آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای؟

  طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای؟

  لوگو هر برند نماینده بصری آن است که به شناسایی و تقویت هویت آن کمک بسیاری می‌کند. اما طراحی لوگو دارای مزایایی فراتر از کمک به شناسایی و ایجاد هویت بصری برای برندها است. بنابراین، ساخت لوگو باید اولین اقدام پس از راه‌اندازی و تاسیس یک برند باشد تا از همان ابتدا بتواند نام تجاری موردنظر را به طور حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی نماید.

  برای طراحی لوگو می‌توان از ابزارهای لوگوساز آنلاین یا یک طراح باتجربه کمک گرفت. طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای دارای مزایا و معایب خاصی است که هریک از آنها به نحوی می‌توانند هویت بصری یک برند را خلق کنند. اما به نظر شما کدام روش برای طراحی لوگو مناسب‌تر است و می‌تواند پیام برند شما را به خوبی به مخاطبان هدف انتقال دهد؟ در ادامه این مطلب از آرمکده با مقایسه طراحی لوگو توسط طراح و لوگوساز همراهتان هستیم و شما را با مزایا و معایب طراحی لوگو با لوگوساز و طراح حرفه‌ای نیز آشنا خواهیم کرد.

  اهمیت طراحی لوگو

  طراحی لوگو یک جنبه بسیار حیاتی و اساسی در خلق هویت بصری و بازاریابی یک برند است. این نماد گرافیکی نه تنها به عنوان یک شناسه بصری عمل می‌کند، بلکه برند را به طور حرفه‌ای به مخاطبان هدف معرفی کرده و نماینده‌ای است که حس حرفه‌ای بودن را به افراد انتقال می‌دهد و به برند موردنظر نیز هویت و اعتبار می‌بخشد.

  لوگو، اولین نقطه تماس مشتری با برند است که طراحی مناسب آن به تشخیص برند توسط مخاطبان کمک کرده و در ذهن آنان نیز به عنوان یک نماد خاص و به یادماندنی ثبت خواهد شد. طراحی لوگو همچنین حاکی از حرفه‌ای بودن برند است و ساخت دقیق و جذاب آن به برند کمک می‌کند تا در نظر مشتریان به عنوان یک نام تجاری قابل اطمینان و معتبر ظاهر شود. این احساس حرفه‌ای بودن به افزایش اعتماد مشتریان و جلب توجه مخاطبان جدید کمک بسیاری خواهد کرد.

  لوگو همچنین به عنوان یک زبان بصری بیانگر ارزش‌ها، مأموریت، و پیام برند است. لوگو با انتخاب عناصر گرافیکی مناسب می‌تواند بدون نیاز به استفاده از کلمات، موجب برقراری ارتباط عمیق با مخاطبان شود و مفاهیم اصلی برند را نیز به آنها انتقال دهد. به طورکلی ، لوگو به عنوان یک ابزار استراتژیک، نقش مهمی را در بازاریابی، شناخت برند، جلب توجه مشتریان و برقراری ارتباط عاطفی عمیق با آنها ایفا می‌کند. این ارتباطات قوی نیز منجر به افزایش اعتماد مشتریان، ایجاد تمایز از رقبا و ارتقاء جایگاه برند در بازارهای رقابتی خواهد شد.

  طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای؟

  طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای؟

  همانطور که برای طراحی لوگو، روش‌های مختلفی همچون لوگوتایپ، لوگو تصویری و لوگو ترکیبی وجود دارد؛ اجرای این سبک‌ها نیز به دو روش طراحی با لوگوساز و طراحی توسط طراح (انسان) امکان‌پذیر خواهد بود. بسیاری از کسب و کارها در ابتدا برای طراحی لوگوی خود از ابزرهای آنلاین و برنامه‌های لوگوساز استفاده می‌کنند تا خیلی سریع و آسان بتوانند هویت بصری خود را بسازند.

  اما به نظر شما طراحی لوگو با لوگوساز بهتر است یا طراحی لوگو توسط یک طراح حرفه‌ای و باتجربه؟ پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توانیم یک پاسخ کلی و قطعی به آن بدهیم. اما با بررسی مزایا و معایب طراحی لوگو با استفاده از این دو روش، بسیار راحت‌تر می‌توانید بر اساس نیاز و شرایط کسب و کار خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

  مزایا و معایب طراحی لوگو با لوگوساز

  لوگوسازها نوعی نرم‌افزار و ابزار آنلاین پیشرفته‌ هستند که به شما امکان می‌دهند تا به ‌طور خودکار و در عرض چند دقیقه، لوگوی موردنظر خود را طراحی کنید. لوگوساز دارای قالب‌ها و امکاناتی است که با استفاده از آنها می‌توانید طرح دلخواه خود را ایجاد کرده و یا از میان طرح‌های پیشنهادی لوگوساز، یک طرح را به عنوان لوگوی خود انتخاب نمایید. البته امکان ویرایش و شخصی‌سازی طرح لوگو نیز وجود دارد و می‌توانید مواردی همچون قالب، رنگ و یا فونت لوگو را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید.

  لوگوسازها برای آنکه بتوانند لوگوی مناسب و مرتبطی را طراحی کنند، در ابتدا اطلاعاتی همچون نام کسب و کار، حوزه فعالیت، سبک دلخواه و غیره را از شما دریافت می‌کنند و بر اساس همان داده‌ها نیز لوگوهای مختلفی را طراحی خواهند کرد. لوگوسازها یک نوآوری نسبتا جدید در عصر دیجیتال امروز محسوب می‌شوند و به کسب و کارها امکان می‌دهند تا بتوانند لوگوی خود را بدون نیاز به صرف هزینه بالا و یا مراجعه به طراح حرفه‌ای طراحی کنند.

  مزایای طراحی لوگو با لوگوساز

  طراحی لوگو با لوگوسازهای آنلاین دارای مزایایی است که بسیاری از کسب و کارها را نسبت به استفاده از آنها ترغیب می‌کند. از مهم‌ترین مزایای ساخت لوگو با لوگوساز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  مقرون به صرفه

  هزینه پایین به عنوان یکی از اصلی‌ترین مزایای طراحی لوگو با لوگوساز در نظر گرفته می‌شود. اکثر لوگوسازها ساخت لوگو را به صورت رایگان انجام می‌دهند، اما برخی از آنها نیز برای استفاده از قابلیت‌های پیشرفته و دانلود فایل باکیفیت لوگو نیازمند پرداخت هزینه هستند. این هزینه در مقابل هزینه طراحی لوگو توسط طراح بسیار پایین‌تر است و در واقع یک روش مقرون به صرفه برای ساخت لوگو محسوب می‌شود.

  دسترسی آسان

  لوگوسازها بر خلاف طراحان حرفه‌ای بر اساس یک برنامه زمان‌بندی‌شده و مشخص کار نمی‌کنند و به تعطیلی و استراحت نیز احتیاجی ندارند. لوگوسازهای آنلاین به صورت 24 ساعته در دسترس هستند و به شما امکان می‌دهند تا هر زمان که نیاز داشتید، در عرض چند دقیقه یک لوگوی فوری طراحی کنید.

  سرعت بالا

  سرعت و سهولت در طراحی یکی دیگر از مزایای طراحی لوگو با لوگوساز است؛ یعنی کاربران می‌توانند بدون نیاز به داشتن مهارت‌ و دانش طراحی گرافیک، به سرعت لوگوی دلخواه خود را طراحی کنند. کار با لوگوسازهای آنلاین بسیار ساده و آسان است و هر فرد به راحتی و تنها با وارد کردن اطلاعات مربوط به کسب و کار خود می‌تواند با آنها کار کند. فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی نیز سرعت طراحی لوگو با لوگوسازهای پیشرفته را به طرز چشمگیری افزایش داده‌اند.

  سهولت استفاده

  همانطور که اشاره کردیم، کار با لوگوسازهای رایگان بسیار راحت است و اکثر آنها دارای رابط کاربری ساده‌ای هستند و شما را در فرآیند گام به گام برای ساخت یک لوگوی جذاب و مرتبط با کسب و کارتان راهنمایی می‌کنند.

  مزایای طراحی لوگو با لوگوساز

  امکان سفارشی سازی

  امکان سفارشی سازی لوگو و ایجاد تغییرات دلخواه یکی دیگر از مزایای طراحی لوگو با لوگوسازهای آنلاین است که قابلیت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. برخی لوگوسازهای پیشرفته از قابلیت سفارشی سازی برخوردارند و به شما این امکان را می‌دهند تا از ابزارها و قالب‌های بیشتری برای طراحی لوگوی دلخواه خود استفاده کنید. این نرم افزارها یک نقطه شروع عالی برای ساخت لوگو محسوب می‌شوند و به شما امکان می‌دهند تا تغییرات بیشتری در لوگوی خود اعمال نمایید. در این صورت، خروجی نهایی نیز تطابق بیشتری با سلیقه شما خواهد داشت.

  معایب طراحی لوگو با لوگوساز

  برنامه‌های لوگوساز علاوه بر مزایای قابل توجه، دارای معایبی نیز هستند که پیش از اقدام به ساخت لوگو باید از آنها مطلع باشید. معایب طراحی لوگو با لوگوساز شامل:

  محدودیت در طراحی

  حتما به عنوان صاحب یک کسب و کار، ایده‌ها و طرح‌های مختلفی برای ساخت هویت بصری خود در ذهن دارید. بدیهی است که یک ابزار آنلاین نمی‌تواند تمامی انتظارات شما را برآورده سازد و آنها را در لوگو اجرا کند. بنابراین نباید از لوگوساز توقع داشته باشید تا لوگوی موردنظرتان را تماما بر اساس سلیقه و انتظارات شما طراحی کند. تنظیمات و امکانات لوگوسازها معمولا محدودتر از طراحان گرافیک حرفه‌ای است که این امر باعث می‌شود لوگو نهایی، منحصر به فرد و خاص به نظر نرسد.

  مزایا و معایب طراحی لوگو با لوگوساز

  عدم انحصار

  امروزه افراد بسیاری از لوگوسازها استفاده می‌کنند که این امر باعث می‌شود خروجی نهایی لوگوها شباهت زیادی با یکدیگر داشته باشد. این شباهت زیاد نیز موجب کاهش برقراری ارتباط شناختی با برند خواهد شد، یعنی لوگوی شما یک نشان اختصاصی و منحصر به فرد نیست و مشابه آن قبلا توسط برندها و کسب و کارهای دیگر ساخته شده است.

  مزایا و معایب طراحی لوگو توسط انسان

  بسیاری از کسب و کارها نیز برای طراحی لوگو خود تنها از طراحان حرفه‌ای و متخصص در حوزه خلق هویت بصری کمک می‌گیرند و سراغ لوگوسازهای آنلاین نمی‌روند. طراحی لوگو توسط فردی که دارای دانش کافی در زمینه ساخت لوگو است، قطعا خروجی منحصر به فرد و جذابی خواهد داشت. لوگوهای طراحی شده توسط طراحان دارای تفاوت‌های عمده و آشکاری با لوگوهای ساخته شده توسط لوگوسازها هستند که این تفاوت‌ها نیز تاثیر بسزایی بر ماندگاری لوگو در ذهن مخاطبان و افزایش اعتبار برند خواهند داشت.

  مزایای طراحی لوگو توسط طراح

  تا چندین سال گذشته و تا پیش از ظهور لوگوسازهای آنلاین، هویت بصری کسب و کارها توسط طراحان حرفه‌ای ساخته می‌شد. مهم‌ترین وجه تمایز میان لوگوسازها و طراحان لوگو، عنصر انسانی است. در حالی که لوگوسازها یک برنامه مبتنی بر وب هستند و از قابلیت‌های هوش مصنوعی برای ساخت لوگو بهره می‌برند، طراح لوگو یک شخص حقیقی است که به طور حرفه‌ای در صنعت طراحی گرافیک فعالیت کرده و تمامی انتظارات شما را برآورده می‌سازد. برخی از اصلی‌ترین مزایای ساخت لوگو توسط طراح حرفه‌ای شامل:

  امکان برقراری ارتباط با طراح

  امکان برقراری ارتباط با طراح یکی از مهم‌ترین مزایای طراحی ساخت لوگو توسط انسان است؛ زیرا به طور مستقیم می‌توانید آنچه در ذهن دارید را با طراح در میان بگذارید، بازخورد ارائه دهید و ایده‌های خود را به طور کامل و شفاف توضیح دهید. شما همچنین می‌توانید انتظارات خود را از طریق ارسال نمونه‌های بصری به طراحان انتقال دهید و به آنها کمک کنید تا تصویر واضح‌تری از لوگوی دلخواه شما داشته باشند.

  سازگاری با استراتژی‌های بازاریابی

  طراحان حرفه‌ای، لوگو را به گونه‌ای طراحی می‌کنند تا با استراتژی بازاریابی برند شما سازگار باشد. این ویژگی موجب افزایش تاثیرگذاری و تمایز شما از رقبا در بازارهای رقابتی خواهد شد.

  طراحی لوگو با لوگوساز یا طراح حرفه ای؟

  در اختیار داشتن گزینه‌های طراحی بیشتر

  عملکرد یک طراح حرفه‌ای به برخی قالب‌ها، تصاویر یا حروف چاپی محدود نمی‌شود و در فرآیند ساخت لوگو دارای آزادی عمل نامحدودی است. طراحان می‌توانند یک نماد را با تکیه بر خلاقیت خود از ابتدا ترسیم کرده و یا حتی یک فونت خاص را متناسب با شخصیت برند شما طراحی کنند. این قابلیت برای برندهایی که به دنبال خلق هویت برند منحصر به‌ فرد هستند تا آنها را از سایر برندها متمایز سازد، بسیار کاربردی و مهم است.

  اصالت طراحی

  طراحان لوگو می‌توانند طرح‌های خلاقانه و منحصربه فردتری را برای مشتریان طراحی کنند. بخشی از وظیفه طراحان این است که لوگوهای برندهای دیگر را به دقت مورد بررسی قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند که لوگوی طراحی شده توسط آنها تکراری و یا مشابه لوگوی برندهای دیگر نباشد. بدین ترتیب یک لوگوی کاملا اصیل و خاص برای شما طراحی خواهد شد.

  پشتیبانی در تمامی مراحل

  طراحان حرفه‌ای در تمامی مراحل طراحی شما را در جریان روند امور قرار می‌دهند و نظرات و ایده‌های شما را در طرح موردنظر اجرا می‌کنند. یعنی شما در تمامی این مراحل از ایده‌پردازی تا طراحی نهایی می‌توانید نظاره‌گر فرآیند ساخت لوگوی خود باشید و در صورت نیاز، تغییرات موردنظر را به طراح اعلام کنید و بدین ترتیب، لوگوی نهایی کاملا مطابق با سلیقه و هویت برند شما ساخته خواهد شد.

  مزایای طراحی لوگو توسط انسان

  معایب طراحی لوگو توسط انسان

  طراحی لوگو توسط انسان علاوه بر مزایای چشمگیر دارای معایبی نیز هست که باید به آنها توجه باشید.

  هزینه بالا

  طراح حرفه‌ای برای ساخت یک لوگوی منحصر به فرد و خاص، هزینه بسیاری بالاتری نسبت به برنامه‌های لوگوساز دریافت می‌کند و البته لوگوی باکیفیت‌تری نیز به شما تحویل می‌دهد. اما با این حال، صرف هزینه بالا در ابتدای راه‌اندازی یک کسب و کار ممکن برای تمامی صاحبان مشاغل امکان‌پذیر نباشد.

  عدم تحویل سریع لوگو

  ساخت لوگو توسط طراح ممکن است چندین روز زمان ببرد و تحویل چند ساعته یک لوگوی باکیفیت معمولا امکان‌پذیر نیست. بنابراین، اگر خیلی سریع به لوگو احتیاج دارید، همکاری با طراح لوگو برای شما مناسب نخواهد بود. طراحان لوگو باید یک فرآیند دقیق را برای ساخت لوگو طی کنند و این همکاری اغلب شامل انجام مکالمات مکرر، رفت و آمد میان طراح و مشتری است تا لوگوی نهایی کاملا براساس سلیقه شما طراحی شود.

  مقایسه طراحی لوگو توسط طراح و لوگوساز

  برخی کسب ‌و کارها زمانی که به دنبال ساخت لوگوی مناسب برای برند خود هستند، هم از ابزارهای لوگوساز و هم از طراح حرفه‌ای لوگو استفاده می‌کنند. این رویکرد می تواند دو نسخه از بهترین‌ لوگوهای هر دو دنیا را به شما ارائه دهد. لوگوساز یک فرصت خوب برای شروع سریع فرآیند طراحی را فراهم می کند و به شما امکان می‌دهد تا ایده‌های خود را محدود کنید.

  لوگوساز همچنین به شما کمک می‌کند تا درباره انواع لوگوهایی که نسبت به سایر لوگوها ترجیح می‌دهید، ایده بهتری بدست آورید. از طرفی دیگر، یک طراح لوگو حرفه‌ای می‌تواند تمامی این ایده‌ها را بکار گیرد و آنها را توسعه دهد تا یک لوگوی منحصر به فرد و مرتبط با اهداف و ارزش‌های برند شما طراحی کند. با این حال اگر بخواهیم به این سوال که طراحی لوگو با لوگوساز بهتر است یا طراحی حرفه‌ای؟ پاسخ دهیم، ابتدا باید مزایای طراحی لوگو با لوگوساز و طراح را به صورت اجمالی مرور کنیم:

  لوگوساز

  • هزینه کمتر: استفاده از لوگوسازها به صاحبان مشاغل امکان می‌دهد تا با صرف هزینه کمتر (در برخی مواقع نیز بدون هزینه) بتوانند برای کسب و کار خود لوگو طراحی کنند.
  • سرعت بالا: لوگوسازها عموما یک فرآیند سریع‌تر را برای ساخت لوگو طی می‌کنند و در عرض چند دقیقه چندین لوگو برای شما طراحی خواهند کرد.
  • مناسب برای استارتاپ‌ها: استفاده از لوگوسازها برای کسب ‌و کارهای کوچک و نوپا که در ابتدا بودجه محدودی دارند و یا افرادی که به دنبال یک لوگو ساده هستند، گزینه بسیار مناسبی است که نیاز آنها را برآورده می‌سازد.

  طراح حرفه‌ای

  • ابتکار و خلاقیت: یک طراح حرفه‌ای با تکیه بر دانش و تجربه خود می‌تواند لوگوی منحصر به فردی بسازد که به خوبی بیانگر ارزش‌ها و اهداف برند شما باشد.
  • تطبیق با نیازهای خاص: طراحان حرفه‌ای می‌توانند به طور دقیق نیازها و اهداف شما را بررسی کرده و در نهایت لوگویی طراحی کنند که با استراتژی و ارزش‌های برندتان مطابقت داشته باشد.
  • کنترل کامل بر فرآیند: شما در تمامی مراحل طراحی لوگو، کنترل کاملی بر فرآیند خواهید داشت و در صورت نیاز می‌توانید موارد اصلاحی خود را به طراح انتقال دهید تا لوگوی شما تماما بر اساس سلیقه‌تان طراحی شود.
  • کیفیت بالا: لوگوهای طراحی شده توسط طراحان حرفه‌ای‌ عموما دارای کیفیت بالایی هستند و و طراح می‌تواند بدون افت کیفیت، ابعاد و سایز لوگو را برای استفاده در پلتفرم‌های مختلف تغییر دهد.

  بنابراین برای انتخاب میان طراحی لوگو با لوگوساز یا طراحی حرفه ای باید فاکتورهای مختلفی همچون میزان بودجه، نیازها و اهداف، زمان و ارزش‌های برند خود را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاه و با صرف هزینه پایین یک لوگو طراحی کنید، استفاده از لوگوسازها برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر به دنبال طراحی یک لوگوی حرفه‌ای، باکیفیت و منحصر به فرد هستید باید از یک طراح حرفه‌ای کمک بگیرید. بنابراین انتخاب از میان این دو روش طراحی لوگو کاملا به نیازها و اهداف شما بستگی دارد.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو