی همچون تابلو اصلی رستوران، بنرهای تبلیغاتی، منو رستوران، یونیفرم کارمندان، ظروف، شبکه‌های اجتماعی و غیره درج می‌شود. از این رو باید طوری طراحی شود تا علاوه بر سازگاری در سطوح مختلف همچنین قابل پرینت نیز باشد. برخی رنگ‌ها، متن‌ها و یا نمادها قابلیت چاپ بر روی سطوح مختلف را ندارند؛ از این رو بهتر است طرح لایه باز لوگو رستوران (نسخه قابل ویرایش لوگو) را در سطوح و پلتفرم‌های مختلف امتحان کرده و سپس طرح آن را نهایی کنید.

  با رعایت این نکات ساده اما مهم می‌توانید بهترین لوگو را برای انواع مختلف رستوران‌ها طراحی کنید. اکثر طراحان لوگو به منظور حصول اطمینان از اثربخشی لوگو و جلب رضایت صاحبان مشاغل، موکاپ لوگو رستوران (پیش نمایش لوگو) را بر روی سطوح مختلف نشان می‌دهند تا در صورت وجود هرگونه مشکل گرافیکی بتوانند آن را برطرف نمایند.

  نمونه لوگو رستوران

  نمونه لوگو رستوران طراحی شده در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو رستوران طراحی شده در آرمکده را مشاهده کنید و جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی لوگو رستوران خود نیز با ما در ارتباط باشید.

  نمونه لوگو رستوران آرمکده

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو