آنچه در این مقاله میخوانید

  لوگو تصویری چیست و چگونه طراحی می شود؟

  لوگو تصویری چیست و چگونه طراحی می شود؟

  لوگو یک نماد و نشانه گرافیکی است که هویت بصری یک برند و کسب و کار را تشکیل می‌دهد و معمولا ترکیبی از تصویر، متن و یا اشکال مختلف است. لوگو دارای انواع مختلفی است که اگر به صورت اصولی و حرفه‌ای طراحی شود به راحتی می‌تواند حوزه فعالیتی شما را به مخاطب معرفی کند. لوگو تصویری یکی از رایج‌ترین انواع لوگو است و همانطور که از نام آن پیداست به سبکی از طراحی لوگو اشاره دارد که برای خلق آن از تصاویر مختلف استفاده می‌شود. لوگو تصویری دارای انواع مختلفی است که طراحی هریک از آنها اصول و قواعد خاص خود را دارد اما تمامی این روش‌ها در نهایت منجر به ایجاد یک نماد منحصر به فرد برای کسب و کارها خواهند شد. لوگو تصویری باید به گونه‌ای طراحی شود تا مخاطب به راحتی بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کرده و به سرعت حوزه فعالیتی برند مورد نظر را تشخیص دهد. لوگوهای تصویری هرچه ساده‌تر باشند بسیار سریع‌تر و راحت‌تر در ذهن بیننده ثبت می‌شوند؛ از این رو برای ماندگاری و ایجاد تمایز میان نام‌های تجاری و مشاغل مشابه باید در طراحی لوگو خود دقت زیادی داشته باشید. در ادامه این مطلب ماهیت و مفهوم لوگو تصویری را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با مزایا و نکات مربوط به طراحی و ساخت آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  لوگو تصویری چیست؟

  لوگو تصویری (Pictorial Mark Logo) که با نام‌هایی همچون نشانه تصویری و یا لوگوی نمادین (لوگو مارک) نیز شناخته می‌شود به یکی از انواع مختلف لوگو اشاره دارد که مبتنی بر گرافیک است. لوگو تصویری به عنوان نماد کسب و کار شما در نظر گرفته می‌شود که خدمات و حوزه فعالیتی‌تان را با ترسیم یک تصویر ساده و مرتبط به مخاطب معرفی می‌کند. برای طراحی نشانه تصویری باید سعی کنید تصویری را خلق کنید که ارتباط نزدیکی با محصولات و خدمات شما داشته باشد تا مخاطب به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

  از بهترین نمونه‌های لوگو تصویری می‌توانیم به لوگو شرکت اپل، نایکی، توییتر، فایرفاکس، پوما و لوگو پپسی اشاره کنیم که از تصاویر ساده برای لوگو و نماد اصلی برند خود استفاده کرده‌اند. این لوگوها نمادین هستند و به راحتی قابل تشخیص‌اند؛ یعنی مخاطب در هر مکانی که آنها را ببیند به سرعت می‌تواند آنها را تشخیص دهد. لوگوی تصویری در واقع برگرفته و الهام گرفته از یک شی در دنیای واقعی است که به عنوان هویت و نماد اصلی یک شرکت، محصول و یا نام تجاری طراحی می‌شود. لوگوهای تصویری باید ساده و واضح باشند تا به راحتی در ذهن مخاطب ثبت شوند. بنابراین اگر ارائه دهنده محصولات و خدمات خاصی هستید باید تصویری را به عنوان لوگو خود انتخاب کنید که پیام اصلی و حوزه فعالیت شما را به مخاطبان معرفی نماید.

  لوگو تصویری

  انواع لوگو تصویری

  برای ساخت یک لوگوی تصویری جذاب و مرتبط با کسب و کار خود می‌توانید از تصاویر و یا نمادهای مختلفی استفاده کنید؛ یعنی برای خلق این نوع لوگو به برخی تصاویر خاص، محدود نیستید. لوگو تصویری دارای انواع مختلفی است که نوع و سبک طراحی آن تماما بر اساس سلیقه و البته ارتباط آن با حوزه فعالیتی شما انتخاب می‌شود. انواع لوگوی تصویری شامل موارد زیر است:

  انواع لوگو تصویری

  لوگو مبتنی بر تصاویر واقعی

  یکی از رایج‌ترین انواع لوگوی تصویری، لوگو مبتنی بر تصاویر واقعی است. یعنی شما با توجه به نوع فعالیت خود می‌توانید از تصاویر دنیای واقعی همچون تصویر گل، گیاه، حیوانات، میوه جات، چوب و غیره برای طراحی نشانه تصویری خود استفاده نمایید.

  بیشتر بخوانید: برندسازی

  طراحی لوگو تصویری

  لوگو سمبلیک

  لوگو سمبلیک یا لوگو نمادین نیز یکی دیگر از انواع لوگوی تصویری است که برای طراحی آن از برخی نمادهای خاص و مرتبط استفاده می‌شود. به عنوان مثال یک فنجان قهوه نماد سمبلیک و مناسبی برای لوگوی یک کافی شاپ است.

  انواع لوگو تصویری

  لوگو انتزاعی

  لوگو انتزاعی از دیگر انواع رایج و جذاب لوگوهای تصویری محسوب می‌شود که در طراحی آن به از به جای استفاده از نمادهای مستقیم از نمادهای غیر مستقیم یا انتزاعی استفاده می‌شود. لوگوهای انتزاعی با استفاده از خط‌ها و رنگ‌های مختلف طراحی می‌شوند و حس کنجکاوی را در مخاطب ایجاد می‌کنند. از نمونه‌های بارز و آشنای لوگوهای انتزاعی می‌توانیم به لوگو شرکت سایپا، شرکت هواپیمایی هما و لوگو کمپانی‌های بزرگ نایکی و اپل اشاره کنیم.

  لوگو های تصویری

  لوگو مسکات

  لوگو مسکات نیز یکی دیگر از سبک‌های طراحی لوگو تصویری است که برای طراحی آن از شخصیت‌های واقعی یا خیالی (انسان و یا جانداران مختلف) به صورت گرافیکی، کاریکاتوری و یا کارتونی استفاده می‌شود. لوگو KFC و یا طرح شخصیت کارتونی بابا برقی شرکت برق از نمونه‌های معروف لوگو مسکات هستند.

  مزایای طراحی لوگو تصویری

  طراحی و ساخت لوگو تصویری در مقایسه با دیگر روش‌های طراحی لوگو مزایای بسیاری را برای یک برند به همراه دارد. مهم‌ترین علت برتری نسبی طراحی نشانه تصویری به عنوان لوگو و یا نماد یک کسب و کار این است که لوگو تصویری اگر به صورت حرفه‌ای و اصولی طراحی شود به راحتی اعتماد مخاطبان را به خود جلب می‌کند و پیام اصلی شما را به آنان منتقل خواهد کرد. از طرفی دیگر نیز ساخت لوگو تصویری می‌تواند ماهیت و حوزه فعالیتی کسب و کار شما را به روشی موثرتر و جذاب‌تر به بینندگان انتقال دهد و به احتمال زیاد آنها را به مشتری تبدیل کند. بنابراین جذابیت بصری لوگوی تصویری نقش حائز اهمیتی را در معرفی و ماندگاری برند شما در ذهن مخاطب ایفا می‌کند و به همین جهت باید هوشمندانه و حرفه‌ای طراحی شود. برخی از مهم‌ترین مزایای طراحی لوگو تصویری برای مشاغل مختلف شامل:

  جلب توجه مخاطب

  همانطور که اشاره کردیم لوگو یا نشانه تصویری به راحتی می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند؛ زیرا اشکال و تصاویری که در طراحی این نوع لوگو بکار می‌روند معمولا برای آنها آشنا هستند. به همین جهت خیلی سریع و آسان با لوگوی تصویری ارتباط برقرار می‌کنند و آن را به عنوان نماد نام تجاری شما در ذهن خود ثبت خواهند کرد. بنابراین اگر می‌خواهید در نگاه اول، توجه مخاطب را به لوگوی خود جلب کنید حتما از یک لوگوی تصویری ساده به عنوان نماد کسب و کارتان استفاده نمایید.

  ایجاد تمایز

  لوگو تصویری شما به عنوان نماد اختصاصی و منحصر به فرد برندتان در نظر گرفته می‌شود و در واقع هویت بصری آن را تشکیل می‌دهد. این لوگو به نوعی شناسنامه کسب و کارتان است و موجب ایجاد تمایز آن با نام‌های تجاری رقبا خواهد شد. بدین ترتیب مخاطب پس از برقراری ارتباط عاطفی با لوگوی شما به راحتی می‌تواند آن را در میان طیف گسترده‌ای از نمادها و لوگوهای مختلف برندهای دیگر تشخیص دهد.

  انتقال سریع و موثر پیام برند

  لوگوهای تصویری به دلیل استفاده از اشکال و تصاویری که برای مخاطب آشنا و ملموس هستند بسیار سریع و راحت می‌توانند پیام اصلی شما را به مخاطب را انتقال دهند. یعنی اگر لوگوی تصویری شما به درستی و مرتبط با کسب و کارتان طراحی شود، مخاطب با نگاه اول و بدون دشواری می‌تواند آن را درک کند و با حوزه فعالیتی شما آشنا شود.

  قابلیت استفاده در حوزه های مختلف

  یکی دیگر از مزایای طراحی لوگو تصویری قابلیت استفاده از آن در زمینه‌های مختلف همچون ایجاد هویت بصری برند، تبلیغات، ساخت بروشور، پوستر، درج آگهی، بنر و المان‌های بازاریابی مختلف است. یعنی شما می‌توانید به راحتی از نشانه تصویری اختصاصی خود در زمینه‌های مختلف استفاده کرده و نیازی به ایجاد تغییرات طراحی و گرافیکی در آن نخواهید داشت. این قابلیت انعطاف پذیری و کارایی در زمینه‌های مختلف، هویت برند شما را در ذهن مخاطب تثبیت می‌کند و موجب ماندگاری لوگوی کسب و کارتان خواهد شد. از طرفی دیگر نیز استفاده از یک لوگوی تصویری ثابت، هزینه‌های مربوط به طراحی و ساخت نشان و نماد تجاری شما را کاهش می‌دهد؛ زیرا دیگر مجبور نیستید برای تبلیغات و یا تهیه بروشور از لوگوهای دیگر استفاده کنید.

  بنابراین طراحی و ساخت لوگو تصویری در کنار ایجاد هویت بصری برند، مزایای قابل توجهی را برای کسب و کار شما همراه دارد و به سرعت در ذهن مخاطب ثبت خواهد شد.

  انواع لوگو تصویری

  لوگو تلفیقی چیست؟

  همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، برای طراحی و ساخت لوگو روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کسب و کار با توجه به حوزه فعالیتی و سیاست‌های کاری خود یکی از آنها را انتخاب می‌کند. علاوه بر لوگو تصویری، روش‌های دیگری همچون لوگوی لوگو نوشتاری (لوگو تایپ) و لوگو تلفیقی نیز برای طراحی و خلق لوگو وجود دارند که بسیاری از برندهای مطرح دنیا از این روش‌ها برای طراحی لوگوی اختصاصی خود استفاده کرده‌اند. اما لوگو تلفیقی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ لوگو تلفیقی (Combination Logo) که با نام لوگو ترکیبی نیز شناخته می‌شود یکی از روش‌های طراحی لوگو است که ترکیبی از لوگوی تصویری و لوگوی نوشتاری است. یعنی برای طراحی لوگوی تلفیقی از یک تصویر مرتبط به عنوان نماد برند و یک نوشتار خاص برای درج نام برند استفاده می‌شود. در این روش از طراحی، نوع تصویر و سبک نوشتار باید با یکدیگر متناسب و هماهنگ باشند تا بتوانند توجه مخاطب را به خود جلب کنند.

  مهم‌ترین ویژگی و مزیت استفاده از لوگوی تلفیقی این است که شما را به طور کامل از رقبا و نام‌های تجاری دیگر متمایز می‌سازد و امکان کپی برداری از آن نیز وجود ندارد. شما همچنین می‌توانید در برخی مواقع لوگوی تصویری و نوشتاری ترکیب شده در لوگو تلفیقی را از یکدیگر جدا کرده و آنها را به صورت مجزا و در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید.

  نکاتی درباره طراحی و ساخت لوگو تصویری

  برای طراحی و ساخت لوگو تصویری نباید تنها به خلق یک تصویر و یا جستجو برای پیدا کردن تصاویر مختلف به عنوان نماد کسب و کار خود اکتفا کنید. در فرآیند طراحی لوگوی تصویری باید به برخی نکات ساده اما مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی ماندگار و جذاب خلق کنید. این نکات مهم شامل:

  pictorial logo

  تطابق تصویر با حوزه فعالیت برند

  اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام طراحی لوگوی تصویری باید به آن توجه داشته باشید، وجود تطابق و ارتباط معنایی میان تصویر و حوزه فعالیت برند مورد نظر است. یعنی تصویر و نماد شما باید معنای دقیق و مشخصی داشته باشد و مخاطب با دیدن آن به راحتی بتواند آن را درک کند. به عنوان مثال استفاده از تصویر یک نان به عنوان لوگوی تصویری یک فروشگاه بزرگ نان و شیرینی پزی، ارتباط معنایی نزدیکی با این شغل دارد.

  استفاده از تصاویر ساده

  انتخاب یک تصویر ساده اما مفهومی یکی دیگر از نکات مهم در فرآیند ساخت و طراحی نشانه تصویری است. تصویر شما نباید شلوغ، گنگ، نامفهوم و پر از طرح و رنگ باشد زیرا در این صورت مخاطب به راحتی نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. بنابراین هر چه تصویر شما ساده‌تر باشد، میزان تاثیرگذاری و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

  انعطاف پذیر باشد

  انعطاف پذیری تصویر نیز نکته بسیار مهم دیگری است که در هنگام طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشید. تصویر شما باید دارای قابلیت ادیت و ایجاد تغییراتی همچون سایز و رنگ باشد تا بتواند در تمامی زمینه‌های مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اندازه لوگوی مورد استفاده در بروشور معرفی محصولات قطعا با اندازه مورد نیاز در بنر تبلیغاتی و یا فاکتور فروش برابر نیست و ابعاد آن باید تغییر داده شود.

  با در نظر گرفتن این سه نکته ساده اما مهم به راحتی می‌توانید به صورت اصولی و حرفه‌ای یک لوگو تصویری درخشان و تاثیرگذار برای کسب و کار خود طراحی کنید.

  جمع بندی

  لوگو تصویری یا نشانه تصویری یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو است که مبتنی بر گرافیک بوده و با خلق یک تصویر ساده و یا استفاده از تصاویر ملموس و آشنا، هویت بصری یک برند را تشکیل می‌دهد. لوگوی تصویری اگر با رعایت اصول و قواعد گرافیکی طراحی شود به راحتی در ذهن مخاطبان ثبت شده و در نگاه اول پیام آن را درک خواهند کرد. در طراحی لوگوهای تصویری، اصل «سادگی» مهم‌ترین نکته‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید تا لوگو شما به نمادی ماندگار و جذاب تبدیل شود و مخاطبان با نگاه اول قادر به برقراری ارتباط عاطفی با آن باشند.

  منبع:

  www.munpandesigns.in/127743-pictorial-mark-logo.html

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو