آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو عکاسی

  اصول طراحی لوگو عکاسی

  عکاسی به عنوان یکی از مشاغل هنری پرطرفدار و البته رقابتی شناخته می‌شود که برای موفقیت در آن باید به جزئیات و عناصر بصری توجه ویژه داشته باشید. طراحی لوگو عکاسی به اندازه تهیه تجهیزات اولیه برای این شغل اهمیت دارد و به آن هویت و اعتبار می‌بخشد. از طرفی دیگر نیز با طراحی یک لوگو خاص و منحصر به فرد می‌توانید مهارت و ذوق هنری خود در این حرفه را به مخاطبان نشان دهید و به نوعی اعتماد آنان را جلب نمایید. زمانی که مخاطبان بتوانند با لوگو عکاسی شما ارتباط برقرار کرده و پیام آن را به خوبی دریافت کنند، احتمال تبدیل آنها به مشتری افزایش پیدا خواهد کرد. این دقیقا همان چیزی است که هر آتلیه عکاسی یا عکاس فریلنسر به دنبال آن است. بنابراین طراحی لوگو آتلیه عکاسی یا لوگوی شخصی یک ابزار قدرتمند و تاثیرگذار در این صنعت محسوب می‌شود که در موفقیت یک مجموعه تاثیر بسزایی خواهد داشت. در ادامه این مطلب تمامی نکات و اصول مربوط به طراحی انواع لوگو عکاسی و آرم آتلیه عکاسی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه طراحی لوگو عکاسی در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو عکاسی

  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، عکاسی یکی از مشاغل پر رقابت و البته دشوار است که برای موفقیت در آن باید به عناصر بصری توجه ویژه داشته باشید. بر اساس تحقیقات انجام شده 60 درصد از عکاسان در اولین سال فعالیت خود از این حرفه دست می‌کشند و به سراغ شغل دیگری می‌روند. این آمار به شما نشان می‌دهد که برای ورود به این شغل باید خود را برای فضای رقابتی شدید آن آماده کنید تا بتوانید در آن موفق شوید. بدیهی است که پیش از پرداختن به جزئیات مهمی همچون انتخاب نام مناسب و طراحی لوگو عکاسی ابتدا باید مهارت‌های لازم در این پیشه را کسب کرده و آنها را ارتقا دهید. اما طراحی لوگو برای عکاسی نیز تاثیر بسزایی بر میزان موفقیت شما در آن خواهد داشت و به نوعی مهارت و تجربه یک عکاس یا آتلیه عکاسی را به صورت عینی به مخاطب نشان می‌دهد.

  لوگو عکاسی

  با این حال مهم‌ترین دلایل طراحی لوگو عکاسی شامل:

  • طراحی لوگو برای عکاسی به کسب و کار شما رسمیت، هویت و اعتبار می‌بخشد
  • استفاده از لوگو به عنوان واترمارک در عکس‌ها موجب جلوگیری سرقت آنها می‌شود
  • توجه و اعتماد مخاطبان را جلب می‌کند
  • به نوعی می‌تواند مهارت و ذوق هنری شما در عکاسی را به مخاطب نشان دهد
  • مجموعه شما را از رقبا متمایز می‌سازد

  بنابراین تمامی آتلیه‌های عکاسی و عکاسان فریلنسر برای کسب اعتبار، معرفی خود به مخاطبان هدف و تبدیل آنها به مشتری باید از یک نام تجاری خاص و یک لوگوی منحصر به فرد استفاده کنند.

  طراحی لوگو عکاسی

  بایدها و نبایدهای طراحی لوگو برای عکاسی

  پیش از اقدام به طراحی لوگو عکاسی ابتدا باید به برخی نکات ساده اما تاثیرگذار توجه داشته باشید تا با رعایت آنها بتوانید یک لوگوی ماندگار و جذاب برای خود طراحی کنید. به همین منظور در این بخش برخی بایدها و نبایدهای مهمی که در فرآیند طراحی لوگو عکاسی باید به آنها توجه داشته باشید را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  بایدهای طراحی لوگو برای عکاسی شامل:

  مخاطبان هدف خود را تعیین کنید

  پیش از شروع طراحی لوگو ابتدا باید زمینه فعالیت و مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. انواع لوگو عکاسی بر اساس نوع مخاطبان طراحی می‌شوند زیرا عکاسان دارای زمینه‌های تخصصی مختلفی همچون عکاس کودکان، عکاس مراسمات عروسی، عکاس طبیعت و تورهای مسافرتی هستند. با مشخص شدن حوزه فعالیت خود می‌توانید مخاطبان هدف و مشتریان احتمالی را تعیین کرده و لوگوی خود را با در نظر داشتن این دو نکته مهم طراحی کنید.

  متفاوت باشید

  خاص بودن لوگو نکته مهم دیگری است که در هنگام طراحی باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید خود را از رقبا متمایز سازید. طراحی یک لوگوی متفاوت به شما کمک می‌کند تا به راحتی پیام برند خود را به مخاطبان انتقال داده و اعتماد آنها را جلب نمایید. یک لوگوی منحصر به فرد به خوبی در ذهن مخاطبان ثبت شده و آنها را نسبت به استفاده از خدمات شما ترغیب خواهد کرد.

  لوگو دوربین عکاسی

  ایده های خود را ترسیم کنید

  برای طراحی لوگو عکاسی به ایده‌های منحصر به فرد و خاص احتیاج دارید که یکی از بهترین روش‌های خلق ایده‌های نوآورانه نیز ترسیم طرح‌های مختلف بر روی کاغذ است. تمامی طرح‌ها و ایده‌هایی که به صورت تصادفی از ذهنتان عبور می‌کنند را بر روی یک کاغذ ترسیم کنید و سپس از میان آنها طرحی که بیشترین پتانسیل برای تبدیل به لوگو عکاسی را دارد به عنوان طرح نهایی خود انتخاب نمایید.

  طراحی لوگو آتلیه عکاسی

  لوگوی خود را ساده طراحی کنید

  رعایت اصل سادگی به عنوان مهم‌ترین اصل نه تنها در طراحی لوگو عکاسی بلکه در طراحی تمامی لوگوها در نظر گرفته می‌شود. لوگوهای ساده بسیار سریع‌تر توجه مخاطب را جلب می‌کنند و در ذهن آنان تثبیت می‌شوند. از طرفی دیگر با طراحی ساده آرم آتلیه عکاسی یا لوگوی عکاسی شخصی خود بسیار راحت‌تر می‌توانید پیام خود را به مخاطبان انتقال داده و آنان را با خود همراه سازید. بنابراین تا حد امکان از بکاربردن نمادهای پیچیده، فونت‌های ناخوانا، خطوط درهم پیچیده و المان‌های غیرضروری در طراحی لوگو خود پرهیز کنید. طراحی ساده لوگو عکاسی به معنای آن نیست که عنصر خلاقیت را کنار بگذارید و به خلق یک لوگوی ساده و پیش پا افتاد بسنده کنید. منظور از طراحی ساده این است که لوگوی خود را با رعایت استانداردها و اصول اولیه طراحی لوگو به صورت خاص اما ساده طراحی کنید.

  از فضای منفی استفاده کنید

  فضای منفی (Negative Space) یکی از تکنیک‌های رایج در طراحی لوگو عکاسی شناخته می‌شود که اکثر طراحان از آن استفاده می‌کنند. فضای منفی به فضای خالی میان دو عنصر در لوگو اشاره دارد که طراح از آن به منظور خلق یک نماد مستتر و انتقال پیام برند به شیوه‌ای خاص و جذاب به مخاطب استفاده می‌کند. استفاده از این تکنیک در خلق یک لوگوی خاص برای آتلیه عکاسی یا برند شخصی کمک بسیاری به شما می‌کند و مخاطبان را شگفت‌زده خواهد کرد.


  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فضای منفی در طراحی لوگو روی لینک کلیک نمایید.


  فونت خود را با دقت انتخاب کنید

  انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از نکات‌ مهمی است که در فرآیند طراحی لوگو عکاسی باید به آن توجه ویژه داشته باشید. انتخاب صحیح و مناسب فونت به کسب و کار شما شخصیت و اعتبار می‌دهد و آن را برای مخاطب قابل شناسایی خواهد کرد. فونتی که برای طراحی لوگو آتلیه عکاسی یا لوگو عکاسی شخصی خود انتخاب می‌کنید باید خوانا و ساده و در عین حال زیبا و خاص باشد تا مخاطب به راحتی بتواند آن را بخواند. استفاده از فونت‌های ناخوانا و بیش از حد پیچیده و فانتزی بر شکل گیری تصویر ذهنی مثبت از لوگو در ذهن مخاطبان تاثیرات منفی خواهد داشت.

  لوگو عکاسی

  رنگ های مناسب برای لوگو عکاسی خود انتخاب کنید

  رنگ‌ها قادر به برانگیختن احساسات ما هستند و هر رنگ نیز عواطف و احساسات خاصی را در مخاطب به وجود می‌آورد. از این رو استفاده از ترکیب رنگی مناسب در طراحی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است و بر درک مخاطب از لوگوی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. برای انتخاب رنگ مناسب برای لوگو باید با علم روانشناسی رنگ‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین رنگ را در لوگو عکاسی خود استفاده کنید.

  مهم‌ترین نبایدهای طراحی لوگو برای عکاسی نیز عبارتند از:

  از عناصر طراحی متعدد استفاده نکنید

  استفاده همزمان از عناصر طراحی همچون اشکال و نمادهای مختلف به همراه فونت‌ها و رنگ‌های گوناگون در یک لوگو از جمله اشتباهات رایج در طراحی لوگو عکاسی محسوب می‌شود. انجام این کار لوگوی شما را به لوگویی پیچیده تبدیل کرده و درک آن را نیز برای مخاطب دشوار می‌سازد. بنابراین بهتر است در هنگام طراحی لوگو برای عکاسی تنها بر یک نماد اصلی تمرکز کنید تا بتوانید پیام دقیق برند خود را به مخاطب انتقال دهید.

  از تصاویر تکراری و آماده استفاده نکنید

  در هنگام طراحی لوگو عکاسی به هیچ وجه از تصاویر تکراری، آرشیوی و آماده استفاده نکنید زیرا انجام این کار ارزش لوگوی شما را زیر سوال می‌برد. از طرفی دیگر نیز مخاطبان به راحتی قادر به تشخیص تصاویر آماده هستند و با مشاهده آنها لوگوی شما را به عنوان لوگویی ابتدایی و سطح پایین تلقی خواهند کرد. بنابراین سعی کنید برای طراحی لوگو عکاسی خلاقیت و نوآوری داشته باشید و یک طرح خاص برای لوگوی خود ترسیم کنید.

  از رنگ های متعدد استفاده نکنید

  لوگو عکاسی باید از یک الی دو رنگ مختلف تشکیل شود تا بتواند تاثیرگذاری لازم بر مخاطب را داشته باشد. یک لوگوی رنگارنگ در نگاه مخاطبان، غیر حرفه‌ای و تکراری به نظر می‌رسد و آنان را نسبت به استفاده از خدمات شما ترغیب نخواهد کرد. بنابراین برای حفظ جذابیت بصری آرم آتلیه عکاسی خود باید به نوع و تعداد رنگ‌ها توجه ویژه داشته باشید.

  طراحی لوگو برای عکاسی

  متن و تصویر را به یکدیگر نچسبانید

  عدم رعایت فاصله مناسب و استاندارد میان متن و تصویر لوگو از جمله اشتباهات رایجی است که اکثر طراحان مرتکب می‌شوند. متن و تصویر به عنوان مهم‌ترین عناصر بصری لوگو در نظر گرفته می‌شوند و باید با رعایت فاصله مناسب از یکدیگر قرار گیرند و به هم نزدیک نباشند. بنابراین برای تاثیرگذاری بیشتر لوگو عکاسی باید یک فاصله منطقی میان این دو عنصر در نظر بگیرید تا جذابیت ظاهری آن حفظ شود.

  لوگو برای استودیو عکاسی

  از تعداد کلمات زیاد استفاده نکنید

  لوگوها از طریق رنگ و تایپ‌فیس می‌توانند پیام برند را به مخاطب انتقال دهند. بنابراین اگر می‌خواهید در لوگوی خود از یک شعار اختصاصی استفاده نمایید باید تا حد امکان آن را کوتاه کنید. استفاده از کلمات زیاد تمام فضای خالی لوگو را اشغال کرده و آن را به لوگویی شلوغ و پیچیده تبدیل می‌کند. بنابراین سعی کنید شعار اختصاصی خود را در حد چهار الی پنج کلمه کوتاه طراحی کنید.

  با رعایت این بایدها و نبایدهای مهم می‌توانید یک لوگو عکاسی خاص و به یادماندنی طراحی کنید و به واسطه آن خود را از رقبا متمایز سازید.

  چگونه لوگو عکاسی بسازیم

  احتمالا سوالی که اکنون برایتان پیش آمده این است که چگونه لوگو عکاسی بسازیم و از آن به عنوان هویت بصری شغل خود استفاده کنیم؟ برای طراحی لوگو عکاسی ابتدا باید نوع لوگوی خود را مشخص کنید و بر اساس آن گام‌های بعدی طراحی را بردارید. لوگو یک عکاس فریلنسر یا لوگو آتلیه عکاسی می‌تواند لوگوی تصویری، نوشتاری و یا ترکیبی از این دو سبک باشد. بنابراین در اولین قدم از فرآیند طراحی لوگو عکاسی ابتدا باید روش طراحی خود را مشخص کرده و بر اساس آن پیش بروید. در صورت انتخاب لوگوی تصویری باید از نمادهای خاص و مرتبط با این شغل همچون دوربین عکاسی و یا فیلمبرداری استفاده کرده و با توجه به حوزه کاری خود از عناصر دیگری هممچون تصویر یک کودک، طبیعت و یا عروس و داماد استفاده کنید. برای طراحی لوگو نوشتاری نیز می‌توانید از نام کامل برند و یا حرف اول آن استفاده کنید و با انتخاب یک فونت مناسب، لوگو عکاسی خود را طراحی نمایید.

  ترتیب قرار گرفتن عناصر بصری در لوگو نیز موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. هر لوگو از یک نماد اصلی تشکیل می‌شود که باید در مرکز لوگو قرار گیرد تا بتواند توجه مخاطب را به خود جلب نماید. سایر عناصر بصری لوگو نیز باید با رعایت فاصله مناسب از یکدیگر قرار گیرند تا از ارزش و تاثیرگذاری آنها کاسته نشود.

  ایده لوگو عکاسی

  همانطور که اشاره کردیم برای طراحی لوگو عکاسی باید خلاقیت و نوآوری داشته باشید تا بتوانید لوگویی زیبا و منحصر به فرد طراحی کنید. اما در کنار بهره گیری از ذوق و سلیقه خود همچنین می‌توانید از برخی ایده‌های موفق و کارآمد برای خلق یک لوگوی جذاب استفاده کنید. چندین ایده لوگو عکاسی جذاب برای طراحی آرم آتلیه عکاسی شامل:

  ایده لوگو عکاسی

  لوگو دوربین عکاسی

  لوگو دوربین عکاسی یکی از ایده‌های رایج اما جذاب برای طراحی لوگو عکسی است که بیشترین ارتباط معنایی با این شغل را دارد. سایر تجهیزات عکاسی همچون پایه دوربین و یا هلی شات نیز می‌توانند به عنوان عنصر اصلی لوگوی عکاسی مورد استفاده قرار گیرند.

  طراحی لوگو آتلیه عکاسی

  لوگو دایره ای

  طراحی لوگو عکاسی به صورت لوگو دایره ای نیز انتخاب هوشمندانه‌ای است که به سرعت توجه بیننده را به خود جلب خواهد کرد و برای استفاده در موقعیت‌های مختلف (تبلیغات، واترمارک، شبکه‌های اجتماعی و غیره) نیز مناسب است.

  طراحی لوگو برای عکاسی

  لوگو دست نوشته

  استفاده از دست خط خود به جای استفاده از فونت نیز برای طراحی لوگوهای نوشتاری یا ترکیبی بسیار جذاب و عالی است؛ زیرا موجب جلب اعتماد و تایید اعتبار برند شما خواهد شد.

  نمونه لوگو عکاسی

  لوگو تک حرفی

  لوگو تک حرفی نیز یک ایده جذاب دیگر برای طراحی لوگو است که در عین سادگی بسیار شیک بوده و به برند شما اعتبار می‌بخشد. شما می‌توانید برای طراحی لوگو عکاسی خود از حرف اول نام خود یا برندتان استفاده کنید.

  نمونه طراحی لوگو عکاسی در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو عکاسی در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

  نمونه طراحی لوگو عکاسی در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone