آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگوی عسل

  طراحی لوگوی عسل

  طراحی لوگوی عسل نقش مهمی را در موفقیت یک برند تولیدکننده عسل و یا یک فروشگاه عسل فروشی به خصوص در مراحل ابتدایی شروع فعالیت ایفا می‌کند. ساخت یک لوگو عسل منحصر به فرد و جذاب، پتانسیل بالایی در ایجاد تصویر ذهنی مثبتی در ذهن مخاطبان داشته و یک برند را به طور حرفه‌ای و تاثیرگذار به مخاطبان هدف معرفی می‌کند و به آن رسمیت و اعتبار می‌بخشد. طراحی لوگوی عسل فروشی برای افرادی که قصد راه اندازی یک فروشگاه را دارند و یا افرادی که می‌خواهند لوگوی فعلی خود را به روزرسانی کنند، یک ضرورت محسوب می‌شود. لوگو عسل فروشی به شناسایی برند و ماندگاری نام آن در ذهن مشتریان کمک کرده و توجه آنان را به نام تجاری و محصولات شما جلب خواهد کرد.

  طراحی لوگوی عسل دارای برخی اصول و ضوابط خاصی است که در هنگام خلق هویت بصری برای بیزینس خود باید به آنها توجه داشته باشید. در ادامه این مطلب، اهمیت طراحی لوگوی عسل را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با اصول طراحی لوگو عسل نیز آشنا خواهیم کرد.

  دلایل اهمیت طراحی لوگوی عسل

  طراحی لوگوی عسل یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای برند سازی این شغل در نظر گرفته می‌شود که نقش مهمی را در برقراری ارتباط موثر با مخاطبان هدف ایفا می‌کند. لوگو عسل فروشی، نماد و هویت بصری آن است و باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند در اولین نگاه، توجه مخاطبان را جلب کرده و در ذهن آنان ثبت شود.

  زمانی که محصول خود را با بسته‌بندی خاص و لوگویی منحصر به فرد به بازار عرضه می‌کنید، به راحتی قادر به جلب اعتماد طیف گسترده‌ای از مصرف کنندگان خواهید بود، زیرا به مخاطبان خود نشان می‌دهید که یک برند حرفه‌ای تولیدکننده عسل هستید و بدین ترتیب، اعتمادشان را جلب می‌کنید. افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) نیز یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی لوگوی عسل در نظر گرفته می‌شود که برند شما را به روشی حرفه‌ای به مشتریان معرفی خواهد کرد. با طراحی لوگو می‌توانید مخاطبان را با برند خود آشنا کرده و اولین مرحله در فرآیند بازاریابی را به صورت اصولی پشت سر بگذارید.

   اهمیت طراحی لوگوی عسل

  موفقیت یک برند در گرو «ایجاد احساسات مثبت» و «ارائه محصولات باکیفیت» است که با طراحی یک لوگوی جذاب می‌توانید نیمی از مسیر موفقیت را طی کنید. اگر مخاطبان در نگاه اول، مجذوب لوگو شما شوند و با آن ارتباط برقرار کنند، به احتمال زیاد نسبت به خرید ترغیب خواهند شد. بنابراین طراحی لوگو در وهله اول موجب ایجاد انگیزه در مخاطبان و ارائه محصول باکیفیت نیز موجب تبدیل شدن آنها به مشتری خواهد شد.

  از طرفی دیگر، لوگو عسل در واقع هویت بصری آن در نظر گرفته می‌شود که در موقعیت‌های مختلف همچون تابلوی فروشگاه، بسته‌بندی، بنرهای تبلیغاتی، وب سایت و شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو باید به گونه‌ای طراحی شود تا در ذهن مخاطبان ثبت شود و پس از مدتی نیز به لوگویی قابل تشخیص تبدیل گردد.

  انواع سبک های طراحی لوگو برای عسل

  برای طراحی لوگوی عسل به طور کلی سه روش اصلی وجود دارد که بر اساس سلیقه و هدف خود می‌توانید یک سبک را برای خلق هویت بصری‌ کسب و کارتان انتخاب نمایید. طراحی اصولی و حرفه‌ای سبک‌های طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است و ارتباط مستقیمی با میزان جذابیت و قدرت تاثیرگذاری آنها بر مخاطبان هدف خواهد داشت. روش‌های ساخت لوگو عسل فروشی شامل موارد زیر است:

  لوگوتایپ

  لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری یکی از سبک‌های پرطرفدار طراحی لوگو است و همانطور که از نام آن پیداست، مبتنی بر متن بوده و با استفاده از نام برند موردنظر (به صورت فارسی یا انگلیسی – بر اساس سلیقه شما) طراحی می‌شود. برای ساخت لوگو عسل به سبک نوشتاری می‌توانید نام برند خود را به صورت کامل و یا به صورت اختصاری (مونوگرام) در لوگو درج نمایید.

  مهم‌ترین مزایای طراحی لوگو به روش نوشتاری این است که نام برند شما در ذهن مخاطبان هدف ماندگار می‌شود و همچنین امکان کپی برداری از آن توسط رقبا نیز وجود ندارد. اما نقطه ضعف سبک لوگوتایپ این است که معرف حوزه فعالیت شما نبوده و مخاطبان هدف با مشاهده لوگو نمی‌توانند تشخیص دهند که این لوگو متعلق به یک برند تولیدکننده عسل است.

  لوگو تصویری برای عسل

  لوگو تصویری

  لوگو تصویری نیز روش دیگری برای طراحی لوگوی عسل است که برخلاف لوگوتایپ، مبتنی بر نماد و تصاویر مرتبط با حوزه فعالیت شما است، اما نام تجاری‌تان در آن درج نمی‌شود. مهم‌ترین مزیت این سبک از طراحی این است که در صورت انتخاب نماد مناسب، مخاطبان در اولین نگاه به لوگو می‌توانند تشخیص دهند که این آرم متعلق به یک عسل فروشی است. اما از طرفی دیگر نیز عدم درج نام برند در لوگو سبب می‌شود تا نام برندتان به خوبی در ذهن مخاطبان هدف ثبت نشود.

  لوگو ترکیبی

  لوگو ترکیبی نیز به عنوان رایج‌ترین سبک برای طراحی لوگو اکثر مشاغل و برندها از جمله برندهای تولیدکننده عسل در نظر گرفته می‌شود. روش لوگو ترکیبی همانطور که از نام آن پیداست، تلفیقی از دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری است که یک لوگوی جذاب را برای شما خلق خواهد کرد. لوگو ترکیبی بهترین روش طراحی لوگو برای عسل است که در عین جذابیت، حوزه فعالیت شما را به مخاطب معرفی کرده و نام برندتان را نیز در ذهن آنان ثبت خواهد کرد.

  اصول طراحی لوگوی عسل

  حال که با اهمیت و روش‌های طراحی لوگوی عسل آشنا شدید، در این بخش نکات و اصول طراحی لوگوی عسل فروشی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با در نظر داشتن این نکات بتوانید لوگویی منحصر به فرد و جذاب برای برند خود طراحی نمایید.

  انتخاب نماد مناسب

  در صورت طراحی لوگو به روش تصویری یا ترکیبی باید از یک نماد مرتبط با حوزه فعالیت خود در لوگو استفاده کنید تا معرف محصولات شما باشد. تصویر زنبور و یا کندو عسل، مرتبط‌ترین نمادها برای طراحی لوگوی این کسب و کار است، زیرا مخاطبان در اولین نگاه به آنها به راحتی تشخیص می‌دهند که لوگوی موردنظر، متعلق به یک برند تولیدکننده عسل است.

  حفظ سادگی لوگو

  رعایت اصل «سادگی» یکی دیگر از مهم‌ترین اصول طراحی لوگوی عسل است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. تفاوتی ندارد که از چه روشی برای طراحی لوگوی خود استفاده می‌کنید، آنچه که اهمیت دارد این است که لوگو را در کمال سادگی و به دور از هرگونه پیچیدگی طراحی نمایید تا قدرت تاثیرگذاری آن بر مخاطبان افزایش یابد.

  لوگو ساده و مینیمال به لوگویی گفته می‌شود که مخاطبان به سرعت قادر به شناسایی و تشخیص عناصر آن باشند. لوگوهای ساده، بسیار سریع‌تر توجه و اعتماد مخاطب را جلب می‌کنند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان شکل می‌دهند. در حالی که لوگوهای پیچیده و شلوغ دارای تاثیر عکس هستند و مخاطبان برای درک مفهوم آنها با دشواری مواجه می‌شوند و در همان ابتدا قادر به برقراری ارتباط عاطفی با آن نخواهند بود. بنابراین از بکار بردن عناصر اضافی و غیرضروری در ساخت لوگو عسل اجتناب کرده و آن را در کمال سادگی اما جذابیت طراحی نمایید.

  اصول طراحی لوگو عسل

  انتخاب رنگ مناسب

  نکته مهم دیگری که در هنگام طراحی لوگو عسل باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب پالت رنگی مناسب و جذاب است. از این رو توجه به اصول و نکات مربوط به روانشناسی رنگ‌ در برندینگ هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لوگو کمک بسیاری به شما می‌کند. زیرا رنگ‌ها عواطف و احساسات خاصی را به بیننده انتقال می‌دهند و به همین دلیل باید با دقت انتخاب شوند تا بتوانند مخاطبان را تحت تاثیر قرار داده و آنها را با شما همراه سازند. برای طراحی لوگوی عسل می‌توانید از رنگ‌هایی همچون زرد، طلایی، قهوه‌ای و یا رنگ‌های مکمل همچون سفید یا مشکی استفاده کنید، زیرا این رنگ‌ها دارای نزدیک‌ترین ارتباط با عسل هستند و جلوه بصری خاصی به لوگو کندو عسل یا لوگو عسل طبیعی شما می‌بخشند.

  انتخاب فونت ساده و خوانا

  انتخاب فونت مناسب برای لوگو در صورت طراحی به سبک لوگوتایپ یا لوگو ترکیبی از اهمیت بالایی برخوردار است. فونت لوگو نیز مانند رنگ آن تاثیر قابل توجهی بر جذابیت و قدرت تاثیرگذاری آن خواهد داشت. فونت مناسب برای لوگو، فونتی است که خواندن آن برای مخاطبان راحت و آسان باشد و در عین حال نیز توجه آنان را جلب کند.

  استفاده از فونت‌های ناخوانا و پیچیده نه تنها موجب خاص بودن لوگو نمی‌شود، بلکه تاثیر منفی بر مخاطبان خواهد داشت و جذابیت آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین، سعی کنید فونتی را برای لوگوی خود انتخاب کنید که مخاطب به راحتی قادر به خواندن آن باشد و بتواند بدون دشواری نام برند شما را در لوگو بخواند و آن را به خاطر بسپارد.

  بررسی لوگو رقبا

  بررسی لوگو رقبای موفق در حوزه تولید و عرضه عسل نیز نکته مهمی دیگری است که پیش از طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشید. با بررسی لوگو رقبا می‌توانید از ایده‌های طراحی آنها الهام گرفته و از نقاط قوت‌شان در ساخت لوگو خود استفاده کنید. انجام این کار به معنای کپی برداری عینی و دقیق از لوگوی رقبا نیست، بلکه به معنای آن است که شما می‌توانید از روش‌های طراحی و یا نوع فونت آنها برای طراحی لوگوی خود ایده بگیرید و سپس آنها را با ایده‌های منحصر به فرد خود ترکیب نمایید.

  استفاده از اشکال هندسی

  استفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگوی عسل نیز کمک بسیاری به افزایش جذابیت و سازماندهی آن خواهد کرد. اشکالی همچون دایره، بیضی و یا مربع احساساتی مانند اعتماد، امنیت، رضایت و اشتیاق را در مخاطبان ایجاد کرده و توجه آنها را به لوگوی شما جلب خواهند کرد. برای استفاده موثر از یک شکل هندسی مثلا دایره در لوگوی خود می‌توانید تمامی عناصر از جمله نماد اصلی و نام برند خود را درون آن قرار دهید تا علاوه بر جلب توجه مخاطبان، به لوگوی خود نظم و انسجام بخشید.

  طراحی وکتور لوگو عسل

  طراحی وکتور لوگو عسل

  طراحی وکتور لوگوی عسل نیز نکته مهم دیگری است که در هنگام طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشید. وکتور از جمله سبک‌های رایج طراحی است که تصویر لوگو در آن با استفاده از خطوط، نقطه و منحنی‌های متصل به یکدیگر تشکیل می‌شود. «ویرایش سریع و آسان» به عنوان مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو عسل فروشی به سبک وکتور است؛ زیرا یک لوگو در محیط‌های مختلفی همچون تابلوی فروشگاه، وب سایت، بنرهای تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید قابل ویرایش باشد. با طراحی لوگو عسل به روش وکتور به راحتی می‌توانید سایز آن را بدون افت کیفیت، تغییر دهید و در پلتفرم‌های مختلف نیز بدون محدودیت از لوگوی خود استفاده نمایید.

  رعایت فاصله استاندارد و تناسب میان اجزای لوگو

  رعایت فاصله استاندارد و تناسب میان اجزای مختلف لوگو نیز آخرین مرحله از طراحی لوگو برای عسل است که تاثیر بسزایی بر میزان جذابیت آن خواهد داشت. اگر تمامی نکات بالا را به درستی رعایت کنید، اما عناصر لوگو دارای تناسب و فاصله کافی از یکدیگر نباشند، لوگوی شما نه تنها خروجی جذابی ندارد بلکه هیچ تاثیر مثبتی نیز بر مخاطبان هدف نخواهد گذاشت. اگر لوگوی خود را به روش لوگو ترکیبی طراحی می‌کنید، بهتر است نماد اصلی لوگو را در وسط قرار دهید و سپس با رعایت فاصله مناسب، نام برند خود را در پایین و یا کنار آن درج کنید. در صورت طراحی لوگو به روش نوشتاری یا تصویری نیز باید عنصر اصلی لوگو را مرکز آن قرار دهید و ترجیحا از یک شکل هندسی به منظور سازماندهی و افزایش جلوه بصری لوگو استفاده نمایید.

  با انجام دقیق و صحیح این مراحل و رعایت نکات مربوط به طراحی هویت بصری می‌توانید یک لوگو خاص و به یاد ماندنی برای برند خود طراحی کرده و از آن به عنوان نماد تجاری کسب و کارتان استفاده نمایید.

  نمونه لوگو عسل طراحی شده در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید یک نمونه لوگو عسل طراحی شده در آرمکده را مشاهده کنید و جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  نمونه لوگو عسل طراحی شده در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو