آنچه در این مقاله میخوانید

  همه چیز درباره لوگو ترکیبی

  همه چیز درباره لوگو ترکیبی

  لوگو ترکیبی (Combination Logo) یا لوگو تلفیقی یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار طراحی لوگو است و همانطور که از نام آن پیداست از ادغام عناصر دو لوگو تصویری و لوگوتایپ طراحی می‌شود. ساخت لوگو ترکیبی به کسب و کارها کمک می‌کند تا با طراحی یک نماد بصری خاص و جذاب بتوانند خود را به صورت حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی نمایند. با طراحی لوگو ترکیبی در واقع می‌توانید به صورت همزمان از مزایای لوگو تصویری و لوگوتایپ بهره مند شوید و اصطلاحا با یک تیر دو نشان بزنید. برندهای معروف بسیاری در سراسر دنیا روش لوگو تلفیقی را برای خلق هویت و نماد بصری کسب و کار خود انتخاب کرده‌اند که لوگو برندهایی همچون پوما (Puma)، ردبول (RedBull) و یا برگرکینگ (BurgerKing) به عنوان بهترین نمونه لوگو ترکیبی شناخته می‌شوند.

  طراحی لوگو تلفیقی مزایای بسیاری برای کسب و کارها به همراه دارد و یکی از بهترین روش‌های طراحی لوگو محسوب می‌شود. اما این سبک طراحی لوگو به سادگی ترکیب دو عنصر با یکدیگر نیست و برای طراحی حرفه‌ای و تاثیرگذار آن باید به برخی اصول و قوانین مهم توجه داشته باشید. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره کاربرد لوگو ترکیبی بدانید را به شما توضیح می‌دهیم و اصول طراحی لوگو ترکیبی را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

  لوگو ترکیبی

  لوگو ترکیبی چیست؟

  لوگو ترکیبی که با نام‌های دیگری همچون لوگو تلفیقی و یا لوگو تصویری متنی نیز شناخته می‌شود به سبکی از طراحی لوگو اشاره دارد که از ترکیب دو روش لوگو متنی (لوگوتایپ) و لوگو تصویری خلق می‌شود. به طور کلی برای طراحی لوگو با دو رویکرد اصلی 1) لوگوهای مبتنی بر تصویر 2) لوگوهای مبتنی بر متن مواجه هستیم. لوگو مبتنی بر تصویر یا لوگو تصویری از یک نماد خاص و یا تصویر مرتبط جهت معرفی برند مربوطه به مخاطب استفاده می‌کند. لوگو متنی یا لوگوتایپ نیز تنها از نام برند تشکیل شده و موجب ماندگاری نام آن در ذهن مخاطبان می‌شود.

  برخی از مشاغل برای خلق نماد بصری خود یکی از این دو روش را انتخاب می‌کند اما طیف گسترده‌ای از کسب و کارها نیز خود را به این دو سبک محدود نکرده و لوگوی خود را با ترکیب این دو روش طراحی می‌کنند. طراحی لوگو ترکیبی ابزاری قدرتمند در جهت معرفی حرفه‌ای خود به مخاطبان هدف است؛ زیرا از مزایا و تاثیرات مثبت هر دو روش طراحی به طور همزمان بهره می‌برد. با طراحی لوگو ترکیبی می‌توانید خود را به طور کامل از رقبا متمایز سازید و تصویر ماندگاری از برند خود در ذهن مخاطبان ثبت نمایید.

  انواع لوگو ترکیبی

  انواع لوگو ترکیبی

  پیش از اقدام به طراحی لوگو ترکیبی ابتدا بهتر است با انواع آن آشنا باشید تا بتوانید لوگویی منحصر به فرد و ماندگار برای برند خود خلق نمایید. لوگو‌های ترکیبی به طور کلی به دو دسته 1) لوگو گرافیکی 2) لوگو ایلاستریتیو (Illustrative) طبقه بندی می‌شوند. این دو سبک در ظاهر بسیار شبیه به یکدیگر هستند و تشخیص تفاوت آنها برای مخاطبان عام کمی دشوار است؛ اما لوگو گرافیکی و ایلاستریتیو در جزئیات با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌ای دارند.

  لوگو ایلاستریتیو شباهت زیادی به یک اثر هنری داشته و طراح برای خلق آن به جزئیات توجه ویژه‌ای دارد؛ یعنی مخاطب برای درک معنا و مفهوم این سبک از لوگو باید عناصر آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد. اما لوگو گرافیکی به شکل ساده‌تری طراحی می‌شود و برای خلق آن نمادهای عامیانه‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یعنی مخاطب در نگاه اول به راحتی می‌تواند مفهوم و پیام لوگو را درک کند. بنابراین تفاوت لوگو گرافیکی و ایلاسترتیو را می‌توانیم در میزان پیچیدگی و پرداختن آنها به جزئیات خلاصه کنیم؛ در واقع لوگوهای گرافیکی به عنوان یک هنر و نماد تجاری در نظر گرفته می‌شوند اما لوگوهای ایلاسترستیو در دسته هنرهای زیبا قرار می‌گیرند.

  مزایای لوگوی ترکیبی

  مزایای لوگوی ترکیبی

  طراحی لوگو ترکیبی مزایای بسیاری برای کسب و کارها به همراه دارد و تمامی مشاغل می‌توانند از این روش برای خلق نماد بصری خود استفاده نمایند. از مهم‌ترین مزایای لوگو ترکیبی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  قابل درک برای تمامی مخاطبان

  یکی از مهم‌ترین مزایای طراحی لوگو ترکیبی در مقایسه با سایر روش‌های طراحی لوگو این است که طیف گسترده‌ای از مخاطبان به راحتی می‌توانند با لوگوی شما ارتباط برقرار کرده و مفهوم آن را درک کنند. استفاده همزمان از نماد و تکست به شما کمک می‌کند تا بسیار راحت‌تر با مخاطبان ارتباط برقرار کنید و پیام برندتان را به آنان انتقال دهید. گاهی مواقع ممکن است مخاطبان در مواجه با یک لوگو تصویری قادر به درک نماد بکار رفته در آن نباشند و یا در هنگام رویارویی با یک لوگوتایپ، مجذوب آن نشده و از لوگوی شما را به عنوان لوگویی غیرخلاقانه درک کنند. اما زمانی که لوگوی خود را به صورت ترکیبی و با تلفیق این دو عنصر طراحی کنید به راحتی می‌توانید بر مخاطبان تاثیر گذاشته و آنها را با خود همراه سازید.

  نمونه لوگو ترکیبی

  ماندگاری لوگو در ذهن مخاطبان

  از دیگر مزایای طراحی لوگو ترکیبی می‌توانیم به قدرت ماندگاری آن در ذهن مخاطبان اشاره کنیم؛ زیرا این سبک از طراحی پیام برند شما را صراحتا به مخاطبان انتقال می‌دهد. لوگوی ترکیبی نماد و نام یک برند را در خود جای می‌دهد و ترکیب این دو عنصر در کنار یکدیگر موجب متمایز شدن لوگو شما از سایر لوگوها و ایجاد نوعی ارزش ویژه برای برندتان خواهد شد. بدین ترتیب مخاطبان هدف، لوگوی شما را به راحتی به خاطر می‌سپارند و قادر به تشخیص آن در موقعیت‌های مختلف هستند.

  تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان هدف

  همانطور که اشاره کردیم با طراحی لوگو ترکیبی می‌توانید به طور همزمان از مزایای طراحی لوگو تصویری و لوگوتایپ بهره مند شوید. مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو تصویری «انتقال پیام برند و معرفی حوزه فعالیت کسب و کارموردنظر به مخاطبان هدف» است و طراحی لوگوتایپ نیز موجب «ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان» خواهد شد. بنابراین با طراحی لوگو ترکیبی می‌توانید از این دو مزیت مهم در طراحی لوگو خود بهره مند شده و لوگویی تاثیرگذار و ماندگار برای کسب و کار خود خلق کنید. با طراحی لوگو ترکیبی همچنین می‌توانید میزان خلاقیت و نوآوری خود را به مخاطبان هدف نشان داده و تصویر ذهنی مثبتی از برند خود در ذهن آنان ایجاد نمایید.

  ایجاد تمایز از رقبا

  یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای لوگو ترکیبی این است که با طراحی این سبک از لوگو می‌توانید خود را به طور کامل از رقبا متمایز سازید. لوگوهای تصویری کسب و کارها در برخی مواقع ممکن است با یکدیگر به اشتباه گرفته شوند زیرا برای طراحی این نوع لوگو از نمادهای مرتبط با حوزه فعالیت مشاغل استفاده می‌شود و به همین دلیل ممکن است یک نماد توسط برندهای بسیاری مورد استفاده قرار گیرد. اما در لوگو ترکیبی این اتفاق رخ نخواهد داد؛ زیرا نام برند شما در قسمتی از لوگو درج می‌شود. بنابراین این روش از طراحی به دلیل درج نام برند در لوگو می‌تواند نماد بصری کسب و کار شما را به طور کامل از رقبا متمایز ساخته و آن را به لوگویی منحصر به فرد و خاص تبدیل نماید.

  قیمت طراحی لوگو ترکیبی

  مناسب برای تمامی مشاغل

  مزیت مهم دیگر این روش از طراحی که در تعریف لوگو ترکیبی نیز به آن اشاره کردیم، امکان استفاده از آن برای تمامی کسب و کارها است؛ یعنی این روش از طراحی لوگو مختص به برخی مشاغل خاص نبوده و برای استفاده از آن هیچ محدودیتی ندارید. معمولا برندهای فعال در حوزه زیبایی، ورزش، تکنولوژی، انجمن‌های اجتماعی، مراکز تفریحی، گردشگری و رستوران‌ها از طراحی لوگو تلفیقی برای خلق نشان و هویت بصری اختصاصی خود استفاده می‌کنند.

  عدم امکان کپی برداری

  از آنجایی که در لوگو ترکیبی نام برند شما به صورت کامل و یا مخفف در لوگو درج می‌شود، امکان کپی برداری از آن وجود ندارد و همین موضوع نیز لوگوی شما را به لوگویی خاص و انحصاری تبدیل خواهد کرد. بسیاری از کسب و کارهای نوپا معمولا برای طراحی لوگوی خود به سراغ لوگوهای موفق و معروف در حوزه فعالیت خود رفته و از آنها کپی برداری می‌کنند. اما با طراحی لوگو به صورت ترکیبی می‌توانید احتمال کپی برداری از طرح لوگوی خود به حداقل خواهید برسانید.

  بنابراین با طراحی لوگو تلفیقی می‌توانید از این مزایای قابل توجه و مهم بهره مند شده و لوگویی به یادماندنی و خاص برای کسب و کار خود طراحی نمایید.

  طراحی لوگو تلفیقی

  اصول طراحی لوگو ترکیبی

  طراحی لوگو ترکیبی نیز مانند سایر روش‌های طراحی لوگو دارای برخی اصول و ضوابطی است که در هنگام طراحی باید به آنها توجه داشته باشید. رعایت تناسب و فاصله استاندارد میان اجزای لوگو یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوکو ترکیبی است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. منظور از فاصله استاندارد این است که تکست و نماد لوگو نباید با فاصله خیلی زیاد و یا خیلی کم از یکدیگر قرار گیرند. شما باید این دو عنصر را طوری در کنار یکدیگر قرار دهید که مکمل هم باشند تا مخاطبان در نگاه اول بتوانند جزئیات هر دو آیتم را مورد بررسی قرار دهند.

  برای خلق یک لوگو ترکیبی می‌توانید عناصر آن را به سه شکل مختلف در کنار یکدیگر قرار دهید. انتخاب روش قرارگیری عناصر لوگو نیز کاملا به سلیقه و ترجیح شما بستگی داشته و برای انتخاب از میان آنها هیچ محدودیتی نخواهید داشت. این سه روش طراحی شامل:

  ترتیب افقی عناصر

  ترتیب افقی عناصر لوگو ترکیبی به عنوان رایج‌ترین روش ترکیب المان‌های لوگو در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا به چیدمان خاص و ویژه‌ای احتیاج ندارد. برای طراحی لوگو ترکیبی با استفاده از این روش باید اندازه نماد و متن لوگو با یکدیگر متناسب باشند تا توجه مخاطب تنها به یک عنصر معطوف نشود. کسب و کارهایی همچون وب سایت فریلنسر (Freelancer)، شرکت فناوری مایکروسافت (Microsoft)، برند تولیدکننده پوشاک تیمبرلند (Timberland) و اپلیکیشن بامبل (Bumble) از این روش برای طراحی لوگو ترکیبی خود استفاده کرده‌اند.


  تاریخچه جذاب لوگو مایکروسافت را از دست ندهید.


  کاربرد لوگو ترکیبی

  ترتیب ستونی/عمودی عناصر

  ترتیب ستونی یا عمودی نیز یکی دیگر از روش‌های قرارگیری عناصر در لوگو ترکیبی است که نماد اصلی لوگو در بالا و نام برند نیز در پایین آن قرار می‌گیرد. این ترتیب قرارگیری عناصر منجر به شکل گیری لوگویی تقریبا فشرده شده که در قالب مربع و یا دایره نیز جلوه بصری جذاب‌تری خواهد داشت. کسب و کارهایی که دارای نام کوتاه هستند معمولا از این روش برای طراحی لوگو ترکیبی خود استفاده می‌کنند. نماد اصلی لوگو در این روش کمی بزرگ‌تر و برجسته‌تر به نظر می‌رسد و توجه مخاطبان در نگاه اول عموما به نماد لوگو جلب می‌شود. در این روش طول نماد اصلی و نام برند بهتر است با یکدیگر برابر باشد و در غیر این صورت باید نماد را طوری در لوگو قرار دهید که در وسط نام برند قرار گیرد. برندهایی همچون شرکت فناوری هوآوی (Huawei)، برند تولیدکننده پوشاک لاکست (Lacoste)، شرکت تولیدکننده کفش کانورس (Converese) و برند تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی جان دیر (John Deere) از این روش برای چیدمان عناصر لوگوی ترکیبی خود استفاده کرده‌اند.

  لوگو ترکیبی چیست

  ادغام عناصر

  سومین روش قرارگیری عناصر لوگو ترکیبی نیز ادغام المان‌های آن با یکدیگر است که به شما کمک می‌کند تا لوگوی خود را منسجم‌تر و تاثیرگذارتر طراحی نمایید. در این روش، نام لوگو در وسط نماد اصلی قرار می‌گیرد. نکته مهمی که در ادغام عناصر لوگو باید به آن توجه داشته باشید این است که ابعاد و اندازه عنصر لوگوتایپ در نماد اصلی لوگو را طوری در نظر بگیرید که به راحتی قابل رویت باشد. برند کانادایی تولیدکننده انواع چیپس لیز (Lay's)، استارباکس (Starbucks) و رستوران زنجیره‌ای برگر کینگ (Burger King) از این روش برای چیدمان عناصر لوگو ترکیبی خود استفاده کرده‌اند.

  تفاوتی ندارد که از کدام روش برای چیدمان عناصر و طراحی لوگو ترکیبی خود استفاده می‌کنید، آنچه که اهمیت دارد این است که در هر روش، عناصر را به صورت استاندارد و با رعایت فواصل استاندارد از یکدیگر قرار دهید تا در نهایت منجر به خلق لوگویی جذاب و به یادماندنی شود. البته در این میان رعایت سایر اصول مربوط به طراحی لوگو همچون استفاده از فونت و رنگ مناسب و همچنین انتخاب نماد مرتبط با کسب و کار نیز تاثیر بسزایی در جذابیت بصری لوگو شما خواهند داشت. بنابراین برای طراحی لوگو ترکیبی باید تمامی این موارد را مد نظر داشته باشید.

  قیمت طراحی لوگو ترکیبی

  تعرفه طراحی لوگو ترکیبی به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توانیم قیمتی واحد و مشخص برای طراحی این لوگو در نظر بگیریم. عواملی همچون نوع کسب و کار، زمان صرف شده برای طراحی لوگوِ، میزان بودجه کارفرما، تعداد طرح‌های اولیه و تعداد دفعات ویرایش لوگو همگی فاکتورهای تعیین کننده‌ای در تعیین قیمت لوگو هستند. از این رو برای برآورد قیمت طراحی لوگو ترکیبی باید ابتدا تمامی فاکتورها و انتظارات خود را مشخص کرده و سپس با یک تیم طراحی لوگو مشورت کنید.

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی لوگو ترکیبی کسب و کار خود با ما در ارتباط باشید.

  منبع:

  www.freelogodesign.org/blog/2021/06/07/create-a-combination-mark-logo-7-mistakes-to-avoid

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو